Tepuy - Cesta do hlbín Zeme

všechny plakáty

Tepuy - dlhometrážny objaviteľský film o výprave slovenských jaskyniarov na Chimanta, jednu z päťdesiatich troch stolových hôr vo Venezuele. Dobrodružstvo na ostrove času, kde sa na povrchu i v podzemí zachovali prastaré rastliny a živočíchy. Strhujúci príbeh v gigantickom labyrinte najstarších jaskýň sveta, ktoré v tvrdom kremenci vyleptala voda a kolónie bizarných organizmov. Expedícia do trezoru času, kam ešte človek neprenikol... Kde si objavitelia pripadajú ako votrelci... Kde si v lone matky Zeme kladú základné otázky o mystériu života a ľudskej existencii. (oficiální text distributora)

VasaX

Hezký dokument a Tepuy jsou opravdu zajímavé, poutavé a tajemné. Bohužel se to nedaří v dokumentu moc prodat. Nevím čím to je, snad střihem, či tím, že je to speleologická výprava, která se ale snaží předat kde co z toho, na co narazí, ale přišlo mi to místy takové nejasně zmatené a polovičaté. Velmi autentické, ale skladbou lehce nedotažené. Přitom to jistě bylo mnohem větší dobrodružství, než se podařilo přenést do dokumentu. Na jednu stranu jsem potěšen, o jaké zajímavé výpravě jsem se dozvěděl, na druhou zklamán z toho, dle mého pocitu, obsahově mnohem fantastičtější výprava se do dokumentu obtiskla stejně, jak se obtiskne mokrý míč na zeď. Podle obtisku je jasné, o co jde, ale zbytek si tak nějak člověk musí domyslet, a najít mezi řádky. ()

Autogram

Nemyslel som, že jeden z najfantasknejších Verneho románov Cesta do stredu Zeme môže mať dokumentárnu formu. Kam sa títo blázni dostávajú, o tom sa možno ani im nesnívalo. Horolezci majú pod sebou aspoň vždy pevnú skalu, vedia kde sú a kam majú ísť. Stolová hora nie je až tak celkom stolová, navrchu močiare prerezané prepadliskami, vnútri jaskyne záhadného pôvodu, a keď aj nikam nespadnú alebo sa neutopia v stúpajúcej vode, ešte je možné sa otráviť neznámymi plynmi zo siníc. Filmovanie a fotografovanie v takýchto podmienkach treba zvlášť oceniť. (21.12.2014) –––– Tento film sa dá pozerať opakovane a objavovať nové detaily jaskýň, jaskynného života a útrap jaskyniarov - horolezcov v gumákoch. Objavovanie jaskýň v stolových horách je nekonečná práca, tie stovky kilometrov čakajú na ďalšie generácie. Svoje tajomstvá jaskyne nevydávajú ľahko a svedčí o tom aj to, že vzorky určené na analýzu sa pri preprave stratili v Caracase. (19.7.2019) ()

Angelino

V novom prostredí, ako jediný nejaskyniar medzi profesionálmi. Určite má vždy čo robiť so sebou, množstvo psychicky vypätých situácií a on stuále v prvom rade robí záznam. Nájsť si miesto odkiaľ bude dobrý záber, predbehnúť skupinu a potom ich zasa dobehnúť. Byť na rôznych miestach aby sa dal urobiť zaujímavý strih... Za toto má u mňa automaticky hviezdičku navyše. ()

bidja

Něco málo jsem v přírodě pobyl. Kromě krásné přírody a hrdiného vystupování expedice vůbec nedokážu pochopit jak je vůbec ještě možné to vše natočit tak aby se člověk skoro cítil, že je součástí výpravy. Díku tomu moje závist těchto zážitků není tak obrovská. ()

DuanBerry

Přišlo to jako na zavolanou. Četl a snil jsem o kvarcitových jeskyních a ztraceném světě Gran Sabany, a pak mi dobrá duše ze zdejší komunity doporučila slovenský jeskyňářský dokument Tepuy - Cesta do hlbín Zeme... Člověk má mít sny, jenže jsou sny, které lze snadno transformovat v realitu a sny, které opravdu navždy zůstanou dlít za branou skutečného poznání. Možná je to dobře, protože poznat pravdu přináší nejednou pořádné zklamání. Sarisariňama, Ayuán a ostatně i Roraima jsou mými největšími sny řadu let. Podívat se tam však vyžaduje nejen solidní finanční zázemí, ale také kus odvahy a zejména speleologické a horolezecké zkušenosti. Mám jen málo ze dvou prvních povinností a z těch dalších vůbec nic. Proto mi nezbývá než snít. Tenhle dokument dovedl navodit opravdu perfektní atmosféru, díky níž jsem občas pocítil, že bych účasten toho úžasného dobrodružství mohl být i já. Pocity se rozplynou, sny ale zůstanou. Kdo ví, třeba jednou... ()

boda777

Další z Barabášových výborných dokumentárních filmů, tentokráte z okolí Venezuelských stolových hor, které skrývají nádherné jeskynní komplexy. Vystihl bych nepochybně výbornou režii a kameru z míst kde moc často lidská noha nevkročila. Trošku mi to připomínalu Doylovou výpravu do Ztraceného světa. Flóra a fauna je v tomoto okolí překrásná o jeskyních nemluvě. Jenom ti dinousauři mi zde scházeli. 90% ()

PEZ

Pavol Barabáš točí svetové filmy. Dostane sa na neuveriteľné a neprístupné miesta a točí o nich takým štýlom, že divák miestami sleduje s otvorenou sánkou. Originál, ktorý našťastie aj okolitý (dokumentárny) svet registruje. V Tepuy sa vydal s partiou jaskyniarov do zabudnutých venezuelských jaskýň a to čo tam našli by malo patriť do svetového bádateľského dedičstva. Absolútne neznáme rastliny a živočíchy, neskutočné šachty a priechody. Neraz išlo o život a v jednom prípade to bolo ozaj na hrane. Títo jaskyniari sú skutoční dobrodruhovia. Mal som chuť dať plnú pálku, ale po geniálnom hodinovom zážitku prišiel taký nijaký záver. Chcelo by to o niečo lepšiu bodku, niečo čo by dalo hlbší kontext takému odvážnemu a objavnému výletu. Keď už boli borci svedkami takých nepoznaných vecí z oblasti fauny a flóry, bolo by na čom stavať! 9/10 ()

Gardenboy

Myslím, že Premeny Tatier, Divočina zamrznutá v čase, Pururambo a Mamberáno bolo o niečo lepšie. Inak zaujímavá podívaná. ()

sima275

Tak tohle byl asi první geologicko-cestopisný dokument, jaký jsem kdy viděl. A musím říct, že jsem ho hltal jedním dechem. Ta jeskyně je přinejmenším tak dobrá, jako byl tenhle film. Takovou krásnou krajinu jsem snad ještě nikde neviděl. Ale asi bych se tam nevydal. Režisér Barabáš musí být doopravdy borec, když se nebojí jít ani do takových dlouhých a neobjevených jeskyních. Stolové hory jsou doopravdy krásné a myslím si, že 5 hvězdiček si tento dokument překypující adrenalinem zaslouží. 90% ()

Miagy

Veľmi zaujímavý dokument, hlavne v autentickosti.nádherná príroda stolových hôr, úžasné jaskynné scenérie. Nové druhy rastlín, živočíchov ( najviac ma zaujali biele "huby" v jaskyni bez svetla). Nečudoval by som sa ani, keby tam objavili dákeho dina :). Zábery a komentáre ľudí, by som však vymenil za zábery krajiny. ()

petisek

Po druhom zhliadnutí Tepuy dávam plný počet hviezdičiek. Tento film je trošku iný ako ostatné Barabášove dokumenty čo som videl, ale rozhodne za nimi nezaostáva. Klobúk dole pred majstrom Barabášom, že popri všetkom tom lození, brodení a bojovaní s nástrahami prírody dokázal natočiť takýto film! ()

monikka87

Temer som od úžasu nedýchala... divák prežíva dobrodružstvo spolu s protagonistami. Obdivovala som ich odhodlanie, niekto by povedal aj bláznovstvo, ale v tomto dokumente je naznačené aj množstvo poznatkov, ktoré musia účastníci expedície ovládať z rôznych disciplín (geológie, botaniky, zoológie...). ()

mrclTV

Ďalší z mnohých vynikajúcich dokumentov Pavla Barabáša sledujúci skupinu slovenských speleológov, ktorý sa vybrali na expedíciu do skutočného strateného sveta stolových hôr Venezuely. Sledujeme ich prípravu doma a tiež samozrejme strhujúcu expedíciu plnú nebezpečenstva a útrap. Ja by som ich nazval šialencami a úprimne ich obdivujem, lebo mňa by ste tam nedostali. Nie som síce klaustrofobik, ale narozdiel od nich nemám také množstvo odvahy a hrošej kože. Doteraz mi v hlave utkvela fotografia zo začiatku dokumentu, na ktorej bol zobrazený vchod do jaskyne mamutích rozmerov, pričom na spodnom okraji sa krčila trojica helikoptér. Niečo neskutočné. Doporučujem aj nezaujatým divákov, čo majú radi prírodu a objavovanie, skutočne stojí za to (i keď ja som si to pozrel skôr z učebno/odoborných pohnútok, keďže študujem na "bani"). ()

WolfIssen

Určitě hodně zajímavé, úplně jiný svět a ekosystém který jinde na světě nenajdete. Dost jsem se ale ztrácel ve skupinkách, kdo, kam a s kým šel a prozkoumával. ()

dank011

Fantastická hodinová záležitost, a jen se těším na další věci od Pavola Barabáše, k něčemu se prostě člověk bůhvíproč dostane pozdě.. Vynikající informační hodnota a zároveň pocitovka, dokument "trochu jinak", s pozvolna budovanou atmosférou, s autorským vkladem. ()

kolly13

Sonda do endemití společnosti a unikátních míst jeskynních, z částí džungle. Ale krom blázna z helikoptérou a ťukáním si na čelo pro nesmyslnost průzkumu (z mého laického pohledu) mne to nezaujalu. Naopak, to musí člověk lozit opravdu všude a rušit? ()

vandamator

Barabáš je slovenský Attenborough. Záběry a zároveň napětí, které přenáší na obrazovku, je nevídané a kvalita jeho dokumentů, je na Slovensku i ve světě jako neobjevený diamant. ()

michalkop

Opět velmi podařený dokument do neprobádaných končin Amazonie. Tentokrát do jeskyň. Jeskyně obrovské až tak, že místo nich byla jen černá obrazovka s pár bodovými světly, viděl jsem bakterie žeroucí křemenec. 75%. Amazonia vertical mě vzala víc za srdíčko. ()