Spálené vzpomínky

Spálené spomienky

• Nizozemsko

Things We Lost in the Fire

USA / Velká Británie, 2007, 118 min

Nevim, proc se zrovna u tohoto filmu podle komentaru hodne z Vas nudila... Mne film utekl velice. Moc se mi libi styl Susanne Bier a jeji smysl pro detail, jak jiz nekdo napsal, jde vycist, ze film tocila zena. Scenar sice neresi nejake velke obraty, i tak se ale jedna o celkem jasny a uceleny pocin. Vsechny s vyjimkou Berry bych pochvalil za herecky vykon, zvlaste pak Del Tora. Neubranim se vsak mirnemu zklamani, protoze si myslim, ze je to zatim nejslabsi film teto reziserky a mam pocit, ze ji americka produkce moc neprospela.(6.10.2008)

Jak by řekla pančelka výborně, za 5. Tomu říkám jasná volba, za perfektní zážitek nejlepší hodnocení a bez váhání. Scénář na jedničku, herectví za jedna s hvězdičkou, kamera, hudba taktéž. Dezertíky v podobě lascívních záběrů na krásu čokoládových křivek Hally a výrazové dokonalosti Benicia, byly pro zvrhlé vizualisty jak já, ještě přídavkem navíc. Kouzelné dětičky s roztomilými kučerami byly taktéž k sežrání. No nic abych se nerozplynula, nechala jsem si přehled tvůrců schválně až na konec. Když vidím ve vedoucím postavení jemnou ženskou ručku, aniž by to bylo dřív poznat, už se nedivím, proč byl snímek tak přesně naporcovaný a vyvážený. Zkrátka a dobře nemám námitek, jsem uchvácená a rozčarovaná zároveň, pořád jakoby v rauši....Slyšelas někdy výraz "polibek od boha"? Tím to začíná...(3.12.2011)

Susanne Bier mám velmi ráda, a to z několika důvodů: Otevřená srdce mě uchvátila svou hloubkou, Bratři mě ohromili svou upřímnou výpovědí a snímek Po svatbě mě vyloženě odrovnal, a to po všech stránkách. Spálené vzpomínky mě rovněž zaujaly, ale narozdíl od předchozích výplodů jim něco chybělo... Atmosféra zde nebyla tak hmatatelná, jak jsem u filmu Susanny Bier čekala, ačkoliv "uvěřitelná" byla. Příběh je to velmi silný, scénář výborný a skvěle zrežírovaný; upřímně řečeno mi tam však poněkud nesedělo to americké prostředí a herci, resp. Halle Berry podezírám z toho, že sama emocím Audrey nevěřila. Na druhou stranu perfektní výkon Benicia Del Tora, z čehož vyplývá, že se jedná souhrnem o vyvážený snímek, kterému k dokonalosti chybělo už jen málo. Pro příště doufám, že se talentovaná režisérka bude držet spíše "doma" a nadále bude světovou kinematografii zásobovat silnými dramaty s nezaměnitelným ovzduším.(16.9.2009)

Veľmi slabé a nevýrazne a to aj napriek tomu, že je tu veľa prvkov, ktoré by na dobrú drámu mali stačiť - smrť otca rodiny, drogy, závislosť, smútok nad stratou... V scenári sa to však akosi nepodarilo dobre namiešať, resp. bolo tu pridaných aj veľa hlúpostí, ktoré diváka od postáv len vzďaľujú. Jedným z dôvodov je aj to, že nemajú nič spoločné s realitou. Napr. to ako sa deti hneď okamžite zblížili v podstate s cudzím človekom bolo dosť pritiahnuté za vlasy. Tiež som nechápal to časté iracionálne chovanie sa postáv. Preto tu ani nemôže byť nejaká reč o emotívnej stránke, tá tu jednoducho nebola. To sa týka aj samotného záveru, necítil som nič, vlastne mi bolo aj jedno ako to celé skončí a dokonca som nad tým ani nerozmýšľal. To najsilnejšie čo si pamätám bol pocit úľavy, že je už koniec. Jediné pozitívum vidím v hercoch a pár svetlých momentoch réžie, to však samo o sebe nestačí. 60/100 Snímok videný v rámci - Project 52 Films by Woman.(2.1.2016)

Toto zpočátku narativně zajímavě řešené drama (roztříštěná časová souslednost scén) o ztrátě někoho blízkého se ke konci mění v celkem předvídatelnou drogovou odyseu, která ale nabývá na působivosti díky Benicio Del Torovi, jehož výkon v roli sociálně nestabilního narkomana a nejlepšího přítele zavražděného muže (příjemně civilní Duchovny) je doslova odzbrojující. Pokud bych měl říct jediný důvod, proč se na Spálené vzpomínky podívat, řekl bych právě jeho jméno. Stejnou míru chvály si ale bohužel nezaslouží Halle Berry, která jako manželka zavražděného několikrát sklouzne k nepříjemnému přehrávání a místo toho, abych s její postavou soucítil, působil na mě její projev spíše jako citové vydírání - příliš křečovitě. Není to sice tak hrozné, jak to může znít, ale vedle Del Torova famózního výkonu vynikne každé její klopýtnutí.(21.5.2008)

• - Scénář k filmu byl v roce 2005 nejlepší, resp. nejvíce zmiňovaný scénář dle „černé listiny“ Franklina Leonarda (seznamu scénářů zamítnutých filmovými studii). Film se své realizace nakonec paradoxně dočkal právě kvůli své rekordní úvodní smůle. (kriplozoik)

• - Film bol do niektorých kín dopravený pod fiktívnym názvom "Water". (matt6)