Film Až na krev se odehrává v Kalifornii na přelomu století, v období ropného boomu. Příběh dokumentuje vzestup Daniela Plainviewa (Daniel Day-Lewis), osamělého otce, který se z živořícího horníka ve stříbrném dole vypracuje na pozici ropného magnáta. Když Plainview dostane záhadný tip, že směrem na západ leží městečko, ve kterém prýští ze země oceán nafty, vydá se se svým synem H.W. zkusit štěstí v zaprášených ulicích města Little Boston. Plainview a H.W. se v tomto nuzném městě, jehož hlavní atrakcí je kostel s charismatickým kazatelem Elim Sundayem, pokoušejí prolomit dosavadní smůlu. Ale i když se jim začíná dařit, nedokáží uniknout konfliktům, ve kterých jsou veškeré základní hodnoty - láska, naděje, pospolitost, víra, ambice a dokonce i pouto mezi otcem a synem - ohrožovány korupcí, podvody a proudy ropy. (HBO GO)

Davidos305

Tenhle film je mistrovské dílo. Technická stránka filmu je špičkově udělaná. Úžasná režie a scénář. Skvělá hudba. Úžasný herecký výkon Paula Dana a nadlidský výkon Daniela Day Lewise, kteří hrají hluboce napsané postavy. Robert Elswit tady dokázal že je úžasný kameraman.  Každý záběr je nadherný, snad v každém záběru je precizně odvedena kompozice a z každého záběru jde cítit jak si na tomto filmu dali záležet. Skvělé drama s úžasným vývojem postav. ()

keane

8/10 Úžasný režisér, dokonalý herec, skvělý námět - mohlo to vůbec dopadnout špatně? Po monstrózním zklamaní z filmu Pokání a rozpačitých pocitech z Tahle země není pro starý, je právě tenhle film pro mne jednoznačným vítězem Oskarů. První půlka je fantastická, druhá zase taková intimnější. Atmosféře dopomáhá výborná hudba a (musím to napsat znovu) DOKONALÝ Daniel Day-Lewis. Tenhle film se dá jen těžko přirovnávat k nějakým dalším - jediné, co mě napadá, je slovo nadčasová klasika. Kdyby mi někdo řekl, že je starý třeba 20 let, bez problémů bych uvěřil. Příznivci rychlých klipů a těkavé kamery budou zklamání, filmoví gurmáni si ale smlsnou. ()

Giacomo

Tak tenhle snímek mě opravdu dostal, očekávál jsem nemnoho a dostal moc. Rekonstrukce životních osudů bývají pro mne mnohdy fádní a častokráte je vidím jako nafouknutou bublinu režisérovy fantazie. Toto dílko, je ovšem díky mistrovským výkonům Lewise natolik reálnou skutečností, že společně s výbornou režii, střihem, kamerou a nevím čím ještě jsem ani na chvíli nepochboval o autentičnosti osoby pana Plainviewa. Charakter Plainviwa je k nahlédnutí prostřednictvím jeho osudových tváří, přisvojeného syna a mesiáše Elima. Když si připomenu cynickou a vypočítavou povahu, která smutně dopadla na syna, tak o to více mě těšilo vidět jí odvetně trestat výstřelky pana Elima. Závěrečná bowlingová partie byla krásným závěrem dlouhodobého "přátelství" obou hlavních aktérů. ()

Tosca

Nechápu, že tento film letos nevyhrál Oscary, když už nevyhrálo skvělé Pokání. Vítězný film Tahle země není pro starý není špatný, ale proti těmto dvěma... Ale Pokání je asi příliš "evropské" a Až na krev zase asi příliš nekompromisní, temné a proticírkevní... Ale aspoň ty dva Oscary jsou zasloužené, jak za kameru, tak hlavně za herecký výkon Daniela Day-Lewise, který je z těch, pro která se těžko hledají superlativy, ale i slova... U žádného filmu z poslední doby mě tak nemrazilo v několika scénách a tolik scén mě doslova bez dechu "neusadilo" do křesla v kině jako tento. Sugestivní podívaná! Pár drobností mi trochu vadilo - např. mohl být ke konci menší časový skok a více rozvinutý vztah se synem i s fanatikem Elim - ale jako celek to skoro nemá chybu. Nejen kamera byla výborná, ale i hudba, jednak převzatá (ten houslový koncert, myslím od Brahmse, ale nejsem si jistý), jednak původní, která zněla "nehezky", "nelíbivě", což k tomu filmu přesně padlo (tady opravdu nemohla znít typicky rozmáchlá hollywoodská film music). A na konci, když ten houslový koncert zazní po Danielových slovech "Už jsem skončil" znovu, tak je to mrazivě ironické, ta oslavná, zářivá hudba a ten temný konec... ()

Bartoloměj

je mi líto, že jsem nepochopil. po řemeslné stránce dokonalé, chválit Daniela Day-Lewise je nošení dříví do lesa. ale rozvleklost tohodle příběhu mi lezla na nervy takovým způsobem, že jsem skoro záviděl svojí pani, když začala nepokrytě pravidelně odfukovat. Klidně by se to mohlo jmenovat unuděn k spánku 1 (2,3....) děkuju za komentář od aiaxe ()

JohnVodka

Nahá pravda a čistá realita. To mě asi nejvíc na tomto filmu zaujalo a skoro vyrazilo dech. Tak přesvědčivé ztvárnění ropného magnáta Plainviewa jsem nečekal. Herecké výkony všech postav jsou skutečně skvělé. Vyprávění by mohlo být o něco svižnější ale spád jaký tvůrci zvolili navozuje požadovanou hypnotickou atmosféru filmu víc než dostatečně. Od začátku filmu, kdy se vypráví o začátcích ropného průmyslu, se naftař Plainview postupně vyvíjí v bezcitného a chamtivého sociopata, který si jde tvrdě za svým cílem. I přesto, že vedlejším filmovým postavám nebyl poskytnut takový prostor, se mi líbí že jejich herci velmi dobře ukázali svoje schopnosti. Nemám tedy co bych filmu vytkl a tak dávám 120%. ()

DonTommy

Pardon Joele a Ethane ale myslím že nejlepší film a režie u vás tentokrát skončili nezaslouženě. Měl to dostat tato studie misantropické mysli jednoho naftaře pro kterého neexistuje nic čeho by se štítil na své cestě pomstít se a "ukázat" všem lidem. Alespoň že soška pro Daniela Day Lewise skončila ve správných rukou, nepopsatelné... ()

Lichty

Možná mi schází hektolitr epického cítění, ale mě se zdálo, jako kdyby si pan Paul Thomas Anderson chvílemi uchcával do trenek ropu. PS: Tak dlouhé chtění, aby ten nekonečný příběh už skončil, jsem měl naposledy... Ne, tak dlouho jsem si to asi nikdy nepřál. ()

Marty7CZ

Zajímavé,leč velmi velmi utahané.Nejsem pravda,tak uměleckého vyznání,proto sem to dokoukával na etapy.V tom davu hvězdiček se ty moje 3 tak nějak převalují,ale víc ze mě nikdo nevymáčkne. ()

TSZ

U There will be blood mě mělo varovat asi už to, že první slovo padne po čtvrthodině filmu (pokud nepočítám různá "jau" když někomu spadne něco na hlavu nebo dětský pláč). Úvodní část se nese v naprosto rozvláčném duchu, kdy je celá "dramatičnost" soustředěna do scén jako "osoba č.1 zle/naštvaně/tázavě (ale vždycky mlčky) kouká na osobu č.2". Nikde žádná zápletka, která by alespoň trochu rozvířila děj, pokud tedy za zápletku nepovažujete např. to, že kněz (nebo co to je) chce pokřtít novou těžební věž, majitel věže mu to slíbí ale pak ho k tomu nepustí, kněz se naštve a odejde do kostela, kde vyhání z těl návštěvníků démony velice bizardním a fanaticko-magorským způsobem. Ve druhé části dostane konečně děj trošku spád, začne to rychleji odsýpat a já celkem v pohodě dokoukal do konce, takže mé nejčernější obavy se nenaplnily (měl jsem zpočátku opravdu reálný pocit že u filmu brzy usnu).I s hereckým výkonem Daniela Day-Lewise, jehož "oscarový koncert" si v ničem nezadá s jinými hereckými exhibicemi z daleko lepších filmů (např. American Gangster - D.Washington) to však stačí na pouhé dva body. A doufám že už nikdy nic podobně dlouhého a nudného neuvidím. ()

Gromit

Málokterý film z poslední doby mě zaujal tolik jako tento. Dokonce bych řekl, že mě od začátku do konce naprosto fascinoval. Příběh je skvěle napsaný a ještě lépe zrežírovaný. Paul Thomas Anderson se nevyhýbá dlouhým scénám bez dialogů, spíše mám pocit, že je naopak vyhledává, aby nám předvedl, jak umí čarovat s obrazem. Tím nejlepším, co tento film nabízí, je však herecký výkon Daniela Day-Lewise, pro který mě napadá jen několik slov: intenzivní, robustní, zkrátka GENIÁLNÍ. Chápu, že Oscara za nejlepší film získala "Tahle země není pro starý", ale já osobně bych vždycky hlasoval pro "Až na krev". ()

polonius

Tak tohle si budu muset dát ještě jednou....Naprosto nezajímavý scénář , plný počet má hudba , která by ale fungovala bez filmu mnohem působivěji. Ocenění zaslouží Daniel Day-Lewis, ale pro mě je ten film jen a pouze o něm. ()

stiewe

Ve skvělém dramatu nás P.T. Anderson provádí po stopách magnáta jenž pro peníze a úspěch dokázal obětovat mnohé a přitom nezapomínal na svého syna. Daniel Day-Lewis zahrál naprosto neuvěřitelně svou roli a jeho vžití se do role bylo obdivuhodné. Chvílemi si budete opravdu připadat jak součást ropné horečky a hondby za rychlým zbohatnutím. ()

nicneznam

Tady je třeba úplně jiný názor, ale chce to čas. Doteď ale nechápu, jak tohle Anderson dokázal, protože na zázraky nevěřím. Jeden z nejzásadnějších filmů vůbec - ne z komerčního hlediska, ne z technického hlediska, ale ze způsobu, jakým nahlíží na lidské hodnoty a lidské charaktery. Ten film vám nikdy nedopřeje klid, protože nevíte, jak ho uchopit. Přesto víte, že vám hodně ukázal a sdělil. Herecké výkony, kamera, hudba - to už je dokonalost, jejíž spojení nemá ve filmu obdoby. Hodnocení nikdy nedostanu pod stovku, přestože během prvního zhlédnutí se pohybovalo různě. Sledovat tohle pár metrů od velkého plátna v sále, který se celý přesunul o sto let dozadu a postupně se naplnil atmosférou, která byla ke konci skoro dusivá, nechat naplno rezonovat Greenwooda a ještě si užívat reakce publika, kteří čekali něco úplně jiného (příběh o vzestupu a pádu jednoho muže, který narazil na naftu, začal chlastat a zemřel osamocen?), to si kdykoli rád zopakuju. . ()

lenzi

Vynikajúci Day-Lewis. Samotný film a konanie hlavnej postavy ma však strašne znervózňovali a vyrušovali, mal som z toho divný pocit. Skôr som sa prikláňal k 3,5, ale za ten požiar dám 4. ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

17.10.2017

Možná jste zaznamenali, že držitel tří Oscarů Daniel Day-Lewis končí s herectvím. Jeho poslední film jde do kin už 25. prosince a konečně bylo potvrzeno, že se bude jmenovat Phantom Thread. Příběh… (více)

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (více)