Marcela

Dokumentární

Česko, 2006, 82 min (Director's cut: 56 min)

Pro toho, kdo viděl Manželský etudy, to moc jinej (natož průlomovej) rozměr nepřináší - kromě pár novejch scén, ze kterejch za zmínku stojí předevšim Marcelina hospitalizace na psychiatrii a konečný přestěhování se do Prahy za pomoci veřejnosti. Zajímavej je teletragéd, kterej se k Marcele a Tomášovi chtěl (nakonec i celkem násilně) vesrat, a kterýho Marcela k mýmu údivu asi nějak odhalila a nemusela se tak životně potýkat s dalšim nešťastnym partnerstvím. Čekal jsem ale přece jenom něco o reakci Haberlanda na smrt svý dcery, tady nebyla ani zmínka o tom, že by neodpověděl, odmítal kontakt atd. Vím, že to je dokument o Marcele, ale Jiří byl přece její manžel a hlavně otec jejich dcery... - takhle toho o něm po těch dvaceti letech od prvního natáčení bylo už víc v těch Etudách než tady, v samostatnym dokumentu.(8.4.2016)

Zajímavé. Nepochybně zajímavé, podívat se na delší časový úsek něčího života. Zvláště takto tragického. Plné hodnocení nemohu dát z prostého důvodu, že se mi to zdá ze strany štábu až poněkud nevhodné. Ale tak třeba paní Marcele díky tomu alespoň někdo pomohl. Nevím ale, zda se jí takto zásadní narušení soukromí v těch nejtěžších životních chvílích, vyplatilo. Opět se ptám, neovlivnilo natáčení až moc život filmových aktérů? U Reného byla vazba na Helenu Třeštíkovou velmi silná a režisérka dost ovlivňovala jeho život. Alespoň to tak vyznívá z filmu. Zde to tak silné není, ale opět, pomoc od diváků, pomoc s bytem, apod. Nedovedu pochopit důvod, proč se paní Marcela v začátku vdává za Jirku, o kterém říká, že je "hodnej", ale sebemenší náznak lásky není ani z jedné strany patrný. Byla doba před listopadem 1989 opravdu taková, že lidé nemohli nic, než se co nejrychleji oženit či vdát a splodit dítě? Opravdu neměla paní Marcela možnost v klidu hledat a vybírat si nebo alespoň zavčasu rozpoznat Jirkovu povahu? 8/10(30.5.2009)

A že vraj reality show je vynález kapitalistov a komerčných televízií. Takéto manželské etudy sú ich nenásilnou formou, ale vyžiadali si obrovskú trpezlivosť pri zaznamenávaní dlhého obdobia, a divák si potom za hodinu premietne 25 rokov skutočného života. Života, ktorý sa s osudom ľudí nemaznal, a nedoprial Marcele ani jej vysnívaného fúzatého športovca. Tentokrát sa absolútne vyhnem hodnoteniu konania postáv, naozaj sa to nehodí pri takomto intímnom nahliadnutí do života. –––– Člověk by měl žít tak, aby se za to nemusel stydět.(11.1.2016)

Jedna obyčejná žena a její "obyčejný" život - nic vyumělkovaného, jen pos*aně krutá realita. A takových nešťastných lidí je všude kolem nás spousta; nejspíš každý z nás si projde obdobím, kdy bude myslet, že už nemůže dál, že více ran osudu neunese... nezbývá než to překonat, zvednout se a jít dál. Čas rány skutečně zacelí, ikdyž nám třeba zůstane jizva na duši a za ní bolestivé prázdno po někom, koho jsme milovali. A tohle dokument dokázal předat: nic není samozřejmé, je třeba dávat svým blízkým najevo lásku, protože nikdy nevíte, co se může stát... a nutnost bojovat i v nejtežších chvílích. 85%(19.5.2009)

„Bolo horšie.“ Dokument pravý, ako smrť. Bohužiaľ doslova. Zasiahne bez hlúpeho zľahčovania a primitívneho zjednodušovania. Silný, ako slzy ženy, ktorá prvých päťdesiat rokov svojho života ani raz neplakala. Úchvatný časo-zberný dokument, ktorý si môžete vyhľadať ako tento „samostatný" celovečerný dokument z roku 2006 alebo i v o rok mladšom seriáli Manželské etudy po dvaceti letech (v poradí piaty diel). SVINSKÝ DODATOK 11. 9. 2010: Po druhom pozretí som sa na snímku začal pozerať kritickejšie resp. inými očami, čo ma prinútilo znížiť hodnotenie zo 100% na „len“ 80%. Bohužiaľ, tieto „iné oči“ sú sudcami, možno by som si mal najskôr pozametať pred vlastným prahom, ale aj tak sa mi nepozdáva, že Marcela neustále hovorí o svojej zlej sociálnej situácii, ale v každej scéne má cigaretu. To nie je lacný peniaz a keby si od fajčenia ako fabrika odvykla, určite by mala zopár korún navyše pre deti (na oblečenie, stravu). Otázny je tiež postoj jej dcéry, ktorá si nikdy nenašla „poriadne“ zamestnanie, ale prvé, nad čím rozmýšľa, keď si nájde priateľa, je, že otehotnie. Kde budú bývať? S kým? Za čie peniaze? Marcela si neúspešne hľadá 25 rokov robotu. No, za 25 rokov, viem to sčasti z vlastnej skúsenosti, si nenájde robotu predovšetkým človek, ktorý si ju NECHCE nájsť. Viem, áno, je to trocha svinské, že takto píšem o žene, ktorá TOTO zažila. Na strane druhej, o čo menej útrap zažil ktokoľvek z nás? A o nás sa dokumenty nerobia.(15.11.2009)

• - Příběh Marcely a jejího exmanžela Jiřího byl již při natáčení v osmdesátých letech svým rozsahem připraven na uvedení do kin pod názvem Z lásky (1988). Dovyprávění osudu Marcely ve snímku z roku 2007 je podle slov autorky Heleny Třeštíkové pouze logickým vyústěním událostí. (hippyman)

• - Na plzeňském festivalu českých filmů Finále získal snímek roku 2007 cenu pro nejlepší dokument, čímž se stal držitelem Zlatého ledňáčka. (Tom_Lachtan)