Zahrada (TV seriál)

Animovaný / Loutkový / Komedie / Rodinný

Československo, 1974–1977, 1 h 14 min (Minutáž: 14–17 min)

Je Zahrada určena dětem? Nikoliv, je určena dospělým, kteří potřebují na chvílí utéci z racionalozovaného a odkouzleného světa do krásné zahrady, kterou stráží kocour - specialista na nadávání, kde jsou anděly strážnými sloni a slůňata, kde trpaslík mluví do snů...; utéci do fantazie, protože mimo ní nás stráží čas a my musíme poslouchat jeho příkazy - v osm ve škole, v poledne na oběd...; naše dospělácká klukovská fantazie není ta dětská "fantazie" - tu totiž vyjadřují filmy typu Scary Movie (tělesnost a sexualita).(14.10.2009)

Trnkova předloha nemá chybu, ale Pojarovo animované zpracování mi tak úplně nesedlo. Honičky kluků s kocourem a celá zahrada jsou podařené, stejně tak sloni a velryba. Ale první pouze kreslený díl je poněkud didaktický, dalším zas chybí větší spád, víc humoru a pointy, takže vyznívají hrozně doztracena.(24.9.2008)

Geniální!!! Jen škoda, že toho bylo tak málo dílů. Kocour s hlasem Františka Filipovského, to byla jedna z nejúžasnějších pohádkových postaviček. To, jak vždycky skočil do okýnka nad bránkou a začal nadávat....., jak vytáhl zub z tlamy, zamával s ním klukům před očima a nandal ho zpátky......, jak se nechal tahat na pekáči a ocasem střílel.........(6.8.2011)

Ke knize mám vztah silný, neb mi ji kdysi předčítal hlas, který již neuslyším, a také to byla jedná z prvních knih,v které jsem si slabikoval. Patří k těm knihám (jako Alenka či Malý princ), které lze prožívat jako dítě i po letech jako dospělý. A toto zpracování Břetislava Pojara a výtvarníka Miroslava Štěpánka je velice vtipné, akční, nesentimentální, nedětinské a přitom poetické.(16.4.2013)

Úžasný klukovský seriál. Tajemná zahrada s tajemnými zvířaty a do toho úplně obyčejní kluci s neobyčejnou fantazií. Velice zajímavé zpracování, ve kterém se prolínají různé způsoby animace. Nejvíc mi utkvělo vyprávění o lovu netopýra, létání na slonech a výuka čtení pozpátku. Všichni potřebujeme občas pořádnou dávku fantazie... Zajímavé komentáře: kinej, rikitiki, Adam Bernau.(20.5.2013)

• - V seriálu byly použity čtyři animační postupy: papírková animace (celý první díl), loutková animace, poloplastická (styl, jakým byl natočen seriál Pojďte, pane, budeme si hrát (od r. 1965)) a nakonec kreslená ve snových bublinách. (Landauer)

• - Ve mnoha epizodách je klika na dveřích do zahrady ze záběru z dálky vlevo, ale při bližším záběru je vpravo. (willda)