El Greco

• El Greco

Drama / Životopisný

Řecko / Španělsko / Maďarsko, 2007, 119 min

• d-fens

ocenenia : MFF Káhira 2008 - Najlepší herec (Juan Diego Botto)(24.3.2010)

Nejdříve zápory: Srala mě všudypřítomná velmi špatná angličtina. Ti hrdinové jsou přece Řekové, Italové a Španělé. Proč ten mezinárodní jazyk do toho srát? Dále mě zarazila přítomnost italské jeptišky v Toledu právě v době kdy El Grecovi šlo o život. Je to málo pravděpodobné v r. 1590 ale ta holka měla asi mobil nebo do kláštera zavedený internet. Klady: strhující životní cesta umělce krétského původu, jenž byl pro církev velmi nečitelný a tedy také nebezpečný. Film plný myšlenek a obrazů na který se vyplatí dokoukat do konce(což se mi podaří málokdy).(22.6.2012)

Důstojná filmová cesta Grecova života, jak už bylo na konci titulků, tak film věnován Krétě a jejím obyvatelům. U tohoto si nemohu na nic stěžovat, ale label "klenot" bych tomu taky nedával. Čili něco mezi tím. Hudba od Vangelise stále působí ve filmech dobře. Debut jako u filmu 1492 - Dobytí ráje, nelze čekat. Nebyl příliš ani domýšlen osud hlavní postavy z hlediska jiných historických filmů typu Bathory, jako Caravaggio na slovensku. Což se mi taktéž líbilo a za to dávám palec nahoru!(5.8.2013)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $8,932,784(20.5.2009)

Pokud přijde řeč na myšlenky skryté za El Grecovými malbami, je film snesitelný. Při některých monolozích jsem ale měl pocit, že si scenárista tropí z diváků žerty, protože něco tak amatérského jsem už dlouho neslyšel. Vangelis už taky nezaujme tolik jako kdysi, ale tenhle film není žádný hollywoodský kult, takže kdovíjaká hudební pecka se ani čekat nedá. (690.)(6.12.2011)

• - El Greco se ve skutečnosti pravděpodobně nikdy neocitl před inkvizicí jako obviněný. (L_O_U_S)

• - Část závěrečného hudebního tématu je převzata z hymny pro fotbalové mistrovství světa v roce 2002, jejímž autorem je Vangelis. (L_O_U_S)