Ong bak 2: Pomsta

Ong-bak 2: The Beginning

Akční

Thajsko, 2008, 94 min

Tony Jaa

Tony Jaa překonává sám sebe. Znovu se můžeme těšit na nespočet kvalitních soubojů, jež jsou tentokrát daleko více reálné než ve všech předchozích filmech. Tony tu používá ty nejšpinavější techniky a kromě muay thai dojde i na zbraně a nějaké to kung-fu. Taktéž příběh mě hodně překvapil, po režijní a scenáristické stránce o stupeň lepší než první Ong-bak a Tom Yum Goong. Tony se tedy osvědčil nejen jako akční hrdina, ale i jako režisér. Vůbec by mi nevadilo kdyby jeho další snímky pokračovaly v podobném duchu. Jen jsem nepochopil proč se to jmenuje Ong-bak 2, neboť kromě názvu a Tonyho nemá s prvním Ong-bakem nic společného. Asi marketingový tah. Myslím, že Tony už se nemusí snažit být novým Brucem Lee, klidně může být hvězdou sám za sebe. A já už se jen těším kdy si téhle thajské mlátičky konečně všimne někdo ze Západu.(10.11.2009)

Tony jako režisér rozhodně co se týče soubojů nezklamal. Dynamické a přehledně sestříhané, souboj střídá souboj, kde se u každého mění zbraň a technika. Bohužel scénáristicky a celkové je film jen sled scének, a to ne dobře navazujících a tady pravé Tony jako režisér selhává, což se ostatně projevilo produkčníma potížema, překročením rozpočtu, kdy Tony utekl do džungle, aby se pak vrátil a film dokončil. Navíc nechápu smysl pojmenovat film Ong bak 2, když s jedničkou nemá nic společného. To Tom Jun Goong měl být Ong bak 2. Ale s přimhouřením očí jsem tohle mírně prominout, protože ty souboje opravdu stojí za to v čele s naprosto nářezovým finále. 7/10(15.10.2010)

,,Máš život ve svých rukách mladíku“….“ V příběhu zasazeném do historického období králů a pirátů, dostává malý chlapec svoji šanci stát se bojovníkem a pomstít se. Padouchů je dostatek a tak může začít přehlídka různorodosti bojových umění a stylů, kdy vrcholem má být akrobacie a boj za pomoci slona. Ano, zase jsou tyto pasáže efektní a krvavé. Tečka. To ostatní je to o tom, že T.Jaa je jasné, že své jméno a umění musí prodat dokud je čas. Proto je v titulcích snad 10x. Hlavně na příběhu by mohl příště víc máknout. Ale já mu věřím! PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE **** NAPĚTÍ ** Co uvidíme (možná) příště? T.Jaa došlo, že lidi nezajímají jeho scénáře, ale chtějí jej vidět bojovat. Proto se připravuje ne na dvojroli, ale 4roli! Jak dopadne boj T.Jaa proti T.Jaa? Tak to jsem sám zvědavej. Zvítězí ten lepší?(13.4.2009)

• Gabbo

Tento film je pro mě bohužel jedno veliké zklamání. Kromě závěrečného boje s ninjama jsem se nudil. Děj je velice chabý, kamera při bitkách je místy otřesná a bitky taky nic moc. Po Ong Baku 1 jsem byl velice velice nadšen a tešil jsem se na další filmy Tonyho Jaa. Tom yum gong byl sice dějově slabší, ale bitky to zachránily. Snad se Tony poučí, nechá režii zkušenějším a sám se zaměří ty bitky - hlavni lákadlo jeho filmů.(20.5.2009)

Na rovinu říkám, že jsem čekal víc. Po ohromujícně tvrdé jedničce a po hyperultimátní brutolámačce s názvem Tom Yum Goong byla má očekávání prostě maximální a toužil jsem vidět něco ještě bombastičtějšího (jsem náročný, vím to) a to si myslím, že filmu nejvíc ubližuje. Přílišná očekávání. Kdyby byl tohle můj první Tony, asi bych se z akčních scén (které jsou dávkovány střídměji) zasral jako půlroční dítě po sacharidovém obědě. Za nejlepší bitku považuju tu, jenž načíná druhou polovinu snímku a kterou "ochutila" breakdanceová choreografie. Tony roztáčí ´americká kola´ a kolení vazy protivníků vřískají do všech thajských dálav (dnes jsem absolvoval obstřik kolene - nic příjemného - takže jsem hodně soucítil s úpícími nebožáky). Dalším faktem, kvůli kterému jsem nevnímal Ong Bak 2 natolik intezivně, jsou paradoxně bojové sekvence (především ty závěrečné). Jistě, působí bez debat skvěle a Tony střídá netradiční (původně rolnické) zbraně (sansetsukon - trojdílná tyč, meče, suruchin - tupý kolík na provaze) s neochvějnou technickou přesností a jistotou, ale já čekal mnohem víc klasických brutalit, které Tonyho tolik proslavily: lokty, kolena, hrany rukou, akrobatické prvky, kopy a výskoky. Nenašel jsem tu tolik přelámaných loktů, ramen, zápěstí a kolen, jak je u tohoto bitkaře z Thajska běžné. Nicméně pořád to lze definovat jako absolutní špičku v žánru akčních filmů a ostrých fyzických soubojů. Posledním záporným bodem se stal příběh, roztahaný, zbytečně zpomalovaný, navíc přerušovaný dlouhými flashbacky. Ale Tony si určitě natočením OB2 splnil svůj sen, když dokonce kvůli snímku zmizel na pár měsíců do hlubin thajské džungle, aby zkoncetroval své síly k jeho dokončení. Obdivuju stabilitu a zpevněné segmenty Jaaova těla (kotníky, kolena, lokty, ramena), protože nápor na klouby, vazy a šlachy musí být při natáčení obrovský. Do třetího dílu bych přizval víc akrobatických ranařů (viz Tom Yum Goong). Doporučuju: Tony Chu, Dean Alexandrou, Jon Foo, Scott Adkins, Lateef Crowder, Ilram Choi.(4.4.2009)

• Tony Jaa

• - Scénář je založen na nízkorozpočtovém akčním filmu Ai Noom Saraphad Phid (Man of a Thousand Poisons), který spolu natočili Tony Jaa a Panna Rittikrai někdy v devadesátých letech. Ten se však nikdy nedočkal zveřejnění, protože po té, co tvůrci odeslali natočený materiál do laboratoře k vyvolání, dozvěděli se, že je expirací zničený a nic se z něj již nedá zachránit. (Raztubyl)

• - Film bude mít v Thajsku premiéru 4. 12. 2008. (Smartynko)

• - Veškeré scény natáčené v Kambodži byly z finální verze vystřiženy kvůli sporům mezi Kambodžou a Thajskem, které se před premiérou znovu rozhořely, když Kambodža požádala o zapsání chrámu Preah Vihear do UNESCO. O tuto památku obě země usilují již mnohá desetiletí a neváhaly k němu dokonce vyslat své armády. (Raztubyl)