Ong bak 2: Pomsta

Ong-bak 2: The Beginning

Akční

Thajsko, 2008, 94 min

Tony Jaa

No no no, trošku rozpaky u mě zavládly, Tony Jaa je pro mě skoro modla a dokážu mu odpustit v jeho filmech hodně věcí, protože ty jeho bojový kousky prostě miluju, ale tady je ta první polovina přece jenom hodně vlažná a příběh se na muj vkus snaží tvářit trošku moc dokonale na to, že to je vlastně blbost, což potvrzuje i vývoj druhý poloviny, kde jsou flashbacky do dětství, ale moc sem nepochopil jejich smysl, když to pak neni pořádně využitý, s čimž vlastně souvisí i fakt, že to působí celkově hodně nedodělaně a v závěru useknutě, nicméně v tý druhý polovině se už Tony přece jen vzchopí a předvede v závěrečným 30ti minutovým finiši nadpozemsky dokonalou akci v úžasný choreografii a s perfektní kamerou, která celej dojem z filmu rapidně vylepšuje, ta totiž má přesně ty parametry, možná ještě vyšší, který sem od toho očekával v celý stopáži a úplně mě to dostalo, krom teda Tonyho kreací s mečem, který podle mě nejsou jeho nejsilnější stránkou. Nicméně celkově to neni až zas tak dobrý, jak sem si představoval, Ong Bak a Tom yum Goong zůstaly nepřekonány podle mě, hlavně teda co se týče hlavního prvku Tonyho filmů - akce(27.3.2009)

Nemám najmenšiu výčitku. Tam kde pôvodný ong bak vsádzal na originálne bojové scény a protector na ich zdokonalovanie pričom príbeh dali obidva filmy bokom, pri Ong bak 2 sa zhmotnil aj obstojný príbeh, ktorý je síce skúpy na slovo ale o to lepšie sa na neho pozerá. Tony Jaa síce postráda PInkaewovú uvoľnenosť a nápaditosť a skôr sa spolieha na efektnosť a ultraupršanú a ultrakrvavú akciu alá apocalypto. Čo nie je na škodu. Naopak vidieť korejcov z mečmi ako bojujú medzi sebou v prudkom daždi je naozaj skvostný pohľad. Potom sa tu koná zápas s krokodílom a aby to nebolo všetko pri finálnej bitke je využitý aj slon indický a veľmi originálne. Historický nádych a skúposť na slovo, podfarbené podmanivými chorálmi , ktoré sa snažia zvýrazniť prežitý zážitok z pohybu na obrazovke robia s tohoto filmu dokonalú štipľavú pochúťku, ktorá je na nerozoznanie od predošlých filmov a prináša strhujúci hardfight akciu, ktorú si fanúšikovia jednoducho užijú. A to všetko nám servíruje jeden z naj nesympatickejších hercov akého som mal možnosť vidieť. Tony Jaa. ten chlap vyzerá naozaj zle, ale jeho filmy majú dušu a aj napriek tomu že je nesympatický tak by ste si s ním radi zašli po dopozeraní jeho filmu na pivo. A takú moc skrátka má on aj jeho filmy. takže zábava na jednotku. veľmi som si to užil, teším sa na jeho ďalší film.(8.7.2009)

Na rovinu říkám, že jsem čekal víc. Po ohromujícně tvrdé jedničce a po hyperultimátní brutolámačce s názvem Tom Yum Goong byla má očekávání prostě maximální a toužil jsem vidět něco ještě bombastičtějšího (jsem náročný, vím to) a to si myslím, že filmu nejvíc ubližuje. Přílišná očekávání. Kdyby byl tohle můj první Tony, asi bych se z akčních scén (které jsou dávkovány střídměji) zasral jako půlroční dítě po sacharidovém obědě. Za nejlepší bitku považuju tu, jenž načíná druhou polovinu snímku a kterou "ochutila" breakdanceová choreografie. Tony roztáčí ´americká kola´ a kolení vazy protivníků vřískají do všech thajských dálav (dnes jsem absolvoval obstřik kolene - nic příjemného - takže jsem hodně soucítil s úpícími nebožáky). Dalším faktem, kvůli kterému jsem nevnímal Ong Bak 2 natolik intezivně, jsou paradoxně bojové sekvence (především ty závěrečné). Jistě, působí bez debat skvěle a Tony střídá netradiční (původně rolnické) zbraně (sansetsukon - trojdílná tyč, meče, suruchin - tupý kolík na provaze) s neochvějnou technickou přesností a jistotou, ale já čekal mnohem víc klasických brutalit, které Tonyho tolik proslavily: lokty, kolena, hrany rukou, akrobatické prvky, kopy a výskoky. Nenašel jsem tu tolik přelámaných loktů, ramen, zápěstí a kolen, jak je u tohoto bitkaře z Thajska běžné. Nicméně pořád to lze definovat jako absolutní špičku v žánru akčních filmů a ostrých fyzických soubojů. Posledním záporným bodem se stal příběh, roztahaný, zbytečně zpomalovaný, navíc přerušovaný dlouhými flashbacky. Ale Tony si určitě natočením OB2 splnil svůj sen, když dokonce kvůli snímku zmizel na pár měsíců do hlubin thajské džungle, aby zkoncetroval své síly k jeho dokončení. Obdivuju stabilitu a zpevněné segmenty Jaaova těla (kotníky, kolena, lokty, ramena), protože nápor na klouby, vazy a šlachy musí být při natáčení obrovský. Do třetího dílu bych přizval víc akrobatických ranařů (viz Tom Yum Goong). Doporučuju: Tony Chu, Dean Alexandrou, Jon Foo, Scott Adkins, Lateef Crowder, Ilram Choi.(4.4.2009)

Co se musí pochválit, je určitě výprava. Film vypadá opravdu parádně. Z čeho jsem nechápal, bylo velmi temné ladění filmu. Některé scény jsou vyloženě horrorové! Například Tingova zkouška s divochem je opravdu strašidelná. Oni vůbec záporáci v tomhle filmu stojí za to. Takové "ksichty", to se jen tak nevidí. Bojový scény jsou u Tonyho vždycky super, jen tu chybí něco fakt extra. Potěšil mě hlavně drunken fight, ten byl moc fajn. Ale žádné nadšení se tentokrát nekonalo.(23.10.2009)

Film se odklonil do historie a do pralesů, ale nepřišel ani o špetku výborných soubojů, Jaa opět ukazuje svoje nadání, ve kterém patří k nejlepším. Není to tak dobrý jako klasická dvojka, ale rád se k tomuto filmu vracím. Tony Jaa je prostě borec a je jen otázka času, než se objeví v nějakém americkém velkofilmu, kde bude hrát pět minut a nic pořádného nepředvede....třeba v Rychle a Zběsile 7(12.5.2015)

• Tony Jaa

• - Film bude mít v Thajsku premiéru 4. 12. 2008. (Smartynko)

• - Veškeré scény natáčené v Kambodži byly z finální verze vystřiženy kvůli sporům mezi Kambodžou a Thajskem, které se před premiérou znovu rozhořely, když Kambodža požádala o zapsání chrámu Preah Vihear do UNESCO. O tuto památku obě země usilují již mnohá desetiletí a neváhaly k němu dokonce vyslat své armády. (Raztubyl)

• - Supervizorem přes akci byl Panna Rittikrai. Akční choreografii a akční režii na filmu dělal Tony Jaa. (Rominator)