Ong bak 2: Pomsta

Ong-bak 2: The Beginning

Akční

Thajsko, 2008, 94 min

Tony Jaa

tak konečně! Středověk sedí Tonymu Jaa mnohem více než současnost, konečně se objevuje krev, slonů je pomálu, šetří se zbytečnými slovy a rozmazaná, špinavá beznaděj středověkého venkova je v některých scénách doslova hmatatelná. Film podle mě dost odkazuje k japonským komixovým rubačkám typu Azumi - neuvěřitelná rozmanitost protivníků a skoro neůnavný Tony Jaa, který je kosí jako na běžícím pásu. Moc mě potěšila i Drunkem Masterovská bitka, stejně jako heroicky pesimistický konec - prostě milé překvapení po všech stránkách, po nic moc Ong Baku nebo Protectorovi konečně krok správným směrem.(12.7.2009)

Ještě, že je film vlastně jenom o bitkách, jinak by hodnocení vypadalo jinak. Na výsledném produktu se holt hodně podepsaly průsery při natáčení, kdy Tonymu ruplo v bedně a zdrhl uprostřed natáčení do pralesa, aby se nějak psychicky dal dohromady. Takže co se děje týče, tak to nějak moc nedává smysl... ale ser to skunk ! Bitky tu jsou a, jak jsem již zmínil, je jich tu fakt hodně. Tony tomu dává slušně na prdel moc hezky se na to kouká !(12.4.2011)

Dlouho očekávaný Tonyho počin jsem sledoval se zatajeným dechem. Moje očekávání však nebyla zcela uspokojena ani naplněna, i když musím vzdát Tonymu hold nejen za fyzické dovednosti a akci, kterou ve filmu předvádí, ale i za film jako takový. Za jeho hloubku, to co ve své podstatě vystihuje a co chce divákovi sdělit. A tím základním cílem a myšlenkou filmu je nikoliv ukázat divákovi co nejvíce akce, soubojů - martial arts apod., ale v podstatě vystihnout vztah otce a syna ... Tak jsem to pochopil já a tak to beru. Ostatní ať přeberou dle vlastního uvážení ... Filmu, v první řadě, se musí vyloženě pochválit dokonalý "VIZUAL"! To jsou prostě vizuální orgie a i když se vše odehrává někde v pralese v chatrčích, celková vizuální stránka filmu je prostě dokonalá. Jinak mi film velmi připomínal dnes již takovou starší thajskou klasiku Bangrajan (2000). V podstatě to vypadá a působí podobně, jen tady se nerube partička bojovníků, ale Tony sám, který se po zavraždění svého otce a matky stává chráněncem a "synem" vůdce kmene věnujícímu se zejména tréninku a využívání bojových umění. Až po skončení filmu mi došlo, že šlo vlastně o skupinu žoldáků. Tony si osvojí ve svém novém domově všechna bojová umění, která se mu zde nabízejí a stane se z něj špičkový bojovník. Ve svém srdci, samotě a rozjímání však stále prahne po pomstě vládci, který zradil a zabil jeho rodiče. A tak se jednoho dne vypraví se souhlasem svého milujícího "otce"/vůdce kmene do chrámu výše zmíněného vládce a jeho zrovna probíhjící oslavu mu řádně okoření ... Po činu, po kterém prahnul tolik let se vrací do svého kmene-domova a tam ho čeká velice zdrcující překvapení... A to jsme již ve čtyřech pětinách stopáže filmu a se zkušenostmi s předešlými Tonyho filmy cítíme, že ty pravé "martial arts orgie" Tony ještě nerozpoutal ... Zde již nebudu prozrazovat dál, ale řada diváků a příznivce Tonyho možná půjde do mírných rozpaků ... A teď k technické stránce filmu a o to, o čem jsem myslel že film bude - a není!! Akce, fighty, kaskadérské výkony... Žádná revoluce se nekoná a Tony sám sebe rozhodně nepřekonává. I když miluju martial arts filmy věnované spíše soubojům se zbraněmi, snad právě proto jsem měl s čím srovnávat ať již to může být zlatá éra japonských samurajských filmů ze 70. let s představiteli jako byl Sonny Chiba nebo "GRAND-mistr meče" Tomisaburo Wakayama nebo další filmy... I když Tony jasně reaguje a snad i vzdává podstu jak klasickým japonským "katanovým-řezničinám" a hongkongským "šermířským masakrům", zkušené oko prostě vidí, že Tony není rozený "šermíř". I když jsou souboje špičkové, skutečně i v dnešní době mají rezervy a žádná revoluce se v této oblasti nekoná!! Bohužel ... Pokud Tony začne s rukama a nohama, nemá absolutně žádnou konkurenci a zde je ten rozdíl strašně znát. Pokud má sehrát mlátičku holýma rukama, je to vrchol možného, s nepřáteli si doslova hraje,stejně jako se styly boje apod. Jakmile ale do ruky vezme zbraň, je výborný, snaží se, musím mu to ocenit, ale prostě bych to vystihnul jako nějaký "první dan" nebo tak nějak ... Hrozně to bije do očí a smůla je, že "zbraňové souboje" obsahují téměř 80% veškeré akce... Ale tohle jsou spíše viditelné aspekty pro člověka, který má nakoukány tuny soubojů z martial arts filmů od dětství a všímá si každého detailu. Běžný divák asi bude spokoje a řekne si, že to Tony prostě tentokrát vyřezal meči, katanami, noži, řetězy a já nevím čím vším a bude spokojen... Abych ale nekritizoval (ani to není kritika, Tony se prostě snaží jak může a jistě se dostane v tomto ohledu ještě dál ...). Naprosto špičková je kamera!! Prostě Tony ví jak a co zabrat a divák má tak úžasný přehled o tom, co se na obrazovce děje, že to vytváří úžasný dojem "martial arts" pohodlí ... V tomhle dosahuje film zřejmě světového vrcholu, který zatím překonán není. Divák vidí TO, co má a kamera mu to bezpečně a 100% zprostředkuje. Nepřátelé nenabíhají "odnikud", víme dokonce přehledně kdo kde stojí a kdy přichází na řadu - stejně jako Tony ... Bohužel, kdo se těší na aikido, judo, wrestling, zápasnické techniky, lámačky a zahazování, bude zklamán!! Tony tohle všechno bohužel vynechal!!! Takže výsledek? Tony, stejně jako Bruce Lee chce víc než jen rubat hlavy nepřátel a pustil se do svého prvního režisérského kousku a vytvořil tak svoje dítě ... Hloubku to má a pochopí ji asi jen někdo a jen hrstka lidí ji přijme ... připadalo mi to jako celá kontroverze kolem aktuálního horroru Martyrs (2008)... Bohužel tento film není ukázkou bojových umění, je to první Tonyho větší osobní počin a já ho oceňuji a respektuji. Ještě mu to úplně tak nejde (a komu z herců z počátku šlo??!!), ale věřím, že pokud se nepřepracuje a nesloží se jako se to stalo kdysi Bruce Leemu, stane se celosvětovou nepřekonatelnou hvězdou první velikosti v oblasti martial arts filmů… Tony to chce a Tony si za tím jde… Film nepřekonal v mých očích ani první Ong Bak (2003), ani Tom Yum Goong (2005), ale přirovnal bych ho spíše k dějovějšímu, komornějšímu a méně akčnímu filmuThe Rebel (2006) s konkurence schopným Johny Nguyenem … Každopádně se jedná obecně o špičkový akční film,to je bez debat.(28.3.2009)

Tony Jaa dovršil svou cíleně budovanou image „thajského Bruce Leeho“ a vytvořil dílo, které už mistr bojových umění sám nedokázal finalizovat. "Ong bak 2:Pomsta" je Jaaova „Game of Death (ve smyslu původního Leeho konceptu, nikoli dehonestujícího paskvilu Hra smrti splácaného po mistrově smrti). Zatímco konkurenční thajské bojové filmy se zaměřují na absurdní zápletky a prvoplánové oslovování diváků, Jaa vytvořil dílo, které atrakci soubojů pojímá sofistikovaně a důsledně. Ong bak 2: Pomsta představuje díky skloubení kontaktní choreografie a intenzivně fyzického stylu nový vrchol v rámci svého žánru. ___ Více v recenzi na Rejže.cz.(24.2.2013)

S rizikem, že na sebe přivolám pomstu jednoho z největších masérů současnosti, musím konstatovat, že Ong bak 2 by se lépe než plnohodnotný celovečerák vyjímal jako konzolová mlátička nebo série videoklipů pro školy bojových umění. Posuďte sami! Prezentuje se v náležitě přepáleném vizuálu, uzemňuje maximálně fyzickými, surovými, syrovými, kulervoucími, a esteticky i technicky vymazlenými souboji (Takřka bez přestávky jsem měl ústa do "Ó" a vyvalené oči!), které hbitě vznášejí otázku, zda je v tomto směru možné zajít ještě dále, honosí se statečnou výpravou a intenzivní exotikou, ale akcentuje velkorysé, leč poněkud nelogické dějové skoky, postrádá pořádný příběh a hlubší interakce mezi postavami a vůbec má neuvěřitelně mizerný scénář. Videohernímu modelu navíc odpovídá i pojetí soubojů, což nemyslím ve zlém. Ty jsou řešeny jako exhibice v "uzavřených" arénách, jež se vrství na sebe (např. jako v Tekkenovi), nebo jako lineární postup úrovní (Jedna bitka se jakoby dále větví do dalších a dalších koridorů, které se unlockují v závislosti na úspěšném vymlácení všech protivníků. Na konci takové sekvence-levelu pak obvykle čeká boss nebo nějaký správně uhozený soupeř - viz fight v jeskyni či na hřbetě slona). Pokud bych zašel do absurdních důsledků, tak nechybí ani ultimátní komba a fatality ve zpomalovačkách, davy henchmenů zjevující se odnikud a nesrovnatelně odolnější borci, kteří je náhodně prokládají. Škoda té hloupé vaty (čti: všeho nenásilného) okolo, která všechnu tu neskutečnou dřinu, pot, krev a snahu poněkud devalvuje. Doufám, že trojka se v tomto směru polepší.(7.8.2009)

• Tony Jaa

• - Veškeré scény natáčené v Kambodži byly z finální verze vystřiženy kvůli sporům mezi Kambodžou a Thajskem, které se před premiérou znovu rozhořely, když Kambodža požádala o zapsání chrámu Preah Vihear do UNESCO. O tuto památku obě země usilují již mnohá desetiletí a neváhaly k němu dokonce vyslat své armády. (Raztubyl)

• - Film bude mít v Thajsku premiéru 4. 12. 2008. (Smartynko)

• - Předtím než započaly práce na filmu, odebral se Tony Jaa do chrámu v džungli v provincii Ubon Ratchathani, aby zde meditoval. Podle jeho slov jde o způsob získávání sil, který provádí před každým novým projektem. (Raztubyl)