poster

Letní déšť

 • Španělsko

  El camino de los ingleses

 • anglický

  Summer Rain

Drama / Romantický

Španělsko / Velká Británie, 2006, 118 min

 • anais
  ***

  Chtěl jsem dát dvě hvězdičky, ale pak jsem si uvědomil, že film tak špatný nebyl. Po shlédnutí mi přišlo, jako by se Antonio trochu moc soustředil na "experimentální" prvky (o kterých toho tolik napovídal před projekcí ve Varech), a tím se mu z toho vytratil děj. Poeticky videoklipovitých pasáží tam je totiž zbytečně moc. Jako by se Banderas za každou cenu snažil udělat z filmu o obyčejném klukovském přátelství a zklamání z prvních lásek kdovíjaké umění. První dojem z filmu jsem měl tedy trochu rozpačitější, teď´ po pár dnech mi ale v hlavě zůstala jakási zvláštní natrpklá nálada, která se mi vybaví při každé vzpomínce na film. Banderasovi se skutečně povedlo zachytit ducha jedné etapy lidského života. Znovu to hned vidět nemusím, ale jako debut slavného herce mě to docela příjemně překvapilo.(12.7.2009)

 • anniehall
  ****

  3 a 1/2* Nevyvážená báseň v obrazech s pár opravdu uhrančivými výjevy a několika opravdu přihlouplými dialogy. Úvodní sekvence s metaforickým znázorněním operace a neuvěřitelně dobře vystavěná a nasnímaná závěrečná dvacetiminutová scéna s deštěm, by si zasloužily ne 5 ale rovnou 6 hvězdiček. Bohužel však tyhle úchvatné pasáže sráží nikterak originální příběh a pubertální žvásty většiny hrdinů. Ach jo. Taková škoda. Vzpomínáte si někdo na závěr Magnolie, kdy se z nebe snesly na zem stovky žab a divák téměř lapal po dechu? Tak tohle přesně se v závěrečné scéně podařilo i Banderasovi. Jen s obyčejným deštěm, skvělou hudbou a bez jakýchkoliv živočichů...(19.1.2010)

 • freddy
  ****

  Docela zajímavý filmový počin ze Španělska, který režíroval známý herec Antonio Banderas. První, co musím zmínit a co mne překvapilo, je fakt, že tento film se objevil v televizi před desátou hodinou večer, ač je zde otevřeně zobrazeno násilí, soulož (dokonce několikrát s různými detaily) či pohled do záchodové mísy, do níž jeden z hrdinů močí krev. Takovýto film pouštět v neděli od osmi hodin večer je podle mne docela odvážný krok, byť se jedná o zvlášť placený filmový kanál Cinemax. Ale to je vedlejší, jen jsem se nad tím podivoval. Každopádně film není jen o výše vyjmenovaných věcech. Je o užívání si života, když je člověk mladý, plný elánu a svěžesti. Ale samozřejmě nic není tak veselé a růžové, jak se může zdát a každou radost či pohodu musí zákonitě vystřídat i o něco horší zážitky, které nemusí skončit šťastně. Ze začátku (zhruba po celou první polovinu filmu) jsem se příliš v postavách neorientoval, nebo jsem spíše film ve svých očích shazoval a považoval jsem ho jen za nějakou výpověď bez děje a hlubší myšlenky. Ale na konci filmu už jsem dokonale znal všechny postavy a měl jsem pocit, že jim a jejich jednání rozumím a že to, co jsem viděl, má hlubokou myšlenku a velkou výpovědní hodnotu. Po herecké stránce je film naprosto bezchybný, všichni mladí herci se snaží a je vidět, že mají talent. Prostě tomuto filmu nemám téměř co vytknout, snad jen tu úvodní bezobsahovou část, kdy film občas i nudil. Ale jinak to pro mne byl úžasný filmový zážitek a uděluji čtyři hvězdičky.(8.12.2008)

 • wovsi
  ***

  Antonio Banderas natočil tento film prý jako potcu těm, kdo se stali úředníky v bankách nebo dělníky v továrnách a nenaplnili své sny a nestali se slavnými. Letní déšť si hodně hraje s poetikou, s vizualitou, hodně se zde mluví vznešeně, o touhách, o básnictví... Ale film je to ve skutečnosti chladný. Přehnaná stylizace zabíjí emoce. Herci jsou moc toporní. Vše působí telenovelsky. Proto se mě Banderasův režijní počin nijak zvlášť nedotkl.(12.7.2009)

 • danliofer
  *****

  Banderasův film mě neskutečně překvapil svou vizuální stránkou. Ne vždy, když se herec posadí do režisérského křesla, se zadaří. Antioniu Banderasovi se podařilo vytvořit velmi poetický snímek, který jako by v něčem navazoval na Kieslowkého Náhodu a v něčem na Schnabelovo Než se setmí. Propojení archetypálního a vizuálního s poezií povznáší celkové vyznění na úroveň velmi kvalitní filmařiny, že opět jen zvedám obočí nad zdejším nízkým hodnocením...(28.9.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace