Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?

Na povale alebo Kto má dnes narodeniny

• Japonsko

屋根裏のポムネンカ

In the Attic or Who Has a Birthday Today?

Animovaný / Pohádka

Česko / Slovensko / Japonsko, 2009, 73 min

Děti nepochopí metaforičnost filmu - dlouholetá tradice proti nevkusu normalizačních osmdesátých či závěr s hodinkami reflektující pomíjivost všeho hmotného. Dospělý může mít námitky proti nepropracovanosti fikčního světa hraček na půdě (smysl toho jejich pohybu - kam ráno všichni jezdí?; úloha živé kočky ve světě hraček - ta se vytratí do ztracena etc. etc.). Na půdě je hodinové cvičení na téma "půda a hračky", je v něm mnoho výborných nápadů (obyvatelé světa zla), jenže na to, aby se stalo filmem, mu chybí spád a gradace. Loutkaři ho ocení - ale kdo ještě?(21.3.2010)

V tomto případě se absolutně rozcházím se celkovým slabým hodnocením. Bártovo filmy mě sice ne vždy baví, ale v případě jeho výpravy do žánru dětského filmu jsem se bavil každým záběrem a to i přes otravný product placement Matoni. Bárta totiž rozaimoval vše možné i nemožné, od modelíny a loutky, přes fólii a šachové figurky, až po plyšáky a panenky. Esteticky je tento film geniální, ostaně jako většina Bártovo tvorby. Hlavní postavy například projdou temným hvozdem v matraci, nebo proplují černým mořem polyethylenové fólie. Režisér dokázal požít neobvyklým způsobem všechny ty zbytečné krámy a udělátka co se po půdách skutečně válejí a požít je v nečekaném smyslu. Invence a originalita tohoto filmu se zdá nezměrná a nekonečná. Příběh je také hezký, svým způsobem takové alternativní Toy Story. Na Půdě je vedle Fimfára jeden z nejlepších českých výtvarných počinů za posledních 10 let.(21.6.2010)

Film, který svou dějovou jednoduchost a jednoznačnost, připisovanou na vrub stravitelnosti pro mladší publikum, bohatě vynahrazuje nápaditostí zejména co do použití nejrůznějšího haraburdí - vysavače, starých beden, igelitových pytlů, prostěradel, polštářů k vytvoření fantastického, svébytného světa.(13.12.2009)

Kdo čeká další skvost českého animátorského filmařského umu, jako Fimfárum, bude zklamán. Ale popořadě. Animace je krásná, pečlivá a neodfláknutá, je vidět, že je to baví. Film je plný skvělých nápadů a detailů. Viděl jsem jich dost, ale určitě ne všechny. Znovu je vidět, jakou tohle stojí nesmírnou práci a klobouk smekám hodně dolů. Bohužel scénář odpovídá pohádce pro 6leté děti. Asi jsem to špatně odhadl, ale film je i díky své dílce určen zřejmě mnohem mladším divákům. Jednoduchá zápletka by sama o sobě problémem nebyla, ale její vyřešení, je tak rychlé, že si ani nevšimnete, že už dobro vyhrálo. Postavy jsou, ale velmi dobře napsané a s dobře vybranými hlasy působí velmi mile. Jako poslední bych chtěl vyzdvihnout hezkou hudbu, dokreslující jednoduchý, poetický a krásný pohádkový svět. Takže: Kdo se dokáže na svět ještě dívat dětskýma očima, nebo je ještě dítě, ocení toto milé dílko. Kritik hledající větší myšlenku či umění, mávne rukou./ Po druhém zhlédnutí jdu ještě niž. Čekal jsem, že si budu všímat dalších malých detailů, ale našel jsem jen jeden - moc jich tam není. Navíc Pavlíčkova hudba se točí pořád dokola a ke konci mě už několik skladeb lezlo krkem.(16.5.2009)

• Tuxedo

Zlaté české ručičky se postaraly o přívětivou animaci, očekávané zábavné situace a překypování nápady se bohužel krom pár zvolna nastíněných nápadů (včetně zakomponování kolem se povalujících předmětů) nekonají. Prostinký příběh ve spojení s prázdnými postavami bez jakéhokoliv pozadí (jaký význam mají pravidelné „narozeniny“?) či sympatií se na celovečerní ploše, jíž by naopak odpovídala žánrově velice vkusně střižená hudba, jen těžko ztratí. 5/10(1.5.2009)

• - Český lev 2009 za výtvarný počin roku. (zdeny99)

• - Scénář k filmu napsal Jiří Barta spolu s Edgarem Dutkou. Ten se v minulosti podílel mimo jiné na animáku O Maryšce a vlčím hrádku. (Pumiiix)

• - Film zahrnuje 1175 záběrů, z toho 498 trikových. (Trainspotter)