4 měsíce, 3 týdny a 2 dny

• slovenský

4 mesiace, 3 týždne a 2 dni

4 Months, 3 Weeks & 2 Days

Rumunsko, 2007, 113 min

Rumunsko 1987. Sivý socializmus v plnom rozkvete, čierny trh s cigaretami a videokazetami, dlhé rady pred obchodmi, aby si dobre zatvoril dvere auta, musíš nimi tresnúť... Ale toto je len kulisa neuveriteľne pôsobivému príbehu mladej študentky, jej priateľky a ilegálnej interrupcii. Film je koncipovaný v celkoch a dlhých záberoch. A funguje to dokonale. Azda najlepší rumunský film aký som kedy videl je akousi predohrou k podobnému typu filmu Amintiri din epoca de aur, kde sa opäť opisuje "zlatá epocha" národa.(15.7.2010)

Nakouknutí do rumunských reálií v době těsně před pádem komunismu . To rozhodně zajímavé. Jinak mě tento tolik vychvalovaný film lehce zklamal, ale měli by ho promítat povinně na školách, aby náctiletí viděli realitu, jak to dopadne, pokud selže antikoncepce a co holka pak musí podstoupit a řešit. za oba......(26.6.2008)

Chtěla bych mít kamarádku, jako je Otilia, ale určitě bych nechtěla mít za kamarádku Gabitu a možná jsem já víc sobecká nebo byla Otilia až moc hodná a obětavá, ale to co ona udělala pro tu nemožnou holku, to bych já neudělala. Skvěle natočený film, působivý, věcná atmosféra komunistického města se všemi úplatky, nedostatky a podpultovým zbožím a v něm si jedna bláznivá holka chce dát udělat potrat. Ze scény, kdy Otilia bloudí nočním městem, mě úplně mrazilo v zádech.(4.10.2007)

Rumunské filmy tak často nevídáme. Je proto příjemným překvapením, když unaven přebytkem akcí v amerických filmech, setkávám se s tímto vyrovnaným evropským filmem, kde jsou i pětiminutové záběry bez jediného střihu. Téma filmu – potrat – je zajímavou sondou do duševna každé osobnosti a nikoho nenechá bez emocí. Film je zajímavý i z hlediska některých záběrů, kterých by nás americká kinematografie jistě ušetřila. Musím také vyzdvihnout herecké výkony obou hlavních protagonistek stejně jako představitele lékaře provádějícího potrat.(9.5.2009)

V prvej časti filmu som si pripomenul doby, v ktorých sa viac zháňalo, ako nakupovalo a znovu obdivoval vynaliezavosť a úsilie ľudí pri obstarávaní si vecí, ktoré im nedokázal zabezpečiť socializmus Ceausescovho razenia. V takýchto podmienkach organizovať ilegálny potrat a kopiť pritom jednu chybu za druhou je námetom na solídnu drámu. Ale to by som sa musel vcítiť do problémov niektorej z postáv, čo sa mi nepodarilo. Tak som to nezúčastnene dosledoval a nenašiel tam nič kontroverzného, výnimočného, či prehnane drsného. To sa tak javí iba pri pohľade zvonku. Preto na záver parafráza známeho výroku: V Rumunsku to bolo tak.(19.10.2010)

• - Původní název filmu byl Tales from the Golden Age. (D3VIL)

• - Film byl nominován na Zlatý Glóbus a vyhrál tři ocenění na MFF v Cannes 2007. (D3VIL)

• - Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)