4 měsíce, 3 týdny a 2 dny

• slovenský

4 mesiace, 3 týždne a 2 dni

4 Months, 3 Weeks & 2 Days

Rumunsko, 2007, 113 min

Jeden den prožitý společně s (příliš ochotnou) Otilií a (neschopnou) Gabitzou v bizarních kulisách socialistického realismu. Hodně deailů přijde českým divákům důvěrně známých, ať už z vlastní zkušenosti nebo v případě mojí generace už jen ze starších filmů - otrávená recepční, veksláci, šedé sídliště... Popravdě řečeno byl ale život v tehdejším Rumunsku o dost těžší než v socialistickém, ale relativně blahobytném Československu. Mungiu je až nezvykle sebevědomý režisér, který má jasnou vizi toho, co chce říct, a ví i jak. Přesto bych jeho filmu vytknula úvod, který na nezasvěceného diváka nutně musí působit zmatečně - je jasné, že se ony dvě kamarádky pokoušejí o něco nelegálního, ale příliš dlouho čekáme na potvrzení toho, co si jen domýšlíme. Jakmile se ovšem děj přesune do hotelu, divákovi se zvyšuje tep. Etická rovina týkající se potratů je ponechaná spíš na divákovi, ačkoliv režisér posledním záběrem morálku jednání obou hrdinek zpochybňuje ("Nebudeme už o tom mluvit"). Každému divákovi se srdcem z tohohle filmu zkrátka bude těžko na duši.(10.3.2010)

Šedivé, oprýskané, komunistické Rumunsko, autenticky působící reálie, autenticky působící lidé, autenticky působící city --- moc oceňuju jak otevřeně a věcně k filmu režisér přistoupil -- silný zážitek pro mě a asi i pro každého 9/10 PS: dokonale načasovaný konec PPS: velmi připomnělo Bergmanovy Šepoty a výkřiky(10.7.2011)

V prvej časti filmu som si pripomenul doby, v ktorých sa viac zháňalo, ako nakupovalo a znovu obdivoval vynaliezavosť a úsilie ľudí pri obstarávaní si vecí, ktoré im nedokázal zabezpečiť socializmus Ceausescovho razenia. V takýchto podmienkach organizovať ilegálny potrat a kopiť pritom jednu chybu za druhou je námetom na solídnu drámu. Ale to by som sa musel vcítiť do problémov niektorej z postáv, čo sa mi nepodarilo. Tak som to nezúčastnene dosledoval a nenašiel tam nič kontroverzného, výnimočného, či prehnane drsného. To sa tak javí iba pri pohľade zvonku. Preto na záver parafráza známeho výroku: V Rumunsku to bolo tak.(19.10.2010)

Najsilnejší, najautentickejší a miestami doslova neznesiteľný až nechutný zážitok. Takto má vyzerať stopercentný film s odporne reálnou hlbokosiahlou výpovednou hodnotou. Klobúk dole pred prácou ľudí okolo Cristiana Mungiua. Dve hodiny som prakticky nedýchal a teraz ma čaká niekoľkodňová depka. Do Rumunska putuje môj obdiv. 110% alebo ak chcete, šesť hviezdičiek z päťstupňovej škály.(23.1.2008)

Potrat v socialistickém Rumunsku - vše je zachyceno syrově, dokumentárně, bez příkras... ale i bez odsudků vůči hlavním aktérkám. Tím více vynikne hrůza věci samé. Hrůza, kterou zdůrazní prostředí, kde se všechno odehrává, a která se pod hávem oficiality v dnešních nemocnicích ztratí. Film není prvoplánovou "pro life" ani "pro choice" agitkou, ale nezastírá, že to, o co se zde děje, je něco z podstaty strašného, co musí být nejprve přikryto nocí a na co pak zúčastnění marně chtějí zapomenout. Vedle tíživého svědectví o potratu je snímek i svědectvím o době všeobecné neochoty a nedůvěry, o aroganci a vulgaritě, jejíž dědictví nezmizelo u nás v bývalém Východním bloku ani dvacet let po pádu komunismu. "Já pán - ty pán" bohorovná mentalita tu leckde dosud přežívá. Tenhle film je dobrým doplňkem k pelíškovské sentimentalitě: obnažuje se tu ve vší bídě socialistické duchovní prázdno, které pan Hřebejk halí do laskavého humoru (nic proti duchu smířlivosti v naší kinematografii, ale není to celý obraz)(16.6.2010)

• - Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)

• - Založeno na skutečném příběhu, který režisérovi popsal jeho starý známý. (D3VIL)

• - Film byl nominován na Zlatý Glóbus a vyhrál tři ocenění na MFF v Cannes 2007. (D3VIL)