Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

Rychloskot

Je to film, který i ve své komornosti a vážnosti ani minutu nenudí. Strašně se mi líbí prostředí, které ukazuje jeho krásu i směšnost, vztahy které nejsou dobré, ale vlastně ani špatné a co se mi hodně líbí je taková ne úplně přímo vyjádřená myšlenka, že takové slizké "něco mezi" nikdy nevede k ničemu dobrému. Dávám pět hvězdiček, protože film je to báječný, ale Ladislav Šedivý se trochu těžko sleduje, protože trochu špatně hraje a Ramba taky. ()

Buraking

Krásný vesnický film, který musí zapůsobit na každého občana naší vlasti, který někdy pobyl pár dní na na českém venkově. Liška a Bydžovská opravdu skvělí herci. 5* bez váhání. ()

trigan odpad!

Po shlédnutí tohoto filmu jsem nabyl dojmu, že je potřeba zrušit veškeré granty a fondy na podporu kinematografie. Ten film neříká ale vůbec nic, kromě fantastických myšlenek jako např: „Musíme si odpouštět, jinak v nás to zlé zůstane!“ Hrdinové se chovají jeden po druhém jako dementi a po hodině v kině jsem si jako dement připadal taky. Snažil jsem se sebevíc, ale myšlenku jsem ve filmu marně hledal. Pokud filmařským vrcholem měly být „dlouhé“ záběry, tak pardón, ale koukat minutu na odjíždějící traktor, nebo na synáčka jak o berlích pajdá přes dvůr, to je na mě moc. To se můžu posadit v parku na lavičku nebo na pole a bude to zajímavější podívaná. Co se týče hudby, nevím jak vy, ale já ještě nezažil vesnickou tancovačku, kde by se hrál punk. Ale je pravda, že kolem Českých Budějovic jsem na tancovačce nebyl, tak možná tam to tak skutečně je. ()

Danielitto

Pryč s Vejdělkem, pryč s Janákem, to Bohdan Sláma nám konečně dokázal že český film neztrácí lesk. Tento učitel nabízí lidem z města realistický pohled do tajů venkova a těm co už tam žijí zase vyráží dech jak moc věrná je atmosféra díla... bravo bravo bravo ()

Sunwise

Další Slámův film o tom, že to lidé - a zvláště ti na vesnici - nemají lehké. Těšila jsem se hodně, ale očekávaný dojem na mě film neudělal. Ne že by se mi nelíbil, naopak: vizuálně krásné záběry venkovské přírody, perfektní herecké výkony, hlavně mojí oblíbené Zuzany Bydžovské, která role osudem zkoušených žen zvládá opravdu skvělě, Pavel Liška v jedné ze svých zřídkavých ne-idiotských rolí byl taky super. Ale celé to na můj vkus plynulo příliš pomalu, dlouhé záběry na přemýšlející, prožívající nebo kráčející postavy činily film líným a rozvleklým, přestože na druhou stranu dávaly divákovi šanci opravdu se vcítit do jejich vnitřního života. Téma asi ne úplně originální, ale silné... jsem zvědavá, jak hlubokou stopu ve mně zanechá. A jsem vděčná i za určitý happy end. Tři až čtyři hvězdičky. ()

mamatyna

Tak tenhle film byl pro mě totálním zklamáním!Jediné plus a to velké je Zuzana Bydžovská,snad jen kvůli ní jsem film,ve kterém se nic neděje nevypnula po první půl hodince. Pavel Liška mě jako homosexuální učitel nepřesvědčil,umí hrát lépe.Asi jsem čekala pecku jako bylo ŠTĚSTÍ a on plytký, pomalý a nudný film.Proč ti neherci? ()

david666

zase x-tá variace víceméně stejných vztahů v dalším uniformnín českém filmu. Nevím proč jsou téměř všechny české filmy dělány jako přes kopírák a proč P.Liška (už zase) hraje x-tou variaci Idiota. Od Slámy jsem čekal podstatně lepší dílo. Kdyby alespoň ty dialogy byly reálné - naopak mě připadaly hodně mimo mísu. V tomto filmu herecky obstála pouze Bydžovská a Krobot (škoda, že měl tak malou roli). Naopak co se totálně nevyvedlo byla postava syna Bydžovské-dost strašné představení. ()

Dexter666

Film som zo začiatku vnímal ako radu za sebou pospájaných scén. Ich spojitosť bola o čosi slabšia, vynikajúce herecké výkony, veľmi realisticky napísané dialógy a samotný výber scén však zabrali. Veľmi som sa bál, že sa na konci filmu nedočkám jasného sprostredkovania jeho posolstva. Neviem, možno som pohodlný, ale pri tomto filme sa mi nechcelo si ho samému po čriepkoch spätne skladať. Finálne poučenie však nesklamalo, takže fajn. Liška by už konečne mohol natočit film s echt dobrým koncom. ()

tuxie

Slabé dialogy, občas velice znatelní neherci, nevýrazný Liška, dokonalá Bydžovská (která zachraňuje od "odpad"), velice rozvláčné scény, syndrom "moudra" plynoucí s fádních dialogů, důraz na dlouhé scény (střihač měl dovolenou?), nelogičnost (teenager bez problémů a bez jediného vodítka najde byt člověka, kterého viděl jednou v životě), atd. Chápu, že šablonovitost a spjatost se svou ústřední postavou má možná každý herec, ale je možné, že v každém filmu je Liška "idiotem"? Dikce, překotná mluva, výraz.... Nezlobte se na mě, ale kvalitní film vypadá určitě jinak. ()

bonovox

Špička českého filmu posledných rokov, al keď film nie je dokonalý, stále patrí medzi to najlepšie od našich českých bratov. Liška je vynikajúci. ()

jiricek86

Po dlouhé době film, který si na nic nehraje. Zajímavý scénář, oceňuji i přirozené dialogy, dokreslují vynikající herecké výkony, především Pavel Liška předvádí jednu ze svých největších rolí, pod vedením výborné režie. Sláma staví velké množství situací na hercích v jednozáběrovkách, což je podle mého vhodně zvolený způsob vyprávění především pro citlivé pasáže. Na druhou stranu právě všudypřítomné jednozáběrovky udávají hodně pomalé tempo a proto se na některých místech dostavil pocit vleklosti, pro Slámu tak typický. Pochvalu musí dostat všichni herci v hlavních rolích. Dále nesmíme zapomenout na chytlavou kameru, která jemně dokresluje příběh a umně využívá všech prostředků k "domalování" prostředí. Ani bych se nedivil, kdyby "Venkovský učitel" posbíral většinu letošních Českých lvů. Děkuji tvůrcům za výborně odvedenou práci, která připisuje další plus české kinematografii. 100%-10% za pomalé tempo. ()

gu-staff

Nó, tohle je hrozně príma film. Né že bych tu Liškovi úplně věřil to, co jsem jinde věřil Ledgerovi s Gyllenhaalem na 100%, ale to na celkovém dojmu z filmu nic nezkazí. Jen mi trochu vadili ti Troškoidní starousedlíci. ()

TopperH

Scény přetékající patosem a trapným koncem neumožňují dát víc jak tři hvězdičky. Návrat ztraceného syna, ze kterého se stal v Praze pankáč, je pro mě jeden z nejzrmšenějších konců filmů. ()

gpx

Neherci jsou neskutečně neherečtí. (Možná to bude tím, že se od nich místy očekávají herecké výkony.) Děj je poměrně banální a zajímavý je předevšmím "soundtrack". ()

Iswet

Příběh o mladém učiteli co utíká před životem ve velkoměstě. Silný příběh o nenaplněné lásce poněkud nevšedního vztahu. Postavy jsou ztvárněné na jedničku. Pavel Liška se do této role hodí jak párek do rohlíku:-) ()

darkdaze

Lidi z města by fakt neměli točit filmy z venkovského prostředí. Působí to nesmírně komicky. Pražákům to tak možná nepřijde, ale pro nás "vesany" je to fakt zábava k popukání. Pan Sláma by se měl možná inspirovat v zahraničí a strávit aspoň nějaký ten měsíc v malé vesnici a pak točit. ()

mamutt

Konečně film, kde Liška dostal prostor aby ukázal co umí. Jak psal Hwaelos scéna s osaháváním působí značně uměle, jinak jde o nejlepší Český film posledních let, který jsem viděl. ()

Bugiii

Zvláštní film, který mě pobavil, překvapil a ráda se na něj podívám znova. Pavel Liška je úžasný herec, pro tuto roli se hodil. Konečně zase jeden dobrý český film. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008