Krutý sever

• Česko Na sever (festivalový název) (více)

Reálnými událostmi inspirované drama vypráví o skotském rybáři, který v nouzi přijme lidský náklad, jenž má propašovat do Anglie. Vše se ale zvrtne v tragédii antických rozměrů.  Pro svůj celovečerní debut si britský režisér a herec Steve Hudson vybral zfilmování kontroverzního příběhu, který se zakládá na skutečné události. V jeho centru stojí mladý skotský rybář Sean, jehož finanční nouze dožene až k extrémnímu řešení - na své malé lodi Providence má propašovat skupinu čínských emigrantů ze Severního moře do Anglie. To vše bez vědomí svého otce, kapitána a majitele plavidla. Plán je jasný, naložit, vyložit a hlavně žádné zbytečné otázky. Jenže i něco tak jednoduchého se může změnit v noční můru. Původně několikadenní cesta se totiž nečekaně prodlužuje, což je problém především proto, že černí pasažéři v podpalubí nemají co jíst ani pít. Každým dnem navíc stoupá možnost jejich prozrazení. A už tak děsivá situace se ještě více zhoršuje poté, co loď na volném moři potká nebezpečná a ničivá bouře. Vše směřuje k tragickému finále s rozuzlením, které uzemní i ty nejnáročnější milovníky vycizelovaných point. Mezinárodně veleúspěšnému nezávislému dramatu, které obdrželo hned šest různých festivalových cen a také tři nominace na cenu BAFTA, vévodí herecké výkony Martina Compstona, Petera Mullana a Garyho Lewise. (oficiální text distributora)

zdenny

Film jsem zhlédnul kvůli proklamovanému neočekávanému a zároveň tragickému závěru. Proto jsem již během filmu tipoval, jak by film asi mohl skončit. Tak, jak nakonec bylo s utečenci naloženo, byla jedna z možností, kterou jsem tipoval. Někdy je tedy možná vůbec nečíst obsah a ani komentáře. Tím ale, jak film dopadl, přesunul se do roviny thrilleru (celý film byl jinak drama) - tedy do klasické polohy. SPOILER - Šlo o to, že tady toto řešení prakticky neřešitelné situace bylo, dá se říct, jediné možné. Všechny aspekty vypovídaly ve prospěch rybářů: 1) peníze měli, 2) nebyli svědci, 3) těžko by se jim něco prokázalo. A když už se situace vyhrotila takovým způsobem, nebylo toto brutální řešení vůbec od věci. Tedy neříkám, že s ním souhlasím, jen jej chápu. Jenže na světě je to zařízeno tak, že 99 % lidí má to, čemu se říká svědomí, takže v tomto směru skončil film logickým způsobem. KONEC SPOILERU. Film se mi ale pod kůži nedostal a to právě díky absenci větší psychoemotivní gradace v závěru. Hlavně tedy vzhledem k tomu, že v průběhu filmu byly všechny postavy velmi dobře a řekl bych beze zbytku vyprofilované. Proto jsem výše uvedl, že závěr filmu se z dramatu přelil do roviny thrilleru - a to ještě očekávaného a nevygradovaného. Závěrem bych chtěl uvést, že dle mého názoru chtěl film řešit dost problémů najednou (od problémů obyčejných rybářů, na jejichž úkor bohatnou obchodníci, až po problém globální - a to, že někde se mají lidé lépe a ve většině světa hůř), což by mi vůbec nevadilo. Musela by se ale prodloužit stopáž a do filmu vložit více existenciální filosofie. Shrnuto: film nebyl vůbec špatný, ale už druhý den ve mně z něj takřka nic nezbylo. ()

ghatos

Za pár liber hodně parády. Nosné téma otevírá otázku morálky, co je vlastně správné. Složitá situace vystavuje všechny zůčastněné drtivému tlaku...75%. ()

Angelino

Veľká škoda poslednej podľa mňa veľmi nepotrebnej a zbytočne patetickej scény. Inak na jednoduchosť spracovania (v zmysle počtu hercov a priestorov) až prekvapivo silné. ()

kwoky

Velice dobře natočené drama, které ukazuje odvrácenou tvář dnešní civilizace. Krutý závěr na mě sice zapůsobil, ale pocitově dávám filmu 3* (na můj vkus se ve filmu nic moc neděje). ()

jacksax

Silné drama s autentickým prostředím. Těm, kterým se zdají postavy nevěrohodné bych doporučoval sledovat míň amerických filmů a víc se dívat kolem sebe. ()

husokachna

Po krátké expozici se neúprosně valíme ke katastrofě, pocit zmaru střídá pocit trošku většího zmaru a začíná být jasný, že tenhle příběh nemůže mít happy end. Všechno mi tam pěkně zapadlo, všechno to parádně klapalo a když už jsem si říkal, co tam dělá "druhá" dějová linka, že bude asi zbytečná, tak nebyla. Jo dobrý to bylo, dobře mi z toho nebylo a díky za to patří parádní režii, fajn kulise a výborným hercům. Rozhodně nesouhlasím, že by se charaktery a motivace postav měnily v průběhu filmu. Jsou jasně nastavený a jasně daný od začátku, jemně, nijak násilně, ale jsou. Proto jakkoliv zdrcující byl vývoj událostí, byl pro mě naprosto uvěřitelný. Čím víc je to civilní a nenápadný, tím je to lepší. ()

warrenur

Vynikajuci, ludsku psychiku skusajuci kusok. O to viac, ked si uvedomime, ze prevadzanie/prevazanie utecencov (nie len z Azie), casto v neludskych podmienkach, prebieha i v sucasnosti. Pre mna kazdopadne velmi emotivny zazitok. 90% ()

KoleckoR

Dlouho jsem čekal, než se začne něco dít. A když už se dít něco začalo, tak byl vlastně konec. Sice nečekaný, ale posledních 10minut z celého filmu něco extra neudělalo. ()

agassi68

Dráma o tom, kam až veci môžu zájsť aj keď to spočiatku tak nevyzerá. Tá malá číňanka ako keby to ani nehrala. Brilantné! ()

Oudee33

Celkem průměrný scénář drží ústřední trojka pevně ve svých rukách a až závěrem mi s překvapením dochází, proč je ten sever tak krutý... 70% ()

DavidWebb

Vždy ma zaujímalo ako ďaleko sú ľudia ochotní zájsť - keď sa ocitnú v zúfalej situácii. Úprimne, to čo sa odohralo na tej rybárskej lodi by som nedokázal. A môžete mi veriť, že v extrémne zúfalých situáciách som sa ocitol nie jedenkrát. Drsný príbeh o pašovaní ľudí ľuďmi, ktorí s tým nemajú žiadne skúsenosti ani predstavu ako to celé prebehne, sa stáva zúfalým pokusom vyhnúť sa nevyhnuteľnému. Nevyhnuteľnému? Skôr si myslím, že sa to dalo vyriešiť určite lepším spôsobom. Bol by to risk, ale verím, že by to malo lepší koniec než ten, pre ktorý sa rozhodol filmový kapitán. Snímok je natočený realisticky, takže pôsobí dosť sugestívnym ale príbehovo až neuveriteľným dojmom. Neverím, že by normálny, psychicky zdravý človek, dokázal žiť s takou ťarchou na duši bez toho, aby si skôr či neskôr nesiahol na život. V každom prípade to slušne ubehlo a zase raz som si rozšíril filmové obzory. Fanúškovia komédií ruky preč. 3½ hviezdy. ()

Shitonit

Jediný co z toho mám je depka jak kráva, a už nikdy nevlezu na žádnou loď! No svatá prostato, ja bojoval, kroutil jsem se u toho jak žížala v pasti na myši, hryzal jsem si vocas, žvejkal drápy, podpíral víka, svíral kopyta v pěsti abych to nějak přežil, ale..prostě to nešlo, na ten asi úžasnej konec jsem zkrátka nedošel, páč jsem ...usnul. ()

jafuska

pěkný film o osudu jiné národnosti jejich snaha o emigraci do jiného státu, kde by mohli být v bezpečí a mít lepší život, název tohoto filmu to doslova vystihuje, opravdu je to krutý sever , nečekané zvraty i konce, ()

dzberry

Tuhle jsem otevřel plechovčičku se sardinkami a nevěřili byste, co z té malé kovové rakvičky na mě vykouklo...!!! Ano, ano... Přesně tak. Tušíte správně. Byly to sardinky. Ze Severního moře. Bez čínských příměsí!! Peter Mullen forever. ()