Mezi nepřáteli

• Kanada

Intimate Enemies

Drama / Historický / Válečný

Francie / Maroko, 2007, 111 min

Válka je peklo a ta asymetrická (kdo chce může si doplnit národněosvobozenecká nebo partyzánská podle libosti) jak je dnes moderní o ní mluvit ještě větší. Násilí plodí násilí. Zvlášť, když protivník dobře ovládá taktiku udeř a uteč. Frustrace ze všudypřítomných ztrát, které se nedají snadno oplatit neviditelnému nepříteli, se tak hromadí a většinou si jí "člověk-voják" vybije na nevinných civilistech, kteří jsou zrovna po ruce. Příběh naivního poručíka dobrovolníka plného ideálů, ostříleného seržanta a jedné čety hlídkující na ztracené vartě uprostřed zakázané zóny někde v Alžírsku. Děj se točí kolem toho jak člověk otupuje až na dřeň, ale i přátelství, které vznikne jen při hvízdání kulek a o tom jak je těžké se vrátit k mírovému normálu. Prvního bojovníka z FLN spatříte až někdy kolem 40 minuty. Tenhle film není o velké bitvě. Je o "malé" válce jedné francouzské čety infanteristů proti alžírským partyzánům. Dlouhé hlídky v terénu, sběr zpravodajských informací o odhodlaném nepolapitelném protivníkovi to je jejich denní chleba. Když už, ale dojde na přepad tak je o to prudší a intenzivnější. Marocký vizuál, kde se natáčelo je strhující a je doplněn vkusným hudebním podkresem od Alexandra Desplata. Za kamerou stál Giovanni Fiore Coltellacci a zvlášť scény v alkoholovém opojení jsou opravdu povedené a zajímavě provedené. Francouzský film o nepříliš vzdálené válce na kterou by všichni ve Francii rádi zapoměli, kde mnoho francouzských vojáků ztratilo svoji důstojnost a čest je velmi dobře řemeslně zpracován a zvlášť vánoční scéna s promítáním má hloubku a je plná emocí. Hodně je cítit protiválečný tón a odkaz, že válka mění člověka ve zvíře.(9.12.2012)

Je to jen ostřejší forma bitvy o Alžír.Tady je konflikt soustředěn do hor mezi domorodce.Jednotky pravidelné francouzské armády se tady pokouší čistit kraj od rebelů-tedy těch, kteří bojují za nezávislost Alžíru.Opět se tu sváří síla po svobodě národa s vůlí agresora.Ani moderní technika ani vůle po vítězství nemohou vzdorovat motivaci těch, kteří bojují za nezávislost vlastní země a náboženskou svobodu.Francouzi se nepoučili z Vietnamu a v Alžíru si to zopakovali.A jiné země si totéž zopakovaly v jiných zemích.Násilí nic neřeší, byť je motivováno ušlechtilými cíli.Che Guevara a Castro šířili cosi po latinské Americe.Američané zase razili cosi v Iráku a Rusové zase v Afghánistánu.A jak to všechno dopadlo, či ještě dopadá??Má smysl vůbec šířit demokracii, či cokoliv jiného na bodácích?Nicméně zlu se musí vzdorovat, a tady se to překrývá.Tak kde je tedy pravda?(1.10.2014)

Čekal sem něco ve stylu vojína Ryana, ale tenhle film má vlastní styl a způsob vyprávění. Trochu moc zdlouhavý a kvanta akce v tom nečekejte. Je to spíš taková sonda do života vojáků z malé jednotky na bojovém území, která sem tam jde na vycházku a sem tam jen chlastá v táboře. K tomu troška psychologie.. No, jen asi Frantíkům to urve srdce i žaludek, páč to bylo pro ně do nedávna totálně tabuizovaný téma..(4.6.2008)

Je to skutečně masakr. Film ukazuje odvrácenou tvář války naprosto bez šlupky, doporučit lze asi jen těm silnějším povahám(17.6.2010)

• Wally

Já se omlouvám, ale pro mne nic moc. Prostě mne to nebavilo...člověk by čekal od válečného filmu trošku akce, ale kde nic tu nic a byla to docela nuda. Nic proti krásným exteriérům, ale to jsem se mohl rovnou koukat na National Geographic a navíc i herecké výkony nebyly nic extra. Pro mne zklamání...(2.8.2010)

Valecny snimek tentokrat od francouzskych kolegu se povedl, ale nic noveho neprinasi az na zajimave prostredi severni Afriky. 60%(18.10.2009)

Nijak zvláštní, ničím nevybočující, ale přesto zajímavý film o válce v Alžírsku. Pohled na rutinní práci francouzských vojáků s několika silnými momenty a skvělou kamerou.(21.2.2013)

pěkná kamera, ale i herecké výkony jsou určitým způsobem výjimečné.(14.3.2009)

Docela šok! O této temné stránce francouzské koloniální epochy jsem neměl ponětí. Vím, že v Alžíru byly problémy, ale že to Frantíci, brali takhle zhusta to jsem netušil. Opravdu působivý snímek!(4.4.2010)

Vôbec prvýkrát, čo som mal možnosť vidieť zverstvá vojny v Alžírsku vykreslené vo filme - a hneď takto brilantnom. Keď som túto snímku zahliadol vo večernom programe verejnoprávnej televízie, čakal som od toho priemernú záležitosť, ktorá pravdepodobne neurazí, avšak dostal som oveľa viac. Francúzi sa tentoraz pochlapili, opäť raz mi dokázali (po taktiež kvalitnom Indigènes), že ani vojnové snímky im nie sú cudzie, a majú ich v malíčku. Skvelo vykreslená ohavnosť a absurdita vojny cez optiku neveľmi početnej roty na čele s Benoîtom Magimelom (mimoriadne presvedčivý výkon, a ostatní taktiež). Nijak nezveličené, neprikrášlené, bez povrchného hrdinského pátosu, no naopak maximálne realistické, uveriteľné. A frustrujúce. Dalo by sa samozrejme čo-to aj vytknúť, najmä po formálnej stránke - či už občasná "zbrklosť" alebo ako to nazvať, alebo miestami zlé, rušivé osvetlenie (veci dozaista súvisiace okrem iného aj rozpočtom), no načo? Podstatné je, že mi tvorcovia predostreli maximálny filmový zážitok, a to sa cení. Aby som to uzavrel - výborný, nie tak známy vojnový film (koho mimochodom takéto poctivé, avšak nenápadné vojnové záležitosti taktiež dostávajú, tomu dozaista odporúčam i ruskú snímku 9 rota o intervencii v Afghanistane). Vždy som rád, keď sa mi pošťastí nájsť podobnú perličku. 90%(30.8.2016)

Měním ze čtyř na pět hvězdiček, jelikož se jedná o přesnou paralelu s německým snímkem Baader Meinhof Komplex, co se výpovědní hodnoty týče. Francouzi se snaží uvést vše na jasnou míru, a to i za cenu, že to bude bolet a nebude se na to dvakrát příjemně koukat. V tomto případě si zaslouží zmínku i další fr. film Den vítězství, opět černá kaňka. Jestliže jsou takto natáčeny filmy o historické (vlastní) minulosti, bez záměrného nadiktování a zaujetí se snahou ukázat jak to doopravdy asi bylo, říkám jen tak dál. Mezi nepřáteli je syrová výpověď kolonizační politiky v praxi, obraz o místě, kde se z kolonizátorů stávají otrokáři a z tamního obyvatelstva otroci. Nebo pokud chcete vrazi a oběti. Podobná témata jsou velmi zranitelná a v nesprávných rukou ztrácí na výpovědní hodnotě a co hůř, zkreslují realitu. Tento pokřivený obraz je pak předáván dál a dál. Naštěstí to není případ tohoto filmu!(12.1.2012)

Film tvoří kratší či delší epizody z války, silnější dějová zápletka chybí, ale přesto jsem se nenudila, celkové poselství filmu bylo dobře vyjádřeno.(3.12.2007)

Chcel som dat povodne 4,ale po precitani komentarov davam 5. Plny suhlas z kolegom Pshimim.A ozaj Amici este doteraz nenatocili poriadny film o tom ake boli hovada vo Vietnam,ale to by bol dalsi gore horor.(17.4.2008)

Kdo by zde hledal nějakou vyšší myšlenku, byl by zklamán. Film je prostě o válce a o tom jak je špatná. Není to uplně famozní, ale klasické francouzké zpracování a styl dokáží opět vyzdvihnout jednoduchý, ale úderný motiv.(5.2.2009)

Hodně dobrý válečný film z konfliktu, o kterém jsem ani netušil, že vůbec kdy byl - alžírský boj o nezávislost na koloniální Francii v 50. a 60. letech 20. století.(12.12.2012)

Až na ty celkem dobře udělaný akční scény je to tak trošku nuda. Parta rádobyvojáků pobíha mezi kamenama a střílí civilisty. No nevim. 58%(2.3.2016)

Další z příběhů jedné zapomenuté války. Pomineme-li akční scény a ten minimální děj , který film obsahuje nezůstane vám nic než šedá obrazovka a té se autor při natáčení opravdu nebál. Celý film sem měl pocit , že s odstíny šedi někdo experimentoval trochu víc než měl (ne a skutečně jsem nesledoval nějakou pochybnou verzi , která je dostupná na internetu)... Na druhou stranu je zde celkem dobře cítit to všudypřítomné nebezpečí , klaustrofobické kasárna vojáků a nekonečně rozlehlé pláně Alžíru. Ostatně u toho prvního bodu se ani není čemu divit - jakmile má nastat zvratová situace ve filmu , všechna hudba ba i zvuky utečou někam za roh a divák přímo očekává co by asi tak mohlo přijít... Přes to všechno dávám filmu obstojných 70-75%% jelikož jsem se i přes jeho nedostatky celkem solidně bavil a nic vážnějšího už mé oči a hlavu netrápilo. V době , kdy krev filmového plátna pomalu usychá a válečných filmů není mnoho se jedná o příjemné osvěžení. Mimochodem jakékoliv historické souvislosti mi během sledování naprosto unikaly - pro mě to byl příběh jednoho muže a jeho proměna skrz válku , dopad historie takřka nulový.(3.9.2010)

Nevšední prosředí "tajné" války frantíků proti partyzánům ve skalnaté krajině, kdesi v Alžíru, činí z filmu ojedinělý kousek i když obsahuje všechna klišé jako ostatní snímky z Vietnamu nebo Druhý Světový.(19.1.2019)

Velmi dobrý válečný film, který sice není tak divácky atraktivní, ale to mu neubírá na zajímavosti. Frantíci si celkem neberou servítky a je fajn, že ukazují i zlo páchané svou stranou. Konec filmu a totální psychická devastace hlavních charakterů mě trošku připomněl Apocalypse Now, i když tady to nebylo vykresleno tak detailně.(12.12.2007)

Velmi velmi dobře udělané přestřelky kterých je velmi velmi málo, ve filmu který je jinak velmi velmi nudný. Jednotlivé sekvence nejsou vůbec nebo prapodivně propojeny. Autor skáče od scény ke scéně bez návaznosti a výsledný zmatek se snaží zachránit titulkem co kdy kde se děje. Depresivně to i přes velkou očividnou snahu nepůsobí. Když jsem si řekl hurá konec! Tak na mne čekala další půlhodina filmu a to bez akce. Právě jedinou výhodou L' Ennemi intime jsou perfektně udělané přestřelky. Bez zbytečných heroických obrazů nebo nelogických kravin. Tři nebo čtyři krátké akce na celý jinak pustý film jsou pro mne moc málo.(10.1.2010)