Na opuštěném místě (festivalový název)

Late at Night

(pracovní název)

Behind the Mask

(pracovní název)

• Austrálie

Drama / Film-Noir / Mysteriózní / Romantický

USA, 1950, 94 min

Výtečný noir, kterému vévodí tři hlavní atributy. Humphrey Bogart, Gloria Grahame a skvělé dialogy. Bogart je zde bezchybný jako vždy (na jeho výraz při rekonstrukci vraždy jen tak nezapomenu), Gloria Grahame krásná a slovní přestřelky Humphrey versus kdokoliv nepřekonatelné. Je opravdu příjemné vidět, jak se celé kino baví nad suchými hláškami v šedesát let starém filmu. [LFŠ 2010](1.8.2010)

Naprosto špičkový noir. Zatím nejlepší role Bogarda, kterou jsem viděl. Na těchhle filmech mi vždycky vadí, že rozehrají hru plnou narušených a zvrácených charakterů, ale končí povětšinou v nesmyslném happy endu nebo smíření. Na opuštěném místě se tomu elegantně vyhnulo a nabízí tak úžasný příběh s cynicky trefným závěrem.(1.3.2012)

• honajz

Z úcty k Humphreymu a k některým skvělým dialogům. Ale jinak tomu chybí zcela časová soudružnost, nevíme, kolik dní uplynulo, který je den či noc, vyprávění se pohybuje podivnými skoky. Charaktery postav jsou značně neukotvené a celá zápletka, jestli je Dix vrah, nebo ne, podaná tak strašně nešťastně a prvoplánově, až by člověk brečel. Do toho neschopná policie, které vlastně pomůže náhoda. Dalo se to rozehrát daleko víc a na víc způsobů, ale takhle je z toho selanka, která po půl hodině je vyplněna mnoha vatoidními scénami. Chybí napětí, skutečné emoce, cokoliv, co by z filmu udělalo něco trochu zajímavějšího ke koukání a kde by divák mohl více přemýšlet o vztazích postav a zápletkách.(6.10.2013)

CITÁT - Je to len ďalší film.......... DIALOG - FRAN - Dixon Steele !! DIXON - Ahoj Fran. Ako sa máš ? FRAN - Medzi filmami. Minulů noc som nemohla zaspať. Tak hádaj čo som spravila. DIXON - Zavolala veľa luďom ? FRAN - Len tebe. Kde si bol ? DIXON - Doma............ Musím si prečítať knihu. FRAN - Pamätáš, ako som ti zvykla čítať ? DIXON - Odvtedy som sa naučil čítať sám............ Škrtící scéna okolo 34 minuty je "Ďábelská" a podmanivá. Napínavé drama až do poslední chvilky.(26.3.2012)

"I was born when she kissed me, I died when she left me, I lived a few weeks while she loved me." Místy mrazivý, místy vtipný, místy romantický, ale po celou dobu výborný noir o tom, co s člověkem dokáže udělat láska a co naopak nedůvěra! Zážitek z něj navíc umocňují skvělé výkony hlavních představitelů – mezi zuby cedící jednu drsnou hlášku za druhou Humphrey Bogart, kterého bych nechtěl potkat při jednom z jeho výbuchů vzteku a okouzlující Gloria Grahame.(29.2.2012)

• - Vo svojej eseji “Humphrey and Bogey” Loiuse Brooks napísala, že viac ako ktorákoľvek iná rola, ktorú Humphrey Bogart zahral, to bola práve rola Dixon Steela v tomto filme, čo sa najviac podobala na skutočného Bogarta, ktorého poznala. (Scevola)

• - Spoiler: Film měl původně jiný konec. Dix (Humphrey Bogart) v závěrečné hádce zabil Laurel (Gloria Grahame). Martha přišla do bytu a objevila tělo, zatímco Dix psal potichu svůj scénář. Zatknout se ho vydal jeho přítel. Poté, co dorazil, mu Dix řekl, že je se scénářem téměř hotov. Na poslední stránce scénáře byla napsána věta: "Narodil jsem se, když mě políbila, zemřel jsem, když mě opustila, žil jsem pár týdnu, co mě milovala." Tato scéna byla skutečně zfilmována, ale režisér Nicholas Ray před tím, než se film dostal k testovacímu publiku, tuto scénu přetočil koncem novým. Nechtěl, aby násilí byla jediná možnost, jak z toho ven. Nechal vyklidit plac včetně Lauren Bacallové, která v té době byla navštívit svého manžela Humphrey Bogarta. Zůstal jen Bogart, Gloria Grahamová, Art Smith, který se ve scéně nakonec neobjevil, a kameraman se zvukařem. Závěrečná scéna byla poté improvizována tak, jak jsme jí později mohli vidět. (Mol)

• - Film byl v roce 2007 zařazen do amerického Národního filmového archivu. (Mol)