Na opuštěném místě (festivalový název)

Late at Night

(pracovní název)

Behind the Mask

(pracovní název)

• Austrálie

Drama / Film-Noir / Mysteriózní / Romantický

USA, 1950, 94 min

CITÁT - Je to len ďalší film.......... DIALOG - FRAN - Dixon Steele !! DIXON - Ahoj Fran. Ako sa máš ? FRAN - Medzi filmami. Minulů noc som nemohla zaspať. Tak hádaj čo som spravila. DIXON - Zavolala veľa luďom ? FRAN - Len tebe. Kde si bol ? DIXON - Doma............ Musím si prečítať knihu. FRAN - Pamätáš, ako som ti zvykla čítať ? DIXON - Odvtedy som sa naučil čítať sám............ Škrtící scéna okolo 34 minuty je "Ďábelská" a podmanivá. Napínavé drama až do poslední chvilky.(26.3.2012)

Vyborny vztahovy noir z hollywoodskeho prostredi s dokonale promakanou psychologii postav v cele s nezvykle temnym Bogartem. Mnohymi je "In a Lonely Place" povazovano za vrchol noiru, coz neni, ale chapu jak k tomu zaveru nekdo muze dojit. "There's no sacrifice too great for a chance at immortality." 8/10(12.8.2011)

Bogart v roli "osudového muže" - inteligentního, umělecky kreativního cynika s násilnickými sklony. Škoda, že film není delší, aby měla hlavní postava ještě více prostoru, protože je díky své charakterové komplexnosti a přesvědčivému hereckému podání radost ji sledovat a poslouchat. A detektivní linie mohla být využita a dořešena přeci jen o trochu zajímavěji. 80 %(21.8.2017)

Špičkový film-noir s očarujúcim Humphrey Bogartom, ktorý tu v totálne sebadeštruktívnej postave psychopatického scenáristu ukáže, ako sa dá len za jeden deň zničiť vzťah a všetko to krásne čo s tým súvisí. Neúprosný koniec dodáva celému príbehu punc reálnosti, čo je vo filmoch tohto razenia pomerne zriedkavé.(27.3.2016)

"I was born when she kissed me, I died when she left me, I lived a few weeks while she loved me." Místy mrazivý, místy vtipný, místy romantický, ale po celou dobu výborný noir o tom, co s člověkem dokáže udělat láska a co naopak nedůvěra! Zážitek z něj navíc umocňují skvělé výkony hlavních představitelů – mezi zuby cedící jednu drsnou hlášku za druhou Humphrey Bogart, kterého bych nechtěl potkat při jednom z jeho výbuchů vzteku a okouzlující Gloria Grahame.(29.2.2012)

• - Spoiler: Román Dorothy B. Hughesovej je adaptovaný zaujímavým spôsobom, totižto v knihe vyjde najavo, že Steele (Humphrey Bogart) je skutočne vrah, ale scenár je vlastne ešte pochmúrnejší, lebo nakoniec ani nezáleží na tom, že je nevinný, ale skôr na tom, že by páchateľom pokojne mohol byť. (Scevola)

• - Spoiler: Film měl původně jiný konec. Dix (Humphrey Bogart) v závěrečné hádce zabil Laurel (Gloria Grahame). Martha přišla do bytu a objevila tělo, zatímco Dix psal potichu svůj scénář. Zatknout se ho vydal jeho přítel. Poté, co dorazil, mu Dix řekl, že je se scénářem téměř hotov. Na poslední stránce scénáře byla napsána věta: "Narodil jsem se, když mě políbila, zemřel jsem, když mě opustila, žil jsem pár týdnu, co mě milovala." Tato scéna byla skutečně zfilmována, ale režisér Nicholas Ray před tím, než se film dostal k testovacímu publiku, tuto scénu přetočil koncem novým. Nechtěl, aby násilí byla jediná možnost, jak z toho ven. Nechal vyklidit plac včetně Lauren Bacallové, která v té době byla navštívit svého manžela Humphrey Bogarta. Zůstal jen Bogart, Gloria Grahamová, Art Smith, který se ve scéně nakonec neobjevil, a kameraman se zvukařem. Závěrečná scéna byla poté improvizována tak, jak jsme jí později mohli vidět. (Mol)

• - Film byl v roce 2007 zařazen do amerického Národního filmového archivu. (Mol)