Na opuštěném místě (festivalový název)

Late at Night

(pracovní název)

Behind the Mask

(pracovní název)
  • Austrálie

Drama / Film-Noir / Mysteriózní / Romantický

USA, 1950, 94 min

Vyborny vztahovy noir z hollywoodskeho prostredi s dokonale promakanou psychologii postav v cele s nezvykle temnym Bogartem. Mnohymi je "In a Lonely Place" povazovano za vrchol noiru, coz neni, ale chapu jak k tomu zaveru nekdo muze dojit. "There's no sacrifice too great for a chance at immortality." 8/10(12.8.2011)

Bogart v roli "osudového muže" - inteligentního, umělecky kreativního cynika s násilnickými sklony. Škoda, že film není delší, aby měla hlavní postava ještě více prostoru, protože je díky své charakterové komplexnosti a přesvědčivému hereckému podání radost ji sledovat a poslouchat. A detektivní linie mohla být využita a dořešena přeci jen o trochu zajímavěji. 80 %(21.8.2017)

Film, který diváka nestrhne, ale postupně si ho podmaní. Pozor, není to jen o Bogartovi, jako by naznačovaly některé komentáře. Také ostatní herci nezklamali, a hlavně - mají co hrát, protože dostali do ruky opravdu slušný scénář se šikovně napsanými dialogy. Film je těžké zaškatulkovat, nazval bych ho asi hořkou, hodně temnou romancí. Top scény - rekonstrukce vraždy v Brubově kuchyni a rande v baru s klavírem.(9.11.2012)

Výtečný noir, kterému vévodí tři hlavní atributy. Humphrey Bogart, Gloria Grahame a skvělé dialogy. Bogart je zde bezchybný jako vždy (na jeho výraz při rekonstrukci vraždy jen tak nezapomenu), Gloria Grahame krásná a slovní přestřelky Humphrey versus kdokoliv nepřekonatelné. Je opravdu příjemné vidět, jak se celé kino baví nad suchými hláškami v šedesát let starém filmu. [LFŠ 2010](1.8.2010)

„Mám zásadu nikdy nechodit ven se zákazníky“…. Nechtěl jsem vás vzít ven, ale domů. Ke mně domů…“ Žádnej jinej herec na světě (snad možná O. Nový :o) nepronášel tyto apod. repliky s takovou samozřejmostí jako Humphrey, kdy člověk nemá pocit, že dotyčný odříkává text, ale hraje sám (za) sebe. Takovýhle chlapi se už nerodí! (poslední takový se narodil začátkem června památného to roku 1979, btw moje rodné číslo začíná 790602, to pouze pro pořádek). Slečny prominou?, ale současní nagelovaní frajírci „hrající si na něco jako herce“ nesahají Bogartovi ani po kotníky, (všechna čest těm pár vyjímkám), přičemž by si s nima suše (a grácií sobě vlastní) dotyčný vytřel prdel. Humphrey tentokráte v poněkud odlišnější (záporn(ější), vícevrstvé) roli a pro mě osobně jedné z jeho nejpůsobivějších, kde mohl bezezbytku nechat propuknout jeho neomezené herecké kvality. V případě těchto snímků je konečný úspěch (či neúspěch) vždy (vyjma atmosféry) závislý na scénáři (resp. dialozích) a pověstné chemii ústředního dua. Že tohle bude ten první případ, musí být každému jasné již po prvních pár minutách a definitivně JASNO je při scéně na policejní stanici. Být rovnocenným partnerem (partnerkou) Humphreymu se (po)dařilo pouze hrstce vyvolených. Gloria Grahame mezi ně neochvějně patří! Co koliv dalšího (na adresu tohoto snímku) nemá cenu psát. To již naprosto zevrubně, výstižně a zcela trefně napsal uživ. DaViD´82. Možná bych snad dodal… AMEN s dovětkem, že takovéto snímky se již (bohužel) netočí a točit nebudou. Zaplaťpámbu za „archiv“, neboť je (mou) nesmírnou radostí zjišťovat (resp. utvrzovat se) ve faktu, že tyhle typy snímků mám s každou další projekcí a přibývajícím věkem raději. P.s. pokud KONEC, tak v takovémto podání, kdykoliv, kdekoliv….. 90%(21.10.2011)

• - Hoci je vekový rozdiel medzi Gloriou Grahame (Laurel Gray) a Humphreym Bogartom (Dixon Steele) 24 rokov, zaujímavosťou je, že obidvaja zomreli v rovnakom veku, a to 57 rokov. (Scevola)

• - Vo svojej eseji “Humphrey and Bogey” Loiuse Brooks napísala, že viac ako ktorákoľvek iná rola, ktorú Humphrey Bogart zahral, to bola práve rola Dixon Steela v tomto filme, čo sa najviac podobala na skutočného Bogarta, ktorého poznala. (Scevola)

• - Spoiler: Román Dorothy B. Hughesovej je adaptovaný zaujímavým spôsobom, totižto v knihe vyjde najavo, že Steele (Humphrey Bogart) je skutočne vrah, ale scenár je vlastne ešte pochmúrnejší, lebo nakoniec ani nezáleží na tom, že je nevinný, ale skôr na tom, že by páchateľom pokojne mohol byť. (Scevola)