Na opuštěném místě

(festivalový název)
  • USA In a Lonely Place (více)

In a Lonely Place - zoufalý příběh strachu a vlastních pochyb v Hollywoodu. Dixon Steele (Humphrey Bogart), upadající scénarista trpící vyhořením vlastní kreativity, je najat pro adaptaci aktuálního knižního bestselleru. Namísto přečtení knihy požádá šatnářku (Martha Stewart) ze svého oblíbeného klubu o jednoduché převyprávění příběhu. Druhý den ráno je dívka nalezena brutálně zavražděna a Steele je pro policii hlavním podezřelým, nicméně aspirující herečka ze sousedství Laurel Gray (Gloria Grahame) mu poskytne slušné alibi a postupem času mezi ní a Steelem vzniká láskyplný vztah, který je však postupně nahlodáván podivným chováním scénáristy a jeho agresivní povahou, a vznikají pochyby, zda šatnářku skutečně nezabil on. (OG_Swifty)

Martinka21

Brilantní film s výborným hercem Humphreym Bogartem, který je napínavý od začátku až do konce, provázen drsným humorem, ze kterého mrazí, ale i romantickými okamžiky, dokonalými hláškami a skvělými hereckými výkony... Nemluvě o památné větě, která mi utkvěla v paměti: „ I was born when she kissed me... I died when she left me... I lived a few weeks while she loved me." Dixon Steel..:)) ()

Killingjoke

Velmi intenzivní, velmi pravdivé a velmi znepokojující. Příběh, ve kterém vražda mladé šatnářky a její vyšetřování hraje zcela vedlejší roli. Tento veskrze temný noir je spíše o vztazích mezi ústřední dvojící. Vztahu, který se zrodil z něčeho temného a jako takový je od začátku odsouzen k záhubě. Výtečný Humphrey Bogart si zde střihl další ze svých drsňáckých rolí, tentokrát však téměř bez oněch švihácky kladných vlastností, pro které jej milujeme v jiných filmech. Jeho postava Dixon je sice férový chlap a veterán z války, ale je i násilnický vztahovačný typ, který své patologické sklony k surovosti úspěšně vede k samotné hranici sebedestrukce. Docela mne překvapila Gloria Grahame, kterou bych dříve v podobně laděné roli surovcovy femme fatale neočekával. Tenhle film je učebnicovým příkladem zrodu a povahy domácího násilí, které nemusí mít vždy fyzický aspekt a má spoustu jiných forem. Jen jsem nevím proč očekával trošku fatálnější finále… ()

Biopler

Prvotriedna konverzačka, pri ktorej je predsa Bogart už taký dedo pri krásnej a herecky bezchybnej Grahame. Príbeh dobre odsýpa, je sa na čo dívať a hlavne počúvať vybrúsené dialógy. Záver medzi protagonistami je nešetrný (žiadny happyend čo je na Hollywood fajn), rozlúsknutie zápletky vraždy je však divákovi chabo podané a hoci je v druhej línii príbehu, smerovanie vzťahu v prvej línii významne ovplyvňovalo, čo je teda na škodu. ()

anemoon

65 let starej film a pořád to ještě funguje. Humphrey Bogart mi to zase nandal a s lehkostí jemu vlastní mě opět ujistil, že právem patří do mé první desítky nejoblíbenějších herců. In a Lonely Place je úzkostný film, až mrazí. Kam se hrabou dnešní horory s všemožnými efekty, když vás stejně (ne-li víc) dostane kombinace bezchybného herectví a kvalitního scénáře. Pak už stačí jen trocha tmy se spoustou cigaret a emocionální ždímačka je na světe. Bojím se tě Humphrey, uff.. PS: Alfred Hitchcock tohle uměl podobně. ()

Auvajs

Hollywoodský scenárista v určité tvůrčí krizi. Záhadné úmrtí (šatnářky) a jeho vyšetřování (resp. podezření). Sousedka poskytující alibi. Jejich pár týdnů trvající láska. Pak slzy. V hlavní roli skvělý Bogart. ~~~ "I was born when she kissed me. I died when she left me. I lived a few weeks while she loved me." ~~~ 67% ()

Bogrant

Melodramatická a naozaj pochmúrna noirovka, v ktorej ako inak famózny, i keď dosť iný Bogart klame telom a pohľadom podobne ako Grant v Hitchcockovom Suspicion, s tým rozdielom, že tu si ani po skončení filmu nemôžete s pokojom povedať, že by bol skutočne vinný či nevinný. Jednoducho to svojím prejavom zahral dokonale. K tomu typický tmavý príbeh, dobré vedenie zo strany režiséra a jedna nesmrteľná citácia. ()

bertrand

LFŠ 2010. Nejlepší filmová role Humpreyho Bogarta, jakou jsem měl do této doby možnost vidět (rozhodně lepší než v Maltese Falcon, kde jenom předvádí, jak rychle umí mluvit). Strhující film, nejen díky Bogartovu cynickému výkonu, pana Bertranda celkem mrzí, že nějaký DaViD´82 zase napsal ve svém komentáři všechno dřív a hlavně líp. ()

gggggg

Jeden z najchladnejších noir filmov aký bol vôbec natočený. Humphrey Bogart znovu potvrdil svoju extratriedu a bezohľadného a arogantného scenáristu zahral brilantne. Film si skvelo buduje tempo, od nuly až po skvelé záverečné rozuzlenie, ktoré ma svojím výsledkom dorazilo úplne. ()