Konec

Konyec - Az utolsó csekk a pohárban

Konyec

Komedie / Krimi

Maďarsko, 2007, 105 min

Nevím, proč mi vlhnou oči u tak banálních filmů. Vlastně vím - tohle je krutě aktuální a smutná komedie, která dokáže hrát na všechny struny lehce vyměklého člověka. V porovnání s ostatními komedie, co jsem za poslední roky viděl, mi nejvíc Konec připomíná Galaiatyáš. Partička outsiderů se snaží dosáhnout štěstí napospas útrapám. Problém je ten, že důchodcem jednoho dne bude každý z nás. Eh, lépe řečeno, dožijeme se důchodového věku (penízky si od toho neslibuji). Tenhle film možná zaryté ultrapravičáky nedonutí přehodnotit postoj k důchodcům, ale aspoň se budou další odpoledne hezky chovat ke své babičce. I ta klišé jsem vítal - a ostatní scény jakbysmet. Trošku se to stydím říkat, ale pro mě obecně největší zážitek z LFŠ 2012.(31.7.2012)

Ač mi to v hlavě vytanulo relativně pozdě, jedná se jednoduše o maďarskou důchodcovskou verzi Thelmy a Louisy. To, že jsou hlavními hrdiny důchodci, nabízí celou řadu možností, jak rozvinout příběh a obohatit ho vtipnými historkami. Filmu se to daří, jak vkusně, tak až absurdně komicky (vzpoura a inspirace ostatních důchodců). Celkově vlastně ve filmu nevidíme nic nového (a to včetně konce nejdřív úplně ve stylu TaL a pak následného twisted endu ala Nebezpečné hry), ale vše je pospojováno opravdu půvabným způsobem, že plnému hodnocení filmu schází malinko. Konec je, pokud se nepletu, teprve druhým maďarským filmem, jaký jsem měl možnosi vidět a rozhodně si z něj odnesu na maďarskou kinematografii příjemné vzpomínky. Nenásilná a přirozená forma, jakou je snímek točen, způsobí, že se v průběhu i na konci buď pousmíváte nebo bavíte na celé kolo a zároveň s oběma staříky naplno sympatizujete.(12.1.2009)

Skvělá maďarská důchodcovská komedie z postsocialistického období a uvěřitelná gangsterka zároveň. Přepadení prázdné banky, kde šly obsluhy přepážek na oběd, představování se u McDrive, houser při řízení auta a výpomoc partnerky šlapáním na bezvládnou mužskou nohu na plynu. Trailer: http://www.sms.cz/film/konec-2007/ukazka(25.8.2009)

A pak, že se důchodci na nic nezmůžou. Ale je zas pravda, že tady se nemuseli nijak zvlášť namáhat, protože ti policajti nebyli žádný velký mozkovny a navíc řešili svoje vlastní citový problémy. Ale i tak, stařečkům jsem to přála, už jen proto, jak krásnej měli mezi sebou vztah a taky pro tu jejich fištrónskou vynalézavost.(17.1.2015)

tento snímek mi přiblížil život ... či živoření důchodců v Maďarsku (a určitě nejen tam) příjemnou nadsázkou. Řešení jejich tíživé finanční situace vzali do svých rukou a jejich roadmovie pobaví a možná i změní pohled na stáří. Herecky slušné, chvílemi naivní, ale výsledný dojem to nekazí. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](3.9.2012)