poster

Konec

 • Maďarsko

  Konyec - Az utolsó csekk a pohárban

 • Velká Británie

  Konyec

Komedie / Krimi

Maďarsko, 2007, 105 min

Režie:

Gábor Rohonyi
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Bluntman
  ****

  Maďarský film uvedený v rámci přehlídky Střední Evropa převážně v klubových kinech je popisován jako maďarská stařecká variace na Bonnie a Clydea a lépe to ani vystihnout nejde. Film, který je vzpourou proti kapitalistickému režimu, který si přenesl určité móresy z totalitního režimu, plyne záměrně velice pomalu, protože dva hlavní hrdinové jsou důchodci, a tak temporytmus ani rychlý být nemůže. Úvodní třetina je vynikající, uživá se výhradně diegetické hudby a celková šešněrovanost lidí v určitém režimu je vyobrazována i co se týče přesného rámování. Kapitalistický režim je zde pojat dost depresivně, zahalen do šedých barev, jako kdyby se toho od komunismu moc nezměnilo. A pak stařeček začne rebelovat, záběry jsou projasněny sluncem, hraje k tomu nediegetická hudba, což filmu přidává na životnosti, a "akční" sekvence jsou pojaty velice originálně (vertikální výjezd po kamínkách je dost problematický). Lze odpustit i schématičnost a fakt, že postavy policajtů jsou tak nějak nadbytečné a svrhávají se do figurek až karikatur a některé sekvence zavání klišé, protože se schématy a klišé se zde důmyslně pracuje. Na debut vynikající, bohužel debutant na stoličce reźiséra si nevypočital, že divákovi ona překvapivá pointa dojde MNOHEM dřiv, než by bylo záhadno, a že informace ve vyprávění jsou nastraženy tolik předem, že není nutné objasňovat počátek vztahu flashbacky do minulosti, protože jako filmová tečka to nefunguje a informace ohledně počátků vztahu je tak nadbytečná.(5.11.2007)

 • Radek99
  ****

  Sociální gangsterka, to je skutečně zajímavé žánrové skloubení. Gerontokinematografie se tak rozšiřuje o další zajímavý snímek, který těží z naračního modelu legendárního gangsterského příběhu o dvojici Bonnie a Clyde zhruba po čtyřiceti letech, ale možná spíše jde o variované ,,Takové normální lupiče", kteří si nesnesitelnou lehkost přepadávání pošt a benzinových stanic uvědomují až dlouho po své sedmdesátce... Režisér Gábor Rohonyi navíc poměrně často paroduje westernové postupy a schémata, takže v Konci jsou vlastně cosi jako východní ozvěny westernu, čili regulérní ,,easternparody". :-) Rozhodně nejzajímavějším je ale onen sociální aspekt celého režisérova vyprávění - poukázat na neutěšenou existenční i sociální situaci lidí postproduktivního věku (nejen v Maďarsku) takovýmto neotřelým způsobem, to je skutečně rána do černého, stejně jako exemplární vypořádání se s érou komunismu. Od poválečných časů drželi pevně moc v rukou právě jen staré kádry, s příchodem kapitalismu se tato pyramida moci zvrátila nohama vzhůru a absolutní zelenou dostalo mládí, přičemž starých lidí, kterých neustále přibývá, společnost příliš nevyužívá, spíše je vyčleňuje do oblasti nezájmu a přehlížení. Možná je načase, aby důchodci skutečně povstali, neboť jediným starým člověkem, kterého mládež nepřehlédne, je důchodce revoltující... :-) Tedy Bonnie a Clyde po maďarsku... :-) Jediným problémem tohoto osobitého snímku tak zůstává jeho místy velmi pomalé plynutí... Podobné filmy: Babí léto(12.1.2009)

 • easaque
  ****

  tento snímek mi přiblížil život ... či živoření důchodců v Maďarsku (a určitě nejen tam) příjemnou nadsázkou. Řešení jejich tíživé finanční situace vzali do svých rukou a jejich roadmovie pobaví a možná i změní pohled na stáří. Herecky slušné, chvílemi naivní, ale výsledný dojem to nekazí. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](3.9.2012)

 • genetique
  ****

  Akýsi maďarský parodický, seniorský remake viacerých lúpežných road-movie filmov, z ktorých si vypožičiava niekoľko nápadov, no film ako celok pôsobí nesporne veľkou originalitou. Tragikomédia naberá obrátky hlavne v hláškach, ktoré chŕli dôchodcovský pár a pomalé tempo filmu vyslovene prospieva. Tragika a zvädnutý úsmev na perách prichádza na rad až v závere a ani ja som sa slze nevyhol. 85%.(13.1.2009)

 • RHK
  ****

  Skvělá maďarská důchodcovská komedie z postsocialistického období a uvěřitelná gangsterka zároveň. Přepadení prázdné banky, kde šly obsluhy přepážek na oběd, představování se u McDrive, houser při řízení auta a výpomoc partnerky šlapáním na bezvládnou mužskou nohu na plynu. Trailer: http://www.sms.cz/film/konec-2007/ukazka(25.8.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace