Konec

Konyec

Komedie / Krimi

Maďarsko, 2007, 105 min

Gábor Rohonyi

Skvělá maďarská důchodcovská komedie z postsocialistického období a uvěřitelná gangsterka zároveň. Přepadení prázdné banky, kde šly obsluhy přepážek na oběd, představování se u McDrive, houser při řízení auta a výpomoc partnerky šlapáním na bezvládnou mužskou nohu na plynu. Trailer: http://www.sms.cz/film/konec-2007/ukazka(25.8.2009)

Ač mi to v hlavě vytanulo relativně pozdě, jedná se jednoduše o maďarskou důchodcovskou verzi Thelmy a Louisy. To, že jsou hlavními hrdiny důchodci, nabízí celou řadu možností, jak rozvinout příběh a obohatit ho vtipnými historkami. Filmu se to daří, jak vkusně, tak až absurdně komicky (vzpoura a inspirace ostatních důchodců). Celkově vlastně ve filmu nevidíme nic nového (a to včetně konce nejdřív úplně ve stylu TaL a pak následného twisted endu ala Nebezpečné hry), ale vše je pospojováno opravdu půvabným způsobem, že plnému hodnocení filmu schází malinko. Konec je, pokud se nepletu, teprve druhým maďarským filmem, jaký jsem měl možnosi vidět a rozhodně si z něj odnesu na maďarskou kinematografii příjemné vzpomínky. Nenásilná a přirozená forma, jakou je snímek točen, způsobí, že se v průběhu i na konci buď pousmíváte nebo bavíte na celé kolo a zároveň s oběma staříky naplno sympatizujete.(12.1.2009)

Lehce nadprůměrné krimi/road movie stojící a padající na velmi dobré ústřední dvojici důchodců a zajimavém nápadu. Rohonyi dávkuje průběh snímku pomalejším tempem, které se však k těmto postavám naprosto hodí. Cestou potkáme několik dalších (ne)zajímavých postav, které nedostávají jakýkoliv prostor, na úkor (a je to dobře) ústřední dvojice. Ta hraje naprosto parádně, uvěřitelně... Vážně dobrý. Někde mezi 3 a 4 hvězdy. Jak můžu teď pustit děti hrát si do parku?(18.8.2009)

Nevím, proč mi vlhnou oči u tak banálních filmů. Vlastně vím - tohle je krutě aktuální a smutná komedie, která dokáže hrát na všechny struny lehce vyměklého člověka. V porovnání s ostatními komedie, co jsem za poslední roky viděl, mi nejvíc Konec připomíná Galaiatyáš. Partička outsiderů se snaží dosáhnout štěstí napospas útrapám. Problém je ten, že důchodcem jednoho dne bude každý z nás. Eh, lépe řečeno, dožijeme se důchodového věku (penízky si od toho neslibuji). Tenhle film možná zaryté ultrapravičáky nedonutí přehodnotit postoj k důchodcům, ale aspoň se budou další odpoledne hezky chovat ke své babičce. I ta klišé jsem vítal - a ostatní scény jakbysmet. Trošku se to stydím říkat, ale pro mě obecně největší zážitek z LFŠ 2012.(31.7.2012)

• UncleG

Přestárlí Bonnie und Clyde ze země, kde papriky dávají dobrou noc. Jde v podstatě o film, který nedokazuje nic jiného, než že maďarská kinematografie trpí stejnými nemocemi jako ta česká. Autoři se rozhodli natočit ryze americkou zločineckou roadmovie, ale tak nějak „po našem“. Tedy tentokrát „po jejich“. To znamená uondaně, neakčně, nezábavně a bez vtipu. A já vám zvysoka kašlu na to, že jste tenhle film viděli v klubovém kině a připadali jste si u toho náležitě intelektuálně. Výsledek je prostě neuspokojivý. Příběh v podstatě vykrádá kdeco, neobratně opakuje tisíckrát omletá klišé – a to vše s důrazem na kritiku „post-socialistické-nyní-kapitalistické“ společnosti a na příklon ke starým dobrým časům. K časům kdy nás (tedy tím myslím bývalý východní blok) náš milovaný Sovětský svaz zásoboval nejkvalitnějšími auty značky Čajka. Jó, tehdá měly věci svou hodnotu, každý svoje místo ve společnosti, a všechno šlapalo tak nějak lépe. A jen tak mezi řečí nám autoři nezapomenou připomenout, že ideál revoluce žije na Kubě. Fujtajxl, to stačilo! Ještě chvíli a začnu blít rudý hvězdy. Když k tomu připočtu skutečnost, že Islanďan Fridriksson předvedl o šestnáct let dříve v „Dětech přírody“ totéž téma ovšem stokrát lepe zpracované, vychází mi hodnocení někde kolem 30% Tuhle čabajku nežrat, děcka. Je zabalená v kopíráku a taky trochu smrdí - zůstala ve špajzu ještě po Brežněvovi.(18.8.2009)

• - Ve voze, který měl ve filmu Emil (GAZ M13, neboli "Čajka") jezdil bývalý prezident Ludvík Svoboda. (Dawid199)