Fantastický pan Lišák

• Nový Zéland

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie, 2009, 83 min

Fantastický pan Lišák je vším tím, čím měla být Alenka v Říši divů Tima Burtona - a nebyla. Je to film zábavný, vtipný a co hlavně, nápaditý. Wes Anderson se opět předvedl v nejlepším světle a Lišákova rodinka není nepodobná té, z jeho (pro mě nejlepšího) filmu Royal Tenenbaums. Vysoko nehodnotím ale jen kvůli němu. Loutky jsou povedené, dabing jakbysmet. Snad jen ke konci už mi to přišlo až moc ukecané.(27.2.2010)

Už dlouho jsem neviděl takhle svižný animák. Vtipné momenty se střídají s těmi vtipnějšími, dojemné s těmi dojemnějšími a vůbec to nenudí. A k tomu ten parádní dabing! Clooneyho hlas se k panu Lišákovi opravdu hodil, Meryl se krásně poslouchalo a pořád jsem si nemohl vzpomenout, odkud znám hlas Krysy. A pak se mrknu na IMDb a jasně že to byl Dafoe… A mně nezbývá říct než BRAVO! Myslel jsem si, že Oscara si určitě odnese Up, jenže tohle bude boj. Ať už získá Oscara kterýkoliv animák, tak já mu to budu přát. P. S. Pokud chcete vidět, jak si natáčení užili herci (teda, převážně Clooney) a jak dabovali film, mrkněte na Film o filmu 1.(2.3.2010)

Velká sýrová loupež po andersonovsku. Takže nic pro děcka. Clooney je v liščí podobě snad ještě charismatičtější než obvykle, Dafoe má part z ranku nezapomenutelných a k tomu navíc Desplat à la Morricone, kterého lacině nevykrádá (jako mnozí jiní), ale naopak z něj fantasticky vychází. A on vůbec je celý tenhle film takovou fantastickou oslavou lišč... ehm, lidské fantazie a hravosti.(4.2.2010)

Hodně mě baví, že film si jde svou vlastní cestou, nesnaží se napodobovat jiné animáky nebo doslovně kopírovat knížku, a přestože zpracování místy působí až komicky, dává filmu určitý půvab a velkou dávku originality. Zpracování dětské knížky mého oblíbeného autora pobaví i dospělé a v Lišákovi, který se nevědomky snaží ohromovat za každou cenu se poznají mnozí z nás:)(9.12.2010)

„Dřív jsem kradl slepice, ale teď jsem novinář.“ Heist Movie. Western. Bondovka. Sociální drama. Film o krizi (manželské a středního věku). Existenciální komedie. Nemá význam snažit se pana Lišáka někam zařadit: A) je to nemožné, B) v nezařaditelnosti tkví jeho fantastičnost (i pointa). Těžko sepsat, čím konkrétně je Andersonův první (a naštěstí ne poslední) animovaný film tak jedinečný, neboť jsem ani napodruhé nebyl schopen potlačit okouzlení z rozhýbaných zvířátek ve prospěch střízlivé analýzy. Navíc tam je těch božích věcí tolik… Vypiplaná mizanscéna, která napovídá, jak na tom hrdinové emocionálně jsou (hotový Antonioni), choreografie postav před kamerou umístěné na ideálním místě (což ušetří stovky zbytečných střihů), v celku pohádkové, v detailech realistické vizuální ztvárnění. Andersonův nepohádkově komplexní příběh o boji s vlastní přirozeností ohromuje velkými scénami, vzbuzujícími úžas (TA scéna s vlkem), stejně jako drobnostmi pro pozornější, kdy oněmělost střídá výkřik radosti (vnitřní rozpolcenost civilizovaných divokých zvířat reflektují idylické krajinky paní Lišákové, vždy s nějakým nezkrotitelným bleskem nebo tornádem v pozadí). Z nemnoha filmů, které budu raději milovat, než chápat, dozajista ten nejbarevnější. A největší divočina! 95% Zajímavé komentáře: Bluntman, Eddard, FlyBoy(28.3.2018)

• - Roald Dahl se údajně při tvorbě postavy Mr. Foxe inspiroval sám sebou. (jezurka42)

• - Wes Anderson získal od vdovy po Dahlovi, Felicity, práva na nakrúcanie filmu už v roku 1999. (Greenpeacak)

• - Herci spolu s režisérom bývali počas nahrávania na farme. Bol to nápad Wesa Andersona, ktorý tak chcel vytvoriť dobrú atmosféru pri dabovaní postavičiek. (Darth Maul)