Fantastický pan Lišák

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie, 2009, 83 min

Je mi líto, ale nad tři hvězdy (resp. 70%) se nevyhrabu. Anderson se na Dahlův svět prostě dívá svojí specifickou optikou, stylem, jež mě vyloženě iritoval u Života pod vodou i Darjeelingu. Tady to s tím divným humorem a pomalým tempem sice není tak dramatické, přesto mě pan Fox utvrzuje v tom, že asi nikdy nebudu krevní skupina jeho režiséra. Oceňuji, že je to celé neskutečně originální, nápadité, promyšlené, zábavné (vloupačky!, konflikty Ashe a Kristoffersona) a vzdálené stupidním mainstreamovým animákům, ale Wese Andersona prostě nepřekousnu.___ Edit: Po druhém shlédnutí zvyšuju. Tahle podivnost nakonec něco do sebe mít bude...(17.1.2010)

V poradí šiesty celovečerný film môjho obľúbeného režiséra Wesa Andersona je plný hviezd: lišiak, jazves, bobor a niečo ako vačica... Málokto má v súčasnej americkej filmovej tvorbe taký humor ako Anderson. Dokazuje to už šiesty krát, tentoraz v jednom z najlepších zástupcov animovaných celovečrákov, aké som kedy videl (skvelá "bábková" animácia, dabing neštylizovaný a nepreexponovaný - niečo podobné použil aj Svěrák u Kukiho), veľmi netradičný humor plný irónie, sarkazmu a bizarností a celkovo veľmi zvláštne prepojený svet ľudí a zvierat - toto rozhodnie nie je rozprávka pre deti, aj keď (alebo možno "práve preto že") sa jedná o jednu z najlepších adaptácii diel roalda dahla do filmovej podoby ever. ten banjo doprovod hudobný je báječný.(9.7.2011)

Tohle rozhodně není žádný mainstreamový animák…a už vůbec ne pro děti. Wes Anderson zůstal věrný svému osobitému stylu, v němž mísí dětsky ulítlou poetiku (ovšem naroubovanou na vážná témata) s praštěnými dialogy a zvláštním humorem, přičemž u Mr. Foxe na dnešní dobu digitální animací vytlačovanou stop-motion animaci, ve které je kladen důraz na užití realisticky působících materiálů (např. srst u zvířecích postav), díky čemuž vzniká zajímavý kontrast mezi tímto realismem a stylizovaností postav (např. postava francouzské krysy vypadá jako rozpohybovaná skutečná vypreparovaná krysa). Příběh je Dahlovou klasickou moralitou, tentokrát se zde trochu řeší i existenciální problémy a celé to je ozvláštněno andersenovskou bizarností. Dabing v čele s hlasy George Clooneyho a Jasona Schwartzmana je naprosto špičkový a především Schwartzman je v další ze svých outsiderských rolí naprosto boží. Fantastic Mr. Fox je z hlediska příběhu a celkového vyznění poněkud sterilní záležitostí, zároveň ale oplývá množstvím praštěných nápadů, a to jak verbálních, tak i vizuálních, přičemž samotná formální stránka filmu je doslova parádní. Děti a běžní diváci se díky pomalému tempu a strožejšímu příběhu u tohoto filmu nejspíše ukoušou nudou, „andersenovci“ budou nejspíše opět spokojení při zjištění, že si jejich oblíbený tvůrce dokázal zachovat tvář i mezi bandou chlupatých zvířat. Pro mě zůstává Život pod vodou nepřekonaným Andersenovým filmem, přičemž Lišák si čmuchá hned pod ním vedle tří bratrů z Darjeelingu, jehož ručení je omezené.80%(19.1.2010)

Snímek s prostorovými loutkami a modely prostředí pojatý z části (ve velkých cecích) jako ploškový animák o tom, že být jiný je vlastně fantastické. Vyprávění překypující nápady je pevně provázané s formou a současně zůstává věrné typickým Andersonovským výstřednostem a charakteristické melancholické atmosféře (sekvence s vlkem je nezapomenutelná). Třikrát fuj českému majiteli práv za to, že takto skvělý snímek nepustil do kin a čtvrté fuj českému publiku za to, že distributora k tomuto rozhodnutí nepřímo přimělo.(28.3.2010)

• lamps

Opravdu jsem se těšil na další skvělou animovanou podívanou, ale čekalo na mne jen jedno obrovské ambiciózní zklamání. Příběh celkově je jistě zajímavý a originální, ale režisér to dle mého moc nezvládl. Postrádá to jakékoli vyšší tempo, zvláštně pojatá animace se mi vůbec nelíbila a protahované dialogy, kdy hlavní hrdinové někdy řeší problémy snažící se co nejvíce přiblížit těm lidským a skutečným, mi přišli zoufale úzkostné a nevtipné. Opravdu strašně nerad pomlouvám tyto druhy filmů, ale zde bohužel po prvním shlédnutí jinou možnost nemám.(17.7.2011)

• - Pan Lišák vysloví pro každé zvířátko jeho latinské jméno. Nezná však latinský název vačice – je to Didelphis virginiana. (HellFire)

• - Natočeno podle knihy Roalda Dahla (autor knihy Karlík a továrna na čokoládu). (CrypzzXD)

• - Trik s borůvkami nacpanými spacím práškem je převzat z Dahlovy knihy "Danny, the Champion of the World". (D3VIL)