Fantastický pan Lišák

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie, 2009, 83 min

Je to divné, je to nápadité, je to božsky ohudbené (Desplatovy perfektně sedící variace na Morriconeho), je to vlastně fantastické. A hrajou tam Rolling Stones. Opakované projekce v budoucnu jisté. P.S. Scéna s vlkem v Lišákovi je stejně magická jako scéna s vlkem v Collateral, pro mě dechberoucí okamžik.(28.1.2010)

takze zacnu asi takto, tenhle film se v klidu da pocitat mezi ty nejzdarilejsi neblockbustery roku, a mozna ze i nejlepsi animovany film roku... Ano, tedka u mne prevladaji trochu rozporuplne pocity, protoze jeste pred dvema dny jsem pixarovku povazoval za nejlepsi animovany film a ted je jiz na tretím míste, pricemz tesne za ní ji dýchá na záda Coraline.. takze zas tak slavne to s ní nebude a to i presto, ze je to 3. nejvydelecnejsi pixarovka vubec.. celkove sem si vsiml, ze v posledni dobe vydelavaji filmy, ktere nejsou az tak dobre vic, nez ty ktere dobre opravdu jsou. Ale nechci ted jen odsuzovat Up, protoze zas tak strasny nebyl (moje 5ti hvezdove hodnoceni tomu vypovida.. i kdyz mozna ho znasobnuje 3D zazitek a soundtrack, kdo ví..) ale jdu na samotny nazor: Wes Anderson, filmovy Roald Dahl, se chytil predlohy od jmenovaneho autora, a je to tedy znasobena silenost.. Ale silenost perfektne natocena, podkreslena skvelym vizualem a hudbou, ktera prekonala jak Avatara, tak vsechny Zimmerovy letosni projekty. George Clooney podava skvely hlasovy vykon :-)), divat se na personifikovane zviratka je opravdu zazitek.. + skvele natocene akcni sceny zlodejskych akci, hlavne ta na uplnem zacatku, ale pak i uprostred, to ukazovani kopani tunelu z boku je uzasne.. A ti tri farmari jsou opravdu nechutni.. Proste typicka Dahlovka.. jediny problem byla bezemocnost, ktera vsak byla nastesti skoro stale prekryvana peknymi narazkami a vtipky.. A ta scena s vlkem je opravdu nadherna..(27.2.2010)

„Dřív jsem kradl slepice, ale teď jsem novinář.“ Heist Movie. Western. Bondovka. Sociální drama. Film o krizi (manželské a středního věku). Existenciální komedie. Nemá význam snažit se pana Lišáka někam zařadit: A) je to nemožné, B) v nezařaditelnosti tkví jeho fantastičnost (i pointa). Těžko sepsat, čím konkrétně je Andersonův první (a naštěstí ne poslední) animovaný film tak jedinečný, neboť jsem ani napodruhé nebyl schopen potlačit okouzlení z rozhýbaných zvířátek ve prospěch střízlivé analýzy. Navíc tam je těch božích věcí tolik… Vypiplaná mizanscéna, která napovídá, jak na tom hrdinové emocionálně jsou (hotový Antonioni), choreografie postav před kamerou umístěné na ideálním místě (což ušetří stovky zbytečných střihů), v celku pohádkové, v detailech realistické vizuální ztvárnění. Andersonův nepohádkově komplexní příběh o boji s vlastní přirozeností ohromuje velkými scénami, vzbuzujícími úžas (TA scéna s vlkem), stejně jako drobnostmi pro pozornější, kdy oněmělost střídá výkřik radosti (vnitřní rozpolcenost civilizovaných divokých zvířat reflektují idylické krajinky paní Lišákové, vždy s nějakým nezkrotitelným bleskem nebo tornádem v pozadí). Z nemnoha filmů, které budu raději milovat, než chápat, dozajista ten nejbarevnější. A největší divočina! 95% Zajímavé komentáře: Bluntman, Eddard, FlyBoy(28.3.2018)

Jsem ortodoxní andersonovec, ale tohle mě dalece minulo. Animace je sice moc pěkná, jenže i těch 87 minut na téma "pan Lišák je nepolepšitelný zloděj a schovává se se zbytkem zvířecího světa v podzemí" je až až. Písničky nejsou tak dobré, jak je u Wese zvykem, humor polulhává (většinou boduje akorát Schwartzmanův mladý lišák) a zhypnotizovaná vačice to všechno nezachrání. Možná mi jen nesedla Dahlova poetika, ale docela se divím, že do nečeho takového šlo tolik hvězd. [Londýn](17.12.2009)

Zdá se mi, jako bych slyšela Neverhood. Pak změna směrem k dřevorubci z Monty Python. To už jsem dokonale zmatená. Přišla ještě řada dalších asociací a myšlenek typu krysa velká jako liška, brr...nebo, že tenhle lišák je pro mě uvěřitelnější mnohem víc než-li nějaká vycpaná mluvící liška pana Triera. I když hajlovat teda nemusel. ;-)(3.5.2010)

• - Práva na film boli kúpené už v roku 2004. (Greenpeacak)

• - Wes Anderson získal od vdovy po Dahlovi, Felicity, práva na nakrúcanie filmu už v roku 1999. (Greenpeacak)

• - Roald Dahl se údajně při tvorbě postavy Mr. Foxe inspiroval sám sebou. (jezurka42)