Fantastický pan Lišák

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie, 2009, 83 min

V poradí šiesty celovečerný film môjho obľúbeného režiséra Wesa Andersona je plný hviezd: lišiak, jazves, bobor a niečo ako vačica... Málokto má v súčasnej americkej filmovej tvorbe taký humor ako Anderson. Dokazuje to už šiesty krát, tentoraz v jednom z najlepších zástupcov animovaných celovečrákov, aké som kedy videl (skvelá "bábková" animácia, dabing neštylizovaný a nepreexponovaný - niečo podobné použil aj Svěrák u Kukiho), veľmi netradičný humor plný irónie, sarkazmu a bizarností a celkovo veľmi zvláštne prepojený svet ľudí a zvierat - toto rozhodnie nie je rozprávka pre deti, aj keď (alebo možno "práve preto že") sa jedná o jednu z najlepších adaptácii diel roalda dahla do filmovej podoby ever. ten banjo doprovod hudobný je báječný.(9.7.2011)

Roald Dahl patrí v USA medzi najpredávanejších detských autorov už desiatky rokov a jeho knižky sa už dávno stali klasikov.U nás je známy hlavne vdaka adaptáciám jeho príbehu "Charlie a továreň na čokoládu".Wes Anderson je jeden z mojich najoblubenejších režisérov a je úžasné,že práve niekto tak svojrázny sa rozhodol sfilmovať klasické literárne dielo-ešte k tomu pre deti.Je jasné,že výsledok je skôr pre dospelých,je v ňom množstvo narážok a inteligentného humoru a tiež je jasné,že vdaka Andersonovi pôjde o tragikomické a samozrejme originálne dielko(jak je to len u adaptácie možné).Vizuálna stránka v štýle Nicka Parka je síce pomerne jednoduchá(napríklad oproti pixaru)ale za to veľmi zábavná a pre Andersonovu imagináciu ideálna.Mr.Fox nie je tak prepracovaný a vtipný ako "Royal Tenenbaums", ani tak krásne dojemný ako "Život pod vodou" a Wesovho rukopisu v sebe nemá toľko ako ostatné jeho filmy,ale s jeho vtipom,skvelou hudbou a zvieracími postavami,ktoré si zamilujete,je to najmilší film široko daleko.K tomu skoro až magická scéna s vlkom-silných 80 percent(26.2.2012)

Unikátní, působivé, nepředvídatelné a - jak u Andersona jinak - divné;) Animovaný film pro dospělé, v němž nic nezní, nevypadá a nechová se tak, jak byste očekávali. Tedy, nečetl jsem předlohu, takže to s tím očekáváním berte s rezervou. Nedělejte tu chybu, že byste se to pokoušeli pouštět dětem, pro které se obvykle animované filmy natáčejí - tenhle by pro ně mohl být znepokojivý, protože humor je tu opravdu hodně svébytný, a nejzajímavější jsou tu zřejmě zvířátka, která ale v detailu (kterých je tu mnoho, protože spolu jednotlivé postavy často rozmlouvají ve dvou) díky těm čachrům se srstí a vousy a ušima a očima a zuby, vypadají skutečně svérázně. Po technické stránce je to úžasná záležitost - stačí se podívat na prvních pár minut, na scénu vloupačky pana a paní Liškových (tedy tehdy ještě ne pana a paní...) na farmu. Anderson je nepochybně chorý mozek, ale nějakým kouzlem to celé funguje, a magie vrcholí ve scéně s vlkem pár minut před koncem. Tempo respektive struktura příběhu jsou sice takové zvláštně roztahané (a to má film čistého času 81 minut), ale myslím, že svoji osmdesátku si určitě zaslouží. A nechci vědět, jak vypadá český dabing;)(5.10.2014)

Jsem ortodoxní andersonovec, ale tohle mě dalece minulo. Animace je sice moc pěkná, jenže i těch 87 minut na téma "pan Lišák je nepolepšitelný zloděj a schovává se se zbytkem zvířecího světa v podzemí" je až až. Písničky nejsou tak dobré, jak je u Wese zvykem, humor polulhává (většinou boduje akorát Schwartzmanův mladý lišák) a zhypnotizovaná vačice to všechno nezachrání. Možná mi jen nesedla Dahlova poetika, ale docela se divím, že do nečeho takového šlo tolik hvězd. [Londýn](17.12.2009)

Fantastický pan Lišák okouzlí nejúžasnějším Morriconeho soundtrackem, který však ve skutečnosti nikdy nesložil. O to se zasloužil k zbláznění chytlavý Alexandr Desplat. A zbytek? Rozkošná animace a starý dobrý Wes, tak jak ho máme rádi. A až u Lišáka si člověk uvědomí, jak moc je u Andersonových filmů zbytečná jakákoliv story.(9.2.2010)

• - Červené průčelí takzvaného "Little Theatre" je věrohodnou kopií skutečného Little Theatre v Bath. (Conspi)

• - Práva na film byly zakoupeny již v roce 2004. Výroba pak začala v Londýně roku 2007. (jezurka42)

• - Jako často ve filmech Wees Andersona, i zde hraje skladba od Rolling Stones "Street Fighting Man". (CrypzzXD)