Fantastický pan Lišák

• Austrálie

• Nový Zéland

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie, 2009, 83 min

Fantastický pán Lišák nebol zlý, celkom som si ho užil, len to chcelo svoj čas. Už akosi od detstva nemám rád bábkové filmy, takže som bol skeptický už od začiatku. Ale postupne som si na túto zvláštnu bábkovú animáciu zvykol a neskôr mi už vôbec nevadila. Zvláštne, ale niečo podobné je aj s dejovou linkou. Zo začiatku som ohŕňal nos a už som sa pripravoval na nudu, avšak časom, ako príbeh napredoval, si ma získal svojim krásne podmanivým štýlom. Koniec už bol bez problémov a perfektný. Zaujali ma aj tie latinské názvy zvierat, pre mňa ako človeka čo má k biológii blízko to bolo príjemné a nečakané spestrenie. Pán Anderson ma zaujal a určite si od neho ešte niečo pozriem, či už minulú alebo budúcu tvorbu. 69/100(3.6.2014)

• lamps

Opravdu jsem se těšil na další skvělou animovanou podívanou, ale čekalo na mne jen jedno obrovské ambiciózní zklamání. Příběh celkově je jistě zajímavý a originální, ale režisér to dle mého moc nezvládl. Postrádá to jakékoli vyšší tempo, zvláštně pojatá animace se mi vůbec nelíbila a protahované dialogy, kdy hlavní hrdinové někdy řeší problémy snažící se co nejvíce přiblížit těm lidským a skutečným, mi přišli zoufale úzkostné a nevtipné. Opravdu strašně nerad pomlouvám tyto druhy filmů, ale zde bohužel po prvním shlédnutí jinou možnost nemám.(17.7.2011)

Kdysi bylo tohle mé první seznámení s Wesem a přestože jsem si zpočátku zvykal na podivnou animaci, hodně se mě Lišák líbil. Jenže při každém našem setkání z něj ubírám hvězdičku. Viděl jsem 3x a vlastně na něm nespatřuji nic světoborného. Anderson pro mě prožil svůj první vrchol s Životem pod vodou a od té doby se trošku plácá. Fantastický lišák má sice skvělé hodnocení, ale schválně co by se stalo, kdyby si jej diváci pustili třeba po 10 letech znovu. Scéna s krysou nebo hra ve stylu baseballu jsou výborné, ale jinak mě to po letech moc nenadchlo. 60%(7.6.2010)

Hodně mě baví, že film si jde svou vlastní cestou, nesnaží se napodobovat jiné animáky nebo doslovně kopírovat knížku, a přestože zpracování místy působí až komicky, dává filmu určitý půvab a velkou dávku originality. Zpracování dětské knížky mého oblíbeného autora pobaví i dospělé a v Lišákovi, který se nevědomky snaží ohromovat za každou cenu se poznají mnozí z nás:)(9.12.2010)

Jsem ortodoxní andersonovec, ale tohle mě dalece minulo. Animace je sice moc pěkná, jenže i těch 87 minut na téma "pan Lišák je nepolepšitelný zloděj a schovává se se zbytkem zvířecího světa v podzemí" je až až. Písničky nejsou tak dobré, jak je u Wese zvykem, humor polulhává (většinou boduje akorát Schwartzmanův mladý lišák) a zhypnotizovaná vačice to všechno nezachrání. Možná mi jen nesedla Dahlova poetika, ale docela se divím, že do nečeho takového šlo tolik hvězd. [Londýn](17.12.2009)

• - Felicity dostala jméno podle vdovy autora předlohy Roalda Dahlea. (Conspi)

• - Snímek zahajoval London Film Festival v roce 2009. (jezurka42)

• - Novinový článek, v němž Mr. Foxe mimo jiné zaujala nabídka banditských klobouků, obsahuje skutečný výňatek z knihy autora knižní předlohy Roalda Dahla. (Conspi)