Fantastický pan Lišák

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie, 2009, 83 min

Fantastický Mr. Vulpes vulpes a zhypnotizovaný Didelphis se jednoho prosluněného dne rozhodli připravit tři proradné farmáře o několik mláďat druhu Gallus gallus f. domestica a Anas platyrhynchos f. domestica a o pár litrů toho nejlepšího jablečného moštu, jaký kdy existoval. Na první pohled primitivní a úsměvný příběh, ze kterého melancholický kouzelník s emocemi Anderson vyčaroval animované umělecké dílko. Na rozdíl od předchozích počinů se tentokrát rozhodl, že do svého nádherného fantaskního světa nachá nahlédnout i širokou veřejnost. Humor je přístupnější, Clooney je tahák (nikdy bych neřekla, že animovaný lišák může být sexy) a příběh má místy snad i hlavu a patu. Ovšem i ortodoxní “andersonovci” si přijdou na své - při onirické scéně s vlkem jsem se neodvážila ani mrknout. Pixar se s celou svojí technologickou dokonalostí může jít klouzat - this was pure wild animal craziness!!(11.2.2010)

Tvoje traktory vyvrátily můj strom, tví pohůnci štvali mou rodinu, tví pistolníci unesli mého synovce, tvoje krysa urážela mou ženu. A ustřelils mi ocas..... Lišákova rodina má stejné problémy jako vy. My. Já. Mladýmu se nechce do školy, pan Lišák je fantastický pouze v uvozovkách a časy kdy kradl drůbež jsou 12 liščích let pryč. Jejich životy změní triviální 40% sleva na zločinecké kukly. Vlastně nejen jejich.... Film s ,,podivnou“ animací je plný vtipných scének a průpovídek. Což je vlastně i důvod, proč se na něj člověk dívá. A tak nepřekvapí, že je víc pro dospělé než pro děti. Místo hezkých obrázků a milých postaviček tu jde o humor. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Říkají o mě, že mám smysl pro humor. 2.) Myslím, že jsem chytřejší než liška. 3.) Mám farmu na facebooku a ztrácejí se mi slepice. 4.) Potřebuji rychlokurz karate. PŘÍBĚH *** HUMOR *** AKCE * NAPĚTÍ *(25.4.2010)

takze zacnu asi takto, tenhle film se v klidu da pocitat mezi ty nejzdarilejsi neblockbustery roku, a mozna ze i nejlepsi animovany film roku... Ano, tedka u mne prevladaji trochu rozporuplne pocity, protoze jeste pred dvema dny jsem pixarovku povazoval za nejlepsi animovany film a ted je jiz na tretím míste, pricemz tesne za ní ji dýchá na záda Coraline.. takze zas tak slavne to s ní nebude a to i presto, ze je to 3. nejvydelecnejsi pixarovka vubec.. celkove sem si vsiml, ze v posledni dobe vydelavaji filmy, ktere nejsou az tak dobre vic, nez ty ktere dobre opravdu jsou. Ale nechci ted jen odsuzovat Up, protoze zas tak strasny nebyl (moje 5ti hvezdove hodnoceni tomu vypovida.. i kdyz mozna ho znasobnuje 3D zazitek a soundtrack, kdo ví..) ale jdu na samotny nazor: Wes Anderson, filmovy Roald Dahl, se chytil predlohy od jmenovaneho autora, a je to tedy znasobena silenost.. Ale silenost perfektne natocena, podkreslena skvelym vizualem a hudbou, ktera prekonala jak Avatara, tak vsechny Zimmerovy letosni projekty. George Clooney podava skvely hlasovy vykon :-)), divat se na personifikovane zviratka je opravdu zazitek.. + skvele natocene akcni sceny zlodejskych akci, hlavne ta na uplnem zacatku, ale pak i uprostred, to ukazovani kopani tunelu z boku je uzasne.. A ti tri farmari jsou opravdu nechutni.. Proste typicka Dahlovka.. jediny problem byla bezemocnost, ktera vsak byla nastesti skoro stale prekryvana peknymi narazkami a vtipky.. A ta scena s vlkem je opravdu nadherna..(27.2.2010)

Přechod z reality mimo tenhle svět, je vždycky tvrdej vořech. Transportu a lá Wes A. jsem se proto upřímně bál. Abych uklidnil své nervy pocuchané, usměvavé, roztrhané, dal jsem do páně Foxe všechnu svou energii a ono... to nejdřív explodovalo jako dvaapadesátiletý kotel, a pak to začalo postupně sedimentovat. Tvorba která je svá, vytvořená od někoho - pro někoho, je vždycky radost. Lyšák nejen, že timhle byl, on dal i něco navíc. Dal tomu poetiku, těkající postavičky (nirvána Kylie♥) a mozku free a mě - lidské stvůře z rodu Homo sapiens - důvod k povyskočení si! Pak ten film dostane nálepku: pro dobrou náladu, a já si na paži udělal další zářez, že jsem se zase klepal, i když nebylo čeho. 80%(28.2.2010)

Darjeeling animated. Klasicky rodinně dysfunkční Anderson se všemi klady a zápory spolu v obětí s Dahlovou poetikou. Animovaný film širším publikem zřejmě těžko stravitelný, nikoliv kvůli obsahové stránce, ale díky zvláštní animaci. Byť jsem díky ní měl chvílemi pocit, že jsem se dostal do alternativního světa, kam by mohl každou chvilku propadnout Jack z Předvánoční můry noční. Schwartzmanův Ash vede.(17.1.2010)

• - Felicity dostala jméno podle vdovy autora předlohy Roalda Dahlea. (Conspi)

• - Wes Anderson se rozhodl nahrávat hlasy dabérů na místech, kde se odehrávají ve filmu (v lese, podkroví ,stáji apod.). (D3VIL)

• - Wes Anderson získal od vdovy po Dahlovi, Felicity, práva na nakrúcanie filmu už v roku 1999. (Greenpeacak)