Fantastický pan Lišák

• Nový Zéland

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie, 2009, 83 min

You know, you really are... fantastic. Wes Anderson se vysmívá Pixaru. Důvod? Vyhrál titul o nejlepší animák roku na celé čáře. Zatímco Docterův tým potřeboval na vyprodukování jakékoliv silnější emoce desítky počítačů a sto minut stopáže, tak panu Lišákovi stačí pouze jedna scéna a stop-motion animace. Vynásobte 87x a vyjde vám ta nejosobitější, nesympatičtější a nejvtipnější žánrovka posledních let. Fantastický zážitek!(20.1.2010)

takze zacnu asi takto, tenhle film se v klidu da pocitat mezi ty nejzdarilejsi neblockbustery roku, a mozna ze i nejlepsi animovany film roku... Ano, tedka u mne prevladaji trochu rozporuplne pocity, protoze jeste pred dvema dny jsem pixarovku povazoval za nejlepsi animovany film a ted je jiz na tretím míste, pricemz tesne za ní ji dýchá na záda Coraline.. takze zas tak slavne to s ní nebude a to i presto, ze je to 3. nejvydelecnejsi pixarovka vubec.. celkove sem si vsiml, ze v posledni dobe vydelavaji filmy, ktere nejsou az tak dobre vic, nez ty ktere dobre opravdu jsou. Ale nechci ted jen odsuzovat Up, protoze zas tak strasny nebyl (moje 5ti hvezdove hodnoceni tomu vypovida.. i kdyz mozna ho znasobnuje 3D zazitek a soundtrack, kdo ví..) ale jdu na samotny nazor: Wes Anderson, filmovy Roald Dahl, se chytil predlohy od jmenovaneho autora, a je to tedy znasobena silenost.. Ale silenost perfektne natocena, podkreslena skvelym vizualem a hudbou, ktera prekonala jak Avatara, tak vsechny Zimmerovy letosni projekty. George Clooney podava skvely hlasovy vykon :-)), divat se na personifikovane zviratka je opravdu zazitek.. + skvele natocene akcni sceny zlodejskych akci, hlavne ta na uplnem zacatku, ale pak i uprostred, to ukazovani kopani tunelu z boku je uzasne.. A ti tri farmari jsou opravdu nechutni.. Proste typicka Dahlovka.. jediny problem byla bezemocnost, ktera vsak byla nastesti skoro stale prekryvana peknymi narazkami a vtipky.. A ta scena s vlkem je opravdu nadherna..(27.2.2010)

Je to divné, je to nápadité, je to božsky ohudbené (Desplatovy perfektně sedící variace na Morriconeho), je to vlastně fantastické. A hrajou tam Rolling Stones. Opakované projekce v budoucnu jisté. P.S. Scéna s vlkem v Lišákovi je stejně magická jako scéna s vlkem v Collateral, pro mě dechberoucí okamžik.(28.1.2010)

Jsem ortodoxní andersonovec, ale tohle mě dalece minulo. Animace je sice moc pěkná, jenže i těch 87 minut na téma "pan Lišák je nepolepšitelný zloděj a schovává se se zbytkem zvířecího světa v podzemí" je až až. Písničky nejsou tak dobré, jak je u Wese zvykem, humor polulhává (většinou boduje akorát Schwartzmanův mladý lišák) a zhypnotizovaná vačice to všechno nezachrání. Možná mi jen nesedla Dahlova poetika, ale docela se divím, že do nečeho takového šlo tolik hvězd. [Londýn](17.12.2009)

Nedávno mi vadil ZÚFALČEK, kvôli tomu, že sa snažil o akúsi umeleckú rozprávku. Rozprávka má byť predsa pre deti, tak načo experimentovať? Lišiak ukazuje, že experimentovať treba! Je to bomba. Úžasná hra s "bábkovou" formou, originálny humor, skvelý akčný scenár. Je to možno drsnejšie, než som čakal, ale ja som sa bavil kráľovsky. Nie je to asi pre úplne malé deti, ale o to je to originálnejšie... Videl som to s českým dabingom a dosť sa mi páčilo ako to znelo...(23.12.2011)

• - Jako často ve filmech Wees Andersona, i zde hraje skladba od Rolling Stones "Street Fighting Man". (CrypzzXD)

• - Natočeno podle knihy Roalda Dahla (autor knihy Karlík a továrna na čokoládu). (CrypzzXD)

• - Film je zhotoven téměř z 56 tisíc záběrů. (Conspi)