Šílený detektiv

• Hongkong Shen tan (více)

U spousty filmů Johnnieho Toa figuruje jako spolurežisér Wai Ka Fai, s nímž To zakládal produkční společnost Milkyway Image. Jejich poslední společná režijní práce pojednává o excentrickém detektivovi s paranormálními schopnostmi. Díky nim sice dokáže vyřešit všechny případy, ale současně na ně doplácí jeho duševní zdraví, což se projevuje nejen na jeho bláznivých způsobech řešení případů, ale i nevyzpytatelném chování. Oproti předchozím filmům Johnnieho Toa je tento formálně umírněnější a více zaměřený na budování ústřední postavy. Tu představuje Lau Ching Wan, jeden z nejlepších hongkongských herců, a právě jeho grandiózní herecký výkon činí z fantaskní detektivky zábavnou podívanou. (JFL)

Mkqp

Film, jehož průběh se dá vyložit různými způsoby a zároveň nenásilně prolíná více žánrů dohromady. Nezaujala mě ani natolik žánrová tvárnost, či rozmanitost výkladu, ale bravurní zpracování šíleného detektiva. Dá se říci, že tento film stojí převážně na něm, ale není to vůbec na škodu. Tato jediná osoba v podání Seana Launa posouvá vyobrazení šílenosti ve filmu jiným směrem. Tvrdí o sobě, že v lidech vidí jejich pravou osobnost a ostatní ho proto mají za blázna. Co mu však nikdo nemůže vyvrátit, je nesporně vysoká objasněnost případů. Jenomže i přesto nemůže s takovou osobností u Policie vydržet dlouho a to také nastane. Jednoho dne ale šíleného detektiva navštíví mladý kriminalista, který potřebuje poradit ohledně jistého vyšetřování, díky čehož vzniká hlavní dějová linka. ■ Líbilo se mi, jak chytře a hluboce byla vyobrazena povaha lidí a pohled na ně. ()

mandelbrot

Šílený detektiv vidící do lidské duše je velice zajímavá postava, ale bohužel se ocitla v nesprávném filmu. Snímek se nemůže rozhodnout, zda být normální detektivkou nebo jakousi obdobou Šestého smyslu. Každý z těchto dvou filmů by třeba mohl být dobrý, ale dohromady to prostě nefunguje. Vyšetřovaný případ není tak složitý, aby potřeboval k vyřešení deus exové vidiny šíleného protagonisty a detektiv pak paradoxně působí ve filmu jako něco navíc. Při závěrečné přestřelce mi zase vytanula na mysli parodická přestřelka z Godardova Bande à part. Technicky dobře zvládnuté, ale žánrová rozpolcenost stahuje film ke dnu. ()

Aquarius

Veľmi inteligentný film, ktorý pomocou základných filmových nástrojov (strih, POV, rámovanie *) prezentuje techniku "vnútorných hlasov", v literatúre často používanú, vo filmovom médiu však takmer neuskutočniteľnú. Divák aj po skončení filmu zostáva v neistote, či sa jednalo len o halucinácie chorého muža, alebo či tie vnútorné osobnosti mohol skutočne vidieť. Nápad "jedna postava vidí svet inak" je v celom filme spracúvaný s hravými variáciami. * http://www.davidbordwell.net/blog/?p=2155 ()

Cedr

Zajímavě zpracované šílenství (lépe řečeno speciální schopnost) hlavního hrdiny ve filmu, který bohužel místy nudí, ale ve finále nabídne zajímavou úvahu o charakteru nejen hlavních hrdinů ale společnosti obecně. ()

klukluka

Film založenej na premise, že mezi námi žijí lidé se skutečně neobyčejnými schopnostmi. Pokud ji dokážeme přijmout, mohl by se nám Mad Detective líbit. A to třeba i tak, že moc. Já v tyto schopnosti věřím jen zpola. Takže tak. ()

Lucretius

Název filmu nelže. Hlavní hrdina je skutečně "crazy as a coconut". Mad detective je díky zhuštěnému vyprávění relativně náročný na pozornost, ale zároveň neuvěřitelně zábavný. Nepoužíva experimentální artové postupy (k čemuž by téma svádělo) a i přes to, že děj z zpočátku působí chaoticky, má pevnou logiku vycházející z fikčních premis a na konci do sebe vše zapadne. Film je dynamický a poměrně drsný, ale v určitých chvílích hluboce dojemný a působivý, bez jakéhokoliv kýče. A jo, též mě při sledování napadl "Monk" s nímž srovnání je značně sarkastický výsměch asijské opravdovosti vůči americké povrchnosti. ()

Puol

Originálne nápady sa cenia, Johnnie To opäť nesklamal. Stotožniť sa s hlavným hrdinom môže byť občas obtiažne.:) ()

muti

je mi ctou vam predstavit najlepsiu detektivku co som doteraz videl. cely film som len dufal aby sa to nejak nezvrhlo (poznate to - dobry zaciatok zly koniec). necakal by som ze to bude take skvele. detektiv, ktory vidi to co ini nie, vie riesit aj impossibru pripady. jeho rekonstrukcie pripadov su neobycajne a precitene. dokaze vidiet ako sa clovek citi, vsetky stranky jeho osobnosti. a ked sa podari tak vidi aj... no ved viete. je to paranormalna schopnost alebo len predstava blazna? zverili by ste svoj osud do ruk takehoto cloveka? mozno nie, ale co ak jedine on vie najst odpovede ktore hladate? ... pri tomto filme som fakt ze rozmyslalnaplno aby som pochopil o co ide - film ma drzal v strehu. ano, nejde o film pocas ktoreho si odskocite bez toho aby ste ho pauzli a o nic nepridete :p. ps: ak ste sa vo filme stratili tak vam mozem poslat vlastny podrobny spoiler v rozsahu 3xA4. ()

manali

Zase jednou pořádně zpracovaná schizofrenie. Není to Šestý smysl ale kvalita je minimálně srovnatelná. Film uhání v dost zběsilém tempu a je tedy chytlavoučkej až až.. ()

Filmasia 2007

Filmasia 2007

01.12.2007

Festival asijských filmů FILMASIA (www.filmasia.cz) má letos čtyři sekce: Zaostřeno na Hongkong, Pocta režisérovi: Johnnie To, Novinky asijského filmu a Asijská hororová noc. V programu je například… (více)