Americké akční filmy přelomu osmdesátých a devadesátých let měly jednu ikonu (Schwarzenegger), řadu různě populárních představitelů (Stallone, Norris, Seagal, Lundgren) a jednu hvězdu. Jean-Claude Van Damme na sebe poutal pozornost diváků i médií, neboť měl charisma, fyzické dispozice i životní příběh jak z filmu. Coby herec haněný a podceňovaný, ale zároveň nezapomenutelný a nepřekonatelný. Coby osobnost vysmívaný a vláčený bulvárem, ale přesto milovaný a obdivovaný. Film JCVD je mnohovrstevnatá hříčka, kde muž s titulními iniciálami hraje stárnoucí hvězdu jménem Jean-Claude Van Damme. Na hraně fikce, improvizace a sebereflexe se odvíjí vtipná i dojemná óda na uhrančivost béčkových filmů, lásku ke hvězdám, a především na mnohoznačnou centrální postavu... Francouzský scenárista, režisér a herec alžírského původu Mabrouk El Mechri začínal natáčením autorských krátkých filmů. V roce 2005 dokončil celovečerní debut Virgil. Toto humorné melodrama o odstrkovaném a životem těžce zkoušeném podřadném boxerovi jako by předznamenávalo režisérův druhý snímek JCVD. Mnohovrstevnatá filmová hříčka z El Mechriho učinila hlavní filmový objev roku 2008 a stala se vyhledávaným artiklem nejen žánrových přehlídek, ale také progresivních mezinárodních festivalů, jako jsou Toronto, Mar del Plata či Rotterdam. Věhlas filmu režisérovi zajistil také nabídky na práci v Hollywoodu, z čehož vzešel jeho nadcházející projekt, akční thriller S ledovým klidem, v hlavních rolích s Henrym Cavillem, Brucem Willisem a Sigourney Weaverovou. (Česká televize)

Rssa

Osobní zpověď JCVD, který si dokáže ze sebe dělat prču a přitom to stále v sobě má. Kope mu to jako za mlada, vlasy už mu sice řídnou, ne tak svaly. A snad poprvé za svou kariéru natočil film, který má scénář. 75 % ()

Ripley

Čekal jsem něco jiného.Věděl jsem,že Van Damme zde hraje sám sebe,ale netušil jsem,že cca 90% filmu se bude odehrávat na poště a okolo ní a nic moc se nebude dít.Čekal jsem,že se dozvím o jeho životě a soukromí mnohem více.To že chlastal,bral drogy,soudil se o dítě,byl na ženský a točil posledních cca 12 let(poslední film co se mi ještě líbil byl Kontraband-Knock Off)podprůměrné béčka ví každý kdo čte noviny,časopisy a má internet.Tento film bohužel nevyužil svůj potenciál.Plusy:kvalitní herecký výkon Žána-klóda,několik vtipných hlášek a narážek +úvodní několikaminutová akční scéna bez jediného střihu. ()

Holina

Už je to hodně dlouho co jsem dal Van Dammovi jiné hodnocení než odpad, proto jsem i já nyní překvapen. JCVD je ale spíš než film takovou komediální satirickou hříčkou v rukách režiséra (a scénáristy). První polovice filmu je plná humorných narážek a vůbec se tváří jako komedie, aby v druhé půli přešla spíš ve drama, kde se herec pokouší i hrát. A víte co? Občas mu to i věřím. Víc takových kusů Jeane a budeš zpátky v průměru. Možná... ()

cab

Velmi originalni pristup jak zachytit na pul autobiograficky a na pul ve skutecnem filmovem pribehu jednu z akcnich hvezd konce minuleho stoleti JCVD. Kdyby podobny film natocili i ostatni akcni dinosauri (vyjimaje nadpomery uspesne cinneho Stallone), vubec bych nebyl proti. 65% ()

dopita

Na Van Damma velice slušný film, vzhledem k tomu, v jakých "skvostech" se většinou potácí. Ale jinak spíš jen průměr postavený na slušné zápletce, ale režijně nepříliš zvládnutý. ()

POciSEM

Zajimave totok. Nic kulervouciho ale Van Damme jako obyc Van Damme ve spatnou chvily na spatnym miste pusobi dobrym dojmem. Kecy okolo tohodle filmu ze JCVD umi hrat nejsou na miste protoze hrat neumi a stoji to spis na ostatnich akterech ()

kedl

Dětský idol, kdo z chlapů nechtěl být jako JCVD, tak kecá, každej chtěl umět kopat jako JCVD a kdo říká, že ne, tak opět kecá. Kickboxer, Krvavý sport, Živí Terč, Dvojitý zásah.atd, na tom jsem jako malej ujížděl, ale pak se něco stalo (drogy) a JCVD začal točit sračky, snad mimo (IMHO) Pekla a Kontrabandu, ale s tímhle snímkem se "vyzpovídal z toho co ho trápilo" a snad pude už jenom a jenom líp. Jinak JCVD je borec a borcem zůstane. ()

Bohemák

Konečně film s Mistrem, který si možná budu alespoň trochu pamatovat. Ukazuje se poměrně i jako herec, ale především jako unavený a vpodstatě nešťastný člověk. V tom se poměrně hodil dabing Pomejeho (tedy osudem a náladou herce), ale jinak je ten dabing na poblinkání. ()

maslic

Jean je akcni hrdina a ikona showbyznisu, mozna vic celebrita nez uznavany herec. Chviema me ale malem presvedcil, ze opravdu lituje vsech tech sracek co dodnes natocil a ze se hodla usadit a produkovat uz jen v Belgii. Cas ukaze. ()

Crackonosc

Rozhodně jedno z příjemných překvapení roku! Jean-Claude nejenom dokazuje, že nemusí skončit ve stupidních béčkách ve videopůjčovnách, ale dělá to dokonce s příjemnou nadsázkou a místy až sebeparodováním. Snímek, koncipovaný jako klasická obléhačka, je velice povedeně natočený, zdatně zahraný všemi zůčastněnými a i přes nadnesenost a již zmiňovanou nadsázku několikrát velice napínavý. Trošku mi vadilo jenom Van Dammeovo vykecávání se o životě přímo do kamery, které film dost zpomalilo až zabrzdilo a úplný konec, bez kterého bych se já osboně klidně odešel. Řada scén a narážek ale olizuje hranici geniality. PS: Doufám, že Stevenovi brzo doroste culík :D ()

Standito

Van Dammova sebareflexia poteší. JCVD tu dokonca podáva seriózny herecký výkon. Má to pár svetlých chvíľok, ale celkovo to nudí aj vďaka jednoduchej zápletke (aj keď o ňu tu až tak veľmi nejde). ()

Wishkah

Jean-Claude vždycky patřil a patřit bude mezi moje dětské hrdiny. Proto sem si nemohl nechat ujít tenhle částečně životopisný film. I když kdo by věřil Van Dammeovi, že by hrál zadarmo ve velkém studiové filmu že? Ale musím říct, že i když sem o tomhle filmu slyšel všelicos tak sem nečekal, že po všech těch filmech různé úrovně se JCVD ukáže jako velice schopný herec. Hraje tady opravdu výborně a ten dlouhý monolog na kameru je doslova životní zpovědí. Líbilo se mi i realistický pohled na život, a i když si v závěru tvůrci neodpustili krátký akční výstup "Svalů z bruselu", hned ji sehrají znovu v reálném duchu. Krása. Zajímalo by mě, která hvězda 80. let se po Mickey Rourkeovi a Jean-Claude Van Dammeovi zúrokuje svůj život ve filmu a předvede nám takový strhující herecký projev jako tito dva pánové. Že by Steven přece jen zkrátil skalp??? ()

Haymar

BUĎ si Van Damme natočil film pro sebe a své fandy, v kterém se otevřel (a fakt ne málo) A NEBO šlo o chladný, dokonale promyšlený kalkul??? Ať tak či tak, povedlo se mu to! BUĎ je totiž jedním z nejupřímnějších týpků v šoubizu A NEBO opravdu dobrým hercem! Obojí se cení! JCVD není jako film nijak výjimečný (vlastně jde o jakousi komorní vatiaci Bezva Finty, říznuté Podfu(c)kem a Spojencem - vše v duchu fiktivního pseudo-dokumentu ála BlairWitch) ale v kooxistenci s hlavním protagonistou a jeho fixně/reálným základem, JCVD svým způsobem výjimečným je! A překvapivě je i filmem zábavným (jste-li fandy Žána-Klády-Fandy a kategorie "jeho" filmů, jejichž kvality teď ponechme stranou). Plác! Plác! Plác! Plác! ()

Drirr

Z výkonu JCVD v tomto filmu mi hlava nebere. Překvapivě silný film s myšlenkou, který velmi citlivě připomíná JCVD jako člověka. Vrcholem filmu je opravdu silný a nepřehraný monolog, ale i jako celek jde o promyšlený kus, který je především velmi odvážnou sebereflexí hlavního hrdiny. Jeho zpovědí a doznáním se ke své obyčejnosti ba dokonce ke svým prohrám. K tomu, že je víc než co jiného mužem brodícím se bahnem neúspěchů a proher... Film žánrově osciluje mezi několika žánry. Místy groteska, místy až Tarantinovské drama s řadou vynikajících scénáristických nápadů, přesnou kamerou a skvěle načasovaným koncem. Vynikající snímek s velmi silnou hlavní postavou. Kop s otočkou zde potěšil snad nejvíc ze všech jeho filmů. 90,5 % ()

DannyBoy80

Jako všichni tři ušli jak Jean tak i Claude i Van Damme :). Pěkný sebereflexivní film o jedné vyhaslé akční hvězdě, která hraje sebe samu. Jednalo se prevděpodobně o nějaký Van Dammuv detox. Jeho tvorbu vůbec nemusím, ale toto je z jiného ranku a hned je to o poznání lepší. ()

Paldiny

Pod hlavičkou Gaumont vznikajú len kvalitné veci a JCVD nie je výnimkou. A úprimne, ja to Van Dammeovi prajem, veď prečo by sa tiež nemohol raz na seba pozrieť v Cannes, vypočuť si pozitívne kritiky a dokázať svetu, že nie je iba karatistom čo správne odhadol dobu. Výzvy, vyrozprávať svoj príbeh, sa zhostil bravúrne a aj keď sa môže zdať, že hraním samého seba nemáte čo pokaziť opak je pravdou. Charakternému herectvu a sympatiám sa nenaučíte, to musíte mať v sebe a JCVD to vo filme má a keď už banálny príbeh o vykradnutí pošty začne trochu drhnúť sa k slovu dostane umelecká vsuvka s osobnou spoveďou a ja hltám každé jedno slovo. Po nej sa vraciame späť do "reality“, kde rázom začína pracovať napätie paralelne popreplietané so snami a krivdou jedného obyčajného Belgičana, ktorý už tuší čo s načatým životom. ()

Zombi

Velmi dobré, lehce komediální drama, které bych od Van Damma opravdu nečekal. Je to film i zpověď pro Van Dammovi fanoušky a zřejmě hlavně pro něj samého, navíc na stará kolena dokázal, že je skutečným hercem, nejen akční mlátičkou. Ač už jsem ho zatracoval, znova mu fandím, jen ať nezabředne zpátky do podřadných céček. ()

Jeržik

Možná to bude znít trapně. Možná po úspěchu, jaký film zaslouženě slaví i tendenčně, ale nemůžu jinak. Jean-Claude pro mě byl legenda, v mládí jsme z něj měli jedinečnou ikonu, se kterou se všechno a všichni srovnávali. Ne, že bych se staral o jeho osobní život, ale role, které ztvárnil, pro mě absolutně zkultovněly, a on sám se stal synonymem kvalitní zábavy. Ale jak člověk stárnul a Van Damme přestal točit dobré filmy, nějak jsem na to zapomněl(a řekl bych, že jsem nebyl sám). Mé díky tedy patří hlavně Mabrouku El Mechriovi, který mi to všechno skvělé, co jsem prostřednictvím Jeanových rolí prožil, připomněl tak parádním a osobně nezapomenutelným způsobem. Působí to jak Jean-Claudeův pověstný kop přímo do mé hlavy, kde se konečně rozsvítilo a kolečka zapadla na ta správná místa. 75% ()

Bruce a Sigourney jako soupeři?

Bruce a Sigourney jako soupeři?

05.08.2010

Bruce Willis se zřejmě snaží trumfnout Nicolase Cage v počtu přijatých filmových rolí. Začátkem září poletí do Španělska a svěří se tam do rukou Mabrouka El Mechriho, pro kterého se drama JCVD stalo… (více)

Jessica Alba jako Bond v sukních

Jessica Alba jako Bond v sukních

29.11.2009

Zdá se, že Hollywood ji už odepsal (dokonce se mluví o restartu Fantastické čtyřky v dospělejším tónu a s jinými herci, ve třetím „fotrovském“ filmu Little Fockers na ní zbyla jen vedlejší rolička),… (více)

Van Damme bez Seagala

Van Damme bez Seagala

14.05.2009

Seagal vs. Van Damme?

Seagal vs. Van Damme?

17.04.2009

Jean-Claude si přečetl pár pozitivních recenzí na svou usoplenou zpověď JCVD a nabyl dojmu, že je opět na vrcholu a může si dovolit odmítnout Slyovu nabídku na účast v The Expendables. Vzápětí… (více)