Fimfárum – Do třetice všeho dobrého 3D

• Slovensko Fimfárum (více)

Stručně o nových pohádkách: V pohádce Jak na Šumavě obři vyhynuli se štáb filmového týdeníku vypraví do šumavských hvozdů odhalit pravdu o tom, zda tam opravdu žijí nebo nežijí obři, hrající pradávnou hru „na většího“.
V pohádce O kloboučku s pérkem sojčím aneb Král měl syny, zavolá si ale pouze dva, neboť syna Honzu nikdo nebere vážně. Vysoko v horách si zapomněl klobouček se sojčím pérkem a teď se mu po něm ve stáří zastesklo. Cesty do hor jsou však složité a je otázkou, zda dojede Rychlomilův Bugasseratti nebo Bull-Bagr Speciál královského syna Siloslava. Nebo že by přeci jen moped třetího Honzy? A může se královský syn stát absolutním mistrem světa všech závodů a všech kategorií?
Nejdelší pohádka Rozum a Štěsti řeší kardinální otázku, zda se dá žít bez Rozumu nebo bez Štěstí. Když pak spolu pan Rozum a pánisko Štěstí uzavřou sázku, rozhodnutí o jejich nepostradatelnosti má potvrdit hloupý pasák prasat Ludvík.

V novém Fimfáru jsou vedle tradičních fimfárovských tvůrců (tandem Vlasty Pospíšilové a Petra Poše) úplně mladí, začínající tvůrci, pro které je to příležitost prokázat svůj talent a ukázat poprvé svoje nadání divákům ve všech českých kinech i v zahraničí. Nejkratší pohádku natočilo mladé dámské duo Kristina Dufková a Denisa Grimmová Abrhámová. V nejdelší pohádce se pak režisér David Súkup spojil se španělskou výtvarnicí Patricií Ortiz Martinéz. Je to první Fimfárum, ve kterém jsou ženy v přesile. Vedle Jana Wericha tentokrát tvůrci vyzvali ke spolupráci např. Otu Jiráka, Jiřího Macháčka, Miroslava Krobota, Romana Říčaře nebo Miroslava Vladyku. (oficiální text distributora)

Psice

Když jsem se dozvěděla, že má být Fimfárum provedeno ve 3D (zřejmě kvůli tomu, aby film natáhnul do kin více diváků), celkem jsem se zhrozila – jako, kdyby tím tvůrci popřeli smysl a tradici klasické loutkové tvorby. Neodolala jsem však a několik měsíců po premiéře jsem do kina zavítala i přesto, že se na filmu už tentokrát nepodílel můj oblíbený Aurel Klimt. Třetí díl Fimfára se ale bohužel nestal jakousi třešničkou na dortu celé pohádkové trilogie. Za výtvarnou stránkou filmu dost viditelně pokulhává námět (ne, že by nebylo z čeho vybírat) – oproti předchozím dvěma filmům se jedná o hodně slabé příběhy. Z naprosté nudy vytrhne diváka snad až příběh třetí o Rozumu a Štěstí (pokud do té doby divák neusne). Jako trn v oku působí jakási „reklamní kampaň“ na alkohol, která byla ve filmu velmi zřetelná (hlavně ve druhém příběhu) – až jsem začala trochu přemýšlet nad tím, kdo vlastně Fimfárum financoval a proč dětem masírovat mozek už od útlého věku reklamou na alkohol (jako, kdyby jí všude kolem nebylo málo). Po zhlédnutí tohoto dílu Fimfára jen doufám, že už nebude mít další pokračování! ()

DaeGurth

Nějak mi uniká, co je na téhle pohádce špatného. Já osobně jsem se bavil a nenašel chybu, nebo důvod, proč to nechtít vidět znovu.. Vyprávění Jana Wericha, malé, mírně nostalgické, vtípky v každé druhé scénce mi přišly akorát.. Neviděl jsem 3D verzi a netuším, proč bych si měl zrovna něco takového pouštět v pseudo trojrozměrném podání. Přál bych si, aby čeští diváci mělo v sobě něco z nacionalismu (nebo, chcete-li anglicky: patriotismu), neplivali po všem, co se tu udělá a slepě nepokolonkovali všemu cizímu. ()

KoleckoR

Narozdíl od předešlých dílů mě tohle připadlo už trošku nudné. Postrádal jsem zde řádnou porci typického humoru. ()

melloun

Slabší než předchozí filmy Fimfárum. Především mi nesedl časový přesun blíže k současnosti a s tím spojená modernizace. Naštěstí mě nejvíce bavila ta nejdelší a nejklasičtější pohádka, Rozum a Štěstí. ()

rekkky

Obdiv tvůrcům a hlavně animátorům jakým způsobem dokázali Fimfárum i do třetice dovést takřka k dokonalosti. Zvládli udržet tolik požadovanou kvalitu. Hlas Jana Wericha, samotné příběhy a detaily do jakých se tvůrci pustili tvoří ďábelskou kombinaci :-) ()

danek22

Tak tohle se nepovedlo po skvělých dvou dílech přijde tohle ? Příliš natahované, nevyužití Werichova hlasu a vtípky typu www stránek se tam vůbec nehodili. Navíc ostatní namlouvači krom Jiráka tam dle mého nepatří. Tohle byla moje reakce na Fimfárum do třetice to nejhorší ()

Hopkins

Ne Ne a ještě jedno NE. První fimfárum bylo nejlepší druhé se drželo ale už bylo slabší a třetí mě neoslovilo vůbec. Netvrdím špatné to nebylo oproti jiným příšernostem kterých je habakuk tohle špatné úplně není . ale pokud srovnám první fimfárum a toto jednoznačně je to někde jinde. Prostě a jasně všechny fimfára jsou koukatelná a vřele doporučuji ale kvalitně je to 1 STo procent druhé 75 procent a třetí už jen 50 % 4 už raději nedělat :o) ()

salamandrr

Na filmu je dosti cítit několik režisérů, ale příliš na škodu to není. V prostřední povídce "O kloboučku s pérem sojčím" se mi nelíbily loutky, jinak je film úžasný, české loutko herectví není mrtvé! Abych to přiblížil punkerům - Puppets are NOT dead! ()

mutace

Ze všech tří dílů měl tento nejlepší marketing, film sám o sobě už nejlepší rozhodně nebyl. 3D efekty byly docela slušné, ale i tak mi to za 200 Kč vstupného přišlo jako nic moc. ()

Balakriele

Do třetice všeho dobrého? Buď tvůrci sáhli po dost nezajímavých pohádkách nebo jsem vyrostla z loutkových animáků. Spíš to prvni... Taky mi pořád vrtá hlavou, proč se tvůrci tak nešťastně rozhodli dát nejméně povedený a nejnudnější příběh na začátek. U mě tedy rozhodně zafungoval Hallo-efekt, takže jsem se až do konce fimfárového maratonu nemohla zbavit dojmu, že jsem měla brášku vzít na něco jiného :( ze všech tří pohádek uritě nejpovedenější Rozum a štěstí. ()

mi-ib

Působilo to na mě, že už filmaři vybírali z hodně přebrané hromádky Werichových pohádek. Pohádky jsou fajn, ale neřekl bych, že jim animace něco přidala. Přestože se z mého laického hlediska jedná o mistrnou práci animátorů. Všechny díly Fimfárum jsou nejlepší české animáky v posledním desetiletí. Bohužel. Tento díl je však působí oproti předchozím dílům dosti vyčpěle. Důkazem jest, že tvůrci nedokázali smysluplně naplnit ani 90 minutovou stopáž. ()

cogi

Pro mě osobně fimfárum ztratilo svoje osobní kouzlo. Po prvním příběhu o obrech jsem měla sto chutí se na to nedodívat. Nějak jsem to nakonec překousla. Požitek z filmu se zlepšoval s každým příběhem. Přesto celkový dojem na mě film moc dobrý neudělal. ()

Martin79

Třetí pokračování Fimfára není vůbec špatným počinem. Přesto, ale kvalit prvního dílu nedosahuje. První pohádka mi přijde nejslabší. Druhá a třetí jsou tak na stejné úrovni lehce nadprůměrné. Jsou to takové lepší tři hvězdy. ()

bono22vox

Nic dobrého netrvá věčně, některé dobré věci se ale dočkají pokračování. Fimfárům se dočkalo už třetího, a není špatné. Ale přece jen nejslabší posezení s panem Werichem... ()