Planeta 51

• Belgie

• Nizozemsko

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Fantasy

Velká Británie / Španělsko, 2009, 87 min

Obyvatelé městečka Glipforg prožívají den jako každý jiný. Někdo dostal práce, někdo zase padáka, děti si hrají na zahrádkách, chystá se grilovačka a mládež se chystá do kina na třetí díl veleúspěšného hororu Humaniacs. Na tom by asi nebylo nic podivného, kdyby se celá tato scéna odehrávala na zemi a ne na jedné zapadlé planetě (tisíc světelných mil rovně a pak doleva). Poklidné odpoledne ale naruší přílet kosmické lodi s vetřelcem na palubě - člověkem, který jako by z horou Humaniacs vypadl... Koukám, že na tento animák jsou dva zcela rozdílné názory - jedněm se prostě líbí, a ti druzí si vždycky najdou něco, zač by mohli jakýkoliv film zdrbat - že je to animovaná parodie na tisíc jiných filmů - tak ať, není první ani poslední, a pokud je to provedeno s grácií, což u Planety 51 rozhodně je (ve chvíli, kdy Chuck začíná tančit v kamenném dešti v rytmu Singing in the Rain jsem málem zahučel z gauče), tak jen dobře. Je pravda, že příběh žádnou hlubší myšlenku nemá, ale kdo by ji od filmu určeného pro dětské publikum očekával - většině z drobotiny stačí že jsou na obrazovce zábavní zelenožlutí mužíčkové, případně výborný lunochodík Rover.. Mně se Planeta 51 líbila, a mé dceři ještě víc ...(8.11.2010)

Nápad obrátit klasickou béčkovou pádesátkovou sci-fi sliboval pořádnou porci zábavy. Výsledek je však přes hustou kadenci vtipů spíše mile úsměvný a pohodový než třeskutě zábavný a to i díky mnoha hláškám a odkazům na klasická díla žánru (od Vesmírné Odysey 2001 přes E.T. a Vetřelce po Hvězdné války) i jiné filmové klasiky (Zpívání v děšti). Sám se sice nestane žádnou nesmrtelnou a citovanou klasikou, rozhodně však jako příjmená filmová jednohubka nezklamal.(7.2.2012)

Aneb Invaze naruby. Pohled na mimozemskou invazi z druhé strany, uzpůsobený očím diváka 10- a krásně vyvedený v oldies stylu, takže je více retro, než retriever. Mezi barvičkama má jasně navrch zelená, jednak uklidňuje a navíc ji máme tak nějak historicky zafixovanou ve spojení s emzáky. Jinak je to takové pestré, krajina kolem města evokuje Kardanovou Lhotu a ničím to neurazí ani nepřekvapí. Namísto hvězdiček si dovolím udělit tři pestré hipísácké sluníčka. :-)(20.7.2015)

Další z těch animáků, který neví, čím chce být. Chvíli rodinná podívaná (sonda, která ze sebe dělá psa), chvíli pouze pro dospělé (trapná snaha o jakýsi návod na lásku), plná odkazů a parodií na sci-fi filmy, které pochopí jen zasvěcení. Tenhle animák se snaží prodat převráceným příběhem v tom smyslu, že zelení mužíčci jsou "lidi" a lidé jsou "zelenými mužíky". A jako v případě lidí (tedy jednoho astronauta), kteří vidí mimozemšťany jako zlo, je to i tady. Když proto na planetě přistane lidský astronaut, rozpoutá se všeobecná hysterie. Aby to bylo jednodušší, umí lidé i mimozemšťané mluvit stejným jazykem. Svým pojetím mi tento animák často evokoval Monsters and Aliens. Tohle je ale takový krásný průměr, nezapamatovatelný.(7.5.2014)

Rozpočet $70miliónovTržby USA $40,230,452Tržby Celosvetovo $65,700,000Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ Toľko odkazov na všetky možné filmy sa len tak nevidí, najviac potešilo domáce zvieratko v podobe zmenšeniny Votrelca, príbeh zasadený do "reflexie" doby 50rokov keď panoval strach z nepoznaného je trefný a hlavne keď sa poukazuje na to ako hystericky reagovala Amerika na všetko čo by sa jej mohlo dotknúť, len tu to je pekne prekrútene a UFOnci si menia úlohy pozemšťanmi. Samozrejme má to nejaké rezervy, miernu nevyváženosť ale aj tak určite ako slušný priemer to obstálo, či už humorne alebo graficky. /videl v kine: 60%/(23.1.2010)

• - Manuály určující jak se zachovat v případě útoku různých monster, kterými disponují obyvatelé Planety 51, odkazují na horory 50. let jako Netvor z Černé laguny (1954) a Attack of the 50 Foot Woman (1958). (Karmin)

• - Číslovka v názvu snímku neodkazuje pouze na známou oblast 51, ale reflektuje módu a atmosféru pozemských padesátých let, do kterých je život mimozemšťanů stylizován. (Sfinkter)

• - Výroba trvala 16 mesiacov, čo je zhruba polovičné množstvo času potrebného na výrobu projektu od Pixaru. (Greenpeacak)