Planeta 51

Planéta 51

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Fantasy

Velká Británie / Španělsko, 2009, 87 min

• PogoJoe

2.5/5; Není mi deset a nejsem filmový začátečník, aby mě tenhle animák nějak výrazněji zaujal. Žalostně neoriginální a plné klišé. Taky je tu pár úsměvných momentů, hlavně s vetřelčím mazlíčkem, několik odkazů na jiné filmy, hezká grafika a solidní namluvení, ale... Je to slabé, nic nového, nic osobitého, příliš mě to nebavilo.(28.11.2010)

I Španělé mají svůj "Kozí příběh"... Počítačově animované příběhy už ted dělá kdekdo, ale zde si troufli na světovější téma i zpracování a pomocná ruka robustní distribuce tento ne-španělsky vypadající film poposunula tím pádem dál. Tvůrci se snažili dát postavičkám "originální" ufounskou osobitost. Tedy chvíli trvá divákovi, než příjde na to, zda postava je mladík či senior. Zajímavě je i řešeno pohlaví: samčí ufouni chodí od pasu dolů nazí, ale na jejich reprodukční tělesné oblasti se nenachází žádný vyčnělý orgán, zatímco všechny ufounice mají striktně sukně. Co asi skrývají je zřejmě záhadou i pro španělské ufology... Vlasová pokrývka je tvořena trsem banánů. Tělesná konstrukce je plastelínového vzhledu prvních filmů PIXARu. Filmaři se snaží udržovat retro design let 50.tých, ale občas se seknou i o 20 let dopředu. Děj je složen z konfrontace člověk mimozemšťanem, s otřepanými scénami známými pozemšťanům. Závěrem mé studie - navrhuji tento film ještě přece jenom k prozkoumání ve výzkumném centru Oblasti 51.(28.9.2010)

Planéta 51 ma milo prekvapila atmosférou 50. rokov a s ňou spojenými narážkami na všetko, čo je pre tú dobu typické (sci-fi, hudba, autá, reportéri s hlbokým hlasom a klobúkom,...). Toto by však samé osebe nebolo tak zábavné, keby nejde o 50. roky nenznámej mimozemskej civilizácie "napadnutej" mimozemšťanom- človekom. Vďaka tomuto originálnemu nápadu sa potom na plátne rodí množstvo vtipov a milióny odkazov na sci-fi filmy. Škoda len, že popri sympatických postavičkách a pozlátku (vtipne vymyslený mimozemský svet) sa divákovi nedostane žiadneho poriadneho deja, ktorého je aj na film pre deti málo. Kto sa chce ale pobaviť (ako ja), dej mu ani nebude treba, lebo film nenudí ani chvíľku...vážne neskutočne vtipná záležitosť. 70%(17.2.2010)

Nápad obrátit klasickou béčkovou pádesátkovou sci-fi sliboval pořádnou porci zábavy. Výsledek je však přes hustou kadenci vtipů spíše mile úsměvný a pohodový než třeskutě zábavný a to i díky mnoha hláškám a odkazům na klasická díla žánru (od Vesmírné Odysey 2001 přes E.T. a Vetřelce po Hvězdné války) i jiné filmové klasiky (Zpívání v děšti). Sám se sice nestane žádnou nesmrtelnou a citovanou klasikou, rozhodně však jako příjmená filmová jednohubka nezklamal.(7.2.2012)

• Hismael

Slabé, málo vtipné, občas nudící příběh, ale hezky animované. Na jedno shlédnutí poměrně nezávadné. Animované filmy mám moc rád, takže když řeknu že to je nejhorší animák co jsem zatím viděl, tak se to musí brát s velkou rezervou. Vůbec to není špatné, námět docela originální, jen jsem prostě čekal o dost víc.(7.10.2010)

• - Mimozemšťanský pejsek odkazuje na film Vetřelec (1979) nejen svým vzhledem, ale i jménem. Na boudě má napsáno "Ripley". (Karmin)

• - Jeden z vojáků v tajné základně má na helmě nápis "Corn to Kill". Jedná se o slovní hříčku, ale v doslovném překladu slova znamenají "mlýnek na maso". Nápis paroduje film Olověná vesta (1987), kde se na helmě objeví nápis "Born to Kill". v překladu "narozen zabijákem". (HellFire)

• - S rozpočtom vo výške 70 miliónov dolárov je to zatiaľ najdrahší film produkovaný v Španielsku. (Greenpeacak)