Reklama

Reklama

Za dávných časů vládl zemi české kníže Krok, který měl tři dcery obdařené nadpřirozenými schopnostmi. Nejstarší Kazi měla schopnosti léčitelky, Teta dokázala promlouvat s duchy a nejmladší Libuše viděla do budoucnosti. Po smrti otce převzala vládu na jeho přání právě nejmladší dcera Libuše. Ačkoliv byla Libuše moudrá a spravedlivá vládkyně, muži jí pohrdali. Libuše se tedy rozhodla provdat za Přemysla Oráče ze Stadic, aby s jeho pomocí dosáhla uznání mezi svými podřízenými. Společně se usídlí na hradě Libušín, odkud Libuše předpověděla i založení a slávu města Prahy, které se později stalo sídlem královského rodu Přemyslovců. Po smrti Libuše přebírá vládu její manžel Přemysl, s končícím matriarchátem však stoupá nespokojenost žen, které nakonec vyvolají Dívčí válku. Příběh kněžny Libuše je tentokrát nahlížen nejen z pohledu Jiráskových Starých pověstí českých, ale opírá se i o divadelní hry Franze Grillparzera a Clemense Brentana. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (200)

5150 

všechny recenze uživatele

Ultimátní záležitost, jenž byla uvedena na Festivalu Otrlého diváka 2010 a své uvedení s přehledem a jistotou ustála. 1* proto, že tohle se prostě musí vidět.. (p.s. Před začátkem projekce, kdy ještě nikdo z narvaného sálu netušil, co přijde, byl snímek uveden slovy.. "Pustíme Vám nový film, který běží v kinech sotva pár týdnů. Z prvních 30 projekcí bylo 10 zrušeno pro neůčast..!!" Dlužno dodat, že tak vstřícné publikum tento snímek už asi nikdy mít nebude..) ()

zdepapepa odpad!

všechny recenze uživatele

Hardcore trash. Uwe Boll hadr. Kiddo už to napsala. Film jednoznačně dostál své pověsti, veselo je vskutku při každé scéně. Když už se nebudete bavit u KřížoVašutovo čengliš, při Libušéééé na konci anglické věty od angličana, při wtf konverzačních scénkách, při pověstné Kazi scéně s hadem, krtkem a vypelichaným sokolem (a liškou), můžete si aspoň užívat několikero souloží a jednoho třísekundového orálu. ()

Reklama

Crocuta odpad!

všechny recenze uživatele

V souvislosti s bájí o kněžně Libuši nemá smysl naříkat nad przněním historie (byť část americké kinematografie už dávno dokázala zprznit historické náměty od starověku po současnost a nadále v tom bezostyšně pokračuje) - jedná se skutečně o pouhou pověst a zde bychom měli být k tvůrcům patřičně schovívaví. To by ovšem "Kněžna Libuše " musela za něco stát jako film. Ač je herecké obsazení vpravdě mezinárodní (Česká republika, USA, Ukrajina, Chorvatsko, Maďarsko), rozpočet a zejména schopnosti tvůrčího týmu nestačily na víc než na slátání čehosi, co obyčejně nazývám (jakkoliv zde magie nehraje podstatnou roli) "fantasy sračkou". A jelikož ani to, co by snad mohlo být považováno za příjemné osvěžení - sexuální scény - nevyniká nějakou převratnou invencí, celý projekt se zapíše do paměti českého diváka nejspíš jako "ten film, co ho točili na Americe a co v něm Vašut a Kříž ze sebe dělali blbce." ()

hous.enka 

všechny recenze uživatele

Takže hned úvodem: Libuše nerovná se Jirásek. Jirásek je jen jedním z několika (i když přiznávám, že je nejznámější a tedy lidový) autorů, kteří o starých českých bájích psali. To, že se první část, která vypráví o tom, jak Libuše potkala Přemysla Oráče (kterému nestačí sex jednou za měsí - divný :D), postupně zvrhne ve válku feministických lesbiček, je už o něčem jiném. Ano, je to parádní úlet, ale hodnocení "odpad" si to nezaslouží. Režisér zpracovává českou pověst po svém a každý takový pokus by měl být oceněn. Ale upřímně - do kina bych na to nešla. Je to jeden z těch filmů, co musíte vidět kolektivně, jinak je to dost otrava :-) ()

Bety88 

všechny recenze uživatele

Kdybyste se mě zeptali o čem to celé bylo, asi bych nebyla schopná odpovědi. A to nejen kvůli ději, který se táhl od nikud nikam, ale i kvůli angličtině hlavních protagonistů, kteří místy tak huhňali, že jim nebylo rozumět, zvlášť u Přemysla, který tak horoucně vyslovoval, že jsem se bála, že mi prskne na obrazovku. Celý děj filmu se odehrával tak na třech místech a s davovými scénami čítajícími tak deset komparzistů. Kapitolu samu o sobě tvořilo dozajista naše "české hvězdné duo Vašut Kříž", kteří vypadali jak beduíni z nějaké arabské pohádky a Vašutovo pověstné Yeah se asi zapíše do dějin. Postava Přemysla to taky schytala. V podání našich amerických bratří působil jako úchyla s Fidelem Castrem dohromady Chudák Jirásek se asi v hrobě obrací. A Libušin skon, tedy přesněji hození placáka do Vltavy ději na vážnosti určitě taky nepřidá. ()

Galerie (58)

Zajímavosti (5)

  • Natáčení probíhalo kromě lokací v Praze i v Adršpachu, Uherském Hradišti, Brdech, v okolí Berounky a Dobříše. Pro obydlí byly využity slovanské skanzeny se zrekonstruovanými stavbami. (Zdroj: kinobox.cz, cs.wikipedia.org) (dinamit_1)
  • Snímek podle všeho čerpá námět z divadelních her Franze Grillparzera, Clemense Brentana a próz Aloise Jiráska. (Zdroj: kinobox.cz) (dinamit_1)
  • Režisér filmu Constantin Werner v rozhovoru řekl: "Jestli se domníváte, že nemám právo natočit film s tematikou Čech, tak to vám musím objasnit. Část mojí rodiny byli česko-němečtí průmyslníci z Ústí nad Labem. Historie Čech a jejich pověsti jsou tudíž i součástí mého kulturního dědictví." (Zdroj: art.ihned.cz) (dinamit_1)

Reklama

Reklama