Reklama

Reklama

Za dávných časů vládl zemi české kníže Krok, který měl tři dcery obdařené nadpřirozenými schopnostmi. Nejstarší Kazi měla schopnosti léčitelky, Teta dokázala promlouvat s duchy a nejmladší Libuše viděla do budoucnosti. Po smrti otce převzala vládu na jeho přání právě nejmladší dcera Libuše. Ačkoliv byla Libuše moudrá a spravedlivá vládkyně, muži jí pohrdali. Libuše se tedy rozhodla provdat za Přemysla Oráče ze Stadic, aby s jeho pomocí dosáhla uznání mezi svými podřízenými. Společně se usídlí na hradě Libušín, odkud Libuše předpověděla i založení a slávu města Prahy, které se později stalo sídlem královského rodu Přemyslovců. Po smrti Libuše přebírá vládu její manžel Přemysl, s končícím matriarchátem však stoupá nespokojenost žen, které nakonec vyvolají Dívčí válku. Příběh kněžny Libuše je tentokrát nahlížen nejen z pohledu Jiráskových Starých pověstí českých, ale opírá se i o divadelní hry Franze Grillparzera a Clemense Brentana. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (200)

Fingon 

všechny recenze uživatele

Chtěl jsem na to jít do kina, ale film byl stažen dřív, než se mi to podařilo. Ještěže to už v Rusku vyšlo na DVD. Co mě urazilo nejvíc? Pokus o zobrazení dívčí války a především "souboj" Přemysla s Vlastou. Jinak se to celkem dalo. Celkem. Jen jsem nějak přehlédl ty lesbičky. Kazi s Libuší nejsympatičtější z celého ansámblu. Nebo to byla Teta? Čert ví... jen jsem celou dobu hledal toho kance (a) Bivoje:) ()

blackJag 

všechny recenze uživatele

"JSEM MEČIMÍR, TVŮJ NEJUDATNĚJŠÍ BOJOVNÍK!" Film, který se svou atmosférou lehce vyrovná výpravným pornofilmům, jen s tím malým rozdílem, že se v něm nešuká (a když ano, jakoby se nestalo). Děj se jen velmi neumě dotýká známých reálií a událostí z našich pověstí a bájí, kde veškeré půtky obstará skupinové cvičení šestičlenného tělesa s dřevěnými vidlemi a téměř veškerou výpravu pár kostýmů, šutr a kláda. Herecké výkony jsou v dokonalém souznění s režijně dětsky bezradným úsilím, kdy českého diváka nemůže nepobavit duo vykuků Vašut & Kříž, kteří své scény povyšují na galapředstavení ve stylu televizních estrád. Ono, zvráceně zábavný je film jako celek a od odpadní výlevky jej chrání jen celkem povedená hudba, která zní jako něco mezi Smetanovou Vltavou a pomalejšími skladbami z Pána prstenů Howarda Shora a i přes svou repetitivnost bude stát za další poslech (na rozdíl od snímku samotného, který za další pohled nebude stát nikdy). Hodně se také nepovedl plakát, který film doprovází po českých kinech (no ano, opravdu tento ochotnický nepodarek bylo možné navštívit v nejednom z českých kin - i já ho tak viděl). 5% ()

Reklama

Ony 

všechny recenze uživatele

A co je na tom sakra špatně? (Tedy kromě toho, že Libušin kůň vypadá jako Gimp?) Přesně tohle naše mytologie potřebuje. To je ta dekonstrukce prostě. Doufám, že to co nejdříve potká i sv. Václava, Jana Nepomuckého, Jana Husa, bitvu na Bílé Hoře, národní obrození a T. G. Masaryka. Tíha zakládání státu je dublována vztahovým dramatem. Jak příznačně se stále opakuje věta „I am sorry“... To jsou dějiny, to je život. Jasně, že by byla frajeřina, kdyby tam používali klasickou praslovanštinu, ale vzhledem k tomu, že je film beztak dost odvážný, ekonomickou volbu angličtiny pro mírně pokročilé mu s klidem odpouštím. Vtipné momenty vyjmenovávat nebudu, mně se to líbilo celé. Čekala jsem leccos, ale nakonec jsem odcházela z kina především s ujištěním, že nejsem nejzatrpklejší na světě a umím se smát celým tělem. I duší. PS: Doporučuji skvělou studii Vladimíra Macury Sen o Libuši (in: VM: Český sen. Praha: NLN, 1998, str. 88-96.) ()

Tetsuo 

všechny recenze uživatele

Vypadá to jako, když z počítačové hry vyberete jenom konverzační videa a všechny ty bitvy a boje už musíte hrát sami. Ve filmu totiž neuvidíte nic z toho, o čem se mluví. Jinak je to fascinující pokus vnést do historicko-mytologického námětu všechny různé moderní prvky - ekologii, feminismus, lesbické vztahy atd. A samozřejmě, celé je to úplně pekelně zahrané. Ale tak, že jsem se dlouho u ničeho tolik nezasmál. "A co had, krtek a vypelichaný jestřáb?!" Už jsem jen čekal, kdy liška sežere muchomůrku na stole a řekne "Chaos vládne." Jen takovou malou poznámku: režisér pravděpodobně ví o české historii víc než naprostá většina Čechů, kteří četli jen Jiráska. Zprznění dějin bych mu opravdu nevyčítal. ()

blackrain odpad!

všechny recenze uživatele

Jirásek po tomhle filmu musí v hrobě přímo rotovat a měl by chodit pana režiséra strašit až do konce života. Jediné, co si zaslouží vyzdvihnout je odvaha pana režiséra, že byl schopen vůbec s něčím takovým přijít. Nechtěný záměr pobavit české publikum vyšel na sto procent. Já bláhová měla za to, že Přemysl byl oráč, a on se mezi tím specializoval na chov drobného hospodářského zvířectva. ()

Galerie (58)

Zajímavosti (5)

  • Původní název filmu zněl Koruna Vyšehradu, později autoři změnili název na Pohanská královna. (Zdroj: cs.wikipedia.org) (dinamit_1)
  • Režisér filmu Constantin Werner v rozhovoru řekl: "Jestli se domníváte, že nemám právo natočit film s tematikou Čech, tak to vám musím objasnit. Část mojí rodiny byli česko-němečtí průmyslníci z Ústí nad Labem. Historie Čech a jejich pověsti jsou tudíž i součástí mého kulturního dědictví." (Zdroj: art.ihned.cz) (dinamit_1)
  • Snímek byl kritiky hodnocen veskrze negativně. Je srovnáván s nepovedeným domácím videem nebo italským soft-pornem 80. let 20. století. Je kritizován za smíšení historického filmu s ekologicko-feministickými poselstvími, levnou výpravou, špatnou kamerou, chabé herecké výkony či špatnou angličtinu některých herců. (Zdroj: cs.wikipedia.org) (dinamit_1)

Reklama

Reklama