poster

The Sun Also Rises

 • USA

  Ernest Hemingway's The Sun Also Rises

Drama

USA, 1957, 130 min

 • mac000
  ***

  Určitě shlédnutí filmu zvýší povědomí o díle Ernesta Hemingwaye (jeho román Fiesta se podobně jako film z valné části odehrává ve španělské Papmploně v době korridy a slavného běhů vypuštěných býků ulicemi města. V době uvedení filmu byly jeho kritiky spíše negativní, byla kritizovaná rozvláčnost děje i fakt, že většina hereckých "hvězd" filmu byla v době natáčení mnohem starší než postavy, které ztělesňují (výjimkou byl obecně oceňovaný herecký výkon Erolla Flynna v roli opilce Mika). Ava Gardnerová byla do role vybrána na návrh samotného Hemingwaye, který se natáčení účastnil. Při prvním shlédnutí ale údajně opustil projekci už po 25 minutách...(3.6.2017)

 • aLPaC
  ****

  Že příběh vychází z Hemingwayovi knihy je jasně čitelné. Zajímavé problematické charaktery (jednoznačně nejlepší je opilec Mike Errola Flynna), proslavená Fiesta v Pamploně včetně běhu městem s býky, v níž se příběh mimochodem odehrává tak ze dvou třetin a spousta vytříbených dialogů. Škoda, že tento film je u nás vesměs neznámý. Větší pozornost by si určitě zasloužil.(27.3.2016)

 • Johgas
  **

  Přeceňovaný film, jedna z mnoha variací na téma "válka je vůl". V Paříži si bývalí vojáci, teď umělci, léčí své šrámy na těle i na duši. Alkohol, promiskuita, rvačky...deprese, bezvýchodnost. Ani paprsek slunce, ani záblesk naděje. Herecké výkony mě nezaujaly, přišlo mi to všechno chladné a hodně přehrávané, nucené. Líbila se mi Juliette Greco v roli profesionální pařížské společnice, a opilecké duo Mike + Bill v Pamploně, těm to sedlo. Dvě hvězdičky za španělskou hudbu a za hlášku že "Praha je hezčí než Berlín".(24.3.2013)

 • Pohrobek
  ***

  Hemingwayův základní příspěvek k problematice lost generation jako melancholický film, plný deziluze a zklamání. Příběhy Američanů, kteří po první světové válce zůstali v Evropě a tam se pokoušeli žít. Tyrone Power a Ava Gardner tvoří pár, který by za jiných okolností nemohl být nešťastný, jenomže Powerova válkou zapříčiněná impotence a celková nejistota a rozladěnost se mu stále staví do cesty. Snímek se pokusil převést do filmové podoby osobní Hemingwayovu zkušenost s pamplonskými slavnostmi - běh s býky, hromadné potýkání v aréně i samotnou corridu - a celkem se mu to i povedlo. Zaujmou i herecké výkony, jak ty ústřední, tak třeba i Mike Errola Flynna, který není na první pohled takřka k poznání, ale svoji typicky frajerskou, trochu pesimisticky laděnou postavu si vychutnal s elegancí sobě vlastní.(31.7.2006)

 • liquido26
  *****

  Po boku Avy Gardner se setkávají Tyrone Power a Errol Flynn, dvě legendy 30. a 40. let, představitelé romantických hrdinů, šermířů, pirátů a kovbojů. Jedná se o jejich jediné filmové setkání a vzhledem k tomu, že Tyrone umírá o rok později (shodou okolností ve Španělsku) na infarkt ve věku 44 let, a Errol Flynn o dva roky později také na infarkt ve věku 50 let, stává se Sun Also Rises ještě smutnější podívanou, než jakou silný příběh nešťastné lásky mezi Avou a Tyronem doopravdy byl. Kromě skvělého příběhu a perfektně natočených scén z Madridských ulic, je hlavním trumfem filmu dokonalé obsazení. Nejedná se pouze o ústřední trio, ale o všechny role (např. mě dost bavila a zaujala postava profesionální společnice Georgette, která se objevila na začátku). No a přestože se hlavní pozornost snímku soustředí samozřejmě na vztah Tyrona a Avy, pro mě byl králem celého filmu samozřejmě Errol. Jeho Mike Cambell, snoubenec Lady Ashley, je věčně ožralá, lehkovážná, cynická, komická, lehce agresivní a zároveň velice smutná figurka ("To Hell with Bullfighter"). Pro mě je to asi jeho nejzajímavější a nejhlubší role, i když přesně nevím na kolik hrál a nakolik se choval stejně jako mimo kameru. Jestli byl během natáčení střízlivý a skutečně hrál, tak nezbývá než smeknout, no a pokud byl pouze sám sebou, tak je to stejně frajer :-) Faktem zůstává, že každou scénu, kde se objevil, tak si ukradl pro sebe.(23.8.2011)

 • - Práva na film koupil Darryl F. Zanuck za 125 000 amerických dolarů. (Pavlínka9)

 • - Na doporučení samotného autora díla Ernesta Hemingway obsadil Darryl F. Zanuck do hlavní role Avu Gardner. (Pavlínka9)

 • - Darryl F. Zanuck chtěl do hlavní role lady Brett Ashely obsadit Jennifer Jones, ale ta odmítla. (Pavlínka9)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace