Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

Plechpetr

Bezproblémový filmek, kterej zřejmě chytil slinu u Tintina. Bohužel to není tak precizní jako Tintin, ale už to dále srovnávat nebudu. Rozhodně film nápaditý a prinejmenším vhodný pro celou rodinu, která by při jeho vysílání byla štastná. Můžu doporučit. ()

Heroine odpad!

Nevím proč by měla mít tahle přitrapnělá nuda něco společného s dětskou fantazií. Není to ani omylem působivé, děti v hlavních rolích jsou ohavné zjevy, a hrajou dost trapně. Asi po první půl hodině jsem začala přesvědčovat ostatní, abychom si pustili něco jinýho. Ale někdo to chtěl dokoukat, protože čekal že se tam na konci ještě něco stane. Zklamaní jsme ale nakonec byli všichni, protože se tam nestalo nic. Vůbec nevím proč by dneska měli nějaké Mélièsovi filmy všechny takhle fascinovat. Je to starý, ale zas tak úžasný to není. ()

albionlady

Vezmite za hrsť kúzla, fantázie a mágie, pridajte štipku čarovnosti, lásky a elegancie, jemne pokropte humorom, a popri tom si do pozadia pustite akordeónovú francúzsku hudbu. Samozrejme, nezabudnite na tikot hodín a ozubených koliesok, zvučné natáčanie mechanických hračiek a na srdiečkový kľúčik, ktorý tomu všetkému dodá život. Stretnite sa s Georgesom Mélièsom na presklenej železničnej stanici a za burácania veľkolepých parných lokomotív sa dobrodružstvo môže začať, sny sa začnú plniť. - Toto dielko má všetko to, čo mám rada: krásny dej, atmosféru 20. rokov, rozprávkovosť, nádych steampunku (a automatona!) a staré filmy (Prvé krôčiky filmu ma neuveriteľne fascinujú, a na čiernobiele filmy zo začiatkov 20. storočia mám slabosť. Sú jednoducho iné ako väčšina tých, ktoré vznikajú dnes, cítiť z nich väčšiu magickosť a pripadajú mi kreatívnejšie, snívajú, atď., to by bolo nadlho). Nádhera. ()

Darckol

Keby som film nevidel pred Vianocami, tak by som dal asi o * menej. Ale v spojení s predvianočnou atmosférou sa mi film vytiahol na 7,0/10 - prvý krát som si uvedomil, že Kingsley má už 70 ;) ()

odmocnina

Wau, naozaj nádherný film. Po ďalšom (dnešnom) pozretí som už musela zmeniť hodnotenie z 4* na 5*, najmä kvôli Chloe, ktorú som si poslednou dobou strašne obľúbila. Odporúčam pozrieť, najmä z toho hľadiska, že sa v tomto filme dozvedáme aj niečo o "prvých filmoch", teda najmä ma dostalo to, že natáčanie prichádzajúcej lokomotívy fakt tak strašne vydesilo ľudí a tvorci to brali iba ako zábavku, fakt netušili, aký pokrok z toho bude. 5* + filmík :) - A Trip to the Moon / Le Voyage dans la lune - 1902 ()

bubblebobble

Tento film je jednoducho nádherný. Ani som nečakal, že ma ešte môže niečo tak nadchnúť. Keď toto bolo vytvorené z lásky a radosti k filmu, tak ku mne sa táto radosť dostala ako atómová bomba pozitívnej energie. Takto to vyzerá keď film vystúpi z plátna, prihovorí sa divákovi a dotkne sa jeho srdca. ()

Whitebeard

Ben Kingsley, kde hraje, tam hraje skvěle. I v tomhle předposledním filmu Martina Scorseseho jsem ho zhltnul. Ten chlap má skvělý charisma. Film moc pěkně stylizovanej do začátku minulého století. Příběh jednoho sirotka, který musí zprovoznit mechanickou hračku muže, co by mohl napsat nebo nakreslit vzkaz a dát mu tak směr, kudy se dál vydat. Několik příběhů pařížského nádraží na pozadí, docela to dohromady funguje, ale na mě je tu až moc hluchých míst, kdy se vlastně nic nedělo. Na konci koukam na titulky, Sacha Baron Cohen (Ali G)?? No ano, ten nádražní inspektor, kupodivu se mu role moc povedla :) Hodnocení, hodnocení... někde mezi 3 a 4. Je to přesných 70%, protože jako moc pěkně stylizovaná pohádka a rodinná podívaná to určitě neurazí. A kupodivu i ti prckové to zvládli a to jim ve filmech nikdy moc nefandim a těmto filmům se vyhýbám. ()

feryk

Pěkný rodinný film, který vyniká převážně po té vizuální stránce. Vše ostatní zapadne v příliš vláčném a zbytečně natahovaném příběhu. Vzpomínky na minulost jsou tam zbytečně navíc a spíše ruší než aby pomáhali. ()

Hpatrik

Řemeslně výborně zvládnuté, krásné prostředí, kostýmy, hezká hudba, skvělí herci, ale příběhově velmi plytké a neuspokojivé, absence cítění s postavami, a s hlavním hrdinou zvlášť, a tím pádem bez emocionálního dopadu. PS: Solidní 3D zážitek. ()

Dienzenhofer

Impozantní výkon Bena Kingsleyho, který ztvárnil Georgese Méliése, jehož příběh mne velmi dojal. Zbytek průměr a ne tak otravný jak obyčejně Asa Butterfield ()

hrumsrt

Ikona gangsterského žánru posílá dojemný zamilovaný vzkaz filmu v podobě snímku Hugo a jeho velký objev. A navazuje tak na svoje oplétačky s filmem v mistrovském Letci.. Hugo je laskavé uznání velikosti Georgese Méliése a potvrzení, že bez něj by kinematografie byla jiná. Možná nejdojemnější Scorseseho kus, který dává možnost všem celým rodinám společně docenit, jak velký filmař to je.. Jedno pařížské nádraží, třicátá léta a malý sirotek Hugo, který zoufale touží po jediném naposledy se prostřednictvím otcova posledního vynálezu spojit s jeho osobou takhle naposledy nepřímo spojit a je ochotný pro svůj úděl krást a za každou cenu se vyhýbat sirotčinci.. První polovina je trošku plytká a lehce se táhne, zatímco ale druhá už instantně rozvíří emoce a chytá za srdíčko.. Scorsese dokázal nemožné a v mých očích pozvedl i jinak nenáviděného Butterfielda či Cohana.. Jako rodinný film příliš zaměřeno směrem k filmu a jako pocta kinematografii zase moc "olivertwistovské". Hezké, ale vždy bych si radši pustil Cestu na Měsíc samotnou, než k ní hledat dvě hodiny cestu.. 70% ()

hero_bk

Pro většinu místních fandů budu asi buran, protože filmová historie pro mne začíná po II. světové válce, to co bylo před tím se za filmy nedá moc považovat... Jasně, že byla špatná technika, ale i s tím se dalo udělat něco víc než vystřelit raketu do obličeje ve tvaru měsíce. Proto jsou pro mě argumenty jako "pocta filmu" vážně dost směšný... Ale teď již k samotnému filmu: Přišlo mi, že se Scorsese nerozhodl, co chce vůbec točit. První půlka filmu je o něčem úplně jiným, než polovina druhá, navíc provázanost mezi těmito polovinami mi nepřijde dostatečná. Dost věcí je strašně nedotažených, a v životě by mě nenapadlo, že se z toho vyklube životopisný film zabalený v pozlátku filmu pro děti. Je to vlastně sprostý kalkul, jak přinutit děti podívat se na biografii o režisérovi, o kterém v životě neslyšeli a jejich filmy jim nebudou nikdy nic říkat. Navíc úplně všechno je tak nějak strašně umělé, jde strašně moc poznat, že všechno se točilo v ateliéru. Postavy jsou tak nějak jenom karikaturami skutečných charakterů, protože jsou všechny strašně přímé, rozdělené na hodné a zlé, vždycky je jasné, co kdo udělá... Dávám dvě hvězdičky, a to s bídou. ()

Aresse

Jako když Narcis hleděl do studánky, v níž si s láskou a obdivem prohlížel svou vlastní krásu, stejně tak činní Scorsese ve tomto filmu. V hávu kouzelného světa přání, snů a naději, skryl sebechválu. Celý film je tak pln pokryteckých myšlenek a linií typu: díky strašné válce se nemohlo točit báječné a magické umění filmu, které ještě navíc trpí pod taktovkou modního průmyslu (scéna s podpatky), režisér je boss největšího kalibru, kterému by se měli lidé s obdivem klanit,atd.atd. Není divu, že je film nominován na tolik Oscarů, vždyť poplácává po rameni celému filmovému světu. Důvod, proč nakonec celý počin hodnotím průměrně a ne hůře je ten, že herecké výkony byly výborné, stejně tak jako kamera, kulisy, efekty. Kdyby se režisér vyvaroval účelné samochvále a vystříhal zhruba 20 minut nepotřebných a nudných scén, mohlo z toho být příjemné a milé dílko. Takto je z toho opravdu namyšlený epos, jehož " velký objev" je vlastní důležitost. ()

simplejack

Podobné pocity jako u Půlnoci v Paříži, roky čekání a obavy, že se takových filmů nedočkám, že už se netočí...Hugo je veledílo, nelze to říct jinak. Snímek točený s láskou k filmu, která ho staví vysoko nad většinu hollywoodské produkce poslední doby. Pro mě střípek naděje v dnešní sterilní, pásové produkci filmů, které se předhání, jen ve vynalézavosti nových postupů, jak vydělat více peněz. Hugo bude pro spoustu lidí nudný a Oscara za scénář asi nevyhraje, ale já měl konečně zas jednou radost z něčeho víc, než jen z “formální a řemeslné perfektnosti” kterou oplývají všechny ty výborné filmy posledních let... ()

Karp

Přesněji 3,5*. Hudba, kostýmy a dekorace jsou skvělé, Cohen a Kingsley také. Škoda jen, že příběh nění silnější. Kdyby Scorsese místo filmového vzpomínání a nostalgie natočil fantasy mohl by to být skvělý dětský - rodinný film. Takhle to ovšem není pro děti a zřejmě ani pro tzv. většinového diváka, neboť ten se musí v kině pekelně nudit... Nominace na 11 Oscarů je docela úlet. ()

Dovlatovka

Souhlas se všemi komentáři, které dělí Huga na nádhernou poctu kinematografii a průměrný rodinný příběh. U mně prvé převážilo, tak mě druhé zase tak nerozčilovalo. Nicméně jako pocta filmu a lásce k filmu u mě Super 8 zabodovalo víc. ()

bono22vox

Co k tomu rict? Ukazkova filmarina... A ukazka toho, ze 3D dokaze byt velkolepe i bez auticek, co se meni v roboty a bez modrych pandoranu... ostatne to, co tvrdil pred premierou J. Cameron (ze lepsi 3D jeste nevidel) a ja mu to teda moc neveril, povazoval sem to za reklamni tah ci neco tomu podobne, tak tentokrat se omlouvam za neduveru Jamesi a sklanim poctu nejlepsimu reziserovi vsech dob, diky Martine... I detinskym filmem se Scorsese dokaze zapsat do hollywoodskych analu... ()

greigor

Zklamání, takhle by se daly vystihnout moje dojmy jedním slovem. Čekal jsem rozhodně více. Ano, musím uznat, že to je opravdu krásně udělaný a natočený film, nádherné a dlouhé záběry kamer, výprava atd. - to všechno bylo úchvatné, ale ten děj? Nuda. Příběh je téměř nulový a místy jsem usínal. A ještě jednu věc bych jim neodpustil, jak může být film, který se celý odehrává v Paříži s Pařížany a s pařížskými ulicemi kompletně v angličtině?! 2, 5 *, ale jen za zpracování. ()

Margarettka

Tleskám. Již po první minutě na mě dýchla přívětivá, přímo kouzelná atmosféra a díky vynikající kameře jsem si užívala každý záběr. Řemeslně výborně zpracovaný film s překvapivou zápletkou a především tak náádherně stylový - přímo vybízí vychutnat si jej zachumlán do deky s obrovitým šálkem čaje s medem a citronem (po tom jsem v kině toužila! ☺). ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz