Ryze dokumentární film se syrovou autentičností vypráví těžko uvěřitelný příběh Reného, který byl od sedmnácti let sledován filmovou kamerou na své cestě mezi vězeními a krátkými pobyty na svobodě. Kamera ho v roce 2008 opouští v jeho sedmatřiceti letech, tedy přesně o dvacet let později, jako nemocného člověka, muže stále se pohybujícího na hraně zákona, který napsal a publikoval dvě knihy. Čas proměny z mladíka v muže zaznamenávala režisérka Helena Třeštíková na pozadí významných politických změn střední Evropy. Reného příběh začíná ve vězení pod socialistickými plakáty, pokračuje během sametové revoluce a dostává zdánlivou pointu amnestií tehdejšího prezidenta Václava Havla. René se ale brzy vrací zpět do kriminálů, aby tak vstoupil do Evropské unie opět jako vězeň. V průběhu let strávených za mřížemi, zejména za krádeže, se nechal potetovat na celém těle, utekl z vězení a zase byl chycen, vydal dva romány, vykradl byt samotné režisérce, prožil dva milostné příběhy, onemocněl roztroušenou sklerózou a psychologové u něj zjistili nadprůměrnou inteligenci. Krk hlavního protagonisty tohoto časosběrného dokumentu „zdobí“ anglicky nepřesně vytetovaný nápis „Fuck of people“. (oficiální text distributora)

bolan

"Vnikl vytlačením větracího okénka do osobního vozidla, kde odcizil 4 kusy magnetofonových kazet, 1 plynový zapalovač, 1 kus žárovky, 1 samolepku Alfa Romeo a přesně nezjištěné množství čokoládových bonbónů..." René Plášil je opravdový loser a stejně zajímavý je i jeho životní osud a bohužel na to doplatil i celý dekument, který se monotónně točí kolem nudy jednoho patologického muchla. Oproti Katce, která kromě životního osudu musí bojovat se silnou závislostí a v dokumentu vydíme jak její mozek pomalu mokvá a dostává se stále do větších sraček, nemusí René bojovat vůbec s ničím, kromě vlastní blbosti. Jinak samozřejmě časosběrné dokumenty Heleny Třeštíkové považuji za fantastickou a unikátní věc, ale René mě bohužel moc nebavil. ()

Kratoc

Třeštíková má buď talent vyhledávat bizarní postavičky v Čechách anebo jsou naše životy, když se sestříhají do hodiny a půl, opravdu sledem podivuhodných obrazů. René je zvláštním člověkem, který by rád byl "normální" jenže tady je vidět, jak vězení dokáže časem pokřivit lidskou mysl a jak člověk po čase už vlastně není schopen civilního života. A nakonec se to "normální" žití odbývá za zdmi věznice, kam se René vždy (a možná i rád) vrací, opepřené vždy několika měsíci svobody. ()

IBBY

...koktejl namíchaný z beznaděje...marnosti...dávno zapomenutých snů a jednoho opravdu zmařeného života...a možná stačilo kdysi tak málo...ale ví někdo z nás co by to mělo být?...sama za sebe říkám že nevím a z toho na mě padá smutek...P.S...i já bych chtěla vědět jestli je člověk v takovém pojetí dokumentu pouhým objektem...a je odstup nutná obrana a zároveň nezbytná rekvizita ke správnému pohledu? ()

TomasKotlant

Trochu netradičně udělaný dokument nabízí zajímavý pohled do zákulisí věznic a vztahů společnosti, ke které se většina z nás nedostane. Nenápadný René se po čase dostává k otázkám, které jsou na člověka z vězení trochu nečekané. Nabízí se tak možnost zamyšlení nad tím, co vězení pro některé může znamenat a zda jediným pobytem ve vězení není člověk odsouzen k neschopnosti žít v normálním světě bez mříží. V několika okamžicích ve mně film dokázal vyvolat docela silné emoce, ale když končil, už to byl zase ten nenápadný film z netradičního prostředí, o kterém si myslíte, že vám nemá co říct. *** Ve zkratce: Smysl života za mřížemi. _ Někteří lidé nemají na práci nic jiného, než přemýšlet nad smyslem života... ()

jane1106

Ten člověk je flákač, ale něco v té hlavě má. Škoda, že to neinvestoval do smysluplné činnosti. I když za psaní knih má můj obdiv. ()

jenjan

Časosběrný dokument Heleny Třeštíkové, sledující osud mladého recidivisty Reného Plášila. Autorka natáčela příběh mladého vyvržence od jeho prvního nástupu do vězení na konci 80. let až po současnost. Nastoluje zásadní otázku o jedné z nejdůležitějších funkcí nápravných zařízení, totiž nápravné. V šestnácti poprvé trestaný mladík však nemá moc nadějné vyhlídky na normální život a po rozporech v rodině se dává na dráhu kriminálníka. René si na častý pobyt ve vězení zvyká a filosofuje o nemožnosti návratu do normální společnosti. Jak sám říká: „Ve vězení nejsou problémy, na svobodě ano.“ Svým postojem představuje útěk před zodpovědností a pravidly řádu, uznávaném většinovou společností. Zároveň si vytváří „hodnoty“ své a staví se do opozice vůči obecně platným konvencím, čímž se pasuje do pozice „romantického hrdiny“, který žije v neustálém koloběhu zločinu a trestu. Velice osobitý snímek, jenž zvláště svým časovým záběrem umožňuje vidět hlavního aktéra Reného hned v několika různých světlech najednou. Je to osud, který balancuje mezi společenským vyvržením a nepřijetím zpět, a vlastní neschopností přijmout zodpovědnost a žít podle pravidel většinové společnosti. ()

agassi68

Parádny životný príbeh notorického väzňa. Celý čas sledujete jeho väzenské eskapády a vnútorný boj medzi ťažkou slobodou a "bezproblémovým" pobytom za mrežami na pozadí meniaceho sa štátneho a politického systému. A veľmi chcete aby to malo happy end. Bohužiaľ, márne. C`est la vie... ()

BathoryMan

Nepatrím práve k fanúšikom dokumentov ale René Heleny Třeštíkovej ma dokazal dosť vážne zaujať,čo sa mi u tohto žánru prihodilo len minimálne.A časozbernú metodu natáčania beriem ako najzaujimavejšiu metodu natáčania aká sa dá v dokumenoch použiť..a samozrejme je to aj hlavná postava,ktorej mi bolo chvílami lúto a chvílami som ju nejako nemohol pochopiť ale ani raz som sa neprichytil pritom žeby som Reného odcudzoval alebo nenávidel!René je ťažko pochopitelná bytosť,ktorá si ale zasa za všetko može sama ale to neznamená aby som k nej automaticky vyjadroval odpor.A nejako takto som to vycítil aj z tohto dokumentu! ()

Olík

Syrový dokument Heleny Třeštíkové není unikátní svým tématem, ale způsobem jejího zpracování. Režisérka dvacet let sleduje (především přes vězeňské mříže) vývoj postavy René Plášila, který je na jedné straně nenapravitelným recidivistou, na druhé však svým způsobem zajímavý člověk se svérázným pohledem na svět. Na pozadí politických změn sledujeme přerod mladého člověka v nemocného muže, prokletého literáta, ale především postavu stále balancující na hraně zákona. Asi jsou takových René Plášilů v našich věznicích tuny, ale tenhle jistě ne kladný hrdina má prostě něco do sebe a určitě nejsem sám, koho zajímá jeho další osud. ()

Eluin

S hodnocením trochu váhám, film mě velmi oslovil, osud Reného je čitelný a myslím si, že ani ten - jak někteří píší" - nijaký závěr" na tom nic nemění. Kde asi skončila ta kamera... ()

Redix

Dokument o člověku kterej celej život neví co chce. Nicméně ***** tomu dám protože je to dobře natočené a René není takovej magor jak by se na první pohled mohlo zdát. ()

horovska

Neviděla jsem televizní verzi, nebyla jsem při sledování tedy ničím ovlivněna. Samozřejmě to není tak silný emotivní zážitek, jako jsem zažívala u Marcely. Tady je hercem a aktérem svého osudu především hrdina sám. Nečekala jsem, jaké sympatie a zájem může ve mne probudit recidivista, kriminálník, zloděj a slaboch. Netuším, do jaké míry se na vývoji jeho života podepsal příliš tvrdý postih při jeho prvním selhání, ale zdá se mi, že jeho život i tak by jel v hluboce vyrytých kolejích, ze kterých sám není schopen vystoupit. A nakonec v samém závěru i vetknutá pochybnost o Reného upřímnosti dala celému příběhu ještě další rozměr. Opět silná káva - jak jen může být život v celé obnaženosti. ()

candy_daze

Po Katce je tohle moje druhé setkání s paní Třeštíkovou a nutno podotknout, že opět překvapivě "příjemné". Další výlet do takzvané spodiny společnosti. Kdo může po tomhle Reného soudit? Může si za svůj osud on sám, jeho rodiče, nebo stát kvůli jeho prvnímu exemplárnímu uvěznění? ()

depp

Trochu tomu chyběla nějaká pointa, ale život Reného Plášila je na pointy chudý. 4 hvězdičky dávám Heleně Třestíkové, René Plášil si zaslouží jedině odpad. Chci vidět ty lidi, co ho teď budou litovat a chtít se ho zachránit - lidi, vykašlete se na to. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Oceněné filmy z Jihlavy k vidění zdarma

Oceněné filmy z Jihlavy k vidění zdarma

21.10.2009

Od 21. do 26. října budou na www.docalliancefilms.com zdarma k vidění filmy oceněné na MFDF Jihlava 2008: nejlepší český dokument Ivetka a hora režiséra Víta Janečka, jihlavskými diváky a evropským… (více)