Muž na laně

Scénografie:

Sharon Lomofsky

Kostýmy:

Monique Proville

Dokument vizuálně nápaditý (pastiš scény z Mechanického pomeranče) a obsahově naditý, kterému díky celkovému pojetí ani trošku neškodí volné zacházení s fakty. (Předpokládám, že Petit při své baronprášilovské povaze nejeden moment vypravěčsky „zatraktivnil“; rekonstrukční scény z minulosti jsou k nerozeznání od domácího videa, atp.) Výsledné poznání přesahuje zjištění, vyšla-li té partě sympaticky praštěných Francouzů (a Američanů) jistá troufalá akce – kdo bude chtít, pochopí také, že po racionálnu šmátrající otázka „Proč?“ někdy vážně není na místě. 85% Zajímavé komentáře: Flipper, Ruut, Brandon(4.9.2009)

Nádherný dokument o v pravdě šíleném, ale vydařeném nápadu skutečného zapáleného blázna, obklopen nápadu oddanými přáteli, který si pro svůj provazochodecký kousek vybral čerstvě dostavěné, nádherné budovy. Dokument se hltá očima, sleduje se sám, je plný kvalitních dobových záběrů a fotografií a též podkreslený velmi příjemnou hudbou.(28.1.2011)

Formát mě vůbec nezaujal, ale když se zamyslíte nad samotnou akcí, které se dokument po celý čas stopáže věnuje, hlava vám to prostě nepobere ani omylem. Já o tom přemýšlím i teď, týden po shlédnutí. Natáhnout si mezi dvojčatama (tehdy ještě v plný kondici) špagát a pak na něm blbnout... to nějak překračuje moje chápání. Jak někdo může být takový blázen? Při prvním záběru ze střechy z výšky 417m se mi udělalo trochu šoufl, ale pan Petit se mohl přetrhnout a věnoval kus života, aby si v této výšce mohl bez jištění s kusem klacku v ruce zatancovat valčík mezi obláčky. Ve finále pak se stoickým klidem ještě dodá: "Přátele mi říkali, že jsem tam byl asi 45 minut". Nebylo to trochu málo, Philippe???(13.9.2013)

Krásný film, který vypovídá nejen o muži pro kterého nebylo nic nemožné ale také o svobodě, světě a jeho možnostech. Celý dokument disponuje skvělým nábojem a výpravou. V jedné až dvou chvílích se tepno tak stupní, že prakticky nevíte jestli koukáte na dokument nebo thriller. Příspívá k tomu hlavně skvělá Nymanova hudba, která si divákovo ucho získala hlavně ve filmu Piano. I zde od něj uslyšíme krásné melodie v čele se skladbou Time Lapse. Film celkově pro mě byl velkým překvapením a jsem rád, že jsem se dozvěděl další ze zajímavých událostí světa. V tu dobu jsem totiž ještě nebyl součástí koloběhu života a tak jsem rád, že jsem viděl něco co mi v tom dnešním koloběhu připomene, že existuje i jinej svět než je "ten v práci" a "ten mimo práci"(7.12.2009)

Já tyhle lidi žeru! Z titulu své vlastní povahy mám pro blázny, magory a buřiče naprosté pochopení. No a navíc ještě poznám poutavý dokument, který mě v půlnočním čase neuspí a v ranním nakopne. Provazochodectví je tu pasováno na hotové náboženství a víte, co je tomhle náboženství skvělé? Že má Boha, kterého jsem viděl a který vážně existuje. No a ta hudba... Bomba! (Litoměřice 2013, 6/14)(28.8.2013)

• - Když měl Philippe Petit málo peněz na chůzi po laně na Harbor Bridge v Sydney, získal lano výměnou za improvizované žonglování a kouzelnickou show pro zaměstnance. (glitter)

• - Reportér ve vrtulníku popisující Philippovu chůzi v čase v 1:20:50 je Neil Bush, dopravní reportér a pilot pro WCBS NewsRadio88. (glitter)

• - Druhý najlepší film všetkých čias na populárnom americkom webe Rotten Tomatoes. (Magazine)