Muž na laně

• Velká Británie Man on Wire
Trailer 1

7. srpna 1974 byl spáchán „umělecký zločin století“. Pachatelem byl francouzský vizionář, pouliční umělec, kapesní zloděj, provazochodec a především snílek, který by pro uskutečnění svého snu neváhal i zemřít – Philippe Petit. „Byla by to krásná smrt. Vždyť bych zemřel při provozování své vášně,“ říká dnes francouzský dobrodruh, který ilegálně přešel po ocelovém laně mezi newyorskými „dvojčaty“, v té době nejvyššími budovami světa. Samotná příprava akce zabrala Petitovi a jeho skupině spolupracovníků osm měsíců. Ve strhující rekonstrukci poskládal režisér James Marsh vzpomínky všech zúčastněných, z nichž je zřejmé, že i když byla akce promyšlena do nejmenších detailů, stačilo málo a na titulních stránkách světových deníků by fotka Petita procházejícího se téměř půl kilometru nad zemí mezi „dvojčaty“ chyběla. Skvěle dramaturgicky vystavěný snímek s napínavou dramatizací této unikátní akce využívá množství autentických záběrů a fotografií, které si Petit a jeho spolupracovníci pořizovali, a ve vhodných chvílích nechává naplno vyznít působivou hudbu Michaela Nymana. (MFF Karlovy Vary)

Trailer 1

Ruut

Nenechte se zmást fotkama z profilu filmu na CSFD. Man on Wire je po vizualní stránce perfektní kousek. Krásně totiž propojuje nostalgické záběry jakoby z třicátých let (přitom uměle točené teď), dobové video let sedmdesátých a rekonstrukci "zločinu století". A jinak je to krásný film o jednom bláznovi co si splnil nevšední sen. Ten úžasný, až maniakalní, zápal pro věc skutečného Muže na laně se přenáší na celý film a zanechá v divákovi hodně příjemné pohlazení na duši. Doporučuji jako nutnost např. fanouškům režisera Michela Gondryho, nebo těm co se jím líbilo V zajetí rychlosti. ()

blackJag

Pan Petit bude excentrik jako blázen a jeho živelný projev to jen potvrzuje. Kdo taky jiný než bláznivý excentrik by mohl zinscenovat natažení drátěného lana mezi věžemi obchodního centra (budiž jim země lehká) a jat se po nich rozšafně procházet? Ze zadání by se mohlo zdát, že v tomto snímku půjde o věrný záznam popsané události, jde ale "pouze" o následnou dramatizaci (neznalý by řekl, že pojednává o tajné válečné operaci), doprovázenou rozhovory účastníků a málem jiných záběrů dokreslující schopnosti Philippe Petita. Samotný pamětihodný okamžik procházejícího se eskamotéra na laně v závratné výšce nabídne tento snímek jen prostřednictvím autentických fotografií a vzrušeného komentáře hlavního aktéra.Člověk si říká, že pokud neexistuje žádný přímý filmový záznam, je to po čertech škoda. Celkově vzato jde o zajímavý dokument o velmi odhodlanému člověku, kterému by slušel ještě hlubší ponor do látky, o které především vypravuje a možná i střízlivější odhled. 85% ()

sona123

Tak tomu se říká mít narušený pud sebezáchovy...Neuvěřitelné! Bravurně vystavěný dokument, v němž se neztratily ani emoce, takže nebylo s podivem, že po zdárném konci vše dopadlo tak, jak dopadlo. Bylo zvláštní dívat se na dokument, v němž více než vedlejší roli hrála Dvojčata, která tu už dnes nejsou...Říkala jsem si, zda-li atentátníci svůj čin taky tak dlouho plánovali....Obojí byly akce šílenců, ale na tuto se dalo dívat nejen s otevřenou pusou, ale i obdivem. ()

classic

Všimol som si, že režisér dokumentu James Marsh presedlal na celovečerný film Teória všetkého, kde podáva fenomenálny výkon Eddie Redmayne, ale samotná vyprávačská štruktúra zlyháva, t.j Marshova réžia, tak si myslím, že tento oscarový dokument je zatiaľ jeho maximálnym stropom kariéry. Dokonca by som povedal, že je pútavejší ako novinka Boba Zemeckisa The Walk. PHILIPPE PETIT JE výstredná osobnosť, trúfala dokázať dovtedy niečo nepredstaviteľné, samozrejme, musel určitý čas trénovať na iných atrakciách, ako napríklad na parížskej katedrále Notre Dame, kde si natiahol lano + navštívil i austrálske Sydney, kde vyskúšal jeden lokálny most. Taktiež Petit dosť často pendloval medzi Parížom a New Yorkom, pričom postupne sa zoznamoval s rôznymi kumpánmi, ktorí by mu v tejto veci vyšli v ústrety, helfnúť mu... V dokumente si ide oči - vyočiť samotný Petit, ktorý sa chcel presláviť, čo asi funguje do dnes, ostatní kolegovia sa vyjadrujú a spomínajú na riskantný plán, ktorý takmer nevyšiel, ale záverečné zadosťučinenie sa vyplatilo + som si všimol realitu versus Zemeckisov film, ktorý sa dosť dobre držal faktov. Nie je už asi možné, že by sa našiel taký odvážlivec ako Philippe Petit zo dňa 7. augusta, roku 1974, na mieste bývalého Svetového obchodného centra, a la WORLD TRADE CENTER, vtedy ešte dvojičky stáli v plnom prúde, natiahli lano, pričom pod ním bola takmer pol - kilometrová priepasť, On sa prešiel spolu na lane 9. krát + policajti nechápavo krútili hlavou a absolútne nerozumeli, čo sa deje, samotný Philippe mi pripomínal vzhľadovo herca Malca McDowella, ktorý mal v tom všetkom dianí neuveriteľnú PASIU, ktorú na ňom obdivujem, ale nakoniec to zhodnotím tak, že čo si chcel tým dokázať ? Ak by urobil inšie šľachetnejšie GESTO, ktorým by pomohol ľuďom v núdzi, takto sa stal arogantným anarchistom, ktorý si robí, čo sa mu zachce, kde si privolal na seba svetovú publicitu ! Petit je frajer, ktorý si jedného dňa niečo zaumienil, a odvtedy sa toho držal, pokým si nesplnil svoj životný sen, ešte na tom tiež obdivujem snahu zapadnúť do davu, splynúť s okolím, byť v centre pozornosti už v samotnom finále ! Nejednému ostáva rozum stáť... PS : Exkluzívne nakuknutie do zákulisia zo 70. rokov, keď sa pomaličky schyľovalo k historickému momentu určujúcom 45. minútové trvanie ! Ako to postupne plánovali, zachytáva inšpiratívna kamera ! ()

Chrysopras

Tohle je kousek, kterej sám o sobě zasluhuje 5 zvezd. Ovšem pojetí dokumentu už tak omračující neni. Hodně mluvících hlav a průběh samotné akce dost kašírovanej a podle mě i odbytej. Na druhou stranu třeba hudba je perfektní. Definitivně jsem se pro průměrné hodnocení rozhodl při sledování závěru, kdy dokument naznačil poměrně velký zásah do osobních vazeb Petita a okolí. A místo, aby tuhle skoro nejzajímavější pasáž nějak rozvedl, tak končí. Ani těmi obehranými popisky o dalším životě aktérů akce si nepomohl. :-( ()

• Reportér ve vrtulníku popisující Philippovu chůzi v čase v 1:20:50 je Neil Bush, dopravní reportér a pilot pro WCBS NewsRadio88. (glitter)
  • Druhý najlepší film všetkých čias na populárnom americkom webe Rotten Tomatoes. (Magazine)
  • Když měl Philippe Petit málo peněz na chůzi po laně na Harbor Bridge v Sydney, získal lano výměnou za improvizované žonglování a kouzelnickou show pro zaměstnance. (glitter)

Související novinky

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky

23.02.2009

Snad jen jednoho většího překvapení jsme se dočkali při vyhlašování Oscarů za rok 2008 v hlavních kategoriích: nejlepším hercem v hlavní roli se nestal Mickey Rourke za Wrestlera, ale Sean Penn za… (více)

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech

13.07.2008

Přestože si nejnovější režijní počin Michaely Pavlátové Děti noci samotný cenu neodnesl, hlavní herečtí představitelé filmu Martha Issová a Jiří Mádl doslova ovládli podium velkého sálu hotelu… (více)