Muž na laně

Scénografie:

Sharon Lomofsky

Kostýmy:

Monique Proville

Dokument o muži pohlceném vlastním snem, který s sebou strhává i své nejbližšší... Oceňuji především dobové záběry (WTC dostalo nejen Petita, ale i akademiky) , fotografie a výpovědi (mnohé velmi osobní a procítěné) všech zúčastněných i jejich propojení s hranou rekonstrukcí mapující celou záškodnickou akci... Přesto mi snímek neposkytnul řadu informací, které mě v souvislosti s tímto činem i s osobou samotného Petita zajímaly...(18.3.2009)

Film vlastně vypráví o přípravách Philippa Petita přejít po laně mezi budovami WTC a o samotné akci. Díky tomu je samozřejmě přeplněn hovory, v nichž všichni zúčastnění popisují sebemnší detaily. Ale i přes tyto "mouchy" (zdlouhavost rozhovorů) se podařilo na diváka přenést to nezměrné nadšení, touhu a radost z každého úspěchu. A když Philippova přítelkyně vypráví, jaká to byla krása, vidět kráčet člověka proti obloze mezi Dvojčaty, věříte ji. A věřím i tomu, že v tom okamžiku-trvajícím 45 minut, byt Philippe Petit blíže bohu než kdokoli kdykoli z nás.(30.9.2009)

Sledovat tenhle dokument několik dní poté, co dosud nevyprchalo mé bezmezné nadšení z filmu Muž na laně, se po většinu doby rovnalo strašné nudě, skoro až utrpení. Vylézt z IMAXu, kde jste prožili svůj dost možná nejlepší 3D zážitek ever, a pustit si pak tohle, rovná se samozřejmě naprosto nesrovnatelnému: zatímco Zemeckis a spol podle mě vyloženě revolučně posunuli hranice filmového zážitku, tenhle dokument není nic jiného než hodinu a půl trvající rekonstrukcí "uměleckého zločinu století", na níž jsou nejcennější - a nejzajímavější - dobové záběry (a to nejen samotného Petita a jeho kumpánů, ale např. stavby Dvojčat). Naopak všechny scény ze současnosti s (zestárlými a olyslými) mluvícími hlavami by uspaly snad i mrtvého - od jisté doby mě tenhle typ dokumentů, kdy někoho posadíte před kameru a necháte ho do ní něco vykládat - k smrti nudí. Pokud jsem si něco u tohoto dokumentu uvědomil, pak je to zajímavý poznatek, že naprosto všichni lidi kolem Philippa Petita, kteří mu pomáhali uskutečnost jeho husarský kousek, byli dokonale bezvýrazní šediváci, na kterých není ABSOLUTNÉ nic zajímavého. To Philippe Petit byl hlavním iniciátorem, aktérem i hvězdou celé akce i tohoto dokumentu, a to on všechny přezařuje oslňujícím svitem své osobnosti - a pouze za možnost vidět naživo (před očima s dosud věrným předobrazem Josepha Gordon-Levitta v jeho roli) tohoto vitálního a fascinujícího chlapíka, kterého dokument zachytil krátce před jeho 60. rokem, nakonec dávám dokumentu 4 hvězdy. Protože naprosto všechny momenty, kdy mluví do kamery, jsou úžasné - z toho chlapíka ještě pořád vyzařuje tolik energie a nadšení, že vám prostě dojde, že někdo takový to tehdy musel dokázat - a váš obdiv k němu pouze vzroste (pokud je to ještě vůbec možné - osobně je pro mě Philippe Petit už dávno můj nový hrdina, kterého už nikdy nepřestanu absolutně obdivovat za to, co dokázal, hrozně mě celý ten nápad baví a současně imponuje). Nejzábavnější moment celého dokumentu přijde v samotném závěru, kdy na sebe Petit prozradí jednu věc, která ve filmu překvapivě nebyla: "Jak jsem pak scházel ze schodů městského soudu... Uviděl jsem v davu jednu fanynku. Moc hezky se smála, přišla ke mně a láskyplně mě objala... A zamilovaně řekla, že chce být první člověk, se kterým budu sdílet svoji radost. Řekla mi, že za mnou půjde kamkoli. Samozřejmě, že to pak skončilo v posteli. Na krátký okamžik jsem pocítil jakousi tělesnou blaženost. Jak nechutné! Ale přece..." Och, garantuji vám, že když tohle Petit pronáší a ve tváři má neuvěřitelně okouzlující směs rošťáctví a vitální veselosti, nejde si ho v tu chvíli nezamilovat - čert vem všechno kolem, jestli se někdo vedle něj cítil zneuznaný nebo zrazený, ten týpek je prostě gigant a velikán v tom, co dělá, a to omlouvá vše. Pro mě osobně neobyčejně nudný (především všechny ty inscenované scény, které rekonstruují přípravu na střeše WTC a samotné zdolání lana mezi oběma věžemi, osobně shledávám strašně zbytečnými a debilními) dokument, který ovšem zachycuje jednoho člověka s neuvěřitelným kouzlem osobnosti, který dokázal něco velkolepého - a už proto to stojí za vidění.(5.10.2015)

"Je krasne, ze je provazochodec jen kousek od smrti. Aspon to musi brat vazne." Zaplnene Aero a skupina chodcu na lane, prochazejich se pred platnem jakozto atrakce pred projekci davaly tusit, ze Marshuv dokument nebude nudnou zalezitosti. A taky nebyla.....Philippu Petitovi muze clovek jen zavidet. Copak splneny sen, to nemusi byt takova vyhra, ale hlavne ten uzasny drive, nezdolne presvedceni se kterym jde za svym, charisma, kteremu propadaji jeho spolupracovnici, vlastnosti, ktere mu pomohli ukazat svuj talent celemu svetu. Nerecene naplno, avsak tusene jdou i jista bezohlednost a pozivacnost, ale jednak se za ne Petit zrejme nestydi a jednak to neni problem divaku, ale jeho kamaradu, na dechberoucich zazitcich to ostatne nic nemeni. Snimek je poskladany velmi dobre, Petit (a nejen on) je dobry vypravec, smysl pro humor maji viditelne vsichni, co meli s odvaznym kouskem co do cineni. Skvely je rozhovor a americkym policistou. Nymanova hudba, byva nekdy pri samostatnem poslechu az vlezla, tady je ovsem pripadna a zabery vhodne doplnuje. Skoda, preskoda, ze nejsou k dispozici filmove zabery z hlavni atrakce filmu, prece jen byla jina doba, dnes by ho v prvni minute natocilo bezpocet lidi na mobilni telefony. V teamu chybel nekdo z PR nebo nekdo, kdo by myslel na finance. Opet, dnes by projekt vypadal jinak, na druhou stranu, dnes by nesel provest kvuli bezpecnostnim opatreni. Jo, no jasne, taky proto, ze se dvojcata pozdeji nelibila Ussamovi (pro priznivce teorie spiknuti: Bushovi nebo CIA, to uz si hledaci pravd musi na svych obskurnich webech vybavit sami ). Tohle ale jiste neni dulezite. V mysli divaka zustane vzpominka na momentku cloveka s neobyklou vasni, ktery jako jeden z mala lidi na svete ma svuj naprosto ojedinely zazitek: pohled pres par centimetru lana do 450m hloubky. A ten pohled byl provazen radosti a sarmantim zamavanim davu hluboko pod sebou. Obdivuhodne.(4.9.2009)

Docela zajímavý dokument, který dokáže ke konci hezky vygradovat, ale nechronologický střih i přesto, že dokázal film poněkud ozvláštnit mi přišel divný a způsoboval u mně místy podezření, zda nejde o nějakou fikci, neboť jsem o tomto cirkusovém kousku nic nevěděl. Každopádně to mohlo být kratší a Annie nemusela tak šíleně přehrávat. *** Ve zkratce: A tak jsme vyjeli až do 104. patra...(23.8.2010)

• - Reportér ve vrtulníku popisující Philippovu chůzi v čase v 1:20:50 je Neil Bush, dopravní reportér a pilot pro WCBS NewsRadio88. (glitter)

• - Poté, co jsou Philippe Petit a jeho krajané vzati do vazby, jsou vyšetřováni policií. Frázi "Man on Wire" je pak možné zahlédnout napsanou na jednom z policejních záznamů, který dokumentoval daný incident. (glitter)

• - Druhý najlepší film všetkých čias na populárnom americkom webe Rotten Tomatoes. (Magazine)