Muž na laně

Scénografie:

Sharon Lomofsky

Kostýmy:

Monique Proville

"Je krasne, ze je provazochodec jen kousek od smrti. Aspon to musi brat vazne." Zaplnene Aero a skupina chodcu na lane, prochazejich se pred platnem jakozto atrakce pred projekci davaly tusit, ze Marshuv dokument nebude nudnou zalezitosti. A taky nebyla.....Philippu Petitovi muze clovek jen zavidet. Copak splneny sen, to nemusi byt takova vyhra, ale hlavne ten uzasny drive, nezdolne presvedceni se kterym jde za svym, charisma, kteremu propadaji jeho spolupracovnici, vlastnosti, ktere mu pomohli ukazat svuj talent celemu svetu. Nerecene naplno, avsak tusene jdou i jista bezohlednost a pozivacnost, ale jednak se za ne Petit zrejme nestydi a jednak to neni problem divaku, ale jeho kamaradu, na dechberoucich zazitcich to ostatne nic nemeni. Snimek je poskladany velmi dobre, Petit (a nejen on) je dobry vypravec, smysl pro humor maji viditelne vsichni, co meli s odvaznym kouskem co do cineni. Skvely je rozhovor a americkym policistou. Nymanova hudba, byva nekdy pri samostatnem poslechu az vlezla, tady je ovsem pripadna a zabery vhodne doplnuje. Skoda, preskoda, ze nejsou k dispozici filmove zabery z hlavni atrakce filmu, prece jen byla jina doba, dnes by ho v prvni minute natocilo bezpocet lidi na mobilni telefony. V teamu chybel nekdo z PR nebo nekdo, kdo by myslel na finance. Opet, dnes by projekt vypadal jinak, na druhou stranu, dnes by nesel provest kvuli bezpecnostnim opatreni. Jo, no jasne, taky proto, ze se dvojcata pozdeji nelibila Ussamovi (pro priznivce teorie spiknuti: Bushovi nebo CIA, to uz si hledaci pravd musi na svych obskurnich webech vybavit sami ). Tohle ale jiste neni dulezite. V mysli divaka zustane vzpominka na momentku cloveka s neobyklou vasni, ktery jako jeden z mala lidi na svete ma svuj naprosto ojedinely zazitek: pohled pres par centimetru lana do 450m hloubky. A ten pohled byl provazen radosti a sarmantim zamavanim davu hluboko pod sebou. Obdivuhodne.(4.9.2009)

Ani nepamatuji, jestli jsem nekdy videl dokument, o kterem bych mohl rici, ze je nadherne natoceny. U Man on Wire bych se ale pod toto tvrzeni i podepsal. Zpusob, jakym dej graduje az k popisu hlavniho "umeleckeho zlocinu stoleti", ktery je zde znazornen pouze slovem a pouzitim fotografii a hudby je v ramci dokumentarni formy vec opravdu nevidana. Taky se mi libilo, ze film si nehraje na nic vic, nez je - popis jedne udalosti a vypraveni o jednom cloveku. Pritom velmi lehce mohl zklouznout az nekam k politice (prece vime, mezi jakymi budovami to prechazi), kde bych ho velmi nerad videl. Takto zustane Man on Wire neco, o co by v pripade politizace prisel - nadcasovost.(31.12.2008)

Rozhodně zajímavě pojatý dokument o jednom pozoruhodném artistickém kousku. Snad jen poznámku k Phillipovi. Díky naprosté šílenosti onoho podniku jsem Phillipovi žral jeho image snílka, člověka zanořeného do uměleckého projevu a povzneseného nad pozemský materialismus. "předvedu něco tak nadpozemského a oni se mne ptají proč ? Jak americké". Já se ovšem ptám, proč pak vo*ukat první holku, která muj kousek žere, proč se chlubit, že jsem zaplnil přední stránky novin a proč pózovat ve fancy kožichu. Trochu si mě zklamal Filípku. Jo a ad ten odkaz na Clockwork orange, všimli jste si té podoby (ať už skutečného mladého Phillipa či herce hrajícího v rekonstruovaných scénách) Petita s Malcolmem McDowellem ?(27.10.2009)

Dokument o muži pohlceném vlastním snem, který s sebou strhává i své nejbližšší... Oceňuji především dobové záběry (WTC dostalo nejen Petita, ale i akademiky) , fotografie a výpovědi (mnohé velmi osobní a procítěné) všech zúčastněných i jejich propojení s hranou rekonstrukcí mapující celou záškodnickou akci... Přesto mi snímek neposkytnul řadu informací, které mě v souvislosti s tímto činem i s osobou samotného Petita zajímaly...(18.3.2009)

Formát mě vůbec nezaujal, ale když se zamyslíte nad samotnou akcí, které se dokument po celý čas stopáže věnuje, hlava vám to prostě nepobere ani omylem. Já o tom přemýšlím i teď, týden po shlédnutí. Natáhnout si mezi dvojčatama (tehdy ještě v plný kondici) špagát a pak na něm blbnout... to nějak překračuje moje chápání. Jak někdo může být takový blázen? Při prvním záběru ze střechy z výšky 417m se mi udělalo trochu šoufl, ale pan Petit se mohl přetrhnout a věnoval kus života, aby si v této výšce mohl bez jištění s kusem klacku v ruce zatancovat valčík mezi obláčky. Ve finále pak se stoickým klidem ještě dodá: "Přátele mi říkali, že jsem tam byl asi 45 minut". Nebylo to trochu málo, Philippe???(13.9.2013)

• - Poté, co jsou Philippe Petit a jeho krajané vzati do vazby, jsou vyšetřováni policií. Frázi "Man on Wire" je pak možné zahlédnout napsanou na jednom z policejních záznamů, který dokumentoval daný incident. (glitter)

• - Když měl Philippe Petit málo peněz na chůzi po laně na Harbor Bridge v Sydney, získal lano výměnou za improvizované žonglování a kouzelnickou show pro zaměstnance. (glitter)

• - Reportér ve vrtulníku popisující Philippovu chůzi v čase v 1:20:50 je Neil Bush, dopravní reportér a pilot pro WCBS NewsRadio88. (glitter)