Muž na laně

Scénografie:

Sharon Lomofsky

Kostýmy:

Monique Proville

Zajímavý dokument. Philippe Petit mi však připadá poněkud nesympatický. A není to jen tím, že je Francouz. Mnohem sympatičtější a skromnější je např. provazochodec Dean Potter. A od toho odvíjím své hodnocení. http://www.youtube.com/watch?v=IsagruTOXA8(23.8.2013)

Vynikající dokument o splnění životního snu. To nadšení "zločince", když vypráví svůj příběh, i po 30 letech je neuvěřitelné. Jsem rád, že film nesklouzl k tématice 11.září, která se vybízí. Nehodilo by se to tady. Neškodilo by 20-minutové prosekání, přece jen některé části byly zbytečně natahované. Ale takto napjatý jsem u dokumentu nikdy nebyl. Za 4*.(22.2.2009)

• Radko

Forma pripomínala predĺženú epizódu britsko-amerického dokumentárneho seriálu "Prežiť", kde sa aktéri dostávajú do ohrozenia života, často na základe vlastnej dobrovoľnej adrenalínovej aktivity (horolezectvo, turistika). Prechod po lane medzi výškovými objektami mesta je súhrn extrémneho rizika, performancie a vytvorenia pôsobivého objektu pre adrenalínové fotky. Obsahom dokumentu je cesta za snom mladosti - prejsť na lane medzi dvojičkami. Naplnenie sna skrýva v sebe nelegálne aktivity akými sú falšovanie dokladov, oklamanie strážcov budovy a samotné napnutie lana. Miestami zaujímavé zábery akrobatickej zručnosti sa striedajú s množstvom výpovedí tváriacich sa, akoby všetko to detailné popísanie akcie a vzťahov medzi jej aktérmi sa stalo len veľmi nedávno a nie pred 35. rokmi, kedy ale v skutočnosti zo subjektívnej pamäte ostávajú zväčša len zdeformované spomienky. Ale nič to - výkon to bol úctyhodný, i keď pre mňa osobne rovnako zbytočný ako napríklad olympijské rekordy. Spomenutý seriál i tento film sa napája na obľúbené motivačné diela, dodávajúce nádej maximálne možným roztiahnutím obsahu dvoch základných téz "Máš na to!" a "Ak naozaj chceš úspech sa dostaví!".(25.3.2013)

Jeden z těch bláznů "kteří hýbou světem" za to by si zasloužil nejméně 10 hvězdiček, ale dokument max. ***je zbytečně dlouhý, nechápu, proč museli mluvit svojí roztomilou francouzskou angličtinou a už vůbec nechápu, že onen historický čin z roku 1974 vlastně vůbec nenatočili i když před tím točili kdeco......Je opravdu smutné, když nejbližší kamarád z týmu má ještě po tolika letech slzy v očích, když si vzpomene, jak s nimi Philippe tehdy zametl, když mu stoupla sláva do hlavy..(18.3.2009)

Zajimavé, ale zdaleka nejen díky hudbě Michaela Nymana. Dobové záběry jsou poutavé, v momentech kdy se Petit prochází po laně nebo si na něj jen na chvílí lehá, působí až meditativně. Myslel jsem si, že mi budou proti srsti dotočené scény rekonstrukce "zločinu", ale nestalo se. Hodně sympatické je pak vyprávění Phillipa Petite, ze kterého sálá onen pověstný francouzský entusaismus.(7.6.2009)

• - Reportér ve vrtulníku popisující Philippovu chůzi v čase v 1:20:50 je Neil Bush, dopravní reportér a pilot pro WCBS NewsRadio88. (glitter)

• - Poté, co jsou Philippe Petit a jeho krajané vzati do vazby, jsou vyšetřováni policií. Frázi "Man on Wire" je pak možné zahlédnout napsanou na jednom z policejních záznamů, který dokumentoval daný incident. (glitter)

• - Druhý najlepší film všetkých čias na populárnom americkom webe Rotten Tomatoes. (Magazine)