Muž na laně

Scénografie:

Sharon Lomofsky

Kostýmy:

Monique Proville

Ani nepamatuji, jestli jsem nekdy videl dokument, o kterem bych mohl rici, ze je nadherne natoceny. U Man on Wire bych se ale pod toto tvrzeni i podepsal. Zpusob, jakym dej graduje az k popisu hlavniho "umeleckeho zlocinu stoleti", ktery je zde znazornen pouze slovem a pouzitim fotografii a hudby je v ramci dokumentarni formy vec opravdu nevidana. Taky se mi libilo, ze film si nehraje na nic vic, nez je - popis jedne udalosti a vypraveni o jednom cloveku. Pritom velmi lehce mohl zklouznout az nekam k politice (prece vime, mezi jakymi budovami to prechazi), kde bych ho velmi nerad videl. Takto zustane Man on Wire neco, o co by v pripade politizace prisel - nadcasovost.(31.12.2008)

Zaobaleno do nádherné, poetické hudby, která nás dostala do kontaktu s touto velkou neuvěřitelnou událostí. Do nejmenších detailů, s takovou jemností dokázal režisér podat celý ten průběh, jak obrovská touha po snu dokáže přinutit člověka všímat si každé maličkosti, vše sepisovat, pomalu sestavovat plán s neuvěřitelnou trpělivostí, s kapkou bláhovosti stavět svůj sen, zasvětit do toho vše, aby pak mohl konečně kráčet po oblacích. "Musíte v sobě pěstovat vzdor, odmítat jakékoli podřizování se pravidlům, neusínat na vavřínech, neupadat do stereotypu, každý den, každý rok, každou myšlenku brát jako jedinečnou výzvu...a pak i vy můžete zasvětit život lanu..."(4.9.2009)

Jeden z těch bláznů "kteří hýbou světem" za to by si zasloužil nejméně 10 hvězdiček, ale dokument max. ***je zbytečně dlouhý, nechápu, proč museli mluvit svojí roztomilou francouzskou angličtinou a už vůbec nechápu, že onen historický čin z roku 1974 vlastně vůbec nenatočili i když před tím točili kdeco......Je opravdu smutné, když nejbližší kamarád z týmu má ještě po tolika letech slzy v očích, když si vzpomene, jak s nimi Philippe tehdy zametl, když mu stoupla sláva do hlavy..(18.3.2009)

Nadprůměrný dokument o jistě vyjímečné události, který dobře ilustruje i rozdíl mezi současností a dobou před 25 lety. Pochybuji, že by dnes po 11. září 2001 někdo něco takového dokázal. Příznačné je také, že zatímco dnes existují profesionální nebo amatérské záběry z každé události a katastrofy, z tehdejší akce nevznikly žádné filmové záběry, jen několik fotografií a článků v novinách. Je zvláštní, že Petit a spol. se vůbec nezabývali myšlenkou všechno natočit a zaznamenat, ale šlo jim jen o autentický zážitek, prchavou chvíli triumfu. Ve filmu mi chybí informace o tom, co se s těmi lidmi dělo dál, jaký na ně prožitá událost měla vliv.(3.11.2009)

Velmi zajímavý dokument o jednom snu a jeho realizaci, skvěle zpracované prolínání původních a rekonstrukčních záběrů, flashbacky (teda vlastně flashbacky flashbacku :D ) - tedy nechronologický styl vyprávění, pro dokument docela netypický je také pozitivem... Jen mě Petit zklamal v závěru, jak zahnul svojí mladé a na všechny, kdo mu pomáhali, se vykašlal. Za to má u mě velikej palec dolů...(2.4.2013)

• - Poté, co jsou Philippe Petit a jeho krajané vzati do vazby, jsou vyšetřováni policií. Frázi "Man on Wire" je pak možné zahlédnout napsanou na jednom z policejních záznamů, který dokumentoval daný incident. (glitter)

• - Reportér ve vrtulníku popisující Philippovu chůzi v čase v 1:20:50 je Neil Bush, dopravní reportér a pilot pro WCBS NewsRadio88. (glitter)

• - Druhý najlepší film všetkých čias na populárnom americkom webe Rotten Tomatoes. (Magazine)