Muž na laně

Scénografie:

Sharon Lomofsky

Kostýmy:

Monique Proville

Dokument vizuálně nápaditý (pastiš scény z Mechanického pomeranče) a obsahově naditý, kterému díky celkovému pojetí ani trošku neškodí volné zacházení s fakty. (Předpokládám, že Petit při své baronprášilovské povaze nejeden moment vypravěčsky „zatraktivnil“; rekonstrukční scény z minulosti jsou k nerozeznání od domácího videa, atp.) Výsledné poznání přesahuje zjištění, vyšla-li té partě sympaticky praštěných Francouzů (a Američanů) jistá troufalá akce – kdo bude chtít, pochopí také, že po racionálnu šmátrající otázka „Proč?“ někdy vážně není na místě. 85% Zajímavé komentáře: Flipper, Ruut, Brandon(4.9.2009)

Formát mě vůbec nezaujal, ale když se zamyslíte nad samotnou akcí, které se dokument po celý čas stopáže věnuje, hlava vám to prostě nepobere ani omylem. Já o tom přemýšlím i teď, týden po shlédnutí. Natáhnout si mezi dvojčatama (tehdy ještě v plný kondici) špagát a pak na něm blbnout... to nějak překračuje moje chápání. Jak někdo může být takový blázen? Při prvním záběru ze střechy z výšky 417m se mi udělalo trochu šoufl, ale pan Petit se mohl přetrhnout a věnoval kus života, aby si v této výšce mohl bez jištění s kusem klacku v ruce zatancovat valčík mezi obláčky. Ve finále pak se stoickým klidem ještě dodá: "Přátele mi říkali, že jsem tam byl asi 45 minut". Nebylo to trochu málo, Philippe???(13.9.2013)

Zajimavé, ale zdaleka nejen díky hudbě Michaela Nymana. Dobové záběry jsou poutavé, v momentech kdy se Petit prochází po laně nebo si na něj jen na chvílí lehá, působí až meditativně. Myslel jsem si, že mi budou proti srsti dotočené scény rekonstrukce "zločinu", ale nestalo se. Hodně sympatické je pak vyprávění Phillipa Petite, ze kterého sálá onen pověstný francouzský entusaismus.(7.6.2009)

Jsou mezi náma tací, kteří poté, co si v práci odpíchnou svoji osmičku, odpotácej se domů, vyvalí se na gauč, pustí si bednu, daj si párek s chlebem a hořčicí a v poklidu umíraj. A další den to samé, pořád dokola a dokola, pomalu tak uhnívaj zaživa. A pak je tu malý velký Petit, pro kterého je každý den novou výzvou. Baví se balancováním na hraně, uskutečňuje své bláznivé sny. Man on Wire je velmi poutavě natočený, emocionálně silný dokument o cestě (ne vždy jednoduché a legrační) k tomu doposud největšímu. "we are going to die, we are going to live" P.S. Petit nyní sní o překonání Grand Canyonu, uvidíme možná pokračování :-) A vzhledem k tomu, že Jean-Luis v jednom rozhovoru řekl, že kdyby ho Philippe dnes požádal, šel by s ním do dalšího dobrodružství znovu, třeba se napraví i pošramocené vztahy.(28.2.2009)

Jeden z těch bláznů "kteří hýbou světem" za to by si zasloužil nejméně 10 hvězdiček, ale dokument max. ***je zbytečně dlouhý, nechápu, proč museli mluvit svojí roztomilou francouzskou angličtinou a už vůbec nechápu, že onen historický čin z roku 1974 vlastně vůbec nenatočili i když před tím točili kdeco......Je opravdu smutné, když nejbližší kamarád z týmu má ještě po tolika letech slzy v očích, když si vzpomene, jak s nimi Philippe tehdy zametl, když mu stoupla sláva do hlavy..(18.3.2009)

• - Poté, co jsou Philippe Petit a jeho krajané vzati do vazby, jsou vyšetřováni policií. Frázi "Man on Wire" je pak možné zahlédnout napsanou na jednom z policejních záznamů, který dokumentoval daný incident. (glitter)

• - Když měl Philippe Petit málo peněz na chůzi po laně na Harbor Bridge v Sydney, získal lano výměnou za improvizované žonglování a kouzelnickou show pro zaměstnance. (glitter)

• - Reportér ve vrtulníku popisující Philippovu chůzi v čase v 1:20:50 je Neil Bush, dopravní reportér a pilot pro WCBS NewsRadio88. (glitter)