Muž na laně

Scénografie:

Sharon Lomofsky

Kostýmy:

Monique Proville

Pred týždňom som videl Zemeckisov Walk a po zhliadnutí tohto oskarového kúsku som celkom šokovaný, do akej miery bol jeho hraný film verný skutočným udalostiam. Až tak, že spätne trochu ľutujem, že som do tohto filmu išiel, lebo o Petitovej "le coup" som sa tu dozvedel minimum nového, a to ešte k tomu v neporovnateľne horšom audiovizuálnom balení. Inak ale slušný dokument o zaujímavom (hoci asi nie normálnom) človeku a jeho posadnutosti. 7/10(31.1.2016)

Krásný film, který vypovídá nejen o muži pro kterého nebylo nic nemožné ale také o svobodě, světě a jeho možnostech. Celý dokument disponuje skvělým nábojem a výpravou. V jedné až dvou chvílích se tepno tak stupní, že prakticky nevíte jestli koukáte na dokument nebo thriller. Příspívá k tomu hlavně skvělá Nymanova hudba, která si divákovo ucho získala hlavně ve filmu Piano. I zde od něj uslyšíme krásné melodie v čele se skladbou Time Lapse. Film celkově pro mě byl velkým překvapením a jsem rád, že jsem se dozvěděl další ze zajímavých událostí světa. V tu dobu jsem totiž ještě nebyl součástí koloběhu života a tak jsem rád, že jsem viděl něco co mi v tom dnešním koloběhu připomene, že existuje i jinej svět než je "ten v práci" a "ten mimo práci"(7.12.2009)

Všimol som si, že režisér dokumentu James Marsh presedlal na celovečerný film Teória všetkého, kde podáva fenomenálny výkon Eddie Redmayne, ale samotná vyprávačská štruktúra zlyháva, t.j Marshova réžia, tak si myslím, že tento oscarový dokument je zatiaľ jeho maximálnym stropom kariéry. Dokonca by som povedal, že je pútavejší ako novinka Boba Zemeckisa The Walk. PHILIPPE PETIT JE výstredná osobnosť, trúfala dokázať dovtedy niečo nepredstaviteľné, samozrejme, musel určitý čas trénovať na iných atrakciách, ako napríklad na parížskej katedrále Notre Dame, kde si natiahol lano + navštívil i austrálske Sydney, kde vyskúšal jeden lokálny most. Taktiež Petit dosť často pendloval medzi Parížom a New Yorkom, pričom postupne sa zoznamoval s rôznymi kumpánmi, ktorí by mu v tejto veci vyšli v ústrety, helfnúť mu... V dokumente si ide oči - vyočiť samotný Petit, ktorý sa chcel presláviť, čo asi funguje do dnes, ostatní kolegovia sa vyjadrujú a spomínajú na riskantný plán, ktorý takmer nevyšiel, ale záverečné zadosťučinenie sa vyplatilo + som si všimol realitu versus Zemeckisov film, ktorý sa dosť dobre držal faktov. Nie je už asi možné, že by sa našiel taký odvážlivec ako Philippe Petit zo dňa 7. augusta, roku 1974, na mieste bývalého Svetového obchodného centra, a la WORLD TRADE CENTER, vtedy ešte dvojičky stáli v plnom prúde, natiahli lano, pričom pod ním bola takmer pol - kilometrová priepasť, On sa prešiel spolu na lane 9. krát + policajti nechápavo krútili hlavou a absolútne nerozumeli, čo sa deje, samotný Philippe mi pripomínal vzhľadovo herca Malca McDowella, ktorý mal v tom všetkom dianí neuveriteľnú PASIU, ktorú na ňom obdivujem, ale nakoniec to zhodnotím tak, že čo si chcel tým dokázať ? Ak by urobil inšie šľachetnejšie GESTO, ktorým by pomohol ľuďom v núdzi, takto sa stal arogantným anarchistom, ktorý si robí, čo sa mu zachce, kde si privolal na seba svetovú publicitu ! Petit je frajer, ktorý si jedného dňa niečo zaumienil, a odvtedy sa toho držal, pokým si nesplnil svoj životný sen, ešte na tom tiež obdivujem snahu zapadnúť do davu, splynúť s okolím, byť v centre pozornosti už v samotnom finále ! Nejednému ostáva rozum stáť... PS : Exkluzívne nakuknutie do zákulisia zo 70. rokov, keď sa pomaličky schyľovalo k historickému momentu určujúcom 45. minútové trvanie ! Ako to postupne plánovali, zachytáva inšpiratívna kamera !(12.10.2015)

Všichni máme svůj životní sen, ale pouze někteří jej uskuteční. Šílenost o přechodu mezi dvojčaty World Trade Centera má opravdu podmanivou hudbu a hlavně z Philippe Petita doslova sálá jeho nadšení pro věc. Jen málo kdo dokáže obětovat celý život pro 45 minut ve výšce 450m. Jeden z nejpůsobivějších dokumentů co znám.(13.10.2009)

Dokument o muži pohlceném vlastním snem, který s sebou strhává i své nejbližšší... Oceňuji především dobové záběry (WTC dostalo nejen Petita, ale i akademiky) , fotografie a výpovědi (mnohé velmi osobní a procítěné) všech zúčastněných i jejich propojení s hranou rekonstrukcí mapující celou záškodnickou akci... Přesto mi snímek neposkytnul řadu informací, které mě v souvislosti s tímto činem i s osobou samotného Petita zajímaly...(18.3.2009)

• - Když měl Philippe Petit málo peněz na chůzi po laně na Harbor Bridge v Sydney, získal lano výměnou za improvizované žonglování a kouzelnickou show pro zaměstnance. (glitter)

• - Reportér ve vrtulníku popisující Philippovu chůzi v čase v 1:20:50 je Neil Bush, dopravní reportér a pilot pro WCBS NewsRadio88. (glitter)

• - Druhý najlepší film všetkých čias na populárnom americkom webe Rotten Tomatoes. (Magazine)