Muž na laně

Scénografie:

Sharon Lomofsky

Kostýmy:

Monique Proville

Tak tomu se říká mít narušený pud sebezáchovy...Neuvěřitelné! Bravurně vystavěný dokument, v němž se neztratily ani emoce, takže nebylo s podivem, že po zdárném konci vše dopadlo tak, jak dopadlo. Bylo zvláštní dívat se na dokument, v němž více než vedlejší roli hrála Dvojčata, která tu už dnes nejsou...Říkala jsem si, zda-li atentátníci svůj čin taky tak dlouho plánovali....Obojí byly akce šílenců, ale na tuto se dalo dívat nejen s otevřenou pusou, ale i obdivem.(24.10.2009)

Pred týždňom som videl Zemeckisov Walk a po zhliadnutí tohto oskarového kúsku som celkom šokovaný, do akej miery bol jeho hraný film verný skutočným udalostiam. Až tak, že spätne trochu ľutujem, že som do tohto filmu išiel, lebo o Petitovej "le coup" som sa tu dozvedel minimum nového, a to ešte k tomu v neporovnateľne horšom audiovizuálnom balení. Inak ale slušný dokument o zaujímavom (hoci asi nie normálnom) človeku a jeho posadnutosti. 7/10(31.1.2016)

Nadprůměrný dokument o jistě vyjímečné události, který dobře ilustruje i rozdíl mezi současností a dobou před 25 lety. Pochybuji, že by dnes po 11. září 2001 někdo něco takového dokázal. Příznačné je také, že zatímco dnes existují profesionální nebo amatérské záběry z každé události a katastrofy, z tehdejší akce nevznikly žádné filmové záběry, jen několik fotografií a článků v novinách. Je zvláštní, že Petit a spol. se vůbec nezabývali myšlenkou všechno natočit a zaznamenat, ale šlo jim jen o autentický zážitek, prchavou chvíli triumfu. Ve filmu mi chybí informace o tom, co se s těmi lidmi dělo dál, jaký na ně prožitá událost měla vliv.(3.11.2009)

Sledovat tenhle dokument několik dní poté, co dosud nevyprchalo mé bezmezné nadšení z filmu Muž na laně, se po většinu doby rovnalo strašné nudě, skoro až utrpení. Vylézt z IMAXu, kde jste prožili svůj dost možná nejlepší 3D zážitek ever, a pustit si pak tohle, rovná se samozřejmě naprosto nesrovnatelnému: zatímco Zemeckis a spol podle mě vyloženě revolučně posunuli hranice filmového zážitku, tenhle dokument není nic jiného než hodinu a půl trvající rekonstrukcí "uměleckého zločinu století", na níž jsou nejcennější - a nejzajímavější - dobové záběry (a to nejen samotného Petita a jeho kumpánů, ale např. stavby Dvojčat). Naopak všechny scény ze současnosti s (zestárlými a olyslými) mluvícími hlavami by uspaly snad i mrtvého - od jisté doby mě tenhle typ dokumentů, kdy někoho posadíte před kameru a necháte ho do ní něco vykládat - k smrti nudí. Pokud jsem si něco u tohoto dokumentu uvědomil, pak je to zajímavý poznatek, že naprosto všichni lidi kolem Philippa Petita, kteří mu pomáhali uskutečnost jeho husarský kousek, byli dokonale bezvýrazní šediváci, na kterých není ABSOLUTNÉ nic zajímavého. To Philippe Petit byl hlavním iniciátorem, aktérem i hvězdou celé akce i tohoto dokumentu, a to on všechny přezařuje oslňujícím svitem své osobnosti - a pouze za možnost vidět naživo (před očima s dosud věrným předobrazem Josepha Gordon-Levitta v jeho roli) tohoto vitálního a fascinujícího chlapíka, kterého dokument zachytil krátce před jeho 60. rokem, nakonec dávám dokumentu 4 hvězdy. Protože naprosto všechny momenty, kdy mluví do kamery, jsou úžasné - z toho chlapíka ještě pořád vyzařuje tolik energie a nadšení, že vám prostě dojde, že někdo takový to tehdy musel dokázat - a váš obdiv k němu pouze vzroste (pokud je to ještě vůbec možné - osobně je pro mě Philippe Petit už dávno můj nový hrdina, kterého už nikdy nepřestanu absolutně obdivovat za to, co dokázal, hrozně mě celý ten nápad baví a současně imponuje). Nejzábavnější moment celého dokumentu přijde v samotném závěru, kdy na sebe Petit prozradí jednu věc, která ve filmu překvapivě nebyla: "Jak jsem pak scházel ze schodů městského soudu... Uviděl jsem v davu jednu fanynku. Moc hezky se smála, přišla ke mně a láskyplně mě objala... A zamilovaně řekla, že chce být první člověk, se kterým budu sdílet svoji radost. Řekla mi, že za mnou půjde kamkoli. Samozřejmě, že to pak skončilo v posteli. Na krátký okamžik jsem pocítil jakousi tělesnou blaženost. Jak nechutné! Ale přece..." Och, garantuji vám, že když tohle Petit pronáší a ve tváři má neuvěřitelně okouzlující směs rošťáctví a vitální veselosti, nejde si ho v tu chvíli nezamilovat - čert vem všechno kolem, jestli se někdo vedle něj cítil zneuznaný nebo zrazený, ten týpek je prostě gigant a velikán v tom, co dělá, a to omlouvá vše. Pro mě osobně neobyčejně nudný (především všechny ty inscenované scény, které rekonstruují přípravu na střeše WTC a samotné zdolání lana mezi oběma věžemi, osobně shledávám strašně zbytečnými a debilními) dokument, který ovšem zachycuje jednoho člověka s neuvěřitelným kouzlem osobnosti, který dokázal něco velkolepého - a už proto to stojí za vidění.(5.10.2015)

Muž na laně v jednom týdnu podruhý. Tentokrát se skutečnými aktéry tohoto neuvěřitelnýho příběhu. Asi nemá cenu rozebírat kvalitu dokumentu, to je prostě dokument jako většina, hudba teda hodně kvalitní. Na tomhle je a vždycky bude nejsilnější ten příběh, kterej se fakt stal. Čeho si hodně cením, tak že se Zemeckis (v celovečeráku) hodně držel pravdy a faktů (tenhle dokument to hezky potvrdil). Tenhle příběh se mi z hlavy asi jentak nevykouří :o). Na to, že sem ještě před tejdnem nevěděl, že sou v Americe takle vysoký mrakodrapy a že existuje něco jako lanochodectví, tak teď už bych o tom mohl předášet :o).Je to frejer tenhle frantík!(1.11.2015)

• - Když měl Philippe Petit málo peněz na chůzi po laně na Harbor Bridge v Sydney, získal lano výměnou za improvizované žonglování a kouzelnickou show pro zaměstnance. (glitter)

• - Reportér ve vrtulníku popisující Philippovu chůzi v čase v 1:20:50 je Neil Bush, dopravní reportér a pilot pro WCBS NewsRadio88. (glitter)

• - Poté, co jsou Philippe Petit a jeho krajané vzati do vazby, jsou vyšetřováni policií. Frázi "Man on Wire" je pak možné zahlédnout napsanou na jednom z policejních záznamů, který dokumentoval daný incident. (glitter)