Reklama

Reklama

V rámci amerického experimentu byl zrušen rozsudek smrti a vězení jsou teď napěchována bývalými odsouzenci. Skupina více než dvou set ruských vězňů je poslána na nehostinný ostrov a ponechána svému osudu. Brzy se tu vytvoří drsné společenství s ještě drsnějšími pravidly. V boji o přežití nebude nikdo ušetřen… (oficiální text distributora)

Recenze (57)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Ruskej akční náhul se sklony k sci-fi možná vypadá dobře, ale je to kravina, prvotřídní kravina. Každej tady vypadá s těma krátkejma vlasama a vyplesklejma ušima jak typickej Saša z Východu a já si prostě jako divák nedokázal zvyknout ani na jednoho herce, včetně Kajínka, který v té době ještě nevěděl, že bude Kajínek. Nová Země je tak možná zajímavej film, ale já z něj cejtil spíš to, že koukám na strašnou krávovinu a tak to taky dopadlo. ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Nová země má scénář tak neúpravný, až to hezké není. Člověk pojme podezření, že slouží jen tomu, aby se v něm mohla vynořit komunita ultranásilných věznů za podmínek nepřejících přežití. Skupina trestanců samozřejmě nebuduje Utopii, nýbrž autoritářskou, násilnickou společnost, která se dík nedostatkům zdrojů požírá navzájem, a to prosím doslova. Film se raduje, že může ukazovat ztrápené ksichty, podřezaná hrdla, různé propichování, sekání, tlučení apod. Nedá se říci, že by se táborníci chovali zcela nedůvěryhodně - oni se jen chovají nezajímavě. Kdyby se film nesnažil vysvětlit, jak a proč se v arktické pustině objevili a nechal v nevědomosti diváky i vězně, šlo by zřejmě o docela průměrnou, možná i nadprůměrnou vězeňskou šoxploataci (což pro mě osobně obvykle znamená podprůměrný film). +++++ Bohužel jsme informováni, že vězni jsou na ostrov deportováni v rámci jakéhosi experimentu. Jeho účel nám sdělen není a smím-li hádat, tak se v jeho rámci usiluje především o smrt vězňů (kteří zřejmě nemohou být kvůli veřejnosti normálně popraveni). Ovšem na odpravení pár desítek již pozavíraných lidí má hokus pokus poměrně velký rozpočet, který zaplatí rotu mariňáků, torpédoborec a satelit. Škoda, že taková štědrá grantová agentura nepůsobí u nás v Čechách, to by se to zkoumalo. +++++ Kdyby občas některý z věznů nepronesl větu, která zaváněla použitým mozkem a lákala ke zkoumání možných významů, byl bych ještě přísnější. Takto alespoň slabé **. ()

Reklama

Fr 

všechny recenze uživatele

Třetí prostor je pro lidi jako jsi ty. Ani vězení, ani očistec. Něco jinýho..... Dobrý ruský film. Poctivá vězeňská řežba, člověk nemusí řešit kdo je dobro a kdo zlo, nebo snad že se chovají jako hovada. Vězni začnou žít na ostrově životem sobě vlastním (,,Jakej byl Machov?“ ,,Moc slanej!“) a není tu nic, co by člověk neočekával. Příběh je zajímavej a těží z charakterů zlosynů. Výhodou jsou jistě také ,,neokoukaní“ drsní herci. V dramatických situacích mi však chybí větší gradace, takové to ,,Hollywoodské pozlátko“. Ale je to opravdu DOBRÝ RUSKÝ FILM, který by si fandové vězeňských dramat neměli nechat uniknout. U mě tak za 3a½! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Přemýšlím, jestli K.Lavroněnko není opravdovej Kájínek (nebo je to opačně?). 2.) Zajímá mě o čem sní ruští vězni. 3.) Poznám ruský Prokletý ostrov. 4.) Dělám na ministerstvu spravedlnosti. 5.) Poznám, proč v ruských filmech Čečenci umírají mezi prvními. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Film postavený na zajímavém nápadu (trochu připomíná Pána much) a nemalé porci syrového násilí (před nímž kamera neuhýbá). Boj o moc, vznik kanibalismu a vytvoření hierarchie mezi vězni, to všechno je udělané docela realisticky, ovšem filmu chybí něco navíc, něco, co by alespoň z části postav udělalo o něco zajímavější charaktery s nějakými sny, motivy a touhami, tak aby člověk měl důvod jejich pachtění sledovat a ten boj o život s nimi skutečně prožívat, podobně jako se to povedlo třeba v takovém The Grey. Ne moc dobře se povedl také konec, což je právě důsledek předchozího. Případně mohla být posílena "filosofická stránka" filmu, tedy větší důraz na výpověď o lidském nitru, o násilí v člověku, o hranicích, které se v krizových situacích překračují a podobně (jako např. ve Straw Dogs). Dávám ***, ale je to podle mě nevyužitý nápad, oproti jmenovaným příkladům mi tam chybí kus navíc. ()

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Solidní film na styl Zabij nebo budeš zabit. Věznice praskají ve švech, proto je 200 ruských věznů vysláno na ostrov, kde mají přežít bez jakéhokoliv dohledu ochranky, jenže jak je zvykem brzy se začnou dělit na dvě skupiny a drsná ruská podívaná je na světě. Není nouze o slušné herecké výkony, sympatické hlavní postavy, i hajzly záporáky, slušná porce násilí, kanibalismus a dostatek napětí i akce, aby byl divák neustále v pozoru. Jo tyhle filmy můžu. Finále je mazec. 80% ()

Galerie (40)

Zajímavosti (2)

  • Napriek názvu filmu sa filmovanie uskutočnilo na úplne iných miestach než je ruské súostrovie Nová Zem. Natáčalo sa totiž na ukrajinskom polostrove Krym, stredomorskom ostrove Malta, v metropole Ruska - Moskve a tiež v Nórsku a na nórskom ostrove Svalbard. (MikaelSVK)
  • Súostrovie Nová Zem napriek svojej polohe nikdy neslúžilo ako trestanecká kolónia a ani tu nebolo nikdy vybudované žiadne väzenie. Od svojho objavenia a neskoršieho pripojenia k Rusku, resp. Sovietskemu zväzu, bolo skôr známe predovšetkým kvôli jadrovým skúškam počas obdobia Studenej vojny. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama