V rámci amerického experimentu byl zrušen rozsudek smrti a vězení jsou teď napěchována bývalými odsouzenci. Skupina více než dvou set ruských vězňů je poslána na nehostinný ostrov a ponechána svému osudu. Brzy se tu vytvoří drsné společenství s ještě drsnějšími pravidly. V boji o přežití nebude nikdo ušetřen… (oficiální text distributora)

NinonL

Čekala jsem jakýsi survival film a částečně se mi ho i dostalo. Jen částečně, protože hoši byli od samého počátku určeni k likvidaci, nikoli k přežití. K. Lavroněnko se mi líbil i v tomto filmu a jeho psychopatický kolega, který mě zpočátku hrozně štval, se mi nakonec líbil taky. Chování davu bez kontroly bylo ztvárněno poměrně dobře, jako psychologickou studii film oceňuji lehce nad průměr. ()

EvilPhoEniX

Solidní film na styl Zabij nebo budeš zabit. Věznice praskají ve švech, proto je 200 ruských věznů vysláno na ostrov, kde mají přežít bez jakéhokoliv dohledu ochranky, jenže jak je zvykem brzy se začnou dělit na dvě skupiny a drsná ruská podívaná je na světě. Není nouze o slušné herecké výkony, sympatické hlavní postavy, i hajzly záporáky, slušná porce násilí, kanibalismus a dostatek napětí i akce, aby byl divák neustále v pozoru. Jo tyhle filmy můžu. Finále je mazec. 80% ()

Marek1991

Tak Rusi nám stvorili film s nápadom akoby zo stalinistických čias, kde sa nám svet rozhodne umiestňovať väzňov pre nedostatok miesta na odľahlý ostrov. Síce tvrdia, že ak bude chcieť niekto odstúpiť, tak stačí priplávať k bóji a požiadať o to, no zároveň vedia, že sa medzi sebou pobijú a tak znížia počty, akýsi nepriamy program likvidácie vedomého podieľania sa na tom. Začiatok bol ozaj zaujímavý, počúvame sny väzňov, zisťujeme ich psychické poruchy, potom ich privezú na ostrov, dajú inštrukcie, oni sa pobijú najprv na základe národnostnej nenávisti, no potom si vytvoria hierarchiu, kde naplno rozvinú zlo, ktoré sa v nich skrýva. Kanibalizmus ma tu veľmi nešokoval, potom ako im došli zásoby sa to dalo čakať, neboli tam predsa mnísi. Nie je to našťastie ani ďalší Srbský film, či Život a smrť porno gangu, to sú iné extrémy o totálnych šialencoch, no tento sa k nim približoval. Režisér Alexandr Melnik stratil kontrolu nad týmto filmom v momente odchodu postavy, ktorú hral Konstantin Lavronenko do divočiny. Film stratil zaujímavosť a dej sa zamotal k nezmyslom, ktoré vyvrcholili podivným prebraním velenia a príchodom ďalších väzňov, záver s únikom hlavného hrdinu môže pôsobiť motivačne pre normálnych ľudí, no zároveň je to šialenosť a smutné. Práve na tomto filme možno zistíte ako vám záleží na prežití hlavného hrdinu a ako vám je jedno, čo sa stane z ostatnou väčšinou, to je psychologické. Film je psychologický svojou brutalitou, chuť prežiť musí byť vo vás a musíte byť šikovný a vedieť ako na to, inak, nemáte šancu. No keď budete počuť počty mŕtvych za rok a za desaťročia, asi vám zamrzne aj posledný úsmev a budú sa vám preháňať hlavou myšlienky, či je toto až také vedecko fantastické, čo má vlastne zmysel a mnoho iných otázok. Film môže byť poučný, no je to taký neriadený chaos, kde podľa mňa nevedeli, čo chcú ním docieliť, proste zlyhanie mnohých vecí najmä scenára a réžie, o detailoch ako hudba, výprava, efekty som si nerobil zbytočné nádeje v tomto lineárnom filme. ()

Subjektiv

Nová země má scénář tak neúpravný, až to hezké není. Člověk pojme podezření, že slouží jen tomu, aby se v něm mohla vynořit komunita ultranásilných věznů za podmínek nepřejících přežití. Skupina trestanců samozřejmě nebuduje Utopii, nýbrž autoritářskou, násilnickou společnost, která se dík nedostatkům zdrojů požírá navzájem, a to prosím doslova. Film se raduje, že může ukazovat ztrápené ksichty, podřezaná hrdla, různé propichování, sekání, tlučení apod. Nedá se říci, že by se táborníci chovali zcela nedůvěryhodně - oni se jen chovají nezajímavě. Kdyby se film nesnažil vysvětlit, jak a proč se v arktické pustině objevili a nechal v nevědomosti diváky i vězně, šlo by zřejmě o docela průměrnou, možná i nadprůměrnou vězeňskou šoxploataci (což pro mě osobně obvykle znamená podprůměrný film). +++++ Bohužel jsme informováni, že vězni jsou na ostrov deportováni v rámci jakéhosi experimentu. Jeho účel nám sdělen není a smím-li hádat, tak se v jeho rámci usiluje především o smrt vězňů (kteří zřejmě nemohou být kvůli veřejnosti normálně popraveni). Ovšem na odpravení pár desítek již pozavíraných lidí má hokus pokus poměrně velký rozpočet, který zaplatí rotu mariňáků, torpédoborec a satelit. Škoda, že taková štědrá grantová agentura nepůsobí u nás v Čechách, to by se to zkoumalo. +++++ Kdyby občas některý z věznů nepronesl větu, která zaváněla použitým mozkem a lákala ke zkoumání možných významů, byl bych ještě přísnější. Takto alespoň slabé **. ()

noriaki

Tam kde Pán much končí, tam ruský vězeňský systém začíná. Bůh ví proč jsem si myslel že se podívám na drama z gulagu, jakkoliv vím že v Nové zemi žádný lágr nebyl. Místo toho jsem viděl jakýsi polární survival z apokalyptické budoucnosti. Scénář je triviální. Vlády světa zjistily, že výdaje na trestaneckou populaci jsou příliš vysoké a proto se rozhodly převést všechny nepohodlné na odlehlý ostrov a ponechat je tam osudu. Co se stalo dál, není těžké uhodnout. Plusem je, že si i v tomhle brakovém materiálu režisér našel čas na melancholické pasáže a psychologii, mínusem je skoro všechno ostatní. Herci jsou až na výjimky (ti co mluví anglicky) skvělí a Konstantin Lavroněnko je z nich nejlepší. Ruská produkce v posledních letech vyrábí kvalitní filmy téměř hollywoodského formátu a špičkový art který nezapadne ani v mezinárodní konkurenci. Novaja Zemlja ale nepatří ani do jedné kategorie. I v rámci žánru jde o zapomenutelný průměr. ()

• Súostrovie Nová Zem napriek svojej polohe nikdy neslúžilo ako trestanecká kolónia a ani tu nebolo nikdy vybudované žiadne väzenie. Od svojho objavenia a neskoršieho pripojenia k Rusku, resp. Sovietskemu zväzu, bolo skôr známe predovšetkým kvôli jadrovým skúškam počas obdobia Studenej vojny. (MikaelSVK)
  • Napriek názvu filmu sa filmovanie uskutočnilo na úplne iných miestach než je ruské súostrovie Nová Zem. Natáčalo sa totiž na ukrajinskom polostrove Krym, stredomorskom ostrove Malta, v metropole Ruska - Moskve a tiež v Nórsku a na nórskom ostrove Svalbard. (MikaelSVK)