Nová Země

Новая Земля

Terra Nova

Akční / Drama / Thriller

Rusko, 2008, 130 min

Mne už dávno rusi nemusia dokazovať, že vedia točiť dobré filmy. K. Lavroněnko na seba upozornil fantastickým, u nás zatiaľ na DVD nevydaným filmom Návrat. Od tej doby jeho hviezda stúpa čoraz vyššie a právom. Má talent a niečo navyše čo nemá každý herec, a to je charizma. Film o väzňoch je vždy príťažlivá téma. Možno tvorcovia miestami tlačili na pílu až moc a paradoxne mi viac sedela prvá polovica filmu, v ktorej dominoval Lavroňenko ako samotár v divočine. Určite sa nenechajte odradiť tým, že je to ruský film. Podobné americké filmy strčí hravo do kapsy a hanbu si rusi rozhodne neurobili. Opäť zabodovali a teším sa na ďalší kúsok. Dasvidania. 70%.(12.10.2010)

Třetí prostor je pro lidi jako jsi ty. Ani vězení, ani očistec. Něco jinýho..... Dobrý ruský film. Poctivá vězeňská řežba, člověk nemusí řešit kdo je dobro a kdo zlo, nebo snad že se chovají jako hovada. Vězni začnou žít na ostrově životem sobě vlastním (,,Jakej byl Machov?“ ,,Moc slanej!“) a není tu nic, co by člověk neočekával. Příběh je zajímavej a těží z charakterů zlosynů. Výhodou jsou jistě také ,,neokoukaní“ drsní herci. V dramatických situacích mi však chybí větší gradace, takové to ,,Hollywoodské pozlátko“. Ale je to opravdu DOBRÝ RUSKÝ FILM, který by si fandové vězeňských dramat neměli nechat uniknout. U mě tak za 3a½! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Přemýšlím, jestli K.Lavroněnko není opravdovej Kájínek (nebo je to opačně?). 2.) Zajímá mě o čem sní ruští vězni. 3.) Poznám ruský Prokletý ostrov. 4.) Dělám na ministerstvu spravedlnosti. 5.) Poznám, proč v ruských filmech Čečenci umírají mezi prvními. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(8.9.2010)

Masakr. Současný ruský film, válečný či historický nebo fantasy, stále častěji využívá postupů amerických filmů. Akorát mnohdy je daleko drsnější. Téma zcela nové není, ale zpracování se mi líbilo, včetně nečekaného konce. Pán much na ruský a pěkně tvrdý způsob. Akční scény se střídají s oddechovými, ale kdo zná staré ruské filmy, tak musí uznat, že oproti nim došlo k velkému zrychlení. Tedy ubylo značně scén zadumaných, přemýšlivých, kdy celou věčnost sledujete postavu, které se cosi honí v hlavě. Zde se hlavně honí lidé, aby přežili, jelikož kdo bude poslední, toho sní...(27.8.2010)

Čekala jsem jakýsi survival film a částečně se mi ho i dostalo. Jen částečně, protože hoši byli od samého počátku určeni k likvidaci, nikoli k přežití. K. Lavroněnko se mi líbil i v tomto filmu a jeho psychopatický kolega, který mě zpočátku hrozně štval, se mi nakonec líbil taky. Chování davu bez kontroly bylo ztvárněno poměrně dobře, jako psychologickou studii film oceňuji lehce nad průměr.(7.6.2017)

Je to krásný ruský film, který je skvěle zpracován. Není to ani tak akční film jako spíš drama o skupině ruských věznů vysazených na pustém a nehostinném ostrově. Konstantin Lavroněnko byl asi zrozen do rolí muklů a dobrodruhů a tak se na čas ubydlí pod skalní převis. Zbytek věznů se zatím požírá a hraje hru Paslední zomre. Po příchodu Američanů se to celé změnilo na jatka kde přežili 4 lidé a na konci vlastně jenom jeden. Je to krásně epicky zpracované.(31.8.2010)

• - Napriek názvu filmu sa filmovanie uskutočnilo na úplne iných miestach než je ruské súostrovie Nová Zem. Natáčalo sa totiž na ukrajinskom polostrove Krym, stredomorskom ostrove Malta, v metropole Ruska - Moskve a tiež v Nórsku a na nórskom ostrove Svalbard. (MikaelSVK)

• - Súostrovie Nová Zem napriek svojej polohe nikdy neslúžilo ako trestanecká kolónia a ani tu nebolo nikdy vybudované žiadne väzenie. Od svojho objavenia a neskoršieho pripojenia k Rusku, resp. Sovietskemu zväzu, bolo skôr známe predovšetkým kvôli jadrovým skúškam počas obdobia Studenej vojny. (MikaelSVK)