V rámci amerického experimentu byl zrušen rozsudek smrti a vězení jsou teď napěchována bývalými odsouzenci. Skupina více než dvou set ruských vězňů je poslána na nehostinný ostrov a ponechána svému osudu. Brzy se tu vytvoří drsné společenství s ještě drsnějšími pravidly. V boji o přežití nebude nikdo ušetřen… (oficiální text distributora)

MartinezZ

26.9.2010 ~ Věznic je málo, stále se plní a místa je čím dál tím méně a méně. Co s tím? Stavět další? Zpřísnit tresty? Dát jim svobodu a vyzkoušet, jak s ní naloží? A co jim takhle dát vlastní svět, jejich vlastní novou zemi, s jejich vlastními pravidly... ~ S ruskými filmy mám tu potíž, že buď se mi zdají pitomé a nudné, nebo jsou to béčka, která se snaží být něčím víc, než ve skutečnosti jsou, a tak jsou ve výsledku jenom k smíchu. Nová země je tak po dlouhé době něco, co se výše zmíněnému vymyká. Jde totiž doopravdy o film, který má příběh, nápad i šťávu. ~ Píše se ne zas až tak vzdálená budoucnost, v Rusku jsou už tak plné věznice, že praskají ve svých železobetonových švech, a tak se Rusko dohodne s USA na jednom takovém malém experimentu. Rusko má území a vězně, USA peníze. Do lodi se tak nažene velké množství na smrt odsouzených vězňů a odvezou se všichni na opuštěný nevlídný ostrov na severu Ruska, kde se jim předá důležité vybavení a ponechají se vlastnímu osudu. Je na nich, jak využijí své nové relativní svobody, komu se tu nebude líbit, může se kdykoliv vrátit zpět do vězení a ke svému trestu smrti. Kdyby většina věděla, o co tu půjde, mile rádi by té možnosti využili... ~ Jedním z vězňů je i bývalý pilot, kterému zemřela žena s dcerou a jenž se šel pomstít na letiště vystřílením nemalého množství tamních zaměstnanců a zřejmě nejen jich. Je to muž, jenž mezi ostatními dokázal několik let žít a jehož jediným snem je být pohřben vedle své dcerky a ženy. Obklopen těmi největšími zrůdami na opuštěném ostrově ale ke splnění tužeb nemá příliš světlé vyhlídky. Po příjezdu se tak uchyluje do ústraní, které mu ovšem dlouho nevydrží. Nalezením způsobu, jak se odsud dostat, tak získává alespoň malou šanci. Když už ne na nic víc, tak alespoň na to, že nebude obědem. ~ Tenhle komorní film, ač množstvím postav i rozlohou ostrova komorní atmosféru moc nepřipomíná, je hodně zvláštním příběhem vězňů, kteří nemají moc smyslu pro demokracii a chtějí si každý uzmout co nejvíc. A nejvíc dostane ten s největším respektem a ten si je třeba vydobýt. Poměrně velká skupina vězňů pozbývá pomalu na svém počtu a je nutné zvolit strany. Nu a když se situace jakš takš uklidní, připlouvá na ostrov druhá část testovacích objektů, američtí vězni. ~ Výprava do mysli těch nejhorších vředů společnosti a jejich představy o vlastním světě. Mimochodem, ostrov jsou jen kameny a voda, nikdo lovit neumí a kolem proplouvá jen něco připomínajícího mokrý slizký hadr. Potravin je pro všechny málo. Čím tedy naplnit žaludky...? ()

noriaki

Tam kde Pán much končí, tam ruský vězeňský systém začíná. Bůh ví proč jsem si myslel že se podívám na drama z gulagu, jakkoliv vím že v Nové zemi žádný lágr nebyl. Místo toho jsem viděl jakýsi polární survival z apokalyptické budoucnosti. Scénář je triviální. Vlády světa zjistily, že výdaje na trestaneckou populaci jsou příliš vysoké a proto se rozhodly převést všechny nepohodlné na odlehlý ostrov a ponechat je tam osudu. Co se stalo dál, není těžké uhodnout. Plusem je, že si i v tomhle brakovém materiálu režisér našel čas na melancholické pasáže a psychologii, mínusem je skoro všechno ostatní. Herci jsou až na výjimky (ti co mluví anglicky) skvělí a Konstantin Lavroněnko je z nich nejlepší. Ruská produkce v posledních letech vyrábí kvalitní filmy téměř hollywoodského formátu a špičkový art který nezapadne ani v mezinárodní konkurenci. Novaja Zemlja ale nepatří ani do jedné kategorie. I v rámci žánru jde o zapomenutelný průměr. ()

Mrkvič

Jak může být rozjímavý film brutální. Jedinou normálnější rovinu filmu tvoří Lavroněnko, odsouzený za zabití dispečerů, když mu zemře rodina při leteckém neštěstí. Zbytek postav jsou vrahové, sadisti, šílenci a i samotný nápad je podobně ujetý. Vždycky se najde nějaká skupinka. Čečenci s Rusákama, Američani s Rusákama, nebo jen silní a slabí. Je to všechno o tom, jak si lidstvo potřebuje udržet svou základní vlastnost, aby nás na té planetě nebylo moc :) ()

Subjektiv

Nová země má scénář tak neúpravný, až to hezké není. Člověk pojme podezření, že slouží jen tomu, aby se v něm mohla vynořit komunita ultranásilných věznů za podmínek nepřejících přežití. Skupina trestanců samozřejmě nebuduje Utopii, nýbrž autoritářskou, násilnickou společnost, která se dík nedostatkům zdrojů požírá navzájem, a to prosím doslova. Film se raduje, že může ukazovat ztrápené ksichty, podřezaná hrdla, různé propichování, sekání, tlučení apod. Nedá se říci, že by se táborníci chovali zcela nedůvěryhodně - oni se jen chovají nezajímavě. Kdyby se film nesnažil vysvětlit, jak a proč se v arktické pustině objevili a nechal v nevědomosti diváky i vězně, šlo by zřejmě o docela průměrnou, možná i nadprůměrnou vězeňskou šoxploataci (což pro mě osobně obvykle znamená podprůměrný film). +++++ Bohužel jsme informováni, že vězni jsou na ostrov deportováni v rámci jakéhosi experimentu. Jeho účel nám sdělen není a smím-li hádat, tak se v jeho rámci usiluje především o smrt vězňů (kteří zřejmě nemohou být kvůli veřejnosti normálně popraveni). Ovšem na odpravení pár desítek již pozavíraných lidí má hokus pokus poměrně velký rozpočet, který zaplatí rotu mariňáků, torpédoborec a satelit. Škoda, že taková štědrá grantová agentura nepůsobí u nás v Čechách, to by se to zkoumalo. +++++ Kdyby občas některý z věznů nepronesl větu, která zaváněla použitým mozkem a lákala ke zkoumání možných významů, byl bych ještě přísnější. Takto alespoň slabé **. ()

Malarkey

Ruskej akční náhul se sklony k sci-fi možná vypadá dobře, ale je to kravina, prvotřídní kravina. Každej tady vypadá s těma krátkejma vlasama a vyplesklejma ušima jak typickej Saša z Východu a já si prostě jako divák nedokázal zvyknout ani na jednoho herce, včetně Kajínka, který v té době ještě nevěděl, že bude Kajínek. Nová Země je tak možná zajímavej film, ale já z něj cejtil spíš to, že koukám na strašnou krávovinu a tak to taky dopadlo. ()

• Súostrovie Nová Zem napriek svojej polohe nikdy neslúžilo ako trestanecká kolónia a ani tu nebolo nikdy vybudované žiadne väzenie. Od svojho objavenia a neskoršieho pripojenia k Rusku, resp. Sovietskemu zväzu, bolo skôr známe predovšetkým kvôli jadrovým skúškam počas obdobia Studenej vojny. (MikaelSVK)
  • Napriek názvu filmu sa filmovanie uskutočnilo na úplne iných miestach než je ruské súostrovie Nová Zem. Natáčalo sa totiž na ukrajinskom polostrove Krym, stredomorskom ostrove Malta, v metropole Ruska - Moskve a tiež v Nórsku a na nórskom ostrove Svalbard. (MikaelSVK)