Hříšníci a svatí

Sinners & Saints

Sám proti gangom

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2010, 104 min

Tak takhle nějak si přestavuji akční film. Co má zápletku-vyšetřování, ale hlavně nekompromisní souboje a přestřelky. Té touhy o spořádané rodince a naivních keců tam taky tolik není a snímek nedělá z diváka zajatce sentimentu. Akorát tam mohlo být méně toho brutálního mučení, jsem přece jenom citlivá duše.(4.5.2016)

Hned na začátku se musíte smát, jak hezky dokáže scénárista udělat z policejní jednotky bandu neuvěřitelných kreténů, to co totiž předvedl Kim Coates, by neudělal snad ani sjetej študák prvního ročníku policejní akademie.Když jsem po pár minutách na tu debilitu zapoměl, bavil jsem se syrovou akční řežbou, která mi svojí nekompromistností a vizuálem připomínala Nemilosrdnou Spravedlnost.Strong byl nekopromisní likvidátor a scény s upálením dost nechutné, jenže scénář psal opravdu idiot, ten černoškej latentní homouš byl na tečku a když scénář chvilku svištěl, zase se objevila nějaká dementní příšernost, když nakráčeli v klidu do toho baru už sem umíral vzteky a konec vlastně nic nevyřeší, páska se nepoužije, všichni umřeli zbytečně a postava Prochnowa vlastně postrádá úplně význam a nic se nevyřešilo...to jsem už skoro zvracel.Škoda, má to náboj a dokáže to neuvěřitelně strhnout, jenže celkový scénář je ve finále jeden z nejimbecilnějších který jsem kdy viděl, mohlo to být opravdu 5* pochutnání staré školy, panebože stačilo jen opravit ty nelogičnosti a dopsat pořádný konec s reportáží a onou páskou...která by vysvětlila o co vůbec šlo a např. záběr jak odvádějí Pronchowa v želízkách, no na konci jsem byl hodně zklamanej, takhle zabít ten skvělej potenciál snad poprvé sympatického New Orleans, drsnosti a zábavy se jen tak nevidí.60%.Bože....(7.11.2012)

Pár standartních přestřelek a jedna poměrně dobrá pěstní bitka. Zabalené v tisíckrát vyděném hávu, všechno je takovej klasickej průměr, žádne úderné scény nebo dialogy co by člověka posadili na řiť. Oceňuju, že je akce natočena docela poctivě, bez zbytečných "cool" spomalovaček, ale já preferuji radši pořádnou bitku. Slabší tři.(11.8.2011)

No a čo, že pokusy o pitvu psychológie postáv sú komické, alebo že niektoré dialógy sú hrozné a herecké výkony podpriemerné. Čo sa vlastne očakáva od akčného béčka? Môj odhad je, že nenáročná akcia bez zbytočných hlbokých myšlienok a filozofických kecov, ak sa teda nemýlim. Detektív Riley je sympaťák (aj keď chodí ako keby mal vlka), ktorý likviduje nevyčerpateľnú zásobu "bad guys" a všetci fuckujú o život a výdatne krvácajú. Ja som sa bavila.(15.7.2011)

Mne to pripada ako taka lacna videobeckova variacia Lethal Weapon. Ale aj ked bol rozpocet len minimalny a povedomejsie xichty sa tu len mihnu, tak spracovanie je perfektne. A za vsetko môze jediny chlapik (samozrejme s mnozstvom schopnych pomocnikov) na poste rezisera. William Kaufman si uz stihol vybudovat co sa tyka prestreliek na poli videobeciek podobne skvelu povest aku ma co sa tyka bitiek Isaac Florentine. Sinners & Saints su bohuzial dodnes jeho neprekonanym vrcholom vdaka tomu, ze skĺbil dokopy nielen neskutocne energicke a dokonale prehladne prestrelky ale aj zaujimavu zapletku so skvelymi postavami. A to ze sa inspiroval u Lethal Weapon vôbec nevadi. Mame tu skvele zohratu dvojicu detektivov (truchliaci biely magor v podani neskutocne charizmatickeho Johnny Stronga a rodinne zalozeny sympaticky cernoch Kevin Phillips, ktory sa v akcii tiez nenecha zahanbit pretoze este nie je too old for this shit), ktori vysetruju dost brutalny pripad vrazd. A kedze vrazdia bývalí vojaci, tak kvalitne prestrelky na seba nenechaju dlho cakat. Praca s kamerou, zvukom, rozmiestnenim superov je proste dokonala. Pomaly ani nemate cas si vsimat, ze sa to nonstop odohrava v polorozpadnutych budovach, kde sa chlapci mohli vyblbnut do sytosti. Na strane zaporakov exceluju bratia Mandylorci plus kopa no name drsnych xichtov. Niekomu môze byt luto, ze vzhladom na ucast nejakych znamych mien z MMA, tu je len jedna kratka bitka. Ale mne to nevadi a bitku beriem ako prijemny bonus. V kazdom filme bitky byt nemusia. Uplne bezchybne 4* nedam preto, lebo obcas sustia dialogy a ked absentuje akcia tak trochu drhne tempo, ale rozhodne to nie je tak zle, aby som mal nutkanie tieto sceny pretocit. Vysledkom je pôsobive videobecko na ktorom je vidno, ze sa vsetci zucastneni neskutocne snazili. Co dnes nie je samozrejmost. 7/10.(21.5.2016)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v meste New Orleans. Časť natáčania však prebiehala aj v Los Angeles. (MikaelSVK)

• - Bar, do kterého jdou Sean Riley (Johnny Strong) a Colin (Sean Patrick Flanery), se jmenuje Boondock Saint, což odkazuje je originální název filmu Pokrevní bratři (1999), kde právě Sean Patrick Flanery ztvárnil jednu z postav. (Lumberjack)

• - Alternatívnym názvom tohto filmu je Bad Cop. (MikaelSVK)