Ctná paní Lucie (TV seriál)

Romantický / Historický / Dobrodružný

Československo, 1972

Také jsem ráda,že jsem si ten seriál nevymyslela, a nebo že se mi nezdál.Nikdo z mého okolí si na něj nepamatuje.Pro mne nezapomenutelný černý rytíř, klečící před bílou sochou Lucie. Před několika léty jsem napsala do České televize dotaz, zda to nebudou někdy vysílat, a bylo mi odpovězeno, že se opravdu všechno kdysi zlikvidovalo, takže se ho už na tv obrazovce nedočkáme. V nevím už kterém to bylo časopise,ale nějakém starším již, v rozhovoru s Vítězslavem Jandákem, jsem se se dočetla, že v tom také hrál.Seriál se vysílal myslím v roce 1973 či 74.(27.7.2009)

Bylo to vysíláno někdy buď v r. 1969 či začátkem 70. let v době, kdy už Husák musel mít už neotřesitelný vliv na všechno. Ve svém projevu v TV se m.j. o tomto seriálu kriticky zmínil, jak píše FilmFan24, ale asi jen ve 3-4 větách(ten projev jsem viděl a slyšel a dobře si to pamatuji, protože mě to značně dožralo), ale to už zřejmě stačilo mediálnímu dozoru či Zelenkovi(nevím, zda už byl ředitelem TV, ale asi ano), aby se v jeho vysílání nepokračovalo, byť chyběl k odvysílání asi jen poslední díl. Vysvětlení k tomu tenkrát v TV nebylo vůbec žádné, takže tehdy jsem se těšil na pokračování tohoto seriálu marně. Nejvíc mne dopálilo, že jsem se už nedozvěděl, kdo byl vlastně ten černý rytíř (mám ovšem jisté tušení :-)) v masce, kterou nikdy nesundal, který zpíval píseň, jejíž text jsem si chtěl zaznamenat, ale houby, houby. Melodii si však pamatuji dodnes. Ještě si vzpomínám, že tam hrál Ivan Vyskočil - http://www.csfd.cz/herec/1466-vyskocil-ivan/ - (jméno jeho postavy bylo Cukr) v roli nějakého šéfa zbrojnošů či nějakých jezdců na koni. Je fakt, že to byl seriál typu Angeliky, tehdy se mi tyto romantickodobrodružné náměty líbily, proto z nostalgie dávám 4*.(9.11.2008)

Tak jako většina i já mám v hlavě jenom útržky a v sobě strašnou lítost, že to už nikdy neuvidím. Kupodivu jsem, na rozdíl od ostatních, vždycky věděla, že se mi to nezdálo, protože jakmile se sejdeme s kamarády a přijde řeč na filmy a seriály, tak vždycky někdo Lucii vytáhne a všichni ji máme zafixovanou, jako něco úžasného. Na Angeliku jsem tenkrát koukat nesměla, na Lucii ano. Dneska bych možná byla zklamaná, ale díky tomu nikdy ve mně přetrvává ta atmosféra, která u nás doma při sledování panovala.(6.4.2015)

Historický romanticko-dobrodružný seriál z produkce ČST ze sedmdesátých let "Ctná paní Lucie". A dlužno dodat, že na tehdejší naše poměry to bylo něco. Hlavní role vytvořila Renáta Doleželová a Svatopluk Matyáš. Matně si pamatuju, že to zakázal vysílat ÚV KSČ - přímo Husák na projevu strany - z důvodů, že pracující lid nepotřebuje českou Angeliku (Lucii) a poslední závěrečnou část tedy nikdo neviděl. Seriál se nedochoval z důvodu spálení na příkaz ÚV KSČ. Narazil jsem na zmínku o této sérii zde: www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/18695-renata-dolezelova.html - také na této databázi nevědí rok výroby. Lidé v diskuzích tam si to pamatují. Já proto, že jsem u nikoho z herců seriál v biografii nenašel, jsem měl za to, že se mi to snad zdálo a film neexistuje. Osobně se domnívám, že to režíroval Petr Tuček. Narazil jsem na rozhovor se Svatoplukem Matyášem z poslední doby, kde na celou kauzu okrajově vzpomínal www.televize.cz/scripts/detail.php . Tak bohužel dodneška nevím, jestli ten Černý rytíř (Svatopluk Matyáš) dal paní Lucii (Renáta Doleželová) tu růži...Doleželová růži nedostala, ale asi i díky účinkování v tomto ÚV KSČ zapovězeném projektu už musela hrát jenom v angažovaných projektech...(9.11.2008)

Je nádherné, že evidentně všichni, kdo píšeme komentář, v podstatě "nevíme, která bije". Ale i já se přidávám k lidem, kteří byli kdysi v mládí, nebo spíše v dětství, okouzleni touto českou romantikou. Pamatuju si dobrodružné putování oné paní, která pátrá po svém (kde se ztratil, kdy, jak, proč?) manželovi a na cestě ji doprovází a ochraňuje udatný hrdina v masce, který potrestá každého, kdo se na ni třeba jen škaredě podívá...Muž v masce byl můj hrdina. Proboha, kolik mi tehdy asi bylo? Škoda, chtělo by to zhlédnout znovu, ale to už zřejmě nelze. Na druhou stranu, ten pocit, mi už nikdo nevezme! A pokud jde o to vysoké hodnocení - pokud vám v paměti přetrvá něco více než 40 let, pak to asi musí být hodně silné...(22.4.2014)

• - Normalizace seriál Ctná paní Lucie nejen zahnala do trezoru, ale bohužel jej zlikvidovala, smazala, takže seriál neexistuje. Česká televize jej sháněla na počátku 90. let, ale jak potvrdil i jeho autor Gustav Oplustil, seriál zřejmě už v žádné formě neexistuje. (FilmFan24)

• - Hudbu k tomuto ztracenému seriálu složil Zdeněk Liška. (pávek)

• - Seriál nebyl nikdy reprízován. (M.B)