Mary a Max

ZackSawyer

Tak to je něco, strášlivě smutný a přitom ohromně lidský animáček, ve kterém je neuvěřitelně zapadající hudba, perfekt dabing, zajímavá animace postaviček a především obyčejnost dvou životů. Film o kamarádství dvou dopisujících si přátel, kteří mají své problémy, smutky, samotu a nepochopení okolí. Tihle dva se našli a to i přes velkou vzdálenost hranic kontinentů. A celé je to skvěle odvyprávěno... ()

-soch-

Tento animovaný film by mal získať Oscara. Niekto sa kedysi vyjadril, že je lepší ako všetky disneyovky, pixarovky a tak ďalej - to si nemyslím - s týmito produkciami by som to neporovnával. Nejedná sa o žiadnu rozprávku, film pripadá ako priam autentický príbeh, ktorý by sa v hranom film určite nepodarilo zobraziť takto výborne. Navyše origininálny dabing Philipa Seymoura Hoffmana a Toni Collette je výborný - ktovie ako bude vyzerať slovenský. Na toho Seymoura tentokrát nebude stačiť PETER SKLÁR :-) ()

Skleni

Poeticky opísaný drsný život mladého dievčaťa v dnešných "hnusných" časoch. Drsnosť s akou tvorcovia vložili humor, ktorý je mimochodom nadmieru čierny, je s časti zaujímavé až inovatývne. No na druhej strane miestami zbytočné a nudné. Príbeh je tak členitý a zložitý, že pri podrobnom snímaní sa zapotíte. Tvorcovia vložili do filmu dušu. A mrte času. A podla mňa to bola veľká chyba. Lebo tým pádom chceli z filmu vytrieskať všetko. nieje toho boha čo by vytvoril film, v ktorom by bol humor, psychologické otázky života, dráma a romantika naraz. Proste to sa nerobí. A už vôbec nie v umelecky uchýlnom svete. Jednu hviezdičku dávam len za poslednú vetu vo filme, ktorá je neuveriteľne trefná a vlastne o tom je celý tento film. "RODIČOV SI NEVYBERÁME. NO ĎAKUJME BOHU ŽE PRIATEĽOV ÁNO!.... 80% ()

bolf!k

Moc hezkej filmeček. Zvlášť se mi líbily dabing, hudba a koneckonců vlastně i ta animace. 85% PS: 5tá * je za výjimečnost:) ()

Helmut02

Bezpochyby pozoruhodné. Jako první zřejmě zaujme technické zpracování, které je rozhodně zajímavé a netradiční. Asi nejlepší je barevné ladění, kterým je zdůrazněn kontrast mezi New Yorkem a Austrálií. Kromě zpracování však stojí za zmínku jednak povedený příběh, ale také (a hlavně) výjimečná atmosféra filmu. Málokterý film ve mě dokázat vzbudit tolik emocí. ()

mi-ib

"Always merry, killed by sherry." Netypický animák. Pro mě velmi nezvyklá kombinace animovaných loutek s tak hlubokým příběhem. Ten je přecejen občas odlehčen usměvnými hláškami, či velmi rozverným ztvárněním animovaných postaviček, které mi velmi připomnělo dobré známé Fimfárum Jana Wericha. Takže zajímavý animák, který si děti určitě neužijí, tak jako dospělí. Řekl bych, že pro děti vlastně vůbec není. ()

ex.it

Úžasné. Když jsem si četla obsah, moc jsem tomu nedávala, říkala jsem si, že to musí být jedna dlouhá nudná scéna - dopis sem, dopis tam. A zase dopis sem a tak pořád dokola. Ale teď, několik hodin po úspěšném shlédnutí, stále přemýšlím, jak odůvodnit své rozhodnutí čtyřech hvězdiček. Jediné, co můžu říct je, že na mě hrozně dobře působila ta atmosféra plastelinových figurek zasazených do šedého a hnědého světa. Komentář mi nevadil (jak tu někteří píší opak), spíš se mi tam hodil, protože i přes to, že občas ve filmu ocením dlouhé úseky bez komentáře a zbytečného mluvení, tento film by na mě už nejspíš bez komentáře působil až příliš zdlouhavě, díky svému provedení. Líbí se mi také hodně charakteristiky postav a ze strany Mary dětská naivita a ze strany Maxe takové to melancholické přemýšlení nad životem. ()

cerbygerby

Tak tenhle animák mě tedy neoslovil, příběh je sice pravdivý a věřím že se i stal, ale jako film s takovouhle animací (člověk je zvyklý na Pixar atd..) mě tedy vůbec nebavil. ()

Al44...

Pro mne tedy zklamání. Příběh je velmi jednoduchý a temně melancholický, ale celý ho v podstatě odvypráví vypravěč, což už mě místy pěkně iritovalo a nudilo. Navíc hlavní postavy mi byly značně nesympatické a působily dost chladným dojmem. Jednotlivé pasáže jsou sice sešněrovány rádoby "humornými" vsuvkami, ale ani to filmu výrazně nepomohlo. Animace jako taková je pěkná ale toto prostě není "můj šálek kávy". ()

bararich8

Tak tenhle film má 5* na plné čáře. Právem si jej zaslouží za úžasnou animaci, skvěle sedící hudbu a hlavně jímavý příběh s unhappy happyendem. No není to nádhera? ()

LadyEsik

Podle mě to je den z nejoriginálnějších filmů, jaký jsem kdy viděla :) Nedívala jsem se a něj dřív skrz animace, které se mi nelíbí, ale k ději se naprosto hodí. Nedokážu si teď představit, že by mohly mít jiné. Celkově i ten příběh je dobrý, ale je tam dost věcí, které bych nečekala :) Líbil se mi hlavně spolek anononymních žroutů (něco pro mě :D) a tuková víla. Jinak spousta dalších věcí. Jestli nějaký film doporučuji, tak tento :) ()

Rara-avis

Zrovna jsem to viděla podruhé a opět jsem se přesvědčila, že těch 5* si to zaslouží. Smutně veselý příběh, který zasáhne člověka absolutně nepřipraveného. Líbí se mi hra s detaily, animace, příběh, soundtrack... snad úplně všechno :) ()

Torgal

Veľmi originálny animák. Možno až príliš. Forma je rovnako bizarná ako obsah a v záplave počítačovej animácie pôsobí veľmi osviežujúco. Hlavné postavy sú sympaticky potrhlé a potrhlo sympatické zároveň. Napriek tomu, že film nie je ani omylom cielený na detského diváka, uleteného humoru je tu požehnane (hoci vtipy s vylučovaním si mohli tvorcovia odpustiť). Pri tom všetkom je to ale stále hlavne príbeh o veľkom, a nemenej podivnom, priateľstve. Hluchým miestami sa film ale nevyhol, hlušiny našťastie nie je veľa. 7+/10 ()

chrispe

Pro mě trošičku (ale vážně jen trochu) zklamání. Můžu si za to sama, protože jsem ten film tak dlouho oddalovala a tak dlouho v mysli hádala jaký asi bude, že jsem pak byla dost rozčarovaná. Ne ze všeho. Každopádně je to snímek, který rozhodně stojí za vidění! ()

Hightower

Pokud by někdo hledal snímek vyzdvihující lidské hodnoty, pak bych mu jistě doporučil shlédnout tento. Uvidí, jak se z životích podmínek do kterých by se nikdo jistě nechtěl narodit, rodí cit, tak mocný, že jednomu umožní splnit si jedno ze svých životních přání ( je nutno povážit, že životní přáni si nevybíráme jako housky v supermarketu) - totiž najít si přátele nebo přítele či přítelkyni. Jednomu nabyté přátelství pomáhá dodávat životní sílu na cestě plné peripetií, druhému kamarádství i přes trabel umožňuje dojít jednoho ze svých životních cílů. Může se to zdát pro některé jako banalita, ale materiální (ale i ty nemusejí vždy stačit, jako v případě Mary) a duševní podmínky nám můžou z banality udělat dosti velký problém; navíc jsou nám dány, musíme se s nima naučit žít, přátelé nám je mají pomoci překonávat. Můžu považovat tento snímek za jistě sentimentální, depresivní a podobně, ale jak zobrazit tak silný a krásný cit, než tak, že ho zasadit do těch nejměné očekávatelných podmínek. Těžko psát cokoliv dále, dokud člověk nezakusí, nepochopí. ()

guri

Kopec ironie, sarkazmu a mudrych myslienok na pozadi krutej reality. Vyborne spracovanie, vyborny dej, vyborna hudba - jednoducho vyborny film. ()