Němá svatba

(festivalový název)
  • Rumunsko Nunta muta (více)

Skupina novinářů se rozhodne zmapovat sérii nevysvětlitelných jevů a na své cestě se dostává do zapadlé vesnice, kde prý zmizeli muži. Vzápětí zjišťují, že událostí, která zapříčinila zmizení mužů, je svatba, která se ve vesnici konala v roce 1953 za sovětské okupace hned po Stalinově smrti. Svatební obřad byl náhle přerušen nařízením, které z piety k zesnulému vůdci zakázalo na sedm dní veškeré slavnosti po celé zemi. Vesničané se přesto rozhodli svatbu uspořádat, avšak v naprosté tichosti. Osud vesnice tím byl zpečetěn.

Snímek natočil jako svůj debut Horatiu Malaele, skvělý divadelní herec a režisér, který do filmu vnáší řadu divadelních prvků. Stylově pak může připomínat Kusturicovy filmy s jasnou inspirací magickým realismem. Němá svatba nabízí hluboce působivou reflexi nejen sovětské okupace Rumunska ale komunismu jako takového. (MFF Cinema Mundi)

Tosi

Je to vážně smůla, naplánovat si nevědomky svatbu na stejný den, kdy natáhne bačkory sám velký Pepi Stalin. Komunisti vzápětí vyhlásí sedmidenní zákaz veškerých oslav a všechno se zdá být v háji…Radost, smích či hodování není povoleno. Ne tak docela. Slavnost bude pokračovat, ale vše, včetně hudby, bude v módu MUTE. Tragikomedie založená na skutečném příběhu ukazuje, že s humorem se dá zvládnout všechno. Chvílemi až divadelní, často absurdní zpracování zachycuje sílu rumunského venkova ve vtipné, na konci bohužel i ve velmi tragické poloze. ()

Kacounek

Neuvěřitelné, jak lehce autoři dokázali do velkého dramatu zakombinovat komediální a poetické prvky. Samotná svatba je samozřejmě vyvrcholením, v ní pak chvilka s mouchou. Ještě bych pochválila hudbu a spontálnost herců. ()

klukluka

Hrozná doba. Ale jako vždy je to o lidech. Jistě to nebyla jediná trachta v tom tehdejším mezinárodním smutku a kolik kvůli tomu zaniklo vesnic- tahle by mohla být jediná..? Tím neříkám, že to není odsouzeníhodné. Rozhodně je. Aby kvůli úmrtí nějakého starce trpělo tolik lidí, to se nedá obhájit. O národu, který to má na svědomí, lze ale zpětně říct jen to, že jeho příslušníci trpěli víc, než kdokoliv jiný ve východním bloku. Nemuseli být nejhorší, ale určitě byli nejvystresovanější. Ani to je ale neomlouvá, pouze to konstatuju. ()

Saur.us

Těžký, groteskní, kosturicovsky ladění, osobitý, absurdní. Protikomunistický, současnou generaci kritizující, jinotaji naplněný. ()

Evander

Velmi zajímavý počin, zpočátku spíše komický, v závěru hrubě tragický. Díla jako je Němá svatba se obtížně hodnotí. Obecně mají svou hodnotu, avšak málokteré z nich je poutavé v celé své délce. Němá svatba mě místy bavila, místy jsem se nestačil divit a místy jsem se značně nudil, pak přišel závěrečný šok a s ním probuzení do kruté reality. Film v celém svém vyznění rozhodně není pozitivní. Na druhou stranu, co na době, do které je zasazen, bylo? ()

fantomas19

* scénka "nemej" svadby * atmosféra kolektivizácie a komunistického náboru v dedine * Rumunská tragikomická dráma z roku 2008, ktorú natočil Horaţiu Mălăele, je príbehom osudov malej dedinky a jednej svadby. Do opustenej dedinky prichádzajú médiá, aby zistili záhadný osud malej dedinky. Jediný muž, starosta Voicu Gogonea (Alexandru Marian Bindea), im rozpovie smutný príbeh dávnej svadby. Mara (Meda Andreea Victor) a Iancu (Alexandru Potocean) sa milujú a chcú sa vziať. Svojrázni dedinčania v atmosfére povojnových rokov, agitátorstva komunistickej strany a prichádzajúceho cirkusu, sa tešia na hostinu. V deň svadby však zomrie Stalin a ruskí vojaci vyhlásia smútok. Dedinčania sa rozhodnú pre tajnú tichú a "nemú" svadobnú hostinu, ktorej následky si nikto v ten moment nechce pripustiť. Film je vtipom sršiaci obraz dediny a veselej povahy miestneho človeka. ()

Babulik

Záverečná scéne nemej svadby predčila asi všetko, čo som od tohto filmu očakával a podľa mňa to bola (napriek trpkému koncu) jedna z najlepších komických scén v histórii filmu (toho európskeho určite). ()

bedn1

Kdo má rád Kusturicu, nebude zklamaný - film je to veselý, smutný i poetický, postavy bizarní, situace absurdní. A nechybí cirkus. Titulní scéna němé svatby je geniální. ()

Veber

Neuvěřitelný mix žanrů (vzpomněla jsem si na Švadlenu). Kdy se ze začátku dívate na Paranormal activity, dostanete se přes romantiku, komedii ke grotesce až po ten dramatický závěr. Svatební hostina rozhodně za 5 (něco takového jsem asi ještě neviděla). Celkový dijem nakonec nad očekávání. Pro mě velké překvapení. ()

vojacekr

Dobré, dojemné, lidské a smutné filmy nekomentuju. Tento není jiný. A že jsem se u svatby nasmál.. tiše smál, až mi to zmrazilo úsměv. ()

SaS

Mám ráda festivalové filmy, nejdou s proudem a odráží příběhy lidí zasazené do domácího prostředí, které je vždy velmi specifické. Ocitáme se v prosté rumunské vesnici, žijící si svým životem v líném tempu každodenních povinností a radostí. Autentický obrázek místního života lidí a jejich naturelu, každý tu má svoje místo a úlohu, mozaika různorodých povah, které do sebe zapadají a vytváří kakofonii rozmanitého, barevného, horkého a živého letního venkova Rumunska. Celkem zábavná sonda do života prostého člověka na venkově, která baví a vtahuje do prostředí. V tom všem probleskuje agitace horlivé a směšné skupinky komunistů, která se marně snaží získat další členy. Prosakuje tu nechuť ke komunistickému režimu, které lidem zabavilo co se dalo ve jménu strany, přesto si místní lidé udržují s(prostý) humor, notně podlévaný řízným mokem. První zamrazení a zlá předtucha přijde se zjevením dívky oblečené do svatebního a květin v lese, kde vyruší mladé milence a věští mladíkovi neblahý osud. První zlé znamení, na které navazují další. Vrcholem je pak samotná svatba milenců a němá scéna, kdy se svatebčané snaží udržet oslavu v tichosti. Střídají se tu chvíle grotesknosti s lítostí. Konec je nevyhnutelný a zanechá ostrou pachuť nesmyslného konání komunistických fanatiků ve jménu NIČEHO.  Závěrečná scéna zpět v čase se skupinou reportérů a starých žen v chátrajícím torzu vesnice je jen posledním hřebíčkem v celém nesmyslném konání "soudruhů". ()

Damnsinead

Rumunská vesnice si v poválečných letech žije po svém. Každý zná každého, mladý pár se chce brát, v hospodě se hodně směje a občas dojde i na potyčku. Partička komunistů se snaží naverbovat lidi do strany a "vzdělávat" je pomocí agitačních filmů. Každý se jim a jejich filmovému trháku vysměje. Jako by si nepřipouštěli, že za vesnicí jezdí ruské tanky. Život prostě jde dál a svatba bude,i když se objeví ledová sprcha v podobě zavražděné dívky a paranormálních jevů. Není proto divu, že svatební veselí pokračuje, i když soudruh Džugašvili ráčil natáhnout brka. Hlavně potichu. U samotné svatby jsem se pochechtávala, ale brzo mě ten smích přešel, stejně jako svatebčany, když jim bolševici přišli tu svatbu zatrhnout. Záběr na továrnu uprostřed zabláceného ničeho, kde dřív stávala vesnice, je jen hořká tečka za celým filmem. 75% ()

TylerD.

Jasne rozpoznatelne divadlo a to i mnou, dobra groteska, komedie, nektere vtipky si vypujcite, drama, tragedie, politicka satira a jeste nemy film. 65 % Kvalitativne by to asi bylo i na aktualnich 76 ale neni to muj zanr. ()