Lůno

• Německo Womb (více)

Eva Green se v roli mladé ženy Rebeccy vrací do dědečkova domu na chladném anglickém pobřeží, kde před mnoha lety prožila svou první, ještě dětskou lásku. Rebecca a Tommy, kterému zůstal rošťácký úsměv, naváží přesně tam, kde se v dětství jejich cesty rozešly. Renomovaný maďarský režisér Benedek Fliegauf však nevypráví klasický příběh o „l'amour fou", ale zamýšlí se nad podobou lásky v kontextu genetické reprodukce. Když Tommy zemře při autonehodě, rozhodne se Rebecca k umělému oplodnění za pomoci klonování lidské DNA a celý svůj život pak čelí důsledkům svého kontroverzního rozhodnutí.

Milostné drama v mezinárodní koprodukci připomene slavné Milence ze severního pólu Julia Medema. Příběh osudové a zakázané lásky však režisér Fliegauf zasadil do velmi blízké budoucnosti, která mu dovolila rafinovaně využít prvky science fiction. (ČSFD)

Stumbleine

Komorní incestní podivnost s šíleně nesympatickými herci v hlavních rolích. Recenzenti na ČSFD jsou zkrátka většinově "jinde", ale to už víme dlouhodobě))) ()

Bajj

Všechny 3* patří vizuální stránce filmu - opravdu úchvatná podívaná. Zajímavá myšlenka a nápad, avšak provedení zaostává a moc mne to jako celek nenadchlo. Herecký výkon Matta Smitha byl pro mě nepochopitelný a dost mi vadila jeho přehnaná teatrálnost. Evu Green zbožňuji, avšak jsem zvědavá jestli ji uvidím někdy ve filmu ne-tak-avantgardním. ()

Atten odpad!

Kriste pane, ta nuda je trýznivá! Nechutně dlouhé, nicneříkající scény. V pozadí chybí už jen hlas vypravěče, provázející dokumentem o retardech. Pokud přežijete prvních 30 minut, bude vám odměnou smrt jednoho z hlavních hrdinů, kterou jsem si já osobně moc přál. Smith je neskutečně otravný, Green stále čumí jak psychopatická píča (i Dexter projevuje emoce častěji) a občas proběhne nějaký nezajímavý rozhovor ve stylu: ,,Bla, bla, šnek, bla, bla, šváb, bla, bla, co je to za ženskou...". Mám vztek, že jsem ztratil tolik drahocenýho času mýho života. Není žádný důvod, abych tento film chválil nebo ho někomu doporučoval. A vůbec nechápu proč má tak vysoké hodnocení. Kdyby mě někdo nutil dívat se na to znovu, vykousal bych si žíly na zápěstí. ()

punco

Veľmi svojský snímok, ktorý takmer celú dobu posobí depresívne,často až nudne, no divák má nutkanie na to pozerať ďalej. Dlhé jednotlivé strihy, statická kamera a minimum (doslova) minimum hudby vo filme mi trochu pripomenulo Trierovho Antikrista, ale ten bol predsa len podmanivejší. Na druhej strane malo to svoj štýl a výbornú Evu Green a jej zakázanú zatratenú lásku. V polke filmu som si povedal že raz a dosť no s ďalším časom ma to vtiahlo a kľudne sa do toho pustím niekedy raz znovu. ()

VseliSek

Velmi zajímavý námět, pěkná kamera, krásná atmosféra...jediné co mi na filmu vadilo, bylo herectví Evy Green. Občas mi připadalo, jako by vypadla z hororu, pouze jedna poloha za celý film. To i představitel Tommyho toho ze sebe dostal víc. Jinak velmi zdařilé. ()

kolodej1

k tomuhle mám jen jednu, i když relativně výraznou výtku - podle mě těžko uvěřitelná motivace k takovému zásadnímu činu. Jinak ale musím říct, že film byl velmi působivý, odehrával se v elektrizující atmosféře. Výtečný herecký výkon Evy Green. Yýborné filmové řemeslo, Pomalé tempo filmu slouží k vystupňování drásavé nálady filmu, což podporuje i ozvučení filmu, zachmuřené počasí i nápaditá kamera, časté detailní záběry. Musím říct, že to byl silný zážitek ()

Richi007

Už dlouho jsem neviděl takové drama. Perfektní příběh, kde nemusíte trapně hltat nějaké sálodlouhé vysvětlování, jelikož vám to tvůrci hodí na jeden záběr a pochop jsi tam o co jde sám, což je skvělé. Výborná práce s kamerou a suprový záběry. Velmi silný motiv a námět. Eva Green a Matt Smith jsou velmi dobře sladěná dvojice, ikdyž jako dětem jsem jim to žral víc. Tenhle typ filmů extra nesleduju, ale občas mě chytne chut a budiž, vznikne z toho podívaná, která mě zahřeje na srdci a tak (jak lépe to vyjádřit) umělecky mě rozvine. ()

black8

Hneď od začiatku bolo jasné, že sa režisér snaží o umenie a takáto jednoznačná kalkulácia mi zvykne prekážať. Ale nakoniec som tento prístup ocenila a tešila som sa z pekných a s citom nasnímaných scenérii, z nekonečných pláži a oceánu, osamelého domčeku kdesi uprostred toho všetkého... Naozaj nádhera. Najväčším ťahákom je v každom prípade výborná Eva Green, ktorá v tomto príbehu už len výrazom tváre približuje osobu pohybujúcu sa na hrane duševného zdravia. Mala som však problém zvyknúť si na Matta Smitha, jeho stvárnenie Tommyho mi prišlo príliš mačistické a čo sa herectva týka, určite pod úrovňou Evy Green. Príbeh je inak výborný a určite dáva podnet k zamysleniu sa. Stále váham, či predsa len nedám štyri hviezdičky. ()

melfea

Ten film je skvělý, moje oblíbená herečka, skvělá chladná ... perfektní kamera a atmosféra. Jeden z mála filmů, který je umělecky nádherně ztvárněn a zároveň má skvělý příběh... ()

vladin_

Matoucí. Tak sobeckost, nebo sebeobětování? Mix emocí za hranicema konvence. Vlastně ani nejde říct, co je na tom správně/špatně. Konec byl natolik chaotickej, až jsem se frustrací vytočil. Řemeslný kumšt. Matt Smith mi lezl na nervy. ()

zigy

Umělecký film, který nenudí, ale ani nevtáhne do děje tak, že by vás pohltil. To se samozřejmě nedá říct o Evě, ta mužské diváky chytne od prvního záběru a už nepustí...tady ale není žádná odvážnější scéna....nicméně film je tak zvláštní svojí tematikou a otázkami o životě a smrti, které pokládá, že má smysl jej vidět. ()

kolly13

Romanticky-melancholické, hříšně-ateistické, nudně-zajímavé. Ambivalentní pocity vzbuzující příběh, jenž není neereálný, vnitřně značně tříštivý a otázky vzbuzující. Přijít i více emoční expozice, hodnotím výše. ()

Jurcekk

Tieto festivalové,klubové,umelecké filmy... Také krásne zábery. Atmosféra. A Eva Green. Až na ten pridrbaný koniec... ()

robbez

Nebylo by přesné napsat, že se mi tento film líbil. Výstižnější je, že mě uhranul svou zvláštní magickou atmosférou. Ponurá a zároveň krásná krajina ostrovů Severního moře; dlouhé a pomalé záběry kamery; mystika silné lásky, která chce podivným činem překonat smrt. Je tedy pravda, že více než ideová podstata příběhu (morální otázky klonování člověka), mě zaujalo jeho ztvárnění. Mám dojem, že film je nejlepší do okamžiku Tommyho nehody a pak už to ty "genetické záležitosti" postupně nějak stále více kazí. "Incestní" závěr sice v kontextu příběhu není samoúčelný, ale celkovou meditativní náladu filmu jaksi narušuje. K magické působivosti Lůna taky výrazně přispěla charismatická Eva Green. ()

NSN

V úmyslně tragický rovině, v dlouhých detailních záběrech, v tichu a pustým prostředí je včleněn silnej cit a a depresivní touha po nenaplněný minulosti. ()