Princip Noemovy archy

Hans Weth

Scénografie:

Matthias Kammermeier

• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(19.5.2006)

Debutujúci režisér Roland Emmerich natočil fantastické dobrodružstvo o vyšetrovaní katastrofy na projekte európsko-americkej vesmírnej agentúry. Slušný rozbeh... my už vieme, kam to dotiahol...(13.4.2007)

• Chrustyn

První snímek Rolanda Emmericha, ve kterém se jen rozcvičoval na to co předvede v Hollywoodu.(26.1.2014)

Technická stránka snímku je brilantná ( triky, výprava ) a atmosféra vo vnútri stanice dokonalá. Sadne aj hudba, vďaka ktorej aj bez poznania roku vzniku tohto diela budete vedieť, že sa natočil v 80. rokoch. Avšak v mnohých prípadoch sa pozornosť diváka odvracia niekam inam, ako na film samotný a to dávam za vinu nedotiahnutému a občas obkecanému scenáru.(3.4.2013)

Už jako student se Emmerich projevil jako schopný obchodník a megaloman. Tam, kde většina studentů filmových škol si vystačí s komorními dramaty, tak to si Roland dokázal sehnat pár miliónů a natočil sci-fi z prostředí vesmírné stanice na kontrolu počasí, která je rozdělená na evropskou a americkou sekci. Zatímco v evropské sekci pracují 2 kosmonauti, americká sekce je opuštěná a je řízena ze země a jak záhy posádka zjistí, tak stanici USA používají k nekalým pokusům zamaskovat jejich vojenské operace v Saudské Arábii, což ale ohrožuje celkovou stabilitu stanice, tak i počasí na zemi, které může rozpoutat vlivem působení stanice přírodní katastrofy. A tak se členové posádky pokouší tomu zabránit. Na studentský film a rok výroby je zde velmi dobře postavený interiér vesmírné stanice, tak i model stanice samotné. Nečekejte moc akce ani tunu speciálních efektů, stále je to spíše konverzační film. To vše pobarvují takové ty osmdesátkové syntezátory a dodávají tomu dobovou atmosféru. 7/10(28.7.2011)

Na to, že se vlastně jedná o Emmerichův studentský film, tak klobouk dolů. Jde o v té době nejdražší studentský snímek, který stál kolem 1,2 milionů marek. Emmerich se prostě nezapře a už od počátku se u něj projevují megalomanské choutky. Pravda, zde ještě nejsou žádné mega výbuchy a zkáza světa (jediný velký výbuch je zde ztvárněn silným zábleskem na tváři hlavního hrdiny). Ale vše ještě mělo teprve přijít...(29.8.2012)

• Stejšn

Jeden z mála "západních" sci-fi, které se směly promítat v socialistickém Československu a to jen díky tomu, že ukazoval hnusné zájmy amerických militaristů. Byl jsem na tom jako malý s tatínkem v Kině 64 u Hradeb na Malé Straně a moc mě to nebavilo, protože jsem to tenkrát moc nepochopil. Je to sice sci-fi, ale nejsou v něm žádné potvory a lejzry, takže nic pro malé děti. Film jse spíše psychologický a celkem bych ho rád viděl po těch 20 letech znovu.(11.8.2010)