Daddko

Opäť vojna a tragédie s tým spojené. Postarší si možno spomenú na seriál Randall a Hopkirk, z ktorých jeden po autonehode je duch a viditeĺný len tomu druhému. Tento film by som skôr nazval mysteriózny. Je to z obdobia Čečenskej vojny, z troch vojakov dvaja padnú v boji, tretiemu amputujú nohu. Zachycuje vtedajšie obdobie... korupcia, všadeprítomné násilie a sociálnu biedu. Myšlienka nebola zlá, ale sú to u mňa len slabé 3*. ()

chamonix

Hlavní postava má halušky. Jestli je to z množství vypité vodky, nebo následek zranění (nabízí se zánět po transportu z bojiště), nevíme, ale vidí padlé kamarády. Abych to ozřejmil – Sergej (říká se mu Kir) se nechal dobrovolně naverbovat do armády a nevyšlo všechno tak, jak si asi představoval. Ale zato má jasnou představu, že za to můžou ONI. Tak jsem to pochopil po shlédnutí filmu já. A teď jak to vysvětluje anotace: Sergej se nechal naverbovat, aby vydělal nějaké prachy na svatbu. Během bojů v Čečně byl postřelen do nohy a ostatní z družstva za cenu sebeobětování kryjí jeho transport. V nemocnici mu nohu amputují a jako invalida se vrací do života. Už ale nedokáže žít normální mírový život. První, co po opuštění nemocnice udělá, je, že si jde vyzvednout celý žold, nicméně hajzl na vojenské správě chce za proplacení procenta. Kir souhlasí, ale za obdržené peníze nejdříve koupí šavli a s tou si záhy s frajerem ze správy vyřizuje účty. Jede domů a zjevují se mu mrtví kamarádi. Vidí je zcela zřetelně, hovoří s nimi a oni mluví s ním. Doma jeho milovaná už není ta samá, se kterou se loučil. Nakonec jede na hřbitov, kde jsou pochovaní všichni padlí z jeho roty, cestou potká mnicha – a to už mi neobjasnil ani internet, co ten měl s příběhem společné a proč to vlastně byl Sergej s vousy. No nakonec se ukázalo, že to vše byly jen předsmrtné představy, protože Sergeje srazilo auto a umírá v příkopu. Dvěma slovy: DIVNÝ FILM. ()