Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pět let od premiéry kultovní dokumentární hyperkomedie ČESKÝ SEN přicházejí její autoři do kin s novým filmem. Po dvou letech natáčení a roce ve střižně představí svůj nový – neméně kontroverzní – film o české, občanské, mediální a politické válce, v níž se svedla bitva o americký radar v Brdech. Autoři film ČESKÝ MÍR ambiciózně nazývají „portrétem české společnosti 20 let od sametové revoluce“. Žánrově ho opět charakterizují jako dokumentární komedii a dodávají, že tentokrát bude navíc napínavá. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (202)

Master19 

všechny recenze uživatele

S odstupem času vyznívá prázdnota dokumentu, který už dnes, pár let od události prakticky nemá co říct. Dobře patrné je pouze to, jak se na historicky nevýznamné události dokáže pár lidí zviditelnit (teď rozhodně nemám na mysli tvůrce). Pak jsou zajímavé záběry např. z oválné pracovny či z jednání s generálem. Ty mají dobrou informační hodnotu, tam se přeci jen nedostane každý.. Druhým aspektem je potom prazvláštní hemžení ubožáků a neschopů, kterých se vždycky na takovou věc nalepí hromada. To tento dokument zachycuje perfektně. ()

Trajektt 

všechny recenze uživatele

Hlavní věc, kterou jsem si z tohoto dokumentu odnesl je arogance našich politiků, zejména slizouna Toplolánka, kterej už neví, jak víc vlízt do zadele tomu naftovýmu magnátovi Bushovi, ale také arogance Bursíka a vepře Vondry, kterej furt čumí jako Pučmeloun a okecává si svý lži, proč lidem nedovolit referendum a uráží tím vlastně všechny občany ČR, což si ta jeho dubová palice ani neuvědomuje. Názor obyčejných lidí je vyloženě nezajímal i když v ulicích demonstrovali a podle průzkumů bylo proti radaru více než 75% obyvatel ČR, ale hlavně, že z toho měli chechtáky. Pan Bursík/Buzík/, který v té době zastupoval Stanu zelených nedokázal odpovědět ani na jednoduchou otázku zdevastování CHKO Brdy a obhajoval druhou stranu, která to tam mohla zdevastovat a pražáci by neměli kam jezdit na houby, takže název Strana zelených je fakt jenom název. A jako vrchol všeho jsem tam viděl probuzenýho mocipána z Orlíku, kterej chtěl bejt dokonce prezident, jak podepisuje předběžnou smlouvu o radaru s tou americkou vražedkyní žen a malých dětí Kundolízou Rajsovou. Protistrana dostala dostatek peněz na to, aby udělala kampaň na okecávání lidí. A oni si pozvou druhořadé cirkusové herce, zaprcatělýho Krytináře, paznehta nenasytnýho Töpfera a trapnýho, oteklýho Smoljaka, aby tam plácaly ty svoje bludy za který dostaly dobře zaplaceno. No prostě protistrana v čele s vládou nedokázala odpovědět na jednoduchou otázku: Jaký bychom z toho měli užitek, kdyby tady ten radar byl? A jako třešničku na dortu bych málem zapomněl na dementního ožralu Jirouse, kterej tam nadává lidem do komunistů a mluví jako by byl pán světa a všemu rozuměl, ale přitom nikoho nepustí ke slovu, demokrat jeden. Díkybohu, že tady ten radar není. To bysme se sežrali zažíva. Za mě zasloužených 90% ()

Reklama

swamp 

všechny recenze uživatele

Pánové Klusák / Remunda jsou zkrátka lidmi, kteří jsou mi svou tvorbou blízcí. Ano, přestože do natáčení dokumentu jakoby nezasahují a nabízejí nám pohled z obou stran - umějí to tak, že zcela určitě divákovi podbízejí tu pravdu, kterou oni považují za správnou, čímž porušují žánr dokumentu. Někomu by to mohlo vadit, já - protože oba dva pány považuji za inteligentní a poměrně se s jejich názory ztotožňuji - s tím problém nemám a velice se u jejich filmů bavím. Styl, jakým natáčí, bych nazval jako "dokumedie". :) ()

FlyBoy 

všechny recenze uživatele

[FF 2011, Bratislava] Vynikavé naštrbenie ideológie. Jak nezvrchovaného ľudu, tak politických subjektov a takisto nosná zámienka na zhadzovanie "objektívnosti" zo strany obrnených chytrákov. Demokracia (D1) versus Demagógia (D2), je úplne jedno z akého úhlu sa na to pozeráme, je šuma fuk či ide o radar, etnické alebo iné vachrlaté otázky a nezíde ani na tom, kto je v danej situácii nositeľom onej pravdy, pretože väčšina ju aj tak rada prekrúca-narába s ňou len podľa toho ako sa jej hodí. Volič (V1) versus Volený (V2), je zcela jasné, že každá strana bráni hlavne svoje záujmy, nazerá na ne predovšetkým jednosmerne, má v ich bránení "vždy" pravdu. Mätúcim popisom => V1 na základe D1 prístupi k voľbám aby po ich skončení mohol šíriť D2 s odvolávaním sa na D1. V2 vďaka aktivite V1 počas produktívnych sezón hlása D1, ale hneď pri prvom zaváhaní neváha podsúvať D2. Bezzmyselnou rovnicou => V1+V2=D1+D2. Môžeme prenášať, škrtať, krátiť, deliť, sčítať, odčítať, skúšať pomocné výpočty, napriek tomu riešenie ani výsledok nenesie bližšie vysvetlenie-je to blbosť. Rovnako ako mylná domnienka o nedotknuteľnej pravdivosti vlastného úsudku. Záleží len na tom, kto má aké postavenie, koho sa čo dotýka a hľa anabáza je vonku-preťahovanie lanom "is on". Vít Klusák/Filip Remunda tieto okolnosti vítajú a cirkus na i mimo Brdského "Peacelandu" zo zálohy znamenito ohlodávajú. To zapríčiňuje pohodlnejšiu odťažitosť, ale zasa prináša cenenú nezaujatosť (sic je zreteľné k čomu inklinujú viacej). Vybraná vzorka opýtaných respondentov či len voľné zachytenie prebiehajúcich jednaní, konfliktov, protestov mi asociuje s rozsiahlym "fish marketom Pike Place" v centre Seattlu. Identický ruch na pozadí nekultivovaného prekrikovania sa obchodníkov za účelom predaja tisíca mŕtvych-morských plodov s tým rozdielom, že tu nejde iba o kšeft, ale aj o kontrolu, netýka sa to zheblých potvôr, ale živých ľudí. Oboje vzbudzuje úsmevné posunky úst, oboje pri podrobnom zahľadení nasiera. Zasmejme a zanadávajme si spoločne, "Český mier" nám to umožňuje. ()

vanderbart 

všechny recenze uživatele

těžko říct... to, že radar byl podle všeho nesmyslným projektem, který by našemu státu asi příliš neprospěl, a že nešlo o nijak zásadní obranný projekt, potvrzuje i ustoupení z tohoto záměru. Ale tvůrci často argumentují ne úplně přesvědčivě, pobíhání v lese nudí, někdy jsou velmi sugestivní a někdy zase zbytečně tlačí na pilu, kde je to není třeba (například otázky na mluvčího VP)... vzhledem k tématu šlo vytěžit dle mého názoru mnohem více a působit dojmem, který by nepůsobil podobně demagogicky, jako chování druhé strany barikády. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (8)

  • Po prezentaci projektu na festivalu v Karlových Varech (roč. 2008) o film projevila zájem selektorka festivalu v Cannes. [zdroj: Arts Marketing] (POMO)
  • Natáčení dokumentu začalo již 1. 7. 2007. Premiéra byla původně plánována na podzim 2008, avšak protáhla se až do roku 2010. (ČSFD)
  • Americká docu-pop-star, Michael Moore, který v New Yorku v roce 2005 uváděl premiéru Českého snu, přislíbil, že pakliže s propagací svého nového filmu dorazí i do České republiky, tak film Český mír mediálně podpoří. Zároveň hodlá filmu pomoci s distribucí v USA. [zdroj: Arts Marketing] (POMO)

Související novinky

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

18.04.2010

Festival českých filmů Finále 2010 se letos uskuteční od 18. do 24. dubna. Zahajovacím filmem bude v předpremiéře uvedený dokument Český mír režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy. Festival v… (více)

Reklama

Reklama