Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Režisér Kihači Okamoto oproti dobové tendenci sociálně a politicky kritických samurajských dramat využil žánr filmů se souboji na meče coby prostor pro satiru na téma revoluce požírající své děti. Film začíná jako hurónská hříčka, ale postupem času se od karikovaných postav nenápadně přesouvá do vážnější roviny, aby skončil stejně výmluvně jako režisérova předchozí vážná díla (Zběsilost a Samuraj). (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (19)

kitano 

všechny recenze uživatele

Toshiro Mifune znova v úlohe, v akej sme si ho zamilovali v Siedmych samurajoch. Pošetilý-no nie hlupák, dobrosrdečný-no nie bez hrdosti. Energia ktorú vysiela z obrazovky na diváka ma priam nútila šaškovať s ním :). No a film je to naozaj nádherným skĺbením komédie a sociálnej kritiky, pričom atmosféra sa postupne prelieva z čisto komediálnej roviny, do roviny dramatickej a celá tá komediálna maškáráda v konečnom dôsledku len umocnuje veľmi pôsobivý a emotívny záver. (10/10) ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Zajímavý, moderně natočený, historický film o válečných událostech, které zrodily moderní Japonsko a zničily středověký japonský šogunát s jeho samurajskými tradicemi a archaickými zvyky. Je zajímavý svou strukturou, protože začíná jako komediální příběh, kdy se nevzdělaný řadový voják Gonzo jako příslušník císařské armády dostane coby předvoj do své rodné vesnice, aby připravil hladký vstup císařských jednotek, ale pod tlakem událostí a proto, aby na sebe upozornil, převezme roli ochránce utlačovaných a vzbudí naděje na lepší budoucnost, které se zhroutí poté, co noví páni získají moc. Snímek, který začal jako komedie, se postupně mění v krvavý tragický masakr a končí naprostou deziluzí přeživších a pošlapáním ideálů revoluce. Celkový dojem: 80 %. ()

Reklama

liquido26 

všechny recenze uživatele

Mifune je jako vždycky famózní, ale to je asi tak vše. S výjimkou posledních 10-15 minut se jedná o poměrně nezajímavou záležitost. Japonský humor asi nikdy nepochopím, prostě ty komediální pasáže mi nijak zvlášť vtipný nepřišly, soubojů je tu minimum a přestože rudá hříva vypadala fakt skvěle, nemůžu se zbavit pocitu, že by ten film vypadal líp černobílej. ()

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Naivný hrdina s veľkými ideálmi sa vracia do rodného mestečka aby priniesol zmenu. To je ale plné skorumpovaných úradníkov a chudobných roľníkov. Takmer bez súbojov a bez reálnych konfliktov je prvá polovica filmu ladená komediálne a udivuje bezprostrednou kreáciou Toširó Mifuneho, ako jednoduchého hrdinu so srdcom na správnom mieste. Ten možno na začiatku pôsobí hlúpo. Každý prečin voči morálke končí len úsmevným napomenutím, čo ma v určitých momentoch vytáčalo. V tej druhej je ale práve tento ideál postavený zoči voči skazenosti sveta a slúži ako príjemný a energický kontrast. Po väčšinu času je to konverzačka. Občas to baví, ale väčšinu času nám film skrze dialógy ukazuje postavy malého mestečka v celej ich kráse - či už sú nositeľmi dobrých alebo zlých vlastností. Finále je následne veľmi akčné a fenomenálne. Či už prevedením ale aj významom. Akage sa tak stáva poctivým zárezom samurajského žánru, ktorý je trochu netradičný, ale jeho presahy rezonujú ( dovolím si tvrdiť) aj v súčasnosti. ()

black.mao 

všechny recenze uživatele

Chudý a poněkud retardovaný venkovan Gonzo (opět jedna ze skvělých rolí velikána T. M.) si usmyslil, že udělá závratnou kariéru v císařské armádě, ale zatím se jen stará o koně. Situace se však změní v momentě, kdy je Gonzo vyslán do své rodné vesnice, aby vyjednal bezproblémový průchod armády. Gonzo, aby dodal své misi vážnost, si vypůjčí znak velitelské hodnosti - nápadný rudý chochol. Do vesnice pak přijíždí jako hrdina, ale vrchní velení mezitím přehodnotí své taktické cíle a chudák Gonzo se ze dne na den stává politováníhodnou nežádoucí osobou. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama