Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Je předvečer prvního máje. Na návsi malé vesničky leží veliký stožár ověnčený zeleným kruhem s barevnými pentlemi, který se jako každý rok slavnostně zvedá na počest příchodu jara. Místní chlapi tady na to už mají svůj systém – pár piv, bagr a traktor – za chvíli májka stojí a jde se slavit. Jenže letos nenadále přijel Týno, herec z Prahy (I. Trojan). Místní rodák, ale dnes už spíš místní odrodilec. Už jako kluk trochu nezapadl, byl jiný, a tak mu to kluci dávali znát. Odjel za štěstím do města a stal se známým hercem televizních seriálů. A teď se přijel podívat a zdá se, že ví nejlíp, jak postavit májku. Prý pěkně postaru, ručně, aby tradice neutrpěla. A tak se vesničtí nechali v hospodě při pivu vyhecovat. Ráno s těžkou hlavou se už nadšení pro tradice nezdá být tak veliké, ale je třeba sázku vyhrát… (Česká televize)

(více)

Recenze (104)

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Skvěle vybrané herecké obsazení (Dulava, Bareš, aj.) v čele s Trojanem, výborně k sobě padnoucí, excelentně hrající a správně vesnicky vypadající. Taktéž mě překvapila Marie Doležalová, kterou jsem od dob Pusinek, s ofinkou, brýlemi a pár kily navíc, vůbec nepoznala. Snad jsem jen podle hlasu a rysů obličeje tušila, že ji odněkud znám. Atmosféra venkova je velmi přesvědčivá, stejně tak i vtipné dialogy a celý scénář. Nápaditá hudba proplouvajíc celým filmem, mu dodává ten správně jarní, venkovský nádech. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

I tohle může být jeden z důvodů, proč někdo utíká ze svého rodiště. Špatné vzpomínky. Lidé, kteří způsobili trauma a co je horší, nejsou schopni si to přiznat ani uvědomit natož se omluvit. Ale ještě horší je, když se člověk do stejných míst vrátí a zjistí, že se vlastně nic nezměnilo. U místa samotného by to nevadilo, u charakterů to trochu vadí. Ta klasická česká povaha zde byla znát. Když platíš pivo, jsi náš kamarád, jakmile zpochybňuješ tradice, jdi od nás. A staré křivdy mohou vyplouvat na povrch. Škoda jen, že nevěrohodnost příběhu je zpodobněna do několika zdánlivě nepodstatných detailů. Týno o sobě s oblibou tvrdí, že na velkou roli čeká a je to spíše herec seriálových rolí, ale přifrčí si to ve fáru, které působí, jako by dorazil z Karlovarského festivalu. Marie Doležalová vůbec není tlustá, jak se nás snaží tvůrci přesvědčit a závěrečný akt mezi ní a hercem snad nelze ani brát vážně. Vyprávění zřejmě pro zpestření doprovází animace a retrospektivní záběry. Škoda, že kromě české povahy je zde zvýrazněna i venkovská malost a malichernost, neboť ve vsi se nenajde ani jediný člověk, který by herce nenáviděl čistě pro jeho úspěch. ()

Reklama

quasar 

všechny recenze uživatele

Herecké výkony mi nepřišly, kromě Trojana, nic moc (Barešovi jsem nevěřil nic). Taky většina dialogů zněla jak na divadle. Moc se mi líbila animace, klidně jí mohlo být o chlup víc. Co mi však vadilo nejvíc, tak to byla nelogičnost hlavní zápletky s májkou. Když se máj po léta stavěla hydraulickou rukou, tak ji ti chlapy vždycky upevnili dobře, ale teď ji stavěli klackama, stali se z nich rázem blbci a zajistili ji proti vyvrácení špatně... Nebo jí dali do mělké díry a na špatné místo... Trochu jako kdyby to stavěli lufťáci. ()

mi-ib 

všechny recenze uživatele

Je vidět, že ČT si může dovolit z našich poplatků zaměstnat velké herce i do příběhu, který je o i ničem. Jenže všechno krom příběhu u tohoto filmu ujde. Herci jsou příjemní, vykreslení vztahů na vesnici je podle mě taky celkem přesný a vizuální působení, kdy se přechází z přítomnosti do vzpomínek a nebo do animovaného, docela fajn oživuje celkový dojem z filmu. Zápletka a příběh nic moc, ale dívat se na to dalo v pohodě. ()

Fifer 

všechny recenze uživatele

Scenář Epsteina čerpá z historie, dojde na kelty i druhou světovou válku, je o tolik zajímavější než je běžná hollywoodská produkce, aby nakonec sklouzl ke stejnému klišé holky, co nosí brejle a pak si jednou uvědomí, že když je sundá, tak je krásná. Proč??? Proboha proč montovat toto stokrát omleté klišé do tohoto jinak velmi povedeného dílka? Nechápu. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (4)

  • V průběhu filmu mění Týnovo auto registrační značky. Zatímco při příjezdu a odjezdu je značka 5A3 9712, ve scéně u pálení čarodejnic se mění na 2H5 6470. (Mara97)
  • Slovo „šejdr“ znamená, že je něco křivé či rozdílné od toho, jak to má být „správně“. „Šejdr“ je i pracovní směna v městské dopravě rozdělená podle dopravní špičky, tzv. dělená služba, ale také přihrávka ve sportu poslána s falší. Původ slova není jasný a češtináři se neshodnou. (sator)
  • Týno (Ivan Trojan) přijíždí vozem Fiat Barchetta, jedná se o roadster vyráběný italskou firmou Fiat od roku 1995 do roku 2005. (sator)

Reklama

Reklama