Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

miistr

Hodně nečekané překvapení, protože od tohodle filmu jsem očekával, že to bude takové to béčko. Jenže to byl omyl neboť ve výsledku je ten film naprosto výborný. Bohužel u mě mu ublížil ten pomalejší nástup a hlavně zpočátku pro mě trochu matoucí ten dokumentární styl. Přesto všechno přiznávám, že film je výborný. ()

Plague.

Velmi originální počin. Sázka na neznámé herce se vyplatila a je s podivem jak levné dnes CGI dokáže být. I když bych na filmu našel hodně much, je to přeci jen sci-fi, takže solidní 4* si film rozhodně zaslouží. ()

V4nd4l

Po Avatarovi další film, který říká, že lidstvo je tak zkažené, že je naprosto normální spojit se s mimozemšťany. To jdou ale s křížkem po funuse, protože na výhody spolupráce s Marťany už přišel někdo jiný daleko dřív než se tyto filmy objevily. No.. teď vážně. Na rozdíl od Avatara, který může lákat jen efekty, má District 9 daleko lepší příběh, není v něm tolik romantiky a bojové scény vypadají pořádně bojově. Jen mi nejde na rozum jak se mohli lidé dorozumět s emzáky, když lidé mluvili anglicky a emzáci svým jazykem. Ale film se mi natolik líbil, že za to ani nestrhnu hvězdičku. ()

GoldenGecko

Filmů, kde se lidstvo setkává s cizí civilizací, už jsme viděli mraky. A přece jde ze zdánlivě opracovaného tématu vyrobit něco tak originálního... Místo střítejicích supertalířů a mimozemšťanů vraždících lidi všemi možnými i nemožnými způsoby, tu máme District 9 - slum plný nespokojených, nebezpečných tvorů, kteří se ocitli na planetě Zemi a nemohou odsud zpět. To všechno nám podává film z pohledu lidí, z pohledu pracovníků MNU, ale pak se zorné pole obrátí a vy už nemůžete kreveťáky nenávidet, najednou je totiž vidíte jako bídná stvoření, které lidstvo trestá za to, že nejsou spokojeni se životem mezi námi. A pak začnete nenávidět MNU a začnete a kreveťákům fandit, hlavně potom co se k nim přidá Wikus, který se pomalu stává jedním z nich. Tenhle film se zkrátka nesleduje, tenhle se téměř prožívá. Je to díky strašně skvělému nezávislému zpracování, ale hlavně díky Blomkampovi, který se tu ukázal jako znamenitý režisér. ()

Unterschleif

Pravdepodobne najlepší film roka. Vynikajúce sci-fi po každej stránke, či už je to scenár, herci, réžia... Príbeh je pomerne originálny, teda aspoň ja osobne som žiadny iný film s mimozemšťanským ghettom nevidel. Efekty a CGI sú úžasné a vôbec na nich nie je vidieť, že film stál iba smiešnych 30 melónov. Neill Blomkamp natočil poriadny nárez aký sa každú chvíľu nevidí. ()

maty-maty

4 a to jen proto, že je začátek tak nudný. Na prvních dvacet minut jsem koukal 3x po dobu 5 měsícu. Kdyby se mi o tom nezdálo, tak bych to asi nedokoukal nikdy. ()

Snapphanar

Co se zpracování celého filmu týče, musím říci, že se jedná o velmi dobrý počin, a však příběhově je District 9 tuctovým sci-fi, které nic nového nepřináší - tedy až na jeden fakt. Mimozemšťané jsou zde vyhnanci žijící v ghetech na okraji společnosti, která nemá v úmyslu je jakkoliv přijmout mezi sebe. ()

moviepill

Parádna scifárna s dávkou akcie. Mimozemšťania, tá loď, zbrane, všetka tá mašinéria, politika... to všetko bolo OK. Ale čo sa mi najviac na District 9 páčilo, bola premena hlavnej postavy. Nie fyzická premena - ale ten spôsob ako sa z Wikusa, určitým spôsobom "blbečka", stane celkom ostrieľaný macher viac-menej vyrovnaný so svojím osudom. Na začiatku filmu mi pripadal smiešny, až groteskný. V závere filmu som sa pred ním skláňal. Takže, nie je to za plný počet, ale veľmi slušné štyri *. ()

kenny79

To bylo pokoukáníčko. Tady je vidět, že i s tam malým rozpočtem lze natočit film plný vizuálních efektů. BRAVO. ()

kviczala

Film stvořen z nápaditosti! Nejvíce mne zaujala hlavní postava: žádný super kladný americký hrdina, který si to se všemi vyřídí jen tak mimochodem pro radost... Ale tak trochu poseroutka, který se vždy nechová až tak slušně k mimozemské populaci, ale přece jenom zná své hranice a lidskost v něm vítězí... Ve vytuněném armádním mimozemském obleku si to se všemi chce rozdat, ale jen co z něho vyleze, plazí se strachy pryč... Nemohoucnost, odpor k vlastnímu tělu a nakonec smíření se s pomocí, která příjde (zdali vůbec) někdy za tři roky... Uchvatné? Možná... Pro mne více než reálné postihnutí toho, jak by se člověk v obdobné situaci asi choval... Částečná dokumentárnost filmu jen podtrhuje sílu dojmů z děje... No, moc dobré to bylo! Pět hvězdiček a basta... ()

M1k3k

Parádní film aneb emzáci trochu jinak. "Ubytovaní" v ghettě a vyměňující své technologie za plechovky s kočičím žrádlem. Skvělý nápad s opravdu povedenou zápletkou - pro mě jasných 5*. ()

Irisss

V Districtu 9 se nesetkáme s rasovými konflikty mezi bílým a černým obyvatelstvem. Obětí rasismu, nesnášenlivosti a segregace se stanou pouze návštěvníci z jiné planety. Blomkamp se na to dívá chytře a ukazuje nám, jak se barevně rozdílní lidé spojí, když se objeví ještě někdo odlišnější. Začátek filmu je prezentován v bez problémů uvěřitelné dokumentární formě. Ústřední postavou filmu je Wikus van de Merwe. Ten během filmu s přehledem projde širokospektrou proměnou. Wikus je klasický úředník s průkazem agenta soukromé organizace MNU v ruce, který má řídit důležitou operaci, jejímž úkolem je vystěhovat mimozemšťany z města do odlehlého koncentračního tábora. Během prohlídky jednoho z obydlí se však Wikus dostane do kontaktu s mimozemskou látkou, která způsobí jeho postupnou mutaci. Film tak začíná nabírat dramatické obrátky doplňované drsno-vtipnými situacemi. Wikus se ocitne v hledáčku vědců z MNU, kteří chtějí jeho vzácnou mutaci využít k vojenským účelům. Pro společnost neprospěšní mimozemšťané, označovaní lidmi jako prawns (krevety), se tak stanou jedinými, u kterých může Wikus hledat úkryt a zároveň východisko ze své zoufalé situace. Samotné zakončení filmu nabízí divákovi tu hořkou příchuť, která nám ukáže, jak je jednání a uvažování některých lidí směšné. ()

x_ander

District 9 je svěží vítr na poli sci-fi. A takto originálně pojatých se moc neobjevuje. Neill Blomkamp se zjevil odnikud a zazářil, uvidíme jestli na svůj úspěch dokáže navázat. Budu se na to těšit. Film samotný je na pomezí 4-5 * a nakonec se kloním k té páté, a to jednoduše proto, že mě District opravdu napínal až do samotného konce, vizuální efekty jsou naprosto skvělé (při takovém malém rozpočtu !) a nenudil jsem se ani minutu. ()

G.o.g.o

Takto si ja predstavujem dokonalý film.Úžasný príbeh,nádherné efekty,herecké obsadenie....celý film som si dokonale užíval a ani chvílku som sa nenudil....PROSTE 5* !! ()

djbarrel

Sci-fi jako hrom ! Fakt bomba, tohle se mi líbilo, mělo to atmosféru, spád a nemělo to žádné kompromisy. Prostě skvělé. 94 % ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)