Mulan

• Čína Hua Mulan (více)

Kočovníci zo severu napadli ľudí z Centrálnych plání a cisár vydáva rozkaz, aby muži nastúpili do zbrane. Mladé dievča, Mulan, osedlá koňa a odchádza za úsvitu z domu, aby bojovala v armáde namiesto svojho chorého otca. Prestrojená za muža bojuje dlhých dvanásť rokov a spoznáva, čo je to priateľstvo, smrť na bojisku i láska. Nové filmové spracovanie tradičnej čínskej legendy o dievčati Mulan, ktoré sa stalo slávnym generálom. (badygorila)

brumbrum

Povedat, ze toto je pre slabomyslenych, nevystihuje stupen nepozeratelnosti. Cele zle. 1* za par gegov, inak fakt skoro-odpad.. ()

markotter

Bohužel "příliš válečný" a nepříliš uvěřitelný příběh, ve kterém není prostor pro lepší porozumění motivaci jednotlivých postav. A to, co Číňani dovedou jinak velmi dobře, a to spojení romantiky s válčením, tak to tady nefungovalo vůbec. ()

Likan7

S Mulan asi nikdy nebudu kamarád a ve finále mi přijde nejlepší asi ta nejnovější adaptace, která dostává takový hejt. Číňané neumí vytvořit fungující film, chybí tam napětí, smysl pro dramatizaci a postavy, které si můžu nějak oblíbit. U velkofilm, který by velkofilmem chtěl být ale rozhodně jím není, pak nezbývá nic, co by mě bavilo. Možná tak soundtrack, který je povedený, všechno ostatní je ale fail. Od herců, po směšnou akci až po oslí můstky (Mulan si stáhne vlasy a je z ní chlap, Mulan se během jednoho střihu infiltruje do nepřátelského tábora atp.) Vzhledem ke zdejšímu hodnocení jsem měl naději, že se mi to bude líbit, opak byl ale pravdou. ()

Dantte..

Má to myšlenku, která však postrádá hlubší význam, avšak herecké výkony a hudba jsou jako vždy silnou stránkou čínského filmu. Pobavil jsem se, ale na "Crouching Tiger, Hidden Dragon" nebo "Hero" to nemá. 70% ()

tartan

Nadpriemerný historicko-vojnový epos s pomerne originálnou romantickou líniou v pozadí (on sa tvári, že je mŕtvy, aby sa ona mohla emocionálne odosobniť a o to lepšie viesť vojakov do boja). S disneyovskou verziou legendy má táto pramálo spoločné - napr. Mulan tu 12 rokov (!) vedie sťaby generál svoje jednotky do boja proti severným kočovným nájazdníkom, samozrejme so značným úspechom a čo i len bez tieňa podozrenia, že by bola odhalené jej pohlavie (teda až na úplný začiatok vo výcvikovom tábore, kde sa však vďaka "šťastnej náhode" - nečakanému prepadu nepriateľom - konečnému odhaleniu vyhla a následne preukázaným hrdinstvom v boji začala jej závratná vojenská kariéra). Bojové scény sú prehľadné, taktické manévre vojsk pôsobivé, vykreslenie doby uveriteľné, hrdinovia sympatický, a hoci samotnej Mulan sa to mužské prezlečenie nedá uveriť ani na sekundu, pod takým generálom by som s radosťou bojoval aj ja :-) Chcelo by to len trochu dlhšiu stopáž. ()

helrohir

Historicky vernejšie než verzie od Disneyho, ale režisér Ma nedokáže spracovať bojové a veľkolepé davové scény tak majstrovsky ako Woo v "Red Cliffs", a ani vtisnúť filmu poetiku a vizuálnu ladnosť ako Yimou Zhang vo svojich historických eposoch. Zostáva nám tak síce vcelku výpravný film s dostatkom bojových scén (ktorým však chýba väčšia krvavosť), ale je taktiež vidieť, že sa tu dosť strihalo, pretože najmä prvá polovica a záver filmu sú veľmi uponáhľané, nekompaktné a nejednoznačné. Trochu iritujúco na mňa pôsobí fakt, že hlavná hrdinka sa ani neunúva zamaskovať svoj výzor, ale aj tak si takmer celý čas všetci myslia, že ide o muža. Na jednej strane oceňujem snahu tvorcov priniesť svieži vietor do tohto legendami opradeného príbehu, ale na strane druhej je spracovanie v niektorých prvkoch nanajvýš priemerné. 60%. ()

Bobofon

Zklamání. Těžkopádné, nenápadité, zdlouhavé - od půlky se to vleče jak Trabant v dlouhým kopci. Bojové scény nudí a filosofující rozhovory ještě víc. Vadila mi i občasná zkratkovitost scénáře - vojenský vzetup Mulan z prosté pěšačky na generálku během dvou minut je prostě směšný. A celé to nezachránila ani charismatická Wei Zhao, a to už je co říct. ()

nikus120

Skvelý film. Ale fakt treba potvrdiť, že hlavná hrdinka nevyzerá ako chlap. Na druhej strane určite by túto úlohu niekto nezahral lepšie práve tak ako Zhao. Je mi ľúto toho konca ale ináč by to bola fakt lovestorovka na bojisku a v tomto filme o to nejde. Chválim určite výber hercov a scenár. Určite sa nedá prehliadnuť ani skvelé boje, kostýmy a prostredie. Hodnotím kladne, nabudúce si to pozriem len keď budem mať na to náladu. ()

blondboss

Táto čínska hraná verzia príbehu o Mulan sa vyznačuje jasne epickým pozadím a veľkovýpravnosťou a je vidieť, že Číňania si dali záležať po vizuálnej stránke. Dejovo sa to prakticky drží predlohy, ale je to hrané a režírované akosi moc strojovo a bez nejakých výraznejších emócií, a to je pre mňa červená čiara pri každom filme. Preto musím hviezdu ubrať a poslať tento snímok do vôd priemernosti. 60 % ()

Mukade

Strašne dobrý film. Podľa mňa optimálne nadávkované emočné scény, byť ich ešte viac, už by to bolo patetické. A Vicky Zhao, je báječná, vie hrať a je thaaaká pekná :) .Minimálne 4 hviezdičky sú naprosto oprávnené. Skutočne dôstojné spracovanie, ktoré si veľká legenda o Mulan aj zaslúži. Čína, gratulujem. (Na záver dodám, že tam nie je až tak veľa vojnových scén ani kung-fu resp. nie sú spektakulárne , to aby ste neboli sklamaní z očakávania. Stručne povedané, tento film je viac jin-ový ako jang-ový :) ()

morlumak

Další zpracování legendy o Mulan. Jak se někdo zmínil, určitě nebude poslední. Předchozí filmy sem neviděl, ani tu animovanou verzi od Disney, takže jsem vůbec netušil, co mám čekat. Dostal jsem výborný film s protiválečnou atmosférou a skvělou Wei Zhao v hlavní roli. Ve filmu sice není moc bojových scén, nečekejte další Chi Bi, ale i tak film nenudí. Zvlášt poslední půl hodinka je opravdu silná podíváná. Škoda, že víc nerozpracovali linii s Mongoly a se zradou nejvyššího generála, to by si zasloužilo víc prostoru. Ale i tak je to moc dobrý film a příjemné překvapení pro mě. ()

sue2008

Nádherně zvládnutý film, úžasné bojové scény i emoce dávkované v přesném množství. Dokonce i ta čínština k tomu skvěle sedla. Jenom škoda trošku zbytečně uspěchaného konce, zato chválím, že konec nebyl žádný přesládlý hollywoodský happy-end. ()

zekon

Čínský film který hodně překvapil. Byl jsem zvyklý na hrůzy kde všichni létají vzduchem a půl filmu do sebe beze smyslu do sebe kopou, ale toto je naštěstí naprosto jiná liga. Číňani umí a umí skvěle. Parádní historický film, s reálnýma řežbama a bez happy endu. Herecky sice ne příliš výrazné, hudba kolísá mezi vynikající a průměrnou ale podívaná skvělá. ()

snupko13

Zo začiatku strášná látanina, film ma začal ako-tak baviť naozaj až od takej dobrej polovice. Ale aj v nej mi neustále niečo chýbalo. Celý čas to bolo ako na hojdačke a ani zamyslenie a dojatie na konci neprišlo. :) Mám rád čínske historické filmy, ale videl som už aj lepšie. Tento bol dobrý, čiže za trojku. ()

MariusDee

Tak tohle mě neoslovilo ani jako (proti)válečný film ani jako romance. Bojové scény působí vyloženě televizním dojmem a připomínají mi u nás poměrně hojnou italskou produkci televizních historických shitů. Promluvy o válce a utrpení jsou sice v zásadě pravdivé, ale tady mě to rozhodně nijak nezasáhlo. Pokus o rozvinutí milostného příběhu mezi hlavními protagonisty mě nechal bohužel chladným a přitom jsem se právě na tuhle rovinu filmu těšil..respektive na Zhao Wei. Bohužel ty plitké a otřepané repliky o lásce a přátelství byly sakra málo na to, abych ukápl slzu a Zhao Wei bylo pro tenhle film vyloženě škoda. Neurážíme tímhle nadprůměrným hodnocení tu spoustu kvalitních historických filmů, které byly vyprodukovány na západě ? ()

Zhang Ziyi opět ve válce

Zhang Ziyi opět ve válce

07.09.2010

Čínskou legendu o Mulan, jejíž první veršovaný záznam pochází už z 6. století, dobře známe i u nás díky jedné z posledních klasicky animovaných disneyovek. Loni se Mulan vrátila v čínském velkofilmu… (více)