Dopisy pro Julii

Listy pre Júliu

Letters to Juliet

Romantický / Drama / Komedie

USA, 2010, 101 min

Po včerejší Černé labuti jsem potřebovala nějakou oddechovku. Z tohoto hlediska splnily dopisy pro Julii svůj účel dokonale. Příjemně se na tu sluncem zalitou Itálii plnou milých, vstřícných a usměvavých lidí dívá, když je venku právě tak jako dnes. :-) Jenže já si nemůžu pomoct, celou dobu jsem si přála nějaký těžce originální konec (třeba aby si Sophie uvědomila, že Victor je pro ni ten pravý, i když se nechala zmást chvilkovou náklonností k jistému Britovi, když už to tedy je romantická komedie a nemůže to skončit úplně tragicky :-)). Škoda, takhle to skončilo jako vždycky: vášeň minulého vztahu vyprchala (že si toho nikdo nevšiml dřív, že?), tak hurá do dalšího dobrodružství! K tomu to šplhání na balkón. Úplně nejvíc mě ale "dostala" poslední scéna, kdy se na nový zamilovaný páreček přijde podívat celé svatební shromáždění... Kecám, tohle všechno s přehledem trumfla jazyková výbava všech zúčastněných (všichni Italové totiž mluví plynně anglicky, stejně jako Britové a Američani obstojně hovoří italsky, takže nikoho nepřekvapí, když Ital na vlastní svatbě pronáší proslov v angličtině :-)). Přece jen se ale ve filmu tu a tam mihne velká životní pravda (např. ta o česání vlasů), takže nakonec za 3*.(17.3.2011)

Dopisy pro Julie je film, který je určen hlavně a téměř pouze pro ženy. Je to sladké jako málo co, není tam žádný stres, žádné napětí. Jen a jen krásná Itálie, úsměvná romantika a lehce zakomponovaný humor. Ale pravdou je, že je to stravitelné i pro ostatní člověčenstvo. Jsou daleko horší filmy podobného charakteru.(9.2.2014)

V krásné Veroně... Co hrozilo být předvídatelnou letní projížďkou bez nápadu, končí jako romanticko-notalgická cesta plná překvapivé laskavosti. Ať už se hledají dávné nebo nově nalezené city, všechno do sebe pomalu a nenápadně zapadá, že ani Bernal jako šéfkuchař-maniak neruší. A když začne kyselé bonmoty házet sympaťák Christopher Egan, má Julie vyhráno, ať už s balkónem nebo bez něj.(16.2.2012)

Zamilované, šťastné, slunečné × laciné, předvídatelné, nijak herecky ani dějově vyčnívající, stereotypní. Klasický romanťák v krásné slunné Itálii. Jak to celé skončí je nám jasné hned po prvních několika minutách. Co na plat, i přesto jsem si párkrát pobrečela, holt ženská. Děj byl natolik prostý, že nedovoloval jakékoliv herecké maxima. Neberu v potaz fakt, že všichni Italové umí plyně hovořit anglicky, prostě pohádka. Film je to pohodový, a svým šťastným koncem možná i pozitivní. ..teda ta Itálie, asi tam vyrazím..(14.10.2010)

• MartinezZ

Vykulená Amanda zachraňuje lásku. ~~~ Neskutečně přeslazená pitomost, kdy Amanda pomáhá chlácholit a pomáhat duším, které své bolístky svěřily papíru ve zdi (na tom má být zřejmě něco neskutečně slaďounce romantického). Odpoví takhle na jeden zapomenutý dopis, kdy netrvá dlouho a do Verony přijíždí mladík se svojí babičkou, která po letech hodlá hledat svoji dávnou lásku. Jenže kromě jména a vzpomínky, jak to kdesi kdysi vypadalo, neví nic. A tak Amanda s bábrlí jezdí po celém okolí Verony, mladík je nijak ochotně vozí, a společně hledají nějakého Lorenza. ~~~ Baba (babička) mě neskutečně drásala nervy tím, jak se na každého nalezeného Lorenza gebila, a když už už to vypadalo, že by to mělo vyjít, chtěla dát zpátečku. V tu chvíli bych ji někam zakopal a jel v klidu domů. Jenže to by nesmělo být romantické komediální drámo, kde to všechno šťastně skončí a i Amanda najde svoji lásku. Fňuk. ~~~ Něco tak přeslazeného a bez jakékoliv invence a nápadu se hned tak nevidí. ~~~ PS: Že všichni Italové mluví bez problému anglicky je standard, div že i ty bobule vinné révy nedrmolily anglicky, ale že anglicky mluví Italové i mezi sebou u večeře, to mi bylo velkou novinkou. To je furt keců proti globalizaci, ale když už i Italové nemluví italsky...(16.7.2011)

• - Auto, ktorým sa vo väčšine filmu prepravovalo ústredné trio, je talianska Lancia Delta. (MikaelSVK)

• - Hugh Dancy byl původně obsazen do hlavní mužské role, ale od projektu odstoupil a nahradil jej Gael García Bernal. (CrypzzXD)

• - Juliiny sekretářky opravdu existují a snaží se odpovídat na všechny dopisy. (Taninaca)