Bouře

• Nizozemsko

Storm

Německo / Dánsko / Nizozemsko, 2009, 98 min

• sochoking

Ponevierajúce sa, hľadajúce sa, bezradne zakopávajúce a cez všetko úsile napokon, končiace sa tupou fraškou !(26.2.2010)

• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(7.6.2009)

Velmi dobře obsazené drama o nejzávažnějším tématu nedávné evropské minulosti. V půli filmu se dokonce objevil v malé roli Leon Lučev, kterého jsem nečekala.Jen ten dabing si zase jednou mohli odpustit.(25.8.2010)

Fantasticka zalezitost, ktora vas na hodinu a pol usadi do kresla a nedovoli sa ani len pohnut. Vojnove zlociny su zaujimavou temou a fungovanie sudnictva este viac. Vsade je to rovnake, politika vlasne svetom a "vyssi princip" taktiez. Skvele herecke vykony hlavnych hrdinov, na pozadi najbrutalnejsich zverstiev v Europe od cias 2.svetovej vojny.(7.2.2010)

• Daddko

Ako keby Chorváti a Bosanci nemali dostatok vojnových zločincov: Slobodan Praljak , Mladen Naletilić Tuta, Jusuf "Juka" Prazina a mnoho iných. Film mal začať krátkym archívnym záberom ako muslimská divízia SS Paveličovho fašistického Chorvátska vo WWII vybíja Srbov v ich historickej domovine. Keď som videl hneď na začiatku filmu chorvátskych retardovaných hercov v súdnej sieni hneď som tušil koľko bije. Ja som počul inú verziu prečo došlo ku konfliktu. V krčme na národnostne zmiešanom území sedeli na pive dvaja mierumilovní Srbi. Pri vedľajšom stole popíjali rakiju veteráni - starí muslimskí fašisti z 13 Horskej divízie SS Handschar (13.Waffen-Gebirgs-Division der SS Handschar, chorvátsky skrátene Handžar divizija). Jazyk sa im rozviazal a zaspomínali na časy ako za 2 svetskeho rata fikali Srbky a potom im handžarom podrezali krky. Srbi sú pruďasi, to je známa vec, i ozvala sa v nich horúca krv predkov Turkobijcov s ktorými po stáročia museli bojovať... a už to bolo. A nakoniec tento problém skončil u vyznávačov trávy, Heinekena a štvrtí Červených lampiónov nie v Amsterdame ale v Haagu. Holanďania, hrdinovia od Srebrenice to zariadili organizačne (a podieľali sa na tomto filmovom paškvile) a úradníci ktorí musia vykázať že neberú plat a diéty v Haagu zadara to roztočili. Proces bol síce fraška v ktorom hlavný svedok - pravdovravný musulman práší ako keď sa z čibuku valí dym... a nakoniec si hodí mašľu (resp. kravatu). Len jediný, avšak postavením najvyšší zástupca administratívy to v úplnom závere filmu pochopil “Preháňate sa tam v obrnených autách a nepriestrelných vestách ako na safari. Lenže čo Vy o tejto zemi viete?“ Úplne presne vystihnuté....A ešte by ma tak zaujímalo čo povedali vzorky DNA z pivnice hotela. Boli to originál potomkovia tureckých bejov alebo srbsko/chorvátskych poturčencov ? Hlavná svedkyňa, ktorú hrá Anamaria Marinca s blond vlasmi a jasne svetlou pokožkou na pravé musulmanské dievča vôbec nevyzerá. Lepší Turek ako poturčenec, tak sa u nás hovorí , možno historicky v spojení s básňou Sama Chalúpku : Turčín Poničan (slniečkári ho majú tým pádom na čiernej listine). Na Slovensku zarecitujú už aj 30 mesační https://www.mojevideo.sk/video/2e9b4/samo_chalupka_turcin_ponican.html(4.4.2019)