Zátoka

• USA The Cove

Zátoka, oscarový vítěz z roku 2010 v kategorii nejlepší dokumentární film, sleduje elitní tým aktivistů, filmařů a potápěčů, kteří se vydali na tajnou misi, jejímž cílem bylo proniknout do skryté zátoky v japonském Taiji a odhalit její hrozivé tajemství. Využívali při tom speciální techniky, včetně skrytých mikrofonů a kamer ve falešných kamenech, a díky tomu odhalili, jak děsivě tato malá přímořská vesnice přispívá k obrovským ekologickým zločinům, jenž se dějí celosvětově. Výsledkem je provokativní mix investigativní žurnalistiky, eko-dobrodružství a poutavých filmových obrazů, který dohromady tvoří nezapomenutelný příběh inspirující k akci diváky po celém světě. (HBO Europe)

emjey

Vždycky jsem obdivoval Japonce díky jejich vyspělosti, pokoře a uctívání tradic. Tenhle dokument ale poukazuje na způsoby, které ve vyspělé společnosti nemají co dělat. Ukázka sobecké a pokrytecké japonské nátury a nechutné vládní propagandistické politiky. Několikrát během dokumentu se člověku vaří krev v žilách, zejména při rozhovorech se lživými Japonci, kteří s úsměvem ve tváři zapírají a zapírají. ()

Freemantle

"Teprve až pokácíte poslední strom, až otrávíte poslední řeku, až ulovíte poslední rybu, přijdete na to, že se peníze nedají jíst!" - indiánské přísloví. ()

Expertt

Jestli jsou všechy zmiňované věci pravda nevím...ale kažopádně je to jen kapka v moři, bitva ve válce nebo jehla v kupce sena. To že se masově a krutě zabíjejí kytovci je rozhodně špatný a nesouhlasim s tim, ale na je to jen forma lovení zvěře. Doporučuji shlídnout film Potraviny, a.s. (Food, Inc.) - 2008. Dnešní systém je nastaven tak, že kvůli obživě člověka vždycky někdo trpí, a tim někdo jsou většinou zvířata, ať už to jsou delfíni, kytovci, kteří jsou ještě kě všemu na pokraji vyhubení např.: co třeba slepice, které jsou vykrmovány v nesmírně malých klecích, aby se nemohly hývat a tim spalovat svou hmotnost, kde celý život jen zobou zbrní a nesou vejce, dostavájí chemicky upravené zrní pro rychlejší růst? A řada dalšího...a celá většina zvířat z tohoto pohledu. I lidi, kolik lidí musí trpět a žít z absolutního minima na den, třeba 20kč aby se moderní svět mohl radovat z banánů, rejže, elektroniky...Jsou tu dva protipoly, intenzivní a extenzivní hospodaření a to vše musí zapadat do ekonimiky, aby se to vyplatilo.. Ale to je prostě dnešní svět..někdo dělá politika a stará se "fungování státu" a za peníze si kupuje hotový, připravený jídlo a někdo to jídlo dělá. Kdyby každý pro sebe denně měl shánět jídlo, tak by nemohl dělat to co dělá, proto to někdo jiný musí udělat za něj. ()

dewil21

Někdy si říkám, že se stydím bejt členem lidský rasy... Na druhou stranu, rukou lze člověka proplesknout lépe než ploutví... ()

elixir

Jo je to tak, člověku se chce opravdu brečet, Japonsko je proslulé rybolovem už od dob císařů a ješte dále, je pravdou že Japonsko zabije tolik ryb ročně, co ostatní státy dohromady za rok. A je zarážející, že všude platí pravidla o nezabíjení kytovců tedy, velryby, delfíni a jen Japonsko směle může, je to jejich kultůra, zamezte japoncům rybolov a polovina obyvatelů je bez práce, nechceme nezaměstnanost, ale chceme zamezit takovému zbytečnému vybíjení savců, které opravdu není nutné. No teď tedy k dokumentu: výborný, velký díky lidem kteří se snaží pomoci k této problematice, dík lidem kteří se na tomto dokumentu podíleli a ukázali ostatním, špínu rybolovu. ()

Mr.Roman

Na svete existuje veľa nepravostí a páchaných ohavností, o ktorých nemáme tušenia. Túto sa podarilo odhaliť a vďaka venovanej pozornosti sa snáď podarí aj odstrániť. Dokument, ktorý ozaj zasluhuje pozornosť a okrem výraznej témy vyniká aj pútavým spracovaním vrátane dych-vyrážajúceho finále. ()

miki68cz

Film, po kterém se zamyslíte, jak to vlastně s lidmi je. Hrůzostrašný film o hlubokém tématu vybíjení delfínů a velryb "civilizovanými" Japonci. Dechberoucí pravda o jatkách inteligentních savců a tvorů o nichž se ve filmu polemizuje, že je možné, že jsou inteligentnější než člověk. Tento snímek až na vyjímky musí zasáhnout snad každého člověka v pozitivním smyslu a o to autorům každopádně šlo. Srdce i mozek pláče bezmocí a proto ať je výsledek a dopad tohoto filmu jakýkoli, je to alespoň snaha udělat pro tuto planetu a pro lidstvo aspoň něco a jen planě neplkat prázdné věty a bezduchá slova. DOPORUČUJI ()

jafuska

drsné ale bohužel realistické vybíjení delfínů, nebo jejich odchyt do Delfinária, oboje je otřesné, záběry děsivé a ta lidské bezmoc, že nemůže nic moc pro ně udělat, protože jsou nesmyslné zákony, které jsou hlavně pro co největší zisk, a už se nikdo nedívá na to, jestli zvíře trpí nebo ne, hlavně, že jsou zisky, že? při tomto dokumentu jsem měla slzy v očích a pro mě je to naprosto nepochopitelné, jak někdo takto může ubližovat bezbranému zvířeti, přeci delfíni jsou krásné, že? ()

Rora.

Snímek pana Louie Psihoyose je prostě skvostný. Nikdy bych neřekl, že mě dokumentární film, takhle vtáhne do sebe. Po shlédnutí jsem chtěl zabít každého, kdo by jen pohledem chtěl ublížit delfínovi. Hrozně, ale hrozně emotivní film, u kterýho mě ke konci v té zátopce ukáplo pár slz :(.. Na konci pak jsem měl pocit, že s tím něco musím udělat, že jim musím pomoct, že chci změnit svět...co dodat..moje number one! ()

Avarga

Kretén by opravdu řekl "nad zvířátky se rádo pláče"... Opravdu jen debilovi by cukal koutek smíchy, že nějaká tupý savec dostal masakr. Některé komentáře mě fakt urazily. Pak se vlastně člověk nemusí vůbec divit, že k takovým masakrům vůbec dochází. Ignoranti, kteří sem píšou heroické sračky by si měli dát za rohem facku. Nejsem aktivista, ale jestli tohle někdo opravdu nazývá "Nějakej debilní delfín down, no a co?" tak je to samé jako žlutý japonec. .i. ()

Born2BeAlone

Účel světí prostředky platí v případě The Cove dokonale. A právě proto ponechám stranou hodnocení formy, kterou se dokument divákovi prezentuje - nekompromisní útok na naše srdce, který nepřipouští žádné diskuze. Člověk myslící v souvislostech asi chápe, že podobných věcí se děje po celém světě každou chvíli mnoho a že někde jí běžně mořské plody, jinde psy a u nás zase drůbež. Jestli ale něco opravdu z duše nesnáším, tak je to lidská bezohlednost a krutost a obojího se v japonské Taiji nachází více než dost. Je dobře, že podobné projekty vznikají a já si v budoucnu případnou návštěvu delfinária asi odpustím. ()

Dashiella

Oceňujem tvrdú prácu na dramaturgii, od úvodných titulkov až po záver v závere. Téma a spol. sa ma dotkli, čo ma ale naozaj dostalo bolo skvelé formálne prevedenie. Klobúk dole, toto malo spád ako nejaký akčný trhák, a keď k tomu pridáte emócie a celú tú realitu vo svete, máte Oscara. Zaslúžene. ()

Eilem

Neskutočné. Sa hanbím , že som ten to doteraz nevidel. Nikdy som netušil ,že môže byť zviera také inteligentné aby mohlo z vlastnej vôle spáchať samovraždu. Slzy sa tlačili , aj keď to nie je podstatou. ()

Ferenzo

No, pěkná divočina. Tvůrci zátoky se stím teda nemažou. To co natočili, zejména nakonci filmu, je opravdu jen pro silné žaludky. Rozhodně by se na to neměly dívat slečinky. K samotnému dokumentu: Mrzí mě, že dokument je čistě jenom propagací toho zlého, ale není postaven na dvou nezávislých pohledech. Prostě jen člověka, který vlastně způsobil celou tu oblíbenost delfínů, začalo hryzat svědomí a začal proti tomu bojovat. Uznávám, že ty jatka na konci jsou drsný, ale upřímně. Kolik živočichů na světě denně zabijeme a jakým způsobem ? Kolik miliard kuřat za rok ? Kolik milioni krav ? Kolik tunaku vytáhneme z moře ? Kdo z nás by si dokázalo zabít kuře nebo králíka ? V dokumentu The Cove jen ukázali, že někde žije společenství lidí, kteří mají tradici v pojídání delfíního masa. Stejně jako u nás se každh rok popravh tisíce prasat která se nechají vykrvácet a pak se pověsí a všichni u toho spokojeně popíjejí. Prase má smůlu, že nevypadá tak lítostně jako delfín. 70%. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky