Jak princezny spaly na hrášku (TV film)

Pohádka

Československo, 1967, 25 min

Květa Kuršová

Jednoduchá pohádka, která kdyby byla obrazem, byla by takový ten obrázek s dvourozměrným domečkem, kterému jde z komína kouř ve spirále, sluníčko je v levém horním rohu a má obličej s širokým úsměvem. Učitel Molčík i princ Vízner mají krásný hlas, princezny jsou krásné a půvabné a každá ztvárňuje přesně ten vyhraněný typ, který ve zjednodušené psychologii příběhu pro malé až nejmenší diváky ztvárňovat má. Na princezně Blažence se dítko poučí o tom, jak důstojně působí otevřeně přiznat, že něco neumíme - v případě nadepsané princezny házet míčem. Samozřejmě, že srovnání třeba s Kráskou a zvířetem či Princem Chocholoušem to nesnese, jenže zrovna tyto dvě přesahují dimenzi kulisové pohádky, ač do plenéru nevystrčí nos.(5.12.2016)

Pohodová a krásná televizní pohádka na nedělní odpoledne. Všechny tři princezny výborné, primát drží paní Jorga Kotrbová.(29.3.2017)

• Tommassi3

"Já nejsem vůbec žádná princezna !! Šla jsem náhodou kolem, když jsi hodila ten míč.." ;) A Kuršová šla zřejmě náhodou kolem Andersena, když se psal scénář k téhle pamětnické jalovici.. K prázdné pohádce, která se zprvu tváří, že bude stavět na hlavu motivy a poselství Princezny na hrášku.. A nakonec ona ani ta za moc nestojí..(27.4.2019)

Antonín Molčík byl perfektní vyprávěč pohádky. Chtěla bych, aby mi předčital z knihy. Ano, z celé pohádky je pak nejzajímavější Eva Trejtnarová-Hudečková. Škoda, že už se v tv neobjevuje jako herečka. Celkem hezká studiová pohádka. Neurazí, ale ani neohromí. Dělaná přesně na nedělní poobědový čas.(15.11.2016)

Taková vceku obyčejná rychlopohádka o princeznách na hrášku. A hrášek, pokud ho ještě někdo neukradl, pořád leží v posteli pod duchnami. 70%(4.6.2015)