Ta, která odmítla Hollywood (S13E02) (epizoda)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2013, 52 min

Ján Novák

Stanislav Motl

Komentáře uživatelů k epizodě (9)

Tady je vidět, jak může být dokument různě pochopen. Z mého pohledu očistil herečku od té bulvární nálepky nacistické udavačky atd. a ukázal lidskou stránku této situace (i když to, pravda, nebylo díky panu Taussigovi). A můj obdiv k ní se zvýšil právě díky informacím o jejím jazykovém umu! Klobouk dolů za tu dřinu, paní Baarová, jdu hledat film Felliniho!(25.10.2015)

Spoločenská objednávka na druhý diel editovania publikácie "KSČ a československá kinematografie: (výbor dokumentů z let 1945-1980)" zrejme už Pavlovi Taussigovi neprišla a tak svoj triedny postoj zosilnený etnickým pôvodom mohol naplno rozvinúť nenávistnými šľahmi proti Líde Baarovej. Ani bulvárne denníky typu Blesk alebo Nový Čas by sa nemuseli hanbiť. Klebety a plky, všetko samozrejme podložené. A všetko presne v tej línii uvažovania, na základe ktorej sa herečka dostala po II. svetovej vojne do basy. Len preto, že sa s niekým milovala. Argumentačne to samozrejme vyšlo tak, že buržoázna herečka, alkoholická ožranka, bez škôl a teda bez akéhokoľvek talentu a samozrejme antisemitka a totálna nacistka, pretože mala aféru s Goebblsom si nič iné ako oprátku nezaslúži. A navyše takáto fľandra musela predsa nenávidieť ťažko skúšaný český národ. Všetky Taussigove vyjadrenia boli presne v tejto boľševizujúcej línii. V tomto úplne súhlasím s užívateľom Marthos. Ak mala byť zmyslom dokumentu konfrontácia tohto postoja s prístupom obdivovateľov (Just, Motl, bratranec Lídy B.) na základe ktorej sa vylúpne do popredia priezračne čistá a objektívna povaha Baarovej charakteru a života, tak to nevyšlo. Ako prehliadka dvoch typov prístupu k osobnostiam zo strany profesionálnych historikov či kritikov to však bolo až príznačne typické: nekritický vlezdoprdelizmus verzus špinavá nenávisť, ktorej je každá klebeta dobrá. Mňam. Ako dokument však tým pádom len priemerné. Avšak zamýšľam sa nad tým, či tých pár pikantných podrobností, čo som sa dozvedel navyše nie je vlastne tým jediným, čo sa môže divák z takýchto dokumentov o osudových umelkyniach dozvedieť.(10.9.2014)

• Marthos

Lída Baarová (opět) nepochopená. Taussigova maniakální nenávist, podněcována zřejmě jakousi žalostnou osobní frustrací, zde dosahuje takřka nevídaných rozměrů s nulovou relevancí. Obecným problémem těchto televizních portrétů je pak jejich nesoustředěnost a až jakási ledabylá blahosklonnost, poskytující takřka neomezený prostor různým dezinformacím a fabulacím. Baarová byla, jakkoli je to pro spoustu lidí nepochopitelné, především výjimečná herečka, která se díky svým mimořádným jazykovým schopnostem dokázala prosadit v několika evropských státech a přestože na jejím jméně ulpívá aféra jménem Goebbels, není důvod ji jakkoli shazovat. Můj obdiv tedy patří Lídě Baarové jako herečce, dívce, která se s neobyčejnou silou vůle a jistou dávkou štěstí stala mezinárodní filmovou hvězdou. Nepřísluší mi soudit Lídu Baarovou jako ženu a nepřísluší to nikomu z nás. Můžeme se pouze pokusit pochopit ji. To, co je Baarové silou - neobvyklé vyzařování - je současně i její zřejmou slabinou. Osloví a oblaží jen toho, kdo je naladěn na shodnou vlnovou délku lásky, krásy a hrdé pokory. Zdá se, že těch oslovených je stále dostatek.(31.8.2014)

"Té holce tenkrát tady nikdo ruku nepodal.."(24.10.2015)

Byla zkrátka mladá a mladí lidé dělají často chyby. Navíc, je chybou láska? Lída Baarová Josepha Goebbelse pravděpodobně opravdu milovala. V době, kdy ještě nebyla válka, v době před mnichovskou zradou. Kdo může soudit mladou dívku za to, že je krásná a zamilovaná?(11.4.2018)

Rozhodně poučný dokument v tom, jak se dá pohlížet na Lídu Baarovou. Na jednu stranu "nemám ji rád" aneb pan Taussig (filmový historik), na druhou stranu velmi laskavý pohled Standy Motla (publicista). Někde mezi těmito názory pak proplouvají další účinkující - Slavoj Justa (bratranec), Milan Wolf (dokumentarista) a Vladimír Just (divadelní kritik). Tradiční fotografie a dobové či filmové záběry se prolínají s filmem Heleny Třeštíkové "Sladké hořkosti Lídy Baarové" z roku 1995. Posuzovat dnes osobnost Lídy Baarové lze jen (pro nás, filmové historiky tak maximálně amatéry) velmi těžko a ani nám to nepřísluší. Ale když se podívám na pár jejich filmů, je dobře, že se o ní občas mluví, natočí se nějaký ten dokument a že neupadne v zapomnění. Byla to totiž herečka, která k naší filmové historii neodmyslitelně patří. I proto je mi Taussigův postoj velmi nepříjemný až hnusný. Ano, možná to nebyla dobrá divadelní herečka, možná neměla nejlepší lidské vlastnosti, ale to se dá přece říct i celkem slušně (jak předvedl třeba Vladimír Just). Navíc na poli herectví rozhodně Baarová dokázala více než pan Taussig. Takže by to chtělo možná i více pokory, milý pane Taussigu. Hudební režie: Jiří Bura(12.9.2014)

• mrtvej pes

Dokumentárně bezcenný "dokument", který doplácí na svoji zaujatost. Hlavní slovo mají chorobně nenávistní dědci a soudí a soudí.(12.11.2016)

Dalo by se říci že je to takové stručné shrnutí jejího života. Podle toho co tam vykládali o její povaze, tak by mi asi nebyla sympatická. Ale přesto je mi jí trochu líto jak musela trpět v tom vězení. Což popisovala ve své knížce Útěky.(21.5.2018)

ja by som to povedal takto, dokument mohol byt aj lepsi ale ja co som videl viacero dokumentov o Líde a čítam aj knihy o nej mi tam tie info až tak nechýbajú a možnože zo všetkých dokumentov je toto ten naj, velmi ma zaujal jej zivot az tak ze okamzite po dopozeraní filmu Lída Báároá s Táňou Pauhofovou som si objednal 4 knihy o nej a začal pozerať všetko dostupné, či už o nej alebo filmi s ňou :)(20.1.2017)