Reklama

Reklama

Poslední neděle

  • Německo Ein russischer Sommer (více)
Trailer

Obsahy(1)

Film, který vznikl podle stejnojmenné knižní předlohy Jaye Pariniho, zachycuje konec života Lva Nikolajeviče Tolstého (Christopher Plummer). Známý spisovatel se snaží vyrovnat se svým údělem bohatého a významného umělce, odporujícím jeho postoji života v chudobě, stejně tak jako se svými manželskými problémy. (j.o.j.o.)

Videa (1)

Trailer

Recenze (84)

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Asi najlepšie prirovnanie je príjemný. Takéto životopisné filmy mám rád. Nevydierajú, sú zasadené do pekného prostredia a postavy na plátne ožívajú a mi máme možnosť si ich zamilovať. Samozrejme k dokonalosti to má ďaleko. Film, je takmer bez dramatických situácií. Životné múdrosti predávané z hrdinu na hrdinu tu tiež budeme ťažko hľadať. Ale Mirren a McAvoy sú herecký bezchybný. A kvôli nim dvom som si ten film chcel vlastne pozrieť. Hoffmanov problém je snaha o priame zobrazenie, bez nápaditosti. A to je problém filmu. Herci sú dominantný, vizuálnosť diela upadá. Ale stále je to nadpriemerné dielko. Síce na jedno použitie, ale minimálne navnadí siahnuť po Tolstojovom diele. ()

mat.ilda 

všechny recenze uživatele

Rozhodně jsem čekala více životopisného materiálu, než jsem dostala, cítím se ochuzená o obšírnější svědectví časů a života jednoho z velikánů světové literatury, i když slova Bulgakova objasnila nakonec to podstatné - totiž že Tolstoj chtěl být lidskou bytostí a ne ikonou, jen zaneprázdněn svými ideály nepostřehnul, jak ho v ni jeho zaslepení stoupenci přeměňují, už zcela bez zásad, které jejich idol uctíval, neboť každá víra se bez lásky mění ve fanatismus a skutečně věrně milující bytostí tak zůstává jeho celoživotní láska, mimochodem, jako vždy skvělá - Helen Mirren. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Moderní dramedy na tolstojovské motivy. 1) Ruskou atmosférou tento duchem veskrze anglický film sice neoplývá, ale jinak je to svižně napsaný příběh o lidských a společenských hodnotách._____ 2) Americký režisér Hoffman a herec Giamatti, německý kameraman, ruský skladatel, skotský McAvoy, anglická Mirrenová a Duffová, kanadský Plummer a další členové vskutku mezinárodního týmu natáčeli v Jasné Poljaně, vlakovém nádraží Pretzsch (dnes Bad Schmiedeberg v Sasku-Anhaltsku) a na dalších místech v Rusku a v Německu._____ 3) Skvělá 64letá Helen Mirrenová (Tolského žena Sofia) a miloučký 30letý James McAvoy (Valentin Bulgakov) sami o sobě stačí jako důvod ke zhlédnutí snímku. McAvoy si vzal v roce 2006 39letou Anne-Marie Duffovou (Tolstého dcera) za manželku._____ 4) Po spisovatelově smrti 24letý Bulgakov ještě několik let žil v Jasné Poljaně, psal knížky o Tolstém a organizoval mj. vznik Tolstého muzea v Moskvě. V únoru 1923 byl donucen opustit SSSR, emigroval do Prahy. I zde se aktivně účastnil uměleckého života ruských emigrantů. Léta 1941 - 1945 strávil v koncentračním táboře Weissenburg pro podezření, že je komunista (!). Pak se vrátil do Prahy. V roce 1948 požádal o sovětské občanství (že by důsledek Vítězného února?) a vrátil se do Jasné Poljany, kde žil dalších 18 let až do své smrti a věnoval se Tolstého památce._____ 5) Zajímavý koment: marvan**, augustin43*. Je pravda, že v filmu se o tolstojovských tématech jako je pacifismus, vegetariánství, neúčast v politice, sociální aktivity na křesťanské bázi příliš nemluví._____ 6) Film vlastně o Tolstém moc není. Vyznění snímku nejlépe shrnula Sofia: We may be older, maybe we're old, but I'm still your little chicken. And you're still my big cock. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Hned v úvodu se dozvíme, že "Tolstoj je nejslavnějším spisovatelem na světě". Ano, pokud bychom mluvili o románu "Vojna a mír", dalo by se souhlasit s tím, že je to "román románů", povídky jsou také vesměs velice dobré, u Anny Kareninové je to však už slabší a Vzkříšení je více méně jen proklamativním dílem.... Ostatně Jay Parini, autor románu "The Last Station" (1990), tj. filmové předlohy, je Američan - a jak známo, Američané vidí všechno (zvláště Rusko) poněkud jinak; a také, když konec není happy, musí být alespoň sentimentální (jedna hvězda dolů). Dík mu ovšem patří za to, že opět rozvířil tolstojový kult, který žije právě především z víření. I když bych se s románem srovnával asi obtížně, s filmem se srovnám snadno. Zřetelně viditelné a přehledné vztahy, však mohou klamat. Poměrně nejzřetelnější je vztah manželů Tolstých (především z dopisů a dokumentů, i když beletrie jej dokáže docela zajímavě zapouzdřit); ostatně jde o archetypální vztah starých milenců, z nichž se jeden rozhodne jít svou vlastní cestou. Kdysi mě zaujala propagace pohlavní zdrženlivosti (jak u Tolstého, tak u Ghándího); oba však, když to na ně přišlo, šli za manželkami, které už s "cudností" byly smířeny. Složitěji se vyvíjí vztah mladých milenců (Valentin a Máša). A ještě složitěji (nedomnívám se, že byl dosud ve všech důsledcích pochopen) vztah Tolstého a Čertkova (sám v něm vidím analogii vztahu Krista a Pavla, přestože se nepotkali - ano, nepotkali se skoro v ničem. Pozn. 1.: A kam tak pozdě vyrazil LNT? Do bezdomoví? Nebo domů, na Kavkaz, kde prožil nejlepší léta svého života? Pozn. 2: Snažil jsem se něco víc dozvědět o tolstojovské komunitě Teljatinka, ale zatím se nedaří. Našel jsem zatím pouze Pariniho román v italštině. Pozn. 3: Tuto krátkou recenzi věnuji Sofii Panteleitové (Chemniitz, Německo), která byla celý život věrnou "tolstojkou", i když její velké přání, navštívit Jasnou Poljanu, se jí nesplnilo; před třemi lety zemřela na nevyléčitelnou nemoc. ()

Radush 

všechny recenze uživatele

Tak na tenhle film jsem se dlouho těšila. Hlavním důvodem bylo slibné herecké obsazení - Christopher Plummer, Helen Mirren, James McAvoy.. Oproti tomu téma, řekněme si to narovinu, věnující se poslední fázi života L. Tolstého, moc lidí asi nenadchne. Možná proto nebyl film vpuštěn do české distribuce (jestli se pletu, tak se omlouvám :) Lákadlem asi také nebude to, že je film o ruském velikánovi v ruském protředí natočen v angličtině (tady se nabízí srovnání s propadákem Kněžna Libuše).. Ale teď popořádku: herci nezklamali. Christopher Plummer je svým výkonem neuvěřitelně přesvědčivý - a to jak podobou s Tolstým, tak i svým výkonem. Helen Mirren mě zde utvrdila v tom názoru, že je jednou z nejlepších hereček současnosti, ba i historie vůbec. A James McAvoy? Tenhle britský herec má v sobě ohromný potenciál a zde opět nezklamal :) Jak už jsem zmínila, konec života spisovatele, který je dosti oceňován, ale jehož dílo dokázal přečíst málokdo, nikoho asi nenadchne. Ale co vlastně o Tolstém obyčejný člověk ví?? Já můžu říct, že k rozšíření znalostí se film hodí. A angličtina? Na začátku to přijde asi každému divné, ale později už to nevnímáte. Podle mě se tím nic nepokazilo - narozdíl od zmiňované Libuše :D Film můžu doporučit i proto, že nám nabízí jiný pohled na Rusko - je to samozřejmě prostředí vyšších kruhů, ale nečejte tu stav "sto let za opicema". V každém filmu je ohromně důležitá hudba - ta je zde v symbióze s obrazem. Naprosto jsem se u The Last Station nadchla i pro kostýmy :) Možná film moc vychvaluji, ale píšu jen to, co si osobně myslím.. Film 100% splnil má očekávání. Proto si zkuste udělat čas, a na The Last Station se podívejte. Stojí to za to :) ()

Galerie (64)

Zajímavosti (5)

  • Lekár, ktorého hrá John Sessions bol v skutočnosti Slovák Dušan Makovický. Zanechal Jasnopolianske Zápisky, ktoré sú hlavným zdrojom informácii o živote a tvorbe Tolstoja. (SpoilerAlert)
  • Když Sofya přijíždí k nemocnému manželovi, říká, že Lev spí s ďáblem (Chertkov). Chert v ruštině opravdu znamená ďábel. (Hal_Moore)
  • Christopher Plummer si většinu děje a dialogů ve scéně v ložnici vymyslel sám. (Hal_Moore)

Související novinky

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému… (více)

Zlodějina podle Coenů a oscarového Firtha

Zlodějina podle Coenů a oscarového Firtha

28.03.2011

A je tady další sázka na jistotu. Oscarová sestava v remaku klasiky ze 60. let, to nemůže selhat. Pokud jste viděli krimikomedii Gambit z roku 1966, tak víte, že byla o britském zloději (Michael… (více)

Reklama

Reklama