Tělo

(amatérský film)
Krátkometrážní / Horor
Česko, 2007, 10 min

Krásný letní den. Uvnitř rušného bloku činžáků leží na jednom z mnoha dvorečků nepovšimnuto tělo desetileté dívky. Co se jí stalo? A co ještě stane? (choze)

ledzepfan

Mám pocit, že se plazit kratší dobu nemohla, ale na druhou stranu je fakt, že to pak prostě dvakrát záživné není.. Je v tom ale něco znepokojivého. Ocenil jsem bravurně zvládnutou práci se zvířetem.. A taky je tam na konci v titulcích zcela inovativní sekce"Special fuck off" :D ()

Rosana

Zajímavý pohled na zraněnou dívku, která zoufale hledá pomoc a té se jí nedostává. Mrazivý příběh, který by se dokonce mohl i stát. A navíc se odehrává na tom samém sídlišti, kde stojí Casa Carnivora, že by to nějak souviselo? ()

ivishka odpad!

Čumí, jde, plazí se, stojí, sedí, leží, naklání se, opírá se....VŠECHNY polohy kámasútry, které můžete dělat sami. ()

Naslund

Hned při prvním záběru se mi vybavila herní série Resident Evil. Nevím, jestli se jí tvůrce nechal inspirovat, ale ta nepříjemná tísnivá atmosféra se opravdu povedla. Mít závěr nějakou silnější gradaci, asi bych ho doporučil poslat na nějaký ten festival krátkých filmů pro jisté ocenění. ()

kaylin

Film je amatérský a jako amatérský ho hodnotím. Zajímavý nápad s ležícím tělem zraněné dívky a s tím, jak jsou lidé neteční. Všude kolem je živo, ale nikdo nic nedělá. Tak to je, nevšímáme si světa kolem sebe nechceme mít problémy. Možná je to trochu přehnané, ale jako metafora je to dobré. Konec výborný, smysluplný. To, že jsou tu technické nedostatky, to je asi jasné, ale i s celkem nezáživným dějem má tenhle snímek co říct. ()

fmash

Na mě příliš dlouhé nehledání pomoci. Nechce se mi promýšlet, proč se dívka vrací, což považuji za další indikátor skutečnosti, že mě to neoslovilo. Ale jako takové lepší domácí filmařské cvičení je to víc než dobré. 1¾. ()

wampilenka

Když ona ta dívka hraje evidentní "divadýlko" pro kameru (resp. potenciálního diváka) a já si nechci uvědomovat hmotnou existenci kamery, když se dívám na film. Já nechci, aby postavy věděly, že se na ně někdo dívá... ()

zette

Atmosfera byla na celem filmu nejlepsi a ja pozorne cekal, kam se pribeh ( divka ) dostane. O to vice me zaver trochu zklamal. Nepritomnost dialogu a hudby byla spise k dobru veci. Kamera nebyla uplne spatna, v prvnich zaberech filmu ale v pravem hornim rohu jde videt krytka objektivu nebo rukav, pomerne dlouho. A to by se nemelo stat ani prumernemu " cvakalovi " nekde na dovolene v Dubrovniku nebo Sozopolu, natoz clovekovi, ktery to s natacenim mysli alespon trochu vazne. Strih opet spatny a rusivy. ()

pufina

Obdivuju amatéry, co se snaží tvořit, ale tohle bylo vážně o ničem. A navíc to "dílo" podkopává především špatný herecký výkon slečny.. ()

fantassia

Moc jsem jí to nevěřila. Další trhlina je, že místy vidím krev a na dalším záběru už na tom místě není (možná jsem jen něco přehlídla) Lhostejnost a přehlížení okolí byla dobrá myšlenka Závěr se mi nelíbil, šlo udělat sice něco šokujícího, ale trochu, já nevím, nápaditějšího. ()

SniperG1

No kdyby to zkrátili na 3 minuty, tak by to vyšlo nastejno! Pointu moc nechápu a ty zvuky na konci mě dostali! Jak kdybych hrál CS...35% ()

Jazzzz

Tohle si myslím by se dalo ještě sestříhat... :D Je to nějaké moc dlouhé.... No co se námětu a zfilmování týče, děvčátko i kamera se mi líbili, vypadá, že je opravdu zubožená. Film začíná být filmem, až když se děvče vyplazí ven ze dvorka, v tu chvíli do děje vstupují i jiné postavy. Jejich alibismus a nevšímavost vůči zuboženému děvčátku je zvláštní až nelogický. Pak následuje finále, které je poměrně šokující. Bohužel krátkáč jak už sem říkal je poměrně dlouhý, na to jak málo se v něm děje a vypadá spíše jako snaha kameramana o exibici svých záběrů, což bohužel filmu dosti uškodilo. ()

Iroquaise

simultánní popis/ analýza....úvodní pohyby kamery jsou dobře vymyšlený...pravolevé horizontální panorama - vertikální panorama shora dolů...jízda podél těla holky...jenže klasika...záběry nejsou dobře provedený...navazujou na sebe relativně hladce, ale kamera se klepe...do toho skoky ve zvukový stopě...přechod mezi ruchama pořízenýma na místě a mezi nediegetickejma, ex post dodanejma ruchama.............zlomovej je pro mě hrozně dlouhej statickej záběr - celek, ve kterym se holka zvedá ze země...tady se vlastně definuje poetika filmu ve vztahu k rychlosti střihový skladby...v proběhu toho záběru už se mohlo ( z určité perspektivy i mělo) několikrát stříhat...ten záběr po tom vyloženě volá...jenže...je otázka, co tím chtěl vlastně autor říct...pokud se takovejhle dlouhej záběr ponechá bez střihu, může to fungovat v rámci nějaké náladotvornosti...může to vytvářet určitý emocionální dopad...nějakou tíhu řekněme...tíhu spočívající ve statičnosti a pomalosti..............zajímavej je střih do interiéru schodiště...záběr na budovu ( ve zvukové stopě je slyšet blížící se kroky)...střih do interiéru...postava seběhne schody a jde ke dveřím...otevře dveře a vyjde ven...divák přitom čeká, že za nimi bude holka...ale následné panorama ukáže, že holka je na druhé straně domu - u druhých dveří...nejedná se tedy o protizáběr ( pohled na stejné dveře z jedné strany vs. pohled z druhé strany), ale kamera udržuje stejné stranové poměry ( míří stále stejným směrem)...a teď si nejsem jistej, co to je...jestli je to záměrná rafinovanost...pokus o vyvolání napětí prostřednictvím zmatečné práce s prostorem...a nebo jde o střihovou chybu.............což je jeden z výraznejch problémů při vnímání amatérských filmů...občas se tam povede něco fakt zajímavého...jenže divák nemá tu jistotu, jestli šlo o záměr nebo se to jen tak náhodou povedlo...něco ve smyslu "štěstí začátečníka".......pohled do kamery...blbost...proč ?...pokus o jakousi prázdnou důležitost ?...nebo co ?............vysoké nadhledy ( tady ze střechy) jsou kompozičně efektní a mapují prostor...ale jejich použití je často dost samoúčelné a zbytečně poutá pozornost (takhle z hlavy mě napadá třeba pohádka "Čert ví proč" a některé scény z pekla)...v kontextu "Těla" znamená vysoký nadhled přepnutí do pásma záběrů, které řeší prostor dvora...jde o určité "vyšší hledisko"... vnímání prostoru ve větším měřítku...problematických je pak několik věcí...1) účel záběru ( co záběr sděluje a proč), 2) provedení ( tady hlavně délka a roztřesenost), 3) zapojení do kontextu ( přechod zpět k menším záběrům často působí skokově)............líbí se mi náhlý střihový výpady...holka sedí opřená o plot...najednou proběhne kočka...což je řešeno třemi záběry...jedna strana plotu - druhá strana plotu - a zpět...tahle kombinace pomalého střihového rytmu a absence dynamičtější akce s náhlými změnami ( nic nic nic - najednou se něco stane...a pak zas nic) mě baví...poutá to pozornost, obsahuje to v sobě napětí, je to potenciálně náladotvorné a zároveň se to může přetavit i v nějaký humor...teď vycházím konkrétně ze zkušenosti s nezávislým filmem "Soft For Digging"...který je němý...spoléhá na kombinaci vizuální akce a zvukových efektů...prakticky neobsahuje hudbu...a žánrově tíhne k hororu..................... http://www.csfd.cz/film/166928-soft-for-digging/....................film jsem viděl v roce 2002 v Karlových Varech a už tehdy mě zaujal, protože nejde vyloženě tupě ve stopách Blair Witch...horor je pro něj jen výchozí rámec k rozehrání nějakých hlubších dramatických témat...osamělost, stáří, vina, smrt...měl by být celý na youtube...nedávno jsem si ho dával znovu a je to dobrý...................... https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Y8iNwCJ6Ewk................... zpátky k "Tělu"...obrazovou kvalitu nějak nemam vyloženě potřebu řešit...spíš mi vadí nestabilní kamera a kompoziční nepřesnosti...problém je v tom, že režisér jede podle nějaké představy o tom, jak by kompozice a pohyby měly vypadat...jemu nejde o neučesanost...záměrnou syrovost...chce být přesný...usiluje o určitou formu...ale tu se mu nedaří naplnit.............. holka podlézá plot...záběr zprava...a najednou záběr zleva...přesosák ? proč ?...je to znak přechodu do nějakého nového prostředí ?...no nevim...ale dejme tomu.............baví mě ten tenis ve zvukové stopě...to byl dobrý nápad...specificky to modeluje prostor a dodává to tý věci určitou meditativnost........ hezký jsou záběry z kurtu přes hráče, kdy jde postava v pozadí za plotem...naopak mimózní je následující moment, kdy holka najednou projde v těsné blízkosti kluků...najednou se tam narušuje ta povaha postavy s ohledem na prostorovou distanc od běžného dění...a ta situace je skoková, náhlá...špatně načasovaná...blbě nasazená...logičtější by bylo, kdyby se holka pomalu blížila k nějakému hloučku...tohle působí jako zkratka..............a taky je to divný z hlediska nějaký základní logiky...chápu, že kluci jsou udivený a možná i poplašený...ale divný je, že jen tak stojej a zíraj...že se třeba nikdo z nich nezeptá nebo nějak jinak nezareaguje...následně je holčina zase sama...její přítomnost nezpůsobila žádnej rozruch............a ono to očividně má být divný...jak jsem říkal v úvodu u dlouhého záběru...jde tam o budování nějaké poetiky...odtažitosti...a určité bizarnosti...ale ten konec...nějakou tu základní faktickou rovinu to neobjasňuje...nejsem si jistej, jestli se vlastně dozvíme, proč tam ta holčina ležela, co se jí stalo a proč....vysvětlující detaily jsou spíš matoucí...kalhotky ležící na zemi...to jí ty kluci znásilnili ?...proč se ale válela tam, kde se válela ? a proč se plazila zpět ?...takže vlastně celá ta trajektorie návratu tak nějak nedává smysl s ohledem na fabuli a její logiku ( proč se plazit někam, kde mě znásilnili, proč nehledat pomoc jinde ?)...dává smysl s ohledem na poetiku filmu ( zvýraznění prostředí a jeho odcizení, kde se nikdo nestará a všichni si jedou ten svuj každodenní klídek) a s ohledem na syžet (postava, s níž je spjatá určitá záhada, která by se měla v závěru vysvětlit ).......ten film mi nepřišel nezajímavej...na amatérák začínajícího tvůrce je to místama slušně rozzáběrovaný ( přese všechny formální nedostatky)...ale ex post je to dost natahovaný...baví mě ta nekompromisnost a baví mě ten směr, kterym se to ( byť ne uplně úspěšně ) vydává...ale je to konstrukt...každopádně pokud se pan režisér vytočí ( čti natočí toho víc a pak se nasere), nemuselo by to být špatný...minimálně cením fakt, že se neopírá o pseudodramatickou hudbu a snaží se vyprávět jen s pomocí obrazu a zvuku, což je dost těžký.......no a teď jsem zjistil, že to natočil mistr Blažek...tak to je z toho, co jsem viděl, jeho suverénně nejlepší kousek... () (méně) (více)

zolo23 odpad!

WTF? Ani za snahu * neudelím. Klobúk dolu pred amatérmi, ktorí sa o niečo pokúšajú, ale toto bol čistý ODPAD! Nudááá ()

Kelly2502

Jedna hviezda za prostredie, neviem kde to bolo točené, ale naozaj veľmi dobrá lokácia a tá druhá za pár slušných kompozičných záberov. Ten koniec to pokazil. ()

GeorgeHans

Vcelku podarený hororový kraťas, ktorý však stráca úplnou absenciou hudby, a atmosféra tak nedosahuje až takej pôsobivosti, ako by vďaka výbornej kamere mohla. 50% ()

martinez.

Chápu, že má člověk při svých prvních snímcích jiné starosti než je obsah, ale nepochopím, jak mohl student filmové školy tak odfláknout formální stránku, i když by s tím kvůli spoustě vynaloženého úsilí asi nesouhlasil. Pomalu se otáčející kamera a minimum střihu po vzoru Hitchcocka a jiných klasiků je dobrý nápad, no v tomto případě se to příliš nevyplatilo a jen to přispívá k větší nudě. Zvuky taky nejsou to pravé ořechové a např. ono zlověstné čvachtání na konci mohlo klidně pro větší efekt přesáhnout do závěrečných titulků. Takové detaily tvoří kvalitní film a Tělo je nemá. Možná jen stačilo se na to podívat poklidnými očima diváka a tvůrce by procitl. Jinak ale sympatie za Josefovo zdejší členství, za snahu a žánr. __ 3* snižuju na 2* po zhlédnutí dlouho vypiplávané Krvavé zásilky Jana Votýpky. ()