Reklama

Reklama

Co dokáže hrstka statečných, když se odmítne podřídit tyranii. 300 Sparťanů proti obrovské přesile perské armády... Bitva u Thermopyl představuje jednu z nejslavnějších událostí řecko-perských válek, která se zapsala do dějin díky mýtu o nevšedním zvratu, kdy 300 spartských válečníků obětovalo svůj život při obraně Thermopylské soutěsky za svobodu celého řeckého národa. Stejnojmenný historický snímek z roku 1962 se odehrává roku 480 př. n. l., kdy perský král Xerxés I. zahajuje jednu z nejrozsáhlejších vojenských operací starověku, jejímž cílem bylo potrestat Athéňany a Sparťany za jejich vzdor vůči moci perské říše. Vládce obrovské otrokářské říše se vydává se svou nespočetnou armádou na válečné tažení s cílem zcela zničit řecké nezávislé státy, které představovaly jediné ostrovy svobody v tehdejším světě. Xerxés si předsevzal, že naplní sen svého otce o jednom světě a jediném vladaři. Právě v ohromném početní převaze jeho barbarské armády by měla spočívat síla, které běžní smrtelníci nedokáží vzdorovat. Mezi zástupci jednotlivých řeckých měst nepanuje shoda, jak této drtivé nepřátelské síle vzdorovat. Spartský král Leónidás (Richard Egan) vnímá, že ve vážném ohrožení je samotná existence Řeků jako svébytného národa a vybízí k rychlé obraně země před perským králem. Musí se však podřídit rozhodnutí spartské rady, která odmítá válčit během náboženských slavností. Statečný Leónidás proto neztrácí čas a vyráží se svou osobní stráží čítající 300 mužů zaujmout obranné pozice v úzkém průsmyku u Thermopyl, který byl vybrán jako nejvhodnější místo ke střetu s perskou armádou. Tímto odvážným vojenským manévrem se navždy zapíše do dějin a mýtů jako ten nejslavnější a nejstatečnější řecký král. (Česká televize)

(více)

Recenze (72)

sepp 

všechny recenze uživatele

Tak tenhle počin se nemohl líbit už ani v době svého vzniku. Na hromadné scény, které to chce prezentovat, byla výprava přeci jen skromná. Některé scény, zejména soubojové, jsou pak až skoro k smíchu. A zatímco první půlka se docela vleče, druhá pro změnu zase tak zvláštně kvapí. Prostě na rozdíl třeba od takové nesmrtelné Kleopatry toto nestárne dobře. ()

gumli 

všechny recenze uživatele

Výborný historický epos,ktorý sa drží historických faktov.Historický fakt je jedná stránka a historická presnosť druhá stránka.Celý film je praktický zameraný na vojnu a boje.Vojna tú hra veľmi dôležitú úlohu,viac ako v takých historických eposoch ako napr.Ben Hur a pod.Zo začiatku má film pomalé tempo ale potom sa rozbehne.Je to jeden z najväčších príbehov v dejinách.Zároveň je to aj príbeh odvahy,vernosti a ideál smrti.Prirovnávanie k filmu 300 čo sa týka námetu beriem,ale prirovnávať ho ktorý je lepší nie.Je medzi nimi veľký rozdiel,čo sa týka roku výroby,ale aj peňazí,aj viac skúsenosti a iných technických možnosti. ()

Reklama

Žralok 

všechny recenze uživatele

Znáte film 300: Bitva u Thermopyl ? Víte že je natočen podle komiksu ? Autor komiksu Frank Miller čerpal inspiraci pro jeho napsání právě v tomto filmu. Stejně jako ve snímku 300, i zde sledujeme Thermopylskou bitvu z pohledu Sparťanů. Tentokrát se ovšem jedná o mnoho reálnější a historicky přesnější pohled. Ocení především milovníci historických filmů. Věřím že i ti kterým 300: Bitva u Thermopyl moc nesedla. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Film jsem si pustil v televizi již z následující utkvělou představou: V roce jeho vzniku jsme v dějepisu šesté třídy u učitele Kroupy (jméno jen jako doklad paměti) jsme probírali řecko-perské bitvy. Nakonec jsem je "přednášel" sám, zatímco on pochrupoval za katedrou. Dostával jsem jedna podržená s hvězdičkou (takový úspěch jsem za svého 20letého studia již nikdy nedosáhl). Co se týče Thermopyl se můj příběh odehrával v horách, šlo o skutečnou horskou soutězku, do néž se vešlo jen pár vojáků; také tu nevystupoval Keep-Smiling Leonidas, ale brutální bojovník, který je napružený rozhodnutím spartského senátu a deprimovaný zradou (kozí stezka) místních, za něž bojoval. Ani Xerxe jsem nelíčil jako náladového podivína, nýbrž jako prozíravého, byť megalomanského nájezdníka. "Nesmrtelní" jsou Sparťané (viz stadion na Letné), zatímco perští "Nesmrtelní" se rozplynuli v niveč. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Souhlasím s Divočákem, že je to sandálovka, jakých ve své době bylo natočeno hodně. Souhlasím i s podivnými proutěnými štíty Immortals. Přilby Spartanů mi ale přijdou v pořádku, protože velkovýroba továrních pásů se přeci jen rozjela až o pár století později. Musím ale bohužel souhlasit i s Knucklessem- ten film je děsně utahaný, odvolávání se na dobu jeho vzniku neobstojí, dávno před tím se točily jinačí akční parády. V Řecku jsem nebyl, takže autenticitu prostředí posuzovat nemůžu. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (13)

  • Hlavná ženská herečka Diane Baker v roku 1974 spomínala, že počas natáčania tohto filmu sa do Grécka tak silno zamilovala, že sa tam vrátila neskôr desaťkrát. (Arsenal83)
  • V čase natočenia bol tento film považovaný za najnásilnejší film v Amerike. (Arsenal83)
  • Průměrná délka záběru je 6,6 vteřiny. (Mol)

Reklama

Reklama