Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy balí kdekdo kufry k odjezdu z republiky. Právě odvolaný primář Martin Ivánek (Jaromír Hanzlík) má navíc platný pas a výjezdní doložku do Velké Británie. Je rozhodnut. Jenže! Na krku má složitý medicínský případ, který přeroste v osobní závazek.

Dívka na prahu dospívání (Tereza) se pokusí o sebevraždu. Lékař (Martin Ivánek) objeví neklamné známky násilí a zneužívání. Aby vymanil děvče z rodinného prostředí a z léčby na psychiatrii, odveze ho -bez souhlasu nadřízených- ke konzultaci na plastickou chirurgii. Nové zážitky během cesty i lékařovo přátelské chování způsobí, že se k němu Tereza postupně přimkne.

Je rok po srpnových událostech. Martin Ivánek byl před nedávnem sesazen z funkce primáře, jeho působení v okresní nemocnici je nejisté. V průběhu dění se dovídáme, že za války byl lékařem u pozemních sil RAF v Británii a že se tam rovněž oženil. Jeho (dnes už bývalá) manželka žije za hranicemi a jemu se přesto podařilo získat výjezdní doložku. Z několika narážek pochopíme, že oficiální místa by přivítala, kdyby vycestoval a už se domů nevracel. Profesní diskriminace, které je lékař vystaven, této úvaze také napomáhá.

Soukromý život hlavního hrdiny ovšem není tak docela prázdný. Jakkoliv se odmítá vázat ve vážném vztahu, přece jen se krátkou výsečí jeho života, již jsme během filmového děje svědky, mihne několik blízkých bytostí, které by nerad opouštěl. Svou roli sehrává také konfliktní vztah s bratrem, ve kterém zůstává řada otevřených otázek.

Snaha dívky Terezy uniknout z těžkých poměrů je sice motivována něčím jiným, ale shodou okolností se prolne s Martinovým osudem, v němž se úvahy o útěku ozývají stále intenzivněji. Jsou ovšem řešení, která nečekáme a která mohou být definitivní... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (46)

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 9/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Prostředí 7/10/// +po dlouhé době opět skvělí Jaromír Hanzlík v hlavní roli, překvapí Eliška Zbranková, potěší Zdenka Procházková (proč zde není uvedená?), zaujme tísnivý příběh, doplněný melancholickou a přitom hezkou hudbou, dobově dobře udělané (rok 1969) -tenhle film je potřeba pořádně vydýchat, je opravdu hodně melancholický a tíživý/// Možná že jsem s hodnocením příliš vysoko, ale jak mám hodnotit když mě film úplně pohltil a na konci mě vyflusl úplně zničeného. Přál jsem hrdinovy šťastný konec, ale věděl jsem že to šťastně nedopadne. Pro diváka je to však překvapivá podívaná./// Celkem 85%/// ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Pokud mi u filmu připadají všechny postavy zajímavější než ta hlavní, nejspíš je někde něco v nepořádku. Možná je to částečně scénářem, ale hlavně mi přišlo, že Jaromír Hanzlík tímto filmem jen tak prochází. Zato Eliška Zbranková patří k nejpozitivnějším domácím filmovým překvapením tohoto roku a doufám, že ji ještě v nějaké dobře napsané roli uvidím. A i díky ní je to nakonec o hvězdičku víc, než by mi radil rozum a divácká zkušenost. ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Námět, scénář i samotná realizace je pustopustou přehlídkou maření a marnosti velké umělecké příležitosti. Diletantské míšení událostí let 1968 a 1969 korunuje závěr, který je trapným dokladem mizerných historických znalostí Pražského jara, eliminací zajímavých postav z první poloviny tohoto televizního filmu a pádem do postmoderního rozvratu. Tím nejpodstatnějším jsou naštěstí herecké výkony; především to platí o Jaromíru Hanzlíkovi, ale pominuty by neměly být ani další klíčové postavy. Nebýt toho, nebylo by o čem mluvit a psát. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Tato inscenace si asi nezaslouží plný počet hvězdiček, ale jsem nucena vyvážit ta negativní hodnocení všech, kteří se u takhle dobře udělaného filmu nudili. No ano, já vím, je to o doktorech a žádná operace v přímém přenosu, ani zachráněných pět siamských dvojčat. Hlavní postava nejedná logicky, ale srdcem. A navíc já tuhle specifickou českou filmovou poetiku nenásilně vkomponovanou do velkých dramat prostě miluju. ()

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Každý je polepšitelný. I nepolepšitelný. Od čeho máme polepšovny? Už název sděluje, že od toho, aby se lidi polepšili. Ale je v tom přece jen malý háček. Ty polepšovny muí vést lidi, co jsou polepšení, mají v sobě dostatek mravní síly a touhy vést k polepšení i ty, co potřebují polepšit. A to je kámen úrazu. Často totiž nadřízený nepolepšený nemůže polepšit člověka, který mu byl k polepšení svěřený. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (2)

  • Natáčení exteriérů města probíhalo převážně v Příboře na Novojičínsku. (bizal)
  • Prostředí nemocnice se točilo v bývalé nemocnici v Ostravě Zábřehu v prostorech bývalé porodnice. Podloubí se točilo na náměstí ve Frýdku. (caspar)

Reklama

Reklama