Shaolin

• Hongkong 新少林寺 (více)

Během války na počátku 20. století projíždí nelítostný ale úspěšný velitel Hao Jie se svými vojáky Čínou a dobývá každé město, na které narazí. Jednoho dne zlikviduje také město poblíž šaolinského chrámu a před očima všech mnichů zastřelí zraněného protivníka prosícího o milost. Po slavném návratu domů ho však zradí jeho podřízený Cao Man, díky čemuž Hao Jie přijde o všechno. Holý život si zachrání jen útěkem, přičemž se dostane do stejného šaolinského chrámu, poblíž kterého nedávno raboval. Zcela zničený a pokořený Hao Jie požádá mnichy o přijetí, ti jsou však proti. Spřátelí se ale s místním kuchařem, který mu slíbí že mu pomůže získat si důvěru mnichů. (Raztubyl)

Tamten

Neurážející příběh o tom, kterak se jeden zlý vojenský velitel po několika osobních tragédiích napravil díky náboženství. Samo o sobě by mohlo být na dramatický snímek, ale díky tomu, že tato "náprava" je činěna v Shaolinském chrámu, je snímek zaměřený hlavně na bojové umění. Zde bohužel taky pochází největší nešvar filmu - bojové scény jsou sice dobře natočené, poměrně realistické, ale nijak extra nezaujmou. Na to, co např. Jacky Wu předvádí v jiných filmech, tak zde je to jen slabší odvar. Ale na druhou stranu to není nijaká tragédie či ostuda, jen zde nečekejte 720° otočky a jiné nádhery, kterými nás zásobuje např. Thajwan. A nakonec někoho snad může potěšit (a někoho urazit) Jackie Chan, jehož postava byla k ději tak nějak přidaná, aby byla přesně jeho charakteru (tedy lehce pitomoučký šašek) a která se ke zbytku příliš nehodí, ale má tu tak akorát prostoru, aby nepřekážela (a přidaná byla asi hlavně proto, aby mohli Jackieho napsat do titulků). ()

dydl1

trochu dosti naivní,kýčovité,málo bojových scén a když tak přehnané,ale koukatelné a aspoň pokus o nějaký děj. ()

Looka

75% Komoušská masáž Hong kongu pokračuje. Takže vy Hong Kongský vopice, uvědomte si že jste taky číňani, budhismus si ponechte v srdci a pojďte se připojit k nám. Povede vás sám Jackie Chan!!! Jasné podobenství izolovaný šaolinský chrám - Hong Kong, ()

Zadri

I přes občas plytký děj má film dobře budovanou atmosféru a několik silných scén, které zarezonují v každém citlivějším z nás. Povedené akční scény jsou skoro samozřejmostí a očekávanou jistotou. Takže díky, dobře jsem se bavil. ()

RigorMortis

Čínske bojové filmy sú moja srdcovka, no prekvapilo ma, prečo je tu Jackie uvedený v zozname hercov na prvom mieste, hoci vo filme zohrával de facto "vedľajšiu" rolu. Film nabitý akciou, prostredím Shaolinu, s úsmevnými momentmi a energiou. No prečo preboha musí byť v takmer každom z filmov z tohto obdobia arogantný anglický záporák? História nepustí, no proste mi to nesadne. ()

johnsnow

Film ktorý prekvapil. Je to ázijský čistokrvný film čo potvrdí viacero scén, najmä záver. Hlavný hrdina je fajn, jeho protipól tiež, mnísi v pohode, Chan je tu síce vedľajšia postava a nemá až tak veľa priestoru ale i tá jedna akčná scéna v jeho podaní má šmrnc. Akcie je tu plno a páči sa mi, že čím ďalej sa posúvame tým je drsnejšia a krvavejšia. U mňa spokojnosť. ()

p.i.t.b.u.l

Hvězdně nabitý akční film, který se zase příliš nepodařil. Jak to již bývá zvykem, ani sebelepší herecké obsazení není zárukou kvalitní podívané. Zde je další důkaz. K japonským filmům jsem vždy nahlížel trochu s respektem a úctou. Nejen pro jejich historii, ale především jako ke kořenům bojového umění o které se zajímám. Shaolin je pro mně něco jako základní stavební kámen a já jej obdivuji i v této době. O to více jsem byl zklamán po shlédnutí tohoto filmu. Navíc nevím jestli se mně to zdálo nebo ne, ale připadalo mně, jako bych některé scény před tím někde viděl. Např. úvodní scéna na bojišti, spiknutí v restauraci, osvobození dělníků, to jsou scény, které byly podle mně okopírované z jiných japonských filmů. Nebo mně to tak připadalo, protože jsem se hned koukal, jestli jsem tento film neviděl náhodou již dříve. Ale to jsem odbočil. Film má silný a poutavý příběh. Nicméně to ostatní jakoby zmizelo a bylo zastíněno. Bojové scény jsou slabé, dialogy působí lacině. Celý film se nedokáže pořádně rozhoupat natolik, aby zaujal diváka více, než jen představou o míru a správném způsobu života. Nevím, myslel jsem si, že to bude trochu jiné a to je možná taky důvod, že dávám jen 2*. Asi jsme dostal něco jiného, než jsem čekal. Každopádně pokud jste fanoušci tohoto žánru, určitě se na tento film podívejte. Já dávám 45%. ()

Ruud36

Nebylo to špatné, ale bohužel jsem alergický na scény, ve kterých čínští protagonisté skáčou jako gumídci. Proto dávám tři hvězdy. Příběhově a dějově to bylo více než dobré. ()

Yambo

Jen další z řady shaolin filmů. Standardně dobrá hong kong choreografie a kamera, nějaká ta stylová hudba. Ale pak už jen běžný příběh o napravených hříšnících a masakrech mnichů. Ten Jackie tam byl jak pěst na oko, ale u asie jsem na nevyváženost zvyknutý a koneckonců mě jeho pasáže bavili. Pro fandy Kung-fu filmů. ()

rodier

Jak vidno vetsine zdejsim kritikum leze slama z bot a misto mozku maj jen prazdno. Jde o naprosto nadhernej velkofilm. Je fakt ze Jackie Chan si tam zahraje spis takovou vedlejsi roli, ale je to vazne pekny. I kdyz dost smutny. Bod za prilisnou demenci ziskavaji: tombac a Fr. ()

joseee

Príšerne dohabaný príbeh o militaristovi, z ktorého sa stane presvedčený mních, čo na každú otázku pokorne odpovie "Amitabha". Veľmi zlý strih kúskuje príbeh, pričom sa stráca prehľad nad časovým rámcom - celý film pôsobí, že sa udial behom 2 týždňov. Film by bol omnoho zaujímavejší, ak by sa úvodná zápletka odohrala behom 15 minút filmu a podstatná časť by sa zamerala na život v Šaoline. Ale to by bol už úplne iný film. Jedinú hviezdičku dávam Jackie Chanovi, že ma aspoň občas rozosmial v tomto - úprimne si povedzme - veľmi slabom čínskom blockbusteri. ()

MartinReno

Velmi sa mi film páčil,čo do filozofie a híbky citov.Nemožem však opomenuť ako ma zas vytáčali tie špagátové scény,ktoré kung fu bojovníkov iba zosmiešňujú a posúvajú do sveta comicsu.Taktiež,(ako už býva u číňanov zvykom)snažili sa zas ukázať,ako za všetkým zlom stoja anglicky hovoriaci cudzinci a zapadná kultúra.Jackieho Chana som si vždy vážil pre jeho realne(nešpagátové)bojové scény,ale asi aj on už nevládze,podobne ako Pišta Seagal.Inač,dej bol velmi pútavý a zaslúžil si menej mŕtvych civilov a nesmrtelných mníchov. ()

YukiKaze

Viděla jsem lepší filmy s Jackiem,ale i tak to na mě působilo tragicky a na můj vkus se tam moc umíralo. Neřeknu jedna dvě postavy, ale skoro celý regiment?? To bych přešla, ale pár mi přišlo, že tam nejsou dořešeny jako co se stalo s tím synem a matinkou. Asi taky umřeli. Jinak se Nicholas projevil jako skvělej záporák... ()

Silblade

Osobně jsem čekal, že film bude vzdávat hold takovým klasikám, jako Chám Shaolinu (1976) či 36.komnata Shaolinu (1978) a bude se nést i v jejich duchu, tedy aspoň polovinu filmu bude zabírat výcvik kung-fu a další polovinu bych nechal na zápletky, boje na život a na smrt, však víte. Jenže tenhle Shaolin je spíš o vnitřní přeměně člověka, kung-fu se tam téměř nerozebírá a je to tak na stejné brdo jako Tygr a Drak, Hrdina a další čínské poetické filmy. Ne, že bych vyžadoval jen tupé mlácení bez smyslu (jak bylo naopak zvykem dříve), rád se nechám uchlácholit i nějakým hlubším smyslem, ale když to dám do srovnání s Obávaným bojovníkem (2006), tam nechybí ani jedno a přesto vše působí uceleně a koukatelně. Narozdíl od Shaolinu (který se navíc motivem opičí po Obávaném bojovníkovi a Posledním samuraji). Škoda toho nevyužitého potenciálu. ()

Raziel811

Velice dobré obsazení a i když Jackie už je zde spíše do počtu, ale Nicholas Tse a Andy Lau hrají své party velmi dobře. Zejména Tse v roli záporáka je vynikající a člověk mu tu svinskou povahu i věří. Filmu se dá vytknout mnohé, ale od doby filmu Klášter Shaolin (cca 30 let starý) je to nejlépe podaný film na toto téma. Pravda je, že emoce zde nejsou tolik ždímány jako v např. Xian Ren (to je ale zcela jiný žánr) a vizuál zde také není tak vytříbený jako třeba v True Legend. Ale jako celek je film kompaktní a vyloženě hluché místo nemá. ()

cajda77

Příběh Šaolinu plný akce a Kung fu. Vedlejší příběh o hledání životní cesty je možná trochu nedotažený. Oproti americkým filmům trochu jiná výstavba, která ovšem nebrání celkovému příjemnému požitku z filmu. ()

sha.piro

Pro mě, jakožto člověka, který zrovna nemusí "brány shaolinu", docela příjemné překvapení, neb příběh je opravdu slušný a líbí se mi, film nenudí, bojové scény tu jsou, ale není to stavěné pouze na nich a hlavně, co se týče konce, mile mě překvapil. Náruč Budhova tě přijme... Ten "pomalý" konec, spolu s působivou písní, a všemi těmi detaily (např. jak do toho déšť začne smívat z tváře padlého hrdiny a schodů shaolinského chrámu krev apod.) ve mě probudil pocit, jako bych zrovna pročítal řádky v knize, kde je vše důkladně popisováno. A to se mi nestává u podobných filmů často. Dávám necelé **** ()

mine.slayer

Film který podle mě má silnější poselství než by se mohlo na první shlédnutí zdát, v minulosti západní civilizace naučila tu východní něco o technickém pokroku a nyní je ten pravý čas se začít učit z historie východních civilizací, ale možná je příliš pozdě a celý náš svět skončí tak jak nakonec skončil i filmový Shaolin. ()

Sedmilhář

některé souboje fajn...na logice bych takový film nestavěl, ale tohle je pro mě už moc...snaha o velkofilm se nepovedla...za Jackieho hvězda navrch...lepší si znovu dát něco od Yimou Zhanga ()